Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Συνδεση δυο σειρηνων σε εναν πινακα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή Συνδεση δυο σειρηνων σε εναν πινακα

    Καλησεπρα εχω το συγκεκριμενο συστημα συναγερμου με εξωτερικη ασυρματη σειρηνα....

    images.jpg
    πισω απο τον πινακα μου δινει σε μια θεση δυο κλεμες με θετικη και αρνητικη εντολη και εκει θα συνδεσω μια ενσυρματη σειρηνα για εξωτερικο χωρο και αυτην σε περιπτωση εξουδετερωσης της πρωτης

    Good-Price-Fire-Siren-AC110V-114dB-Sound-40W-MS-190-Mount-Mini-Motor-Siren.jpg
    Hθελα να ρωτησω τωρα...

    Στις ιδιες κλεμες μπορω να βαλω μια ακομα ενσυρματη για μεσα η θα υπερφορτωσω τον πινακα;;


    SIREN BS-3.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokoblue Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησεπρα εχω το συγκεκριμενο συστημα συναγερμου με εξωτερικη ασυρματη σειρηνα....


    πισω απο τον πινακα μου δινει σε μια θεση δυο κλεμες με θετικη και αρνητικη εντολη και εκει θα συνδεσω μια ενσυρματη σειρηνα για εξωτερικο χωρο και αυτην σε περιπτωση εξουδετερωσης της πρωτης


    Hθελα να ρωτησω τωρα...

    Στις ιδιες κλεμες μπορω να βαλω μια ακομα ενσυρματη για μεσα η θα υπερφορτωσω τον πινακα;;
    Για την πάνω σειρήνα δεν είμαι καν σίγουρος αν μπορεί να τη σηκώσει ο πίνακάς σου από πλευράς αμπέρ. Έλεγξε πρώτα την κατανάλωσή της πριν την αγοράσεις.
    Με την κάτω σειρήνα κατά 99% δε θα έχεις κανένα πρόβλημα (τραβά κάτω από 500mA).
    Επίσης, η μεγάλη σειρήνα (πάνω) δε σου προσφέρει σχεδόν καμιά ασφάλεια και προορίζεται μόνο για συστήματα αναγγελίας φωτιάς κι όχι για συστήμα προστασίας. Δεν έχει ούτε ταμπερ προστασίας ούτε μπαταρία ώστε να σου προσφέρει έστω και μια στοιχειώδη προστασία. Ο μοναδικός τρόπος για να σε προστατέψει είναι αν την τοποθετήσεις σε πραγματικά απροσπέλαστο σημείο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Tην σηκωνει ο πινακας...δεν ειναι μεγαλη μικρη ειναι σχεδον μια χουφτα αλλα εκει πουθα την εχω δεν θα μπορουν να εχουν προσβαση εκτος απο τα πουλια αλλοι...
    την βαζω γιατι ειναι ενσυρματη οποτε σε εξουδωτερωση της ασυρματης να συνεχιζει η ενσυρματη...απο το κεντρο θα περνει ουτως η αλλως...απλα δυο σειρηνες δεν ξερω μαζι αν τις σηκωνει αυτο...αθροιστικα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Για ρίξε μια ματιά στο ταμπελάκι της να δεις πόσα watt είναι ή πόσα αμπέρ τραβάει... Προφανώς δεν ενοούσα "μεγάλη" σε μέγεθος αλλά σε κατανάλωση!

    Κι αυτή που δείχνεις, σύμφωνα με την περιγραφή της εικόνας είναι 110V AC (προφανώς δεν είναι το ίδιο μοντέλο με αυτή που κρατάς στα χέρια σου).

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Νεστορα το σειρηνακι πουθενα δεν αναγραφει watt η Amper παρα μονο οτι ειναι 12v και 120db

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokoblue Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεστορα το σειρηνακι πουθενα δεν αναγραφει watt η Amper παρα μονο οτι ειναι 12v και 120db
    Αν η σειρήνα σου είναι αυτή:

    http://www.alibaba.com/product-detail/Industrial-Motor-Siren-MS-190_60153562767.html

    τότε (σύμφωνα με το φυλλάδιο του κατασκευαστή) στα 12V θα "τραβάει" 6Ampers.

    Το ρεύμα αυτό είναι πολύ μεγάλο για έξοδο οποιουδήποτε συναγερμού οπότε θα χρειαστείς εξωτερικό τροφοδοτικό με μπαταρία ισχύος τουλάχιστον 80W και να ενεργοποιήσεις με ρελέ τη σειρήνα αυτή (τύλιγμα του ρελέ στο συναγερμό σου, επαφές ρελέ μεταξύ εξωτερικού τροφοδοτικού και σειρήνας).

    Ουσιαστικά, καλύτερα να πάρεις μια κανονική σειρήνα συναγερμού. Έστω κι αυτή να βάλεις:
    http://www.alarmpro.gr/catalog/produ...ducts_id=13422

    θα είναι καλύτερη! (υπολόγισε +15€ για τη μπαταρία της)

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    τετοια θελω να βαλω εξω αλλα ειναι μεγαλη φασαρια με ρελεδες κτλ γτ το κεντρο ειναι ασυρματο οποτε...
    η σειρηνα που εχω παραγγειλει εξωτερικα ναι ειναι ιδια με αυτην...αλλα οχι αυτηνπου μου δειχνεις δεν ειναι στα 24v

    αυτην εχω παρει...
    http://www.ebay.com/itm/191386267573...%3AMEBIDX%3AIT

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokoblue Εμφάνιση μηνυμάτων
    τετοια θελω να βαλω εξω αλλα ειναι μεγαλη φασαρια με ρελεδες κτλ γτ το κεντρο ειναι ασυρματο οποτε...
    η σειρηνα που εχω παραγγειλει εξωτερικα ναι ειναι ιδια με αυτην...αλλα οχι αυτηνπου μου δειχνεις δεν ειναι στα 24v

    αυτην εχω παρει...
    http://www.ebay.com/itm/191386267573...%3AMEBIDX%3AIT
    Μην κοιτάς την εικόνα αλλά τα πινακάκια ακριβώς πάνω από την εικόνα. Έχει τα χαρακτηριστικά για κάθε μοντέλο.

    Ουσιαστικά, καλύτερα να πάρεις μια κανονική σειρήνα συναγερμού. Έστω κι αυτή να βάλεις:
    http://www.alarmpro.gr/catalog/produ...ducts_id=13422

    θα είναι καλύτερη! (υπολόγισε +15€ για τη μπαταρία της)
    εννοώντας ότι θα μπορείς να τη συνδέσεις απευθείας στο κέντρο σου (που παρεπιπτόντως θα σου έλεγα να μη βασιστείς και πάρα πολύ σε ένα τέτοιο σύστημα).

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Μαλιστα...τωρα που την αγορασα τι κανουμε;; Θελω να βαλω μια του τυπου mars 250 αλλα δεν ξερω πως....

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΤΑΣΒΕΣΗΣ!!!
    By gkouk in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-15, 02:12
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-14, 19:11
  3. συνδεση θερμοσιφωνα με ηλ.πινακα
    By savasga in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-12, 17:44
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-11, 01:24
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-11, 16:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας