Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 70

Θέμα: ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΆ

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    ριθμιστης.jpgΕπιτέλους τα κατάφερα, θα μάθω πού θα πάει...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 1970 βαγγελης : 02-04-16 στις 21:22

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Καλημέρα παιδιά.Επανέρχομαι στο θέμα και παραθέτω ορισμένες μετρήσεις μετά την εγκατάσταση του καινούριου ρυθμιστή φόρτισης.(http://www.greenenergyparts.com/srne...-mppt-20a.html ) Οι μπαταρίες έχουν εξισορροπήσει έχουν την ίδια τάση και οι δύο .Η τάση σε πλήρη φόρτιση την ημέρα φτάνη στα 28,9 βολτ .Θα ήθελα να ρωτήσω στα παιδιά που ξέρουν να μου πουν ποιο είναι το ποσοστό εκ φόρτισης όταν ξεκινάει η νύχτα με 24,6 βολτ και φτάνη το προ"ι 24,2 . την κατανάλωση την υπολογίζω γύρο στο 1 KW.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1970 βαγγελης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά.Επανέρχομαι στο θέμα και παραθέτω ορισμένες μετρήσεις μετά την εγκατάσταση του καινούριου ρυθμιστή φόρτισης.(http://www.greenenergyparts.com/srne...-mppt-20a.html ) Οι μπαταρίες έχουν εξισορροπήσει έχουν την ίδια τάση και οι δύο .Η τάση σε πλήρη φόρτιση την ημέρα φτάνη στα 28,9 βολτ .Θα ήθελα να ρωτήσω στα παιδιά που ξέρουν να μου πουν ποιο είναι το ποσοστό εκ φόρτισης όταν ξεκινάει η νύχτα με 24,6 βολτ και φτάνη το προ"ι 24,2 . την κατανάλωση την υπολογίζω γύρο στο 1 KW.
    Δεν μπορεί κάποιος απο τα παιδιά που ξέρουν, ποιό είναι το ποσοστό επι τις % η εκ φόρτιση των μπαταριών ή μήπως δεν δίνω επαρκεί στοιχεία ,Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Οι μπαταριες σου οταν ειναι 100% φορτισμενες πρεπει να εχουν 26,4 βολτ και αδειες (0%) 20,4 βολτ. Στα 24,6 ειναι στο 70% ενω στα 24,2 ειναι στο 63,3%. Την νυχτα δηλαδη εχασες το 6,7%. H καταναλωση λογικα ειναι μικροτερη του 1 kw..

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Εχης δίκιο Βασίλη τα 24.6 τα μετράω σε πλήρη σκοτάδι στις 9.30 η ώρα.Στο βασίλεμα του ήλιου εκεί μετράω 26,2 .Την κατανάλωση την υπολογίζω 0,8 με 0,9 ΚW.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα φίλοι μου. Ξεθάβω το θέμα για να ζητήσω βοήθεια για ένα θέμα που με απασχολεί.Μετά από 3 ημέρες βαριάς συννεφιάς οι μπαταρίες στο βολταϊκό έπεσαν πάρα πολλή και της έκοψα μόνος μου και έβαλα την γεννήτρια. Σκέφτηκα οπως δούλευε η γεννήτρια γιατί με εναν φορτιστή να φόρτιζα και τις μπαταρίες. Στην αποθήκη μου μέσα από πολλούς μετασχιματιστές βρήκα έναν 220 σε 2χ30 volt στα 12 αμπερ.Αν θυμάμαι καλά μετα την ανόρθωση και την εξομάλυνση γινεται 42 βολτ.Πως μπορώ με αυτόν τον φορτιστή να φορτίζω τις μπαταρίες μου. Προς ενημέρωση ο ριθμηστής φόρτισης από τα πάνελ έχει είσοδο μέχρι 150 βολτ.Συγνώμη αν σας κούρασα κάθε ιδέα δεκτή.Ξέχασα να αναφέρω οτι τις μπαταρίες τις έχω σε σειρά 24 βολτ και τα αμπερόρια ειναι 400.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.953

    Προεπιλογή

    Εχω αυτο το inverter καθαρου ημιτονου http://romdevices.com/pdf/aparaturae...bila/ismgt.pdf
    την εκδοση των 5kw φωτοβολταικα δεν εχω.
    Πως μπορω να τον τσεκαρω οτι λειτουργει ?
    Αν βαλω απο την πριζα 230VAC σε γεφυρα και πυκνωτες εξομαλυνσης μετα θα μπορω να ταισω την εισοδο του ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    οχι. η προσοπικη μου γνωμη ειναι μονο και μονο απο μπαταρια διοτι βλεπει ημιτονα και παλμους στην εισοδο του ,και δεν θα λειτουργεισει δοκιμασε με μια μεγαλη 100 αμπερορια πχ σε ενα ηλεκτρολογιο αυτοκηνητων. τα ινβερτερ θελουν καθαρο συνεχες για να δουλεψουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1970 βαγγελης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλοι μου. Ξεθάβω το θέμα για να ζητήσω βοήθεια για ένα θέμα που με απασχολεί.Μετά από 3 ημέρες βαριάς συννεφιάς οι μπαταρίες στο βολταϊκό έπεσαν πάρα πολλή και της έκοψα μόνος μου και έβαλα την γεννήτρια. Σκέφτηκα οπως δούλευε η γεννήτρια γιατί με εναν φορτιστή να φόρτιζα και τις μπαταρίες. Στην αποθήκη μου μέσα από πολλούς μετασχιματιστές βρήκα έναν 220 σε 2χ30 volt στα 12 αμπερ.Αν θυμάμαι καλά μετα την ανόρθωση και την εξομάλυνση γινεται 42 βολτ.Πως μπορώ με αυτόν τον φορτιστή να φορτίζω τις μπαταρίες μου. Προς ενημέρωση ο ριθμηστής φόρτισης από τα πάνελ έχει είσοδο μέχρι 150 βολτ.Συγνώμη αν σας κούρασα κάθε ιδέα δεκτή.Ξέχασα να αναφέρω οτι τις μπαταρίες τις έχω σε σειρά 24 βολτ και τα αμπερόρια ειναι 400.



    Με αυτό το μετασχηματιστή και χωρίς περιορισμό ρεύματος δεν μπορεις να κάνεις και πολλά.

    ΑΛΛΑ (με άπειρη προσοχη και μόνο με επιτήρηση βολτόμετρο / αμπερόμετρο και μόνο σε τρελή ανάγκη) κάνουμε το έξής (δοκιμασμένο απειρες φορές στον ΕΣ)

    Πάρε το ένα τύλιγμα του ΜΣ σου (30V/ 12A) Στείλε το AC σε μια γέφυρα. Θα πάρεις ~40V DC. Βάλε σε σειρά καλό αμπερόμετρο και μια λάμπα 24V/150W (από προβολέα φορτηγού, ή συνδύασε 4 55w απο αυτοκίνητο). Με βολτόμετρο μέτρα συνεχώς την τάση στις μπαταρίες σου. Σταμάτα αν η τάση φτάσει τα 29V. Οι λάμπες αρχικά θα αναβουν αρκετά και θα ζεσταίνονται πολύ. Καθώς το ρεύμα φόρτισης θα πέφτει θα φωτοβολλούν όλο και λιγότερο.

    Επαναλαμβάνω λύση απόλυτης ανάγκης αν δε σου βρίσκεται φορτιστής

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    βολος
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Καλημέρα.Να τις συνδέσω απευθείας το ξέρω ότι είναι δύσκολο.Έλεγα μήπως τα 40 βολτ DC τα βάλω στην είσοδο του ρυθμιστή παράλληλα με τα πάνελ.Ο ρυθμιστής δέχεται στην είσοδο του μέχρι 150 βολτ DC και είναι 20 αμπερ.Τον έχω φωτο στο ποστ 21.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΆ ΓΙΝΕΤΑΙ;
    By ntasejay in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-16, 01:17
  2. ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΌ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟΡΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥ
    By alekos22 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-12, 02:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας