Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: γειωσεις ξεχωριστων τασεων σε πλακετα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή γειωσεις ξεχωριστων τασεων σε πλακετα

    Γεια σας,

    εχω κανει μια πλακετα η οποια τροφοδοτειται με τρεις τασεις +3,8V -9v και -950v
    η αρνητικη ταση επανω στην παλκετα μεσω του MC34063 η αλλες δυο με πλακετακια απο το ebay παλμοτροφοδοτικα....στην υψηλη ταση βλεπω οτι δημιουργει και υπερπηδηση τασης μεταξυ 3 αντιστασεων που εχω που ειναι κολλυτα η μια στην αλλη (αστραφτουν τα pad χαχα)

    το θεμα ειναι...... βαση θεωριας τι πρεπει να κανω για να τροφοδοτησω σωστα την πακετα ως αναφορα τις γειωσεις των διαφορετικων τασεων.
    π.χ. στην ταση των +3,8v εχω εισοδο και εξοδο, εγω επιασα ολες τις γειωσεις και τις συνδεσα μεταξυ τους αλλα στεκει? νομιζω πως εχω θεμα στις γειωσεις και δεν δουλευει σωστα το παλμο δεκτης μου

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nio-4- Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,

    εχω κανει μια πλακετα η οποια τροφοδοτειται με τρεις τασεις +3,8V -9v και -950v
    η αρνητικη ταση επανω στην παλκετα μεσω του MC34063 η αλλες δυο με πλακετακια απο το ebay παλμοτροφοδοτικα....στην υψηλη ταση βλεπω οτι δημιουργει και υπερπηδηση τασης μεταξυ 3 αντιστασεων που εχω που ειναι κολλυτα η μια στην αλλη (αστραφτουν τα pad χαχα)

    το θεμα ειναι...... βαση θεωριας τι πρεπει να κανω για να τροφοδοτησω σωστα την πακετα ως αναφορα τις γειωσεις των διαφορετικων τασεων.
    π.χ. στην ταση των +3,8v εχω εισοδο και εξοδο, εγω επιασα ολες τις γειωσεις και τις συνδεσα μεταξυ τους αλλα στεκει? νομιζω πως εχω θεμα στις γειωσεις και δεν δουλευει σωστα το παλμο δεκτης μου
    Γνώμη μου είναι οτι μάλλον δεν έχεις αρκετά χοντρό ταινιόδρομο στα -950V. Γιατί τόσο μεγάλη τάση άλλωστε? Μήπως εννοούσες -9,5V?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη China
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    Στα -950Volt Θα πρέπει να έχεις μεγάλη απόσταση από τους γύρω διαδρόμους (clearance) και θα πρέπει να κάνεις και isolation slots για να αυξήσεις το creepage. Επίσης θα πρέπει και τα εξαρτήματά σου να είναι κατάλληλα να δεχτούν τέτοιες τάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-13, 09:18
  2. ΓΕΙΩΣΕΙΣ, πομποδεκτων και κεραιων
    By pfount in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-13, 07:32
  3. Γεννητρια υψηλων τασεων
    By giannaras13 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-13, 01:00
  4. βοηθεια με γειωσεις σε TDA2030A
    By motifnick in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-12, 00:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας