Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Υποβρύχια κίνηση

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tao
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή Υποβρύχια κίνηση

    Μια κουβέντα που είχα με έναν φίλο που θέλει να αγοράσει ενα υποβρύχιο scooter αυτό εδώ
    http://corporate.intersport.gr/el/pr...cooter-gti-red
    ειπαμε και γιατί δεν φτιάχνουμε ενα; Μας δημιουργιθικαν 2 απορίες 1 πως γίνεται να πετύχεις στεγανοποίηση μοτέρ με προπέλα έτσι ώστε να μη μπει νερό μεσα ; Και ενα 2 πως ντιμαρεις το μοτέρ έτσι οστε να παραμείνει στεγανή η κατασκευή σου ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή

    Καλήσπερα.

    Ποιος θα είναι ο σκόπος της ιδιοκατασκεύης ?

    Τι θέλω να πώ. Αν το κάνετε για το κόστος της αγοράς τότε ξέχασε το. Μπορείς να πάρεις ένα παρόμοιο με το SeaDoo απο το ebay με 150€
    με τα μεταφορικά. Είναι μια χαρά και στεγανό μέχρι τα -30μ. Το έχω ψάξει πολύ το θέμα της ιδιοκατασκευής, η μόνη επιτυχημένη προσπάθεια
    που έχω δει είναι απο έναν γερμανό που είχε βάλει έτοιμο ηλεκτικό κινητήρα απο βαρκάκι.

    Αν θέλεις να το κάνεις για εκπαιδευτικούς λόγους και για το μεράκι σου θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα ROV που υπάρχουν άπειρες ιδιοκατασκευές
    στο internet. Θα μάθεις και για την στεγανοποίηση και για τα μοτερ κτλ κτλ
    https://www.google.gr/search?q=DIY+R...IyChIQ_AUIBigB

    Σχετικά με τις αποροίες σου τώρα. Σε αυτό που έχω εγώ Dive-X Sierra http://dive-xtras.com/sierrastd/
    Πανω στο σώμα υπάρχει μια λαστιχένια φλάτζα που στο πάνω μέρος είναι πορσελάνη ( ή παρόμοιο υλικό), στον άξονα του μοτέρ υπάρχει ασφαλισμένη επίσης μια τσιμούχα που στο κάτω μέρος έχει επίσης ενα σκληρό υλικό σαν πορσελάνη που εφαπτεταί με αυτό του σώματος. Τα δυο υλικά όταν έρθουν προσωπό με πρόσωπο στεγανοποιούν με ελάχιστή τριβή ( είναι πολύ λεία)

    Αυτό είναι το ανταλλακτικό http://deep-ideas.co.uk/Store/index....products_id=43
    Το άσπρο που βλέπεις κάθεται στο σώμα ενώ το μεταλλικό απο κάτω υπάρχει ενα ελατηριο που πιέζει εναν λαστιχένιο δακτύλιο που στην κάτω μερία
    έχει το σκληρό υλικό.

    Δεν ξέρω αν βοήθησα ιδιαίτερα αλλά μπορώ να σου στείλω περισσότερες πληροφορίες άμα θέλεις.
    Προσωπική μου άποψη πάντως είναι να μην μπεις στον κόπο, καλύτερα φτιάξε ένα ROV που είναι πιο ευκολο

    Δημήτρης

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.442

    Προεπιλογή

    πως γίνεται να πετύχεις στεγανοποίηση μοτέρ με προπέλα
    με τσιμούχες ,αλλά και ο άξονας θα πρέπει να είναι ανοξείδωτος και λείος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή

    Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται καλύτερα.

    Το ασπρο μέρος κάθεται απο την εξωτερικη μερία και απο μέσα περνάει ο άξονας του μοτέρ. Η στεξανοποιηση γίνεται με το μαυρο oring που έχει περιμετρικά
    Στο άξονα μπαίνει το μέρος που έχει το ελατήριο και ασγαλίζει με μεταλική ασφάλεια. Εσωτερικά είναι λάστιχό και στην κάτω μερία έχει αυτό το σκληρό υλικό
    που έρχεται προσωπο με πρόσωπο με το μαυρό. Τα δύο υλικά σταφανοποιούν μεταξύ τους. Ενώ το άσπρό παραμένει σταθερό το μαυρό γυρίζει μαζί με τον άξονα.

    Η τριβή είναι μηδαμινή ωστόσο ο κατασκευαστείς συνιστά να αλλάζετε κάθε χρόνο στο ετήσιο service που του κάνει ο τελικός χρήστης ή εξουσιοδοτημένος τεχνικός.

    1000pix-KitMaintenance-456x456.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    εγώ θα κάνω μια άλλη πρόταση. από το να προσπαθήσεις να στεγανοποιήσεις που είναι ποιο δύσκολο, γιατί να μην σκεφτείς τον τρόπο που δουλεύουν οι αντλίες πχ των πλυντηρίων . σταθερούς μαγνήτες στον ρότορα και ας είναι μέσα στο νερό. ενώ μέ κάποιο κύκλωμα περιστρέφεις το μαγνητικό πεδίο των πηνίων που θα βρίσκονται στον στάτη όπως έχουν τα ανεμιστηράκια των πισι. και το πακέτο του στάτη και το πακέτο του ρότορα τα κλείνεις το κάθε ένα μέσα σε ρητίνη.
    οπότε και να μπει νερό ανάμεσα στους δύο δεν θα σε απασχολήσει. μάλιστα θα μπορούσες να αφήσεις τρύπες να περνάει ποιο εύκολα και να δουλεύει και σαν ψυκτικό και να μπορείς να το ξεπλένεις εύκολα κιόλας.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    νομιζω ότι αντιστοιχα δουλευουν και οι αντλίες νερου. εκει τα πράγματα ειναι πιο ευκολα και πιο διαδεδομενα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη tao
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω τα παιδιά για τις απαντήσεις. Αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι ακόμα δεν το έχω καταλάβει.
    το μόνο που κατάλαβα είναι αυτό που είπε ο φίλος ο λεπουρας.
    ξανα έχουμε ενα στεγανό κουτί που του κάνουμε μια τρύπα για να βγει ο άξονας. Η τρύπα θα είναι μεγαλύτερη και θα την φράζω με μια τσιμουχα; Και ενα ελατήριο που θα την κρατά στην θέση της ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη tao
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiViDi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλήσπερα.

    Ποιος θα είναι ο σκόπος της ιδιοκατασκεύης ?

    Τι θέλω να πώ. Αν το κάνετε για το κόστος της αγοράς τότε ξέχασε το. Μπορείς να πάρεις ένα παρόμοιο με το SeaDoo απο το ebay με 150€
    με τα μεταφορικά. Είναι μια χαρά και στεγανό μέχρι τα -30μ. Το έχω ψάξει πολύ το θέμα της ιδιοκατασκευής, η μόνη επιτυχημένη προσπάθεια
    που έχω δει είναι απο έναν γερμανό που είχε βάλει έτοιμο ηλεκτικό κινητήρα απο βαρκάκι.

    Αν θέλεις να το κάνεις για εκπαιδευτικούς λόγους και για το μεράκι σου θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα ROV που υπάρχουν άπειρες ιδιοκατασκευές
    στο internet. Θα μάθεις και για την στεγανοποίηση και για τα μοτερ κτλ κτλ
    https://www.google.gr/search?q=DIY+R...IyChIQ_AUIBigB

    Σχετικά με τις αποροίες σου τώρα. Σε αυτό που έχω εγώ Dive-X Sierra http://dive-xtras.com/sierrastd/
    Πανω στο σώμα υπάρχει μια λαστιχένια φλάτζα που στο πάνω μέρος είναι πορσελάνη ( ή παρόμοιο υλικό), στον άξονα του μοτέρ υπάρχει ασφαλισμένη επίσης μια τσιμούχα που στο κάτω μέρος έχει επίσης ενα σκληρό υλικό σαν πορσελάνη που εφαπτεταί με αυτό του σώματος. Τα δυο υλικά όταν έρθουν προσωπό με πρόσωπο στεγανοποιούν με ελάχιστή τριβή ( είναι πολύ λεία)

    Αυτό είναι το ανταλλακτικό http://deep-ideas.co.uk/Store/index....products_id=43
    Το άσπρο που βλέπεις κάθεται στο σώμα ενώ το μεταλλικό απο κάτω υπάρχει ενα ελατηριο που πιέζει εναν λαστιχένιο δακτύλιο που στην κάτω μερία
    έχει το σκληρό υλικό.

    Δεν ξέρω αν βοήθησα ιδιαίτερα αλλά μπορώ να σου στείλω περισσότερες πληροφορίες άμα θέλεις.
    Προσωπική μου άποψη πάντως είναι να μην μπεις στον κόπο, καλύτερα φτιάξε ένα ROV που είναι πιο ευκολο

    Δημήτρης
    Μου αρέσει αυτό το rov!!!!!!
    Να σε ρωτισω υπαρχει κάποιο βιντεάκι που να δείχνει πως γίνεται η αντικατάσταση ;
    και κάτι ακόμα τι μηχανισμό έχει για γκάζι ;
    δηλαδι πως πέρνει την εντολή ; Αν ήταν έξω απο το νερό το κατάλαβενω μεσα στο νερό πως γίνεται

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    με τσιμούχες ,αλλά και ο άξονας θα πρέπει να είναι ανοξείδωτος και λείος.
    Τσιμουχες σε νερο?δεν λιπαινονται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ θα κάνω μια άλλη πρόταση. από το να προσπαθήσεις να στεγανοποιήσεις που είναι ποιο δύσκολο, γιατί να μην σκεφτείς τον τρόπο που δουλεύουν οι αντλίες πχ των πλυντηρίων . σταθερούς μαγνήτες στον ρότορα και ας είναι μέσα στο νερό. ενώ μέ κάποιο κύκλωμα περιστρέφεις το μαγνητικό πεδίο των πηνίων που θα βρίσκονται στον στάτη όπως έχουν τα ανεμιστηράκια των πισι. και το πακέτο του στάτη και το πακέτο του ρότορα τα κλείνεις το κάθε ένα μέσα σε ρητίνη.
    οπότε και να μπει νερό ανάμεσα στους δύο δεν θα σε απασχολήσει. μάλιστα θα μπορούσες να αφήσεις τρύπες να περνάει ποιο εύκολα και να δουλεύει και σαν ψυκτικό και να μπορείς να το ξεπλένεις εύκολα κιόλας.
    Καλη φαση αλλα το θαλασσινο νερο θα το καταστρεψει πολυ γρηγορα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω τα παιδιά για τις απαντήσεις. Αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι ακόμα δεν το έχω καταλάβει.
    το μόνο που κατάλαβα είναι αυτό που είπε ο φίλος ο λεπουρας.
    ξανα έχουμε ενα στεγανό κουτί που του κάνουμε μια τρύπα για να βγει ο άξονας. Η τρύπα θα είναι μεγαλύτερη και θα την φράζω με μια τσιμουχα; Και ενα ελατήριο που θα την κρατά στην θέση της ;
    για να το καταλαβεις πρεπει να το δεις απο κοντα.
    http://4.bp.blogspot.com/-cBmLI-XQPj...E%9A%CE%97.jpg
    αυτο εδω λοιπον το ελατηριο παταει στο ακινητο μερος και πιεζει αυτο το μαυρο που ειναι γραφιτης.Απο την μερια του αξονα τωρα εχεις περασει το δαχτυλιδι αυτο που ειναι στεγανο απο την εσωτερικη πελυρα(διαμετρο) με oring και απο την εξω εφαπτεται με τον γραφιτη.
    δες και βιντεακι http://ilektroaytomatismoi.blogspot.gr/2014/02/178.html

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσει αυτό το rov!!!!!!
    Να σε ρωτισω υπαρχει κάποιο βιντεάκι που να δείχνει πως γίνεται η αντικατάσταση ;
    και κάτι ακόμα τι μηχανισμό έχει για γκάζι ;
    δηλαδι πως πέρνει την εντολή ; Αν ήταν έξω απο το νερό το κατάλαβενω μεσα στο νερό πως γίνεται
    Καλημέρα

    Απο το 04:00 και μετά



    Η εντολή δίνεται απο σκανδάλη που υπάρχει στο χερούλι με reed switch και καθορίζεις και τις ταχύτητες.

    https://www.youtube.com/watch?v=i_9jyPQcLtE

    Αλλαγή ταχύτητας

    https://www.youtube.com/watch?v=u3_A-P-_syk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Υποβρύχια αντλία
    By ΝΙΚ7 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-16, 16:46
  2. Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-16, 14:37
  3. μοτέρ με παλινδρομική κίνηση
    By αρέτιος in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-14, 09:22
  4. κίνηση με αέρα κοπανιστό;
    By taxideytis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-12, 15:06
  5. Υποβρύχιο αυτοκίνητο.
    By leosedf in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-11, 13:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας