Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Ερωτήσεις για εγκατάσταση συναγερμού

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    pig
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή Ερωτήσεις για εγκατάσταση συναγερμού

    Καλησπέρα. Λέω να εγκαταστήσω στο πατρικό μου σύστημα συναγερμού. Η εμπειρία μου είναι μικρή ως τώρα και για αυτό χρειάζομαι τις συμβουλές σας.

    Παραθέτω ένα σχέδιο από το χώρο. Σκέφτομαι να βάλω μαγνητικές παγίδες σε κάθε παράθυρο και εξώπορτα, beams στα μπαλκόνια και ένα ραντάρ προς την εξώπορτα. Καλύπτομαι ή μου ξεφεύγει κάτι;

    Επίσης σε κουφώματα αλουμινίου ανοιγώμενα και ανακλήμενα σε ποιο σημείο βολεύει να μπει η παγίδα;
    Εξωτερικές ή χωνευτές;

    Για κέντρο λέω το Sigma s-pro 32.

    Οποιαδήποτε παρατήρηση ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.
    Katopsi.png

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Νομίζω πως το σπίτι σου βολεύει αρκετά (εκτός κι αν έχει "σπασίματα" που δεν ζωγράφισες) για να βάλεις κάτι σαν αυτά:
    http://www.emimikos.gr/Alean-ABI30-1408/

    Για το παραθυράκι αριστερά και για το παράθυρο πάνω αριστερά μπορείς να επιλέξεις μικρότερες δέσμες σε ύψος.
    Στην εξώπορτα οπωσδήποτε μαγνητική επαφή και έναν ανιχνευτη στο χώρο που θα κοιτάει προς την εξόπορτα.
    Δε θα έμπαινα στον κόπο για μαγνητικές επαφές σε κάθε παράθυρο μιας και θα μπορούσα να καλύψω άνετα περιμετρικά το σπίτι.
    Την καλωδίωση μάλλον θα την έκανα εξωτερικά (δεν ξέρω αν υπάρχει πρόσβαση περιμετρικά του σπιτιού βέβαια) και θα έβαζα οπωσδήποτε ένα εξωτερικό τροφοδοτικό για την τροφοδοσία των beams.
    Όσο για τις μαγνητικές επαφές, είναι αρκετός κόπος για να τις κάνεις χωνευτές ή για να τραβήξεις καλώδια από μέσα (εκτός κι αν ξετρυπήσεις 7-8 τρύπες και μπεις απ'έξω προς τα μέσα σε κάθε άνοιγμα) και από την άλλη, αφού είναι "τζαμόπορτες" δε θα σου προσφέρουν ιδιαίτερη προστασία σε περίπτωση που κάποιος σπάσει το τζάμι. Από εκεί και πέρα εσύ θα αποφασίσεις αν θα τις τοποθετήσεις ή όχι, σίγουρα δεν κάνουν κακό!!

    Στα beams, μπορείς να συνδυάσεις δύο (ή ακόμη και τρία στις μπαλκονόπορτες) με μικρότερο ύψος έτσι ώστε ακόμη κι αν χαλάσει το ένα ζεύγος να σε καλύπτουν τα υπόλοιπα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    pig
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ. Αρκεί δηλαδή ένας ανιχνευτής τύπου beams για να προστατεύσει και τις τρις μπαλκονόπορτες στο πάνω μπαλκόνι και άλλος ένας στο κάτω;

    Το δωμάτιο χωρίς μπαλκόνι και το μπάνιο αριστερά είναι αρκετά ψηλά και μπορεί να μπει κάποιος μόνο με ελικόπτερο. Παρ όλα αυτά πάλι πρέπει να το ασφαλίσω σωστά;
    Για το κέντρο sigma s-pro32 ti γνώμη έχετε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα..μπορείς να βάλεις και τέτοια http://www.emimikos.gr/VENITEM-FARO-EXT/
    Αλλά μάλλον τα beams θα είναι πιο βολικά για τόσο μεγάλο μπαλκόνι....σχετικά με τον s-pro32 τον έχω εγκαταστήσει στο σπίτι μου εδώ και 6-7 μήνες περίπου ...είναι πολύ καλός και εύκολος στον προγραμματισμό...λίγο το πληκτρολόγιο με φοβίζει γιατί αν έχεις γονείς που δεν ξέρουν απο πλήκτρα αφής, τα πατάνε δυνατά και κάποια μέρα βλέπω να το κλαίω..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ. Αρκεί δηλαδή ένας ανιχνευτής τύπου beams για να προστατεύσει και τις τρις μπαλκονόπορτες στο πάνω μπαλκόνι και άλλος ένας στο κάτω;

    Το δωμάτιο χωρίς μπαλκόνι και το μπάνιο αριστερά είναι αρκετά ψηλά και μπορεί να μπει κάποιος μόνο με ελικόπτερο. Παρ όλα αυτά πάλι πρέπει να το ασφαλίσω σωστά;
    Για το κέντρο sigma s-pro32 ti γνώμη έχετε;
    Οι ανιχνευτές τύπου "beam" μπαίνουν σε ζευγάρια (ένας πομπός κι ένας δέκτης). Δε θα πρέπει να υπάρχουν καθόλου εμπόδια μεταξύ τους για να λειτουργήσουν σωστά. Αν έχεις τραπέζια, καρέκλες, γλάστρες κτλ θα πρέπει να μην ακουμπάνε στον τοίχο. Χρείαζεσαι περίπου μισό μέτρο κενό από τον τοίχο καθώς επίσης και να μην έχεις "σπασίματα" (γωνίες, Π κτλ) γιατί θα πρέπει να βλέπει οπωσδήποτε ο πομπός τον δέκτη. Τα πλεονεκτήματα είναι ότι ξέρεις ακριβώς που "πιάνει" οπότε μπορείς να έχεις οτιδήποτε άλλο θέλεις στο μπαλκονι χωρίς να φοβάσαι μήπως κουνηθεί και το "πιάσει". Με τα beams ουσιαστικά θα δημιουργήσεις στο μπαλκόνι σου έναν εικονικό τοίχο έξω από τον υπάρχοντα. Οι πιθανότητες ψευδοσυναγερμών με σωστή εγκατάσταση σε συνθήκες μπαλκονιού είναι από ελάχιστες έως μηδενικές σε αντίθεση με τους ανιχνευτές τύπου ραντάρ που έχουν λίγο πιο απροσδιόριστο πεδίο δράσης και μπορούν να επηρεαστούν από θερμά ή ψυχρά ρεύματα αέρα.

    Όσον αφορά στα ανοίγματα που δεν υπάρχει πρόσβαση, κατά τη γνώμη μου δε χρείαζεται να γίνονται υπερβολές. Ο κλέφτης θέλει εύκολο τρόπο για να μπει και ακόμη πιο εύκολο τρόπο για να φύγει! Αν θεωρείς απίθανο κάποιος να μπει από εκεί δεν είναι απαραίτητο να καλύψεις το άνοιγμα. Τα περισσότερα "χτυπήματα" σε πολυκατοικίες γίνονται από τις κύριες εισόδους και πολύ πιο σπάνια από τα μπαλκόνια όπου υπάρχει κίνδυνος οι διαρρήκτες να γίνουν ορατοί. Αν πιστεύεις ότι υπάρχει έστω και μια μικρή πιθανότητα να μπεί κάποιος από ένα από τα ανοίγματα που αναφέρεις καλά θα ήταν να τα προστατέψεις για να κοιμάσαι ακόμη πιο ήσυχος. Στην πάνω πλευρά όπως βλέπω το σχήμα, αν δεν έχεις τσιμέντο ή οτιδήποτε αδιάφανο για κάγκελα στο μπαλκόνι σου μπορείς να βάλεις τον πομπό στο τέρμα αριστερά παράθυρο (εκεί που δεν έχει μπαλκόνι) και τον δέκτη τέρμα δεξιά στο μπαλκόνι (πιάνουν μέχρι 30m). Να έχεις υπόψη ότι οι συγκεκριμένες κολώνες απαιτούν απόλυτη ευθυγράμμιση και καθετότητα για να λειτουργήσουν σωστά και δεν ξέρω πώς θα το επιτύχεις αυτό στην πλευρά που δεν υπάρχει το μπαλκόνι. Αν δε μπορείς να τα καταφέρεις, τότε μπορείς να βάλεις έναν ανιχνευτή τύπου "κουρτίνας" (παρόμοιας λειτουργίας με αυτόν που σου πρότεινε ο paulk), και να καλύψεις εξωτερικά το άνοιγμα.

    Σε εξωτερική καλωδίωση θα πρέπει οπωσδήποτε να προστατέψεις τα καλώδια από κόψιμο χρησιμοποιόντας τα τάμπερ των περιφερειακών με τις τερματικές αντιστάσεις τοποθετημένες μέσα στους ανιχνευτές κι όχι μέσα στον πίνακα. Οι πίνακες της SIGMA είναι αρκετά σταθεροί στη λειτουργία τους και με σωστή εγκατάσταση και προγραμματισμό δε θα χρειαστεί να ασχοληθείς καθόλου μετά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    nestora...Τι γνώμη έχεις για αυτόν τον ανιχνευτή που έβαλα πριν http://www.emimikos.gr/VENITEM-FARO-EXT/
    Τον έχω εγκαταστήσει πριν 2 μήνες περίπου σε ένα παράθυρο απο την εξωτερική μεριά .. Προς το παρόν δεν μου έχει δώσει ψευδοσυναγερμό..Και σκέφτομαι να πάρω άλλους 2....τι γνώμη έχεις ή αν τους έχει δουλέψει κανένας άλλος να μας πει...
    Συγνώμη που μπερδεύω τα θέματα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    nestora...Τι γνώμη έχεις για αυτόν τον ανιχνευτή που έβαλα πριν http://www.emimikos.gr/VENITEM-FARO-EXT/
    Τον έχω εγκαταστήσει πριν 2 μήνες περίπου σε ένα παράθυρο απο την εξωτερική μεριά .. Προς το παρόν δεν μου έχει δώσει ψευδοσυναγερμό..Και σκέφτομαι να πάρω άλλους 2....τι γνώμη έχεις ή αν τους έχει δουλέψει κανένας άλλος να μας πει...
    Συγνώμη που μπερδεύω τα θέματα...
    Έχω δουλέψει τους 12μετρους (IP65) σε κάποιες εγκαταστάσεις (κι όχι τον 8μετρο που παραθέτεις) αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι το ίδιο πράγμα. Η μόνη διαφορά που βλέπω είναι ότι αυτοί που έβαλα εγώ είχαν πορτοκαλί γυαλάκι κι όχι μπλε όπως φαίνεται στη φωτογραφία.
    Τα πλαστικά του είναι απίστευτης ποιότητας (σχεδόν 4-5 χιλιοστά πάχος). Μειονέκτημα είναι ότι είναι λίγο στενός ο χώρος για τα καλώδια ειδικά όταν βάζεις αντιστάσεις ζώνης και τάμπερ μέσα στον ανιχνευτή.
    Το καλοκαίρι έβαλα τον πρώτο, για να σου πω σίγουρα θα πρέπει να περάσει κι ένας χειμώνας πρώτα. Προς το παρόν πάντως δεν έχω παράπονο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δουλέψει τους 12μετρους (IP65) σε κάποιες εγκαταστάσεις (κι όχι τον 8μετρο που παραθέτεις) αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι το ίδιο πράγμα. Η μόνη διαφορά που βλέπω είναι ότι αυτοί που έβαλα εγώ είχαν πορτοκαλί γυαλάκι κι όχι μπλε όπως φαίνεται στη φωτογραφία.
    Τα πλαστικά του είναι απίστευτης ποιότητας (σχεδόν 4-5 χιλιοστά πάχος). Μειονέκτημα είναι ότι είναι λίγο στενός ο χώρος για τα καλώδια ειδικά όταν βάζεις αντιστάσεις ζώνης και τάμπερ μέσα στον ανιχνευτή.
    Το καλοκαίρι έβαλα τον πρώτο, για να σου πω σίγουρα θα πρέπει να περάσει κι ένας χειμώνας πρώτα. Προς το παρόν πάντως δεν έχω παράπονο.
    Μ μάλιστα..ε το ίδιο θα είναι ο 12μετρος με τον 8μετρο..θα δείξει στην πορεία ...να σου κάνω άλλη μια ερώτηση ..αυτος http://www.emimikos.gr/VENITEM-FARO-EXT/
    με αυτόν
    http://sigmasec.gr/site/%CF%83%CF%85...B1%CF%82/cylix
    είναι ίδιοι ;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη σεατ 2
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    ΚΙΛΚΙΣ=ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    ΧΡΟΝΙΑ πολλα και καλα . και τα 2 ειναι ιταλικα οποτε μαλλον ειναι τα ιδια

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Ίδια φαίνεται να είναι. Και οι δικοί μου όπως σου είπα είχαν πορτοκαλί αντί για μπλε τζαμάκι αλλά κατά τα άλλα είναι ίδιοι. Το έχω δει και σε άλλα περιφερειακά αυτό (πχ ανινευτές bentel και crow να είναι ολόιδιοι!). Προφανώς ένας είναι ο κατασκευαστής και κατά παραγγελία γράφει πάνω στην πλακέττα ότι πει ο πελάτης...

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εγκατάσταση συναγερμού...;
    By Gagarin in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-17, 16:44
  2. Εγκατάσταση συναγερμού
    By georgegr77 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 16:33
  3. Ερώτηση για εγκατάσταση συναγερμού Apollo plus
    By pig in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 17:37
  4. Εγκατάσταση συναγερμού
    By spakas in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-13, 13:40
  5. Εγκατάσταση συναγερμού ADT
    By antxor in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-12, 12:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας