Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Αγορα πνευματικου για ερασιτεχνικη χρηση...

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Χανια/Αθηνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή Αγορα πνευματικου για ερασιτεχνικη χρηση...

    Καλησπερα φιλοι μου θα ηθελα την γνωμη σας ....

    Εχω δει τα παρακατω
    http://www.skroutz.gr/s/88866/Black-Decker-KD990KA.html
    http://www.skroutz.gr/s/330300/Black...r-KD750KC.html
    τα οποια περιλαμβανουν τον ανταπτορα κ το 1ο εχει κ 3 τρυπανακια βελονι καλεμι
    Αξιζουν τα εχει δουλεψει κανεις?Αν ειναι απροβλιματιστα κ με αντοχη στο χρωνο κλεινω προς τα εδω

    αλλιως

    Εγγυημενη ενναλακτικη ειναι αυτα
    http://www.skroutz.gr/s/91650/Dewalt-D25103K.html
    http://www.skroutz.gr/s/435789/Makita-HR2470.html
    αλλα θα πρεπει να αγορασω ανταπτορα κ τρυπανια καλεμια αλλο ενα 50αρικο δηλ
    Ξερω οτι ειναι εργαλια σκυλια αλλα δεν ξερω αν ειναι υπερβολη για το σπιτι...κ ξεφευγουμε σε τιμη

    Ευχαριστω ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Για τι είδους εργασίες προορίζεται το εργαλείο;
    Για 5 τρύπες το χρόνο ή έχεις σκοπό να κάνεις καμιά ανακαίνηση και θα του "βγάλεις την ψυχή";
    Αν είναι για πολύ ελαφριά χρήση θα σου πρότεινα να πάρεις κάποιο PARKSIDE πνευματικό όταν το φέρει το Lidl αλλιώς πέρνα σε MAKITA HR2470FT και αγόρασε σταδιακά τα παρελκόμενα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Χανια/Αθηνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Η του υψους η του βαθους?
    Η 55 ευρω η 200...
    Η 5 τρυπες η ανακαινηση σπιτιου ...
    Το θεμα ειναι οτι βρισκομαι καπου στη μεση ολο κ κατι φτιαχνουμε/επισκευαζουμε
    Δηλ. το 1ο B&D 850βατ με 2.4J κρουστικη ενεργεια δεν αξιζει λες?
    Κοστιζει οσο 2 παρκσαιντ κ σχεδον μισο ΜΑΚΙΤΑ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Μαριος81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η του υψους η του βαθους?
    Η 55 ευρω η 200...
    Η 5 τρυπες η ανακαινηση σπιτιου ...
    Το θεμα ειναι οτι βρισκομαι καπου στη μεση ολο κ κατι φτιαχνουμε/επισκευαζουμε
    Δηλ. το 1ο B&D 850βατ με 2.4J κρουστικη ενεργεια δεν αξιζει λες?
    Κοστιζει οσο 2 παρκσαιντ κ σχεδον μισο ΜΑΚΙΤΑ
    Το PARKSIDE δεν εχει να ζηλέψει τίποτα από το "black & decker". Για ερασιτεχνική χρήση είναι μια χαρά εργαλείο και ταυτόχρονα έχει εγγύηση και απίστευτο service εφάμιλλο με τα ακριβά εργαλεία. Οπότε αυτό που σου πρότεινα είναι αντί να δώσεις 110€ να δώσεις 55€. Αν θέλεις να πάρεις ένα καλό εργαλείο τότε να πάρεις το makita για να το έχεις για μια ζωή και να μπορείς να κάνεις ακόμη και ανακαίνηση! Τα dewalt είναι πολύ βαριά και κουραστικά εργαλεία κατά τη γνώμη μου. Τα parkside τα έχουν πάρει αρκετοί γνωστοί μου ερασιτέχνες και τα έχω δουλέψει κι εγώ λίγο. Οι ουσιαστικές διαφορές είναι στους κραδασμούς και στην όχι τόσο καλή λειτουργία του συμπλέκτη (μπορεί να σου γυρίσει το χέρι αν σκαλώσει σε σίδερο και δεν είσαι προετοιμασμένος, το ίδιο ισχυει βέβαια και για όλα τα ερασιτεχνικά τύπου einhel κτλ).

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Tο black&Decker το αγόρασα πριν 10 χρονια για να κάνω ανακαίνιση.Εντάξει δούλεψε την έβγαλε την δουλειά αλλά μεχρι εκεί.Χάλασε και δεν δουλευει σαν κρουστικό πια. Ειναι και λίγο βαρύ και μεγάλο.
    Το Παρκσαιντ το δανείστηκα απο τον αδελφό μου να ανοιξω δυο τρύπες 22mm. Μου έδωσε την εντυπωση οτι δεν εχει καθόλου συμπλέκτη.Κολλούσε συνεχεια και εν τελει έκανε ενα καλό κόλλημα σχεδόν με γυρισε στον αέρα και έσπασε το τρυπάνι σαν πράσο, 22mm αρίδα. Δοξα το θεο που δεν εγινε κατι χειρότερο.
    Την άλλη μερα πήρα Μακιτα και ησυχασα.
    Εντομεταξυ εχω δουλέψει διάφορους "λύκους" απο κινεζιά του πράκτικερ,plus, lidl,kawasaki κτλ.Όλα βαριά και απαίσια. Κράτησα ενα αργοστροφο να κάνω λάσπη σαν αναδευτηρα!
    Αμα θες την υγειά σου παρε Μακιτα η Bosch να εχεις ελαφρύ αποδοτικο ξεκούραστο μηχανημα. Αν ήταν τριβειο ή σέγα πάρε και κινεζιά αν θες πνευματικό πάρε καλό τα φθηνά δεν είναι καν πνευματικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Το Β&D λέει ότι είναι 2,4J αλλά δεν τα δίνει πάνω στο μοτερ, δεν νομίζω να είναι δηλαδή τόσο δυνατό σαν το MAKITA ή BOSCH, είναι τα μόνα που δίνουν 2,4 μπροστά στην Κρούση.

    "Εγώ πλέον ακολουθώ το μοτίβο που λέει ότι δεν είμαι τόσο πλούσιος να αγοράζω φθηνά"

    Επίσης από θέμα service, εγγύηση και αντικατάσταση η Bosch και η Makita δεν παίζονται.

    Εγώ θα σας πώ για όσους δεν το ξέρουν ότι το στέλνεις και στο στέλνουν χωρίς έξοδα αποστολής μόνο και μόνο αυτό για μένα, σημαίνει αξιοπιστία.

    Αυτά απο εμένα

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστασ
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Συμφωνω με την επιλογη PARKSIDE, ΑΝ η συχνοτηττα χρησης εναι πολυ μικρη...Αλλιως ΜΑΚΙΤΑ που ειναι λαφρια εργαλει για ξεκουραστη καθημερινη χρηση

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radiofonias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Παρκσαιντ το δανείστηκα απο τον αδελφό μου να ανοιξω δυο τρύπες 22mm. Μου έδωσε την εντυπωση οτι δεν εχει καθόλου συμπλέκτη.Κολλούσε συνεχεια και εν τελει έκανε ενα καλό κόλλημα σχεδόν με γυρισε στον αέρα και έσπασε το τρυπάνι σαν πράσο, 22mm αρίδα.
    Αν τρυπούσες σε μπετό και δεν έβρισκε σε σίδερο τότε φταίει το ότι δεν κρατούσες απόλυτα κάθετα το τρυπάνι σε σχέση με τον τοίχο. Αυτό με τον συμπλέκτη είναι πρόβλημα στα φθηνά τρυπάνια κι εγώ την είχα πατήσει με PARKSIDE όταν κάναμε δοκιμαστικές τρύπες με τους γνωστούς μου κι επειδή ήμουν συνηθησμένος από το makita δεν έβαζα ιδιαίτερη δύναμη στο μηχάνημα με αποτέλεσμα να φάω ένα καλό "στρίψιμο" στον καρπό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Χανια/Αθηνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια ...

    Τα B&D πριν 10 χρονια δεν ννομιζω να εχουν σχεση με τα σημερινα ...
    Στραφηκα προς αυτα γιατι μου ειπαν οτι ειναι τα ερασιτεχνικα της Dewalt κ οτι ειναι καλυτερα απο τα μπος τα πρασινα κ πως η τεχνολογια τους εχει προχωρησει αρκετα.Κ τις 2 εταιριες τις εχει αγορασει η STANLEY.
    Αυτα μου ειπαν σε μαγαζι που πηγα να ρωτησω το οποιο εμπορευεται ολες τις μαρκες αλλα κυριως ΒΟSS.
    Βεβαια πηγα κ ρωτησα για αγορα BOSS DEWALT k MAKITA η κουβεντα για τα ερασιτεχνικα ηρθε στο ετσι .
    Κ το παλικαρι μου προτεινε το Μακιτακι σε σχεση με τα αλλα 2 κ απο τα ερασιτεχνικα το B&D....

    τωρα αν το PARKSIDE δεν εχει να ζηλεψει κατι απο τα καινουρια B&D να περιμενω να το ξαναφερει .... κ οστοσο μπορω να ψαχνομαι .Το θεμα ειναι θα το ξαναφερει ? Ποτε ηταν η τελευταια φορα που το ειχε το λιντλ ?

    Θελω πολυ να παρω ενα μακιτα γιατι τα ξερω κ τα εχω δουλεψει οταν δουλευα οικοδομη αλλα δεν θελω κ να παρασυρθω γιατι πολλες φορες αγοραζουμε πραγματα που στην ουσια δεν μας χρειαζονται τοσο εξιδικευμενα.... πχ δινει ο αλλος 700 800 ευρω κ παιρνει ενα κινητο που κανει παπαδες κ το εχει για να μπαινει στο φουμπου κ να παιρνει τηλ.
    δεν το αξιοποιει ουτε στο 10% αυτων που μπορει να κανει.
    ελπιζω να με καταλαβαινεται τι θελω να πω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    παρε αυτο:

    http://www.skroutz.gr/s/90567/Einhel...-RH-920-E.html

    ειναι πολυ καλο για τα φραγκα του...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά κονσόλας - μίκτη για ερασιτεχνική εκπομπή...
    By xristosmetal in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-11, 00:02
  2. ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ VHF
    By IC-IS in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-09, 16:37
  3. ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΙΑΚΗ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ
    By itta-vitta in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-07, 09:56
  4. σελιδα για ερασιτεχνες
    By AKIS in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-06, 20:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας