Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Ηλεκτρονικός Μηχανικός ΤΕ - Πώς μπορώ να αποκτήσω πραγματική εμπειρία;

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Ηλεκτρονικός Μηχανικός ΤΕ - Πώς μπορώ να αποκτήσω πραγματική εμπειρία;

    Γειά σε όλους.

    Είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Ηλεκτρονικής και βρίσκομαι σε αναζήτηση εργασίας εδώ και ένα χρόνο. Παρακολουθώντας τις σχετικές αγγελίες στο internet, βλέπω οτι οι περισσότεροι ζητούν προϋπηρεσία τουλάχιστον δύο ετών, είτε πρόκειται για σχεδίαση, είτε για κατασκευές. Αυτή τη στιγμή, οι γνώσεις μου παραμένουν στο θεωρητικό επίπεδο που με έχουν περιορίσει οι σπουδές μου. Επειδή η ανεργία είναι δύσκολη για πολλούς λόγους, και επειδή όσο περνάνε τα χρόνια θα αρχίσω να ξεχνάω και αυτά τα θεωρητικά που έμαθα στη σχολή, θα ήθελα να σας ρωτήσω πώς μπορώ να αποκτήσω γνώσεις και εμπειρία σε τεχνικό/πρακτικό επίπεδο και μαζί με αυτές, την αυτοπεποίθηση που απαιτείται στη χρήση ηλεκτρονικών εξαρτημάτων και βιομηχανικού εξοπλισμού.

    Αυτή τη στιγμή, έχω στο μυαλό μου ως επιλογές τα παρακάτω:


    1. Παρακολούθηση σεμιναρίων
    2. Ενασχόληση στο σπίτι με την υλοποίηση προσχεδιασμένων κυκλωμάτων
    3. Σχεδίαση και δοκιμή κυκλωμάτων σε λογισμικό


    Σχετικά με τα παραπάνω, προκύπτουν ορισμένες απορίες:


    1. Υπάρχουν σεμινάρια που γίνονται με σκοπό την εισαγωγή στη σχεδίαση και την κατασκευή ηλεκτρονικών κυκλωμάτων;
    2. Από που μπορώ να αγοράσω ηλεκτρονικά εξαρτήματα, αξίζει να ασχοληθώ με breadboards και πόσο θα διέφερε μια τέτοια διαδικασία από τις συνθήκες ενός εργαστηρίου;
    3. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο λογισμικό (ας είναι και επί πληρωμή) που να απευθύνεται σε αρχάριους;


    Φυσικά, οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι καλοδεχούμενη.

    Σας ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη goris : 06-01-16 στις 16:02

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    Γεια σου Γρηγόρη και χρόνια πολλά.

    1)Ακόμα και προυπηρεσία να ζητάνε στείλε βιογραφικό.
    2)Ξεκίνα να διαβάζεις βιβλία!!! όσο είσαι ακόμη μικρός,περιοδικά και application notes, κυκλώματα στο net και youtube, κατασκευες που χουν φτιαξει εδω τα παιδια!!
    3)Κατα την γνωμη μου οποιοδηποτε κυκλωμα βλεπεις πρεπει να το καταλαβαινεις θεωρητικα!(για αυτο προτεινω βιβλια). Όποιο σε ενδιαφερει πραγματικα, να το υλοποιεις σε προσομοιωτικό επίπεδο(mulitisim), και έπειτα αν πιστευεις οτι θα κερδισεις κατι απο την πρακτικη υλοποιηση του ή θα το χρησιμοποιήσεις τοτε φτιαξε το pcb(eagle) και καντο να δουλευει απλα.
    4)Μαθε προγραμματισμο μικροελεγκτων.

    Σεμινάρια δεν εχω δει να υπαρχουν τουλαχιστον αξιολογα σε αυτο που ζητας. Δεν ειναι κατι που μαθαινετε. Χρειάζεται θεωρητική γνώση και εμπειρία. Όπως φωναζε ενας καθηγητης στο πολυτεχνειο "Τα οπλα σας ειναι όσα κυκλώματα έχετε δει κ κατανοήσει"!!

    Υ.Γ:Δεν ξέρω αν ειναι χειρότερο να μην βρισκεις δουλεια ή να βρισκεις κ να μην ειναι ακριβως αυτο που θες, όπως ισχύει στην περιπτωση μου τουλαχιστον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Γρηγόρη τα σεμινάρια είναι μια απλή πρόγευση για να έχεις την στοιχειώδη επαφή με τον τομέα των ηλεκτρονικών που θα σε ενδιέφερε να ασχοληθείς, επομένως ξεκινάς την αναζήτηση με πρώτο κριτήριο αυτό.
    Τώρα αν αξίζει να ασχοληθείς με την σχεδίαση ή κατασκευή ηλεκτρονικών κυκλωμάτων, εγώ πάλι θέτω ως προϋπόθεση αν πραγματικά σε ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι, το αν αξίζει δεν νομίζω ότι θα μπορούσε κάποιος να στο πει αντικειμενικά. Προσωπικά θα σου πρότεινα να ψαχτείς περισσότερο με το κομμάτι των βιομηχανικών αυτοματισμών.
    Τέλος για την αυτοπεποίθηση που αναφέρεις, αυτή θα σου έλεγα ότι δεν αποκτιέται τόσο με τα σεμινάρια όσο με την προσωπική σου εμπειρία και ενασχόληση, ειδικότερα στον χώρο εργασίας, επομένως το να νιώθεις ότι μπορείς να πατάς στα πόδια σου, είναι κάτι που θα το αποκτήσεις με τα χρόνια εργασίας, καλώς ή κακώς. Παρόλα αυτά δεν σημαίνει ποτέ ότι στην δουλειά μας θα φτάσουμε να πούμε ότι μάθαμε τα πάντα, αντιθέτως οι γνώσεις μας έχουν πολλές φορές ημερομηνία λήξης και πρέπει να ανανεώνονται.

    2 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Μάθε να διαβάζεις datasheet, να χειρίζεσαι παλμογράφο και να ξέρεις να σχεδιάζεις έναν ενισχυτή ήχου κι ένα κύκλωμα με πύλες.

    Διάβασε θεωρία και κάνε την πράξη στο multisim και μετά σε πλακέτα.

    Δεν ζητάνε χαρτί πτυχίο παρόλο που λένε 2 χρόνια προυπηρεσία, ζητάνε ανθρώπους με λύσεις στα προβλήματα τους. Αν μπορείς να την παρέχεις τότε τους κάνεις.
    Χωρίς προυπηρεσία αν βρεις δουλειά μάλλον ζητάνε κάποιον να κάνει κολλήσεις-αποκολλήσεις σε πλακέτες ή αλλα παρόμοια κι όχι επισκευές βλάβών. Βοηθός με λίγα λόγια.

    Με την ενασχόληση έρχεται η εμπειρία.
    Θεώρησε ότι στο ΤΕΙ σου έγινε μιά εισαγωγή και τώρα ξεκίνα ψάξε το μόνος σου. Σαν να ξαναμαθαίνεις τα πάντα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The_Control_Theory Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάθε να διαβάζεις datasheet, να χειρίζεσαι παλμογράφο και να ξέρεις να σχεδιάζεις έναν ενισχυτή ήχου κι ένα κύκλωμα με πύλες.

    Αυτα τα εμαθε στη σχολη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Τριπολη
    Μηνύματα
    145

    Προεπιλογή

    Γεια σου Γρηγόρη όπως σου είπαν και πιο πάνω όπου βλέπεις αγγελία και σε ενδιαφέρει στελνε επειδή η ανεργία δεν είναι 30 αλλα 130% όλοι ζητάνε τη μάνα τους και το πατέρα τους οπότε μη μασάς... Επίσης αναγνωρίσιμη εμπειρία από το σπίτι δε θα πετύχεις αν είναι να μάθεις κάτι από σεμινάρια η διάβασμα κάντο γιατί σου αρέσει και το θες εσύ, οι ειδικότητες είναι πολλές και δε μπορείς να ξέρεις από πριν Τι απαιτήσεις μπορεί να έχει ο άλλος από εσένα. Επίσης με μπερδεψες λίγο μια λες για σχέδια μια για εργαστήριο και για βιομηχανία και μετά πάμε σε breadboard... Κανένας δεν έμαθε βγαίνοντας από ΤΕΙ οπότε μη τρελαίνεσαι κάνεις δε θα έχει μεγάλες απαιτήσεις από σένα.. Όσο για τα σεμινάρια που λες πιστεύω ότι καλό θα είναι να ξέρεις από πριν Τι ακριβώς είναι αυτό που θες να μάθεις ώστε να σε ωφελήσει γιατί αν είναι κάτι άσχετο θα ξεχαστεί Όπως και οι γνώσεις από το ΤΕΙ.

    (Ρε παιδιά μέχρι να τελειώσω το γράψιμο με πετάει έξω και πρέπει να τα γράφω από την αρχή... μόνο σε μένα συμβαίνει; )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geob : 06-01-16 στις 19:20

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα τα εμαθε στη σχολη.
    Σάββα συμφωνώ για ηλεκτρονικούς ή τουλάχιστον δεν ξέρω αλλά στην δική μου περίπτωση που σπούδασα αυτοματισμούς δεν ήταν έτσι.
    Εγώ δεν τα έμαθα στην σχολή. Είχαμε προβλήματα σαν ΤΕΙ. Μαθαίναμε μέτρια θεωρία και πολύ λίγη πράξη. Στο τέλος κάθε εξαμήνου έκανα breadboard σπίτι μου με δικά μου έξοδα.
    Ειδικά για datasheet έχω μάθει εμπειρικά.

    Και C++ κάναμε στην σχολή και ήταν από τα καλά εργαστήρια αλλά όταν βγήκα δεν μπορούσα να φτιάξω ένα 3D παιχνίδι.
    Μέχρι να καταφέρουν τα χέρια αυτό που έμαθε το μυαλό πρέπει να περάσεις από κι άλλα στάδια για μένα. Αυτά που λέτε κι εσείς παρακάτω με την προσωπική ενασχόληση.
    Στην πτυχιακή μου έμαθα C++ δηλαδή όταν ασχολήθηκα μόνος μου.

    Όταν βγαίνεις από το ΤΕΙ νομίζεις οτι ξέρεις αλλά στην ουσία δεν ξέρεις τίποτα. Πρέπει να το διασταυρώσεις/κάνεις ξανά την ανακαλυψη του τροχού να σιγουρευτείς ότι ο τροχός όντως δουλεύει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Και εγω Αυτοματιστης τελειωσα και εχω αντιθετη αποψη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω Αυτοματιστης τελειωσα και εχω αντιθετη αποψη.
    Χαλκίδα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Σαλονικα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρονικός Μηχανικός Τ.Ε.
    By ssstauros in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-14, 18:14
  2. Πρακτική Ηλεκτρονικός Μηχανικός
    By RulerL0rd in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 12:17
  3. Ηλεκτρονικός μηχανικός σε Πλοία .
    By NBA in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-11, 21:29
  4. Ηλεκτρονικός Μηχανικός ΤΕΙ υπογράφει?
    By VaGyver in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-10, 23:27
  5. Ηλεκτρολόγος Ηλεκτρονικός Μηχανικός
    By geomanjo in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-06, 23:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας