Σελίδα 1 από 9 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 85

Θέμα: ETCHING TANK με αντλία αέρα και θερμαντήρα...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή ETCHING TANK με αντλία αέρα και θερμαντήρα...

    Είχα σκοπό να το κατασκευάσω από παλιά αλλά είχα κολλήσει στην γυάλα όσον αφορά τις διαστάσεις της και,τον τρόπο κολλήματος...
    Βρήκα κάποιες ιδέες στο διαδίκτυο αλλά και από κάποια datasheets εδώ:
    velleman επίσης της pro mat
    Τώρα, η αντλία αέρα το θερμόμετρο ο σωλήνας,οι πέτρες για τις μπουρμπουλήθρες,οι βεντούζες αγοράστηκαν από κατάστημα κατοικίδιων ζώων στα 31 ευρώ σύνολο...στα 3.99 ευρώ οι πλαστικοί "μαστοί" από το Μαρινόπουλο στα είδη κήπου.
    Ο θερμαντήρας είναι δώρο φίλου.... το μόνο που μένει είναι η δοκιμή:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010284.jpg Εμφανίσεις:  425 Μέγεθος:  90,3 KB
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010285.jpg Εμφανίσεις:  395 Μέγεθος:  95,7 KB
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010286.jpg Εμφανίσεις:  409 Μέγεθος:  77,0 KB
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010287.jpg Εμφανίσεις:  475 Μέγεθος:  103,0 KB

    16 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SeAfasia : 14-01-16 στις 21:59

  2. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον SeAfasia για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ακρίτας (14-01-16), GeorgeVita (24-01-16), liat (14-01-16), manolena (14-01-16)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    ήθελα να δω πως δείχνει το συγκεκριμένο θερμομέτρο την θερμοκρασία οπότε το έβαλα σε δοκιμή με νεράκι:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010290.jpg Εμφανίσεις:  418 Μέγεθος:  102,8 KB
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010291.jpg Εμφανίσεις:  378 Μέγεθος:  92,2 KB σιγά σιγά ανέβαζε θερμοκρασία στους 35 περίπου...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010292.jpg Εμφανίσεις:  363 Μέγεθος:  108,3 KB
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010293.jpg Εμφανίσεις:  387 Μέγεθος:  105,2 KB

    5 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Έλα ρε Κώστα με τις κατασκευές σου!!! Φαίνεται τέλειο μηχανάκι, ζηλεύωωωωω!!! Μπράβο, τέτοια πάντα!

    EDIT:Λοιπόν, του βάζεις και ένα PICάκι με οθονίτσα τώρα που της πήρες τον αέρα, δυο ρελεδάκια για αντίσταση και μπουρμπουλήθρες και το κάνεις υπερτέλειο αυτόματο μπάνιο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα ρε Κώστα με τις κατασκευές σου!!! Φαίνεται τέλειο μηχανάκι, ζηλεύωωωωω!!! Μπράβο, τέτοια πάντα!
    ευχαριστώ Μάνο,αν και φοβήθηκα την σιλικόνη ως μέσο κόλλησης των τζαμιών το αποτέλεσμα είναι όπως μου είπε ο τζαμάς.....μη ξεχάσω η γυάλα μου στοίχισε 10 ευρώ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SeAfasia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ Μάνο,αν και φοβήθηκα την σιλικόνη ως μέσο κόλλησης των τζαμιών το αποτέλεσμα είναι όπως μου είπε ο τζαμάς.....μη ξεχάσω η γυάλα μου στοίχισε 10 ευρώ...
    Αφού αντέχει σε τζάμια ενυδρείου η σιλικόνη, εδώ είναι μια χαρά... Να ξέρεις όμως πως με τον καιρό και τη χρήση θα "σκουρήνουν" πολύ τα πράγματα εκεί μέσα, αν χρησιμοποιήσεις FeCl3, ενώ καλύτερη
    θα είναι η ορατότητα με υπεροξείδιο και σπίρτο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    δοκίμασα την αντλία αέρα με τη μία πέτρα,μια χαρά μπουρμπουλήθρες ώστε να υποβοηθήσει το μίγμα της αποχάλκωσης:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010295.jpg Εμφανίσεις:  355 Μέγεθος:  110,8 KB
    εδώ είναι φουλ αέρας,η αντλία έχει full/low επιλογή:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010296.jpg Εμφανίσεις:  346 Μέγεθος:  116,6 KB
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010297.jpg Εμφανίσεις:  331 Μέγεθος:  114,0 KB..

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Το μαρκούτσι στο τέλος μπορείς να το αντικαταστήσεις με ταπωμένο σωλήνα μικρής διαμέτρου απο plexiglass και να του κάνεις σε όλο το μήκος τρυπούλες ώστε να μην έχεις συγκέντρωση μπουρμπουλήθρας
    σε ένα σημείο, αλλά σε όλο το πλάτος του μπάνιου. Πω πω ρε φίλε, μου έβαλες ιδέες τώρα, πολύ ωραία κατασκευή...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού αντέχει σε τζάμια ενυδρείου η σιλικόνη, εδώ είναι μια χαρά... Να ξέρεις όμως πως με τον καιρό και τη χρήση θα "σκουρήνουν" πολύ τα πράγματα εκεί μέσα, αν χρησιμοποιήσεις FeCl3, ενώ καλύτερη
    θα είναι η ορατότητα με υπεροξείδιο και σπίρτο.
    σωστά Μάνο,έχω αγοράσει sodium persulfate θέλω να αποφύγω αυτά
    τα μέσα αποχάλκωσης λόγω ότι έχω τα μικρά που παρατηρούν κάθε βήμα μου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μαρκούτσι στο τέλος μπορείς να το αντικαταστήσεις με ταπωμένο σωλήνα μικρής διαμέτρου απο plexiglass και να του κάνεις σε όλο το μήκος τρυπούλες ώστε να μην έχεις συγκέντρωση μπουρμπουλήθρας
    σε ένα σημείο, αλλά σε όλο το πλάτος του μπάνιου. Πω πω ρε φίλε, μου έβαλες ιδέες τώρα, πολύ ωραία κατασκευή...
    που θα βρώ σωλήνα plexiglass;Δε το σκέφτηκα,βρήκα αυτές τις πέτρες στο petshop βλέποντας ένα ενυδρείο....
    έχεις καμία φωτο να δω το how to;

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Ναι, ναι Κώστα, πρόσεξέ το αυτό πάρα πολύ σε κάθε περίπτωση, τα μπομπιράκια μας θέλουν να μαστορεύουν με τους μπαμπάδες και η περιέργεια είναι πάντα εκεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 9 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-16, 14:37
  2. Γεννήτρια και αντλία υδάτων
    By johnym30 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-15, 21:13
  3. Etching tank-δοχείο αποχάλκωσης
    By SeAfasia in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-14, 23:03
  4. Σταθμός κόλλησης και θερμού αέρα
    By libee in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-11, 23:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας