Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: τροφοδοτικο smartkit 1007

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή τροφοδοτικο smartkit 1007

    Καλησπερα σε ολους

    εχθες που καθαριζα την αποθηκη ξεθαψα ενα τροφοδοτικο παγκου που ειχα φτιαξει μικρος για να τροφοδοτω διαφορες κατασκευες που εκανα τοτε.Ηταν η πρωτη σοβαρη κατασκευη που ειχα φτιαξει σαν πιτσιρικας και πραγματικα το ειχα καταχαρει.

    Σε δοκιμη που εκανα για να δω αν δουλευει βγαζει ταση 30volt μονιμα. Μετρησα το ποντεσιομετρο μηπως και εχει χαλασσει και ειναι οκ. Προχωρησα σε διαφορες μετρησεις και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι στο lm723 το πιν 10 μου εβγαζε σταθερα 30v παρολο που η ταση στο πιν 5 ηταν μεταβαλλομενη. Ειναι σωστο αυτο?

    Δεν εχω ασχοληθει καθολου με το 723 (και γενικοτερα με τραντζιστορ) και εχω αρχισει το ψαξιμο. Αυτο που θελω περα απο το να το επισκευασω ειναι αν μπορω και τι θα χρειαστει να αλλαξω για να το κανω μεχρι 5A και με current limiter.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Έχω το ίδιο από μαθητής Λυκείου (πριν 32 χρόνια) και δουλεύει ακόμα!
    Για current limiter δε νομίζω να γίνεται, για να το κάνεις μέχρι 5Α θα πρέπει να αλλάξεις τη δική του γέφυρα (είναι μέχρι 3,7Α) φυσικά τον μετασχηματιστή και να συνδέσεις παράλληλα άλλο ένα τρανζίστορ ισχύος με αυτό που είχε το κίτ (Τότε κυκλοφορούσε με το 2Ν 3055 ή με το BD 142)
    To pin 10 οδηγεί την τάση στο BD 135 (ή BD 137) και αυτό με τη σειρά του στο BD 142 (ή 2Ν 3055)
    Κανονικά η τάση στο ποδαράκι 10 είναι η τάση εξόδου, προφανώς είναι καμμένο το 723, αντικατέστησε το.
    Ελπίζω να το έχεις σε θήκη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kanivallos : 17-01-16 στις 17:40

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Αυριο θα παω στον φανο να παρω ενα 723 και ενα 2Ν3055.

    Εχω ομως 2 ερωτησεις

    α) το πιν 10 στο 723 τι ευρος τιμων πρεπει να εχει κανονικα?
    β) το τρανζιστορ ισχυος εχει μια ψυκτρα γομαρι. θα χρειαστω αλλη μια τετοια? Δεν βολευει να την κοψω στην μεση και να βαλω ανεμηστηρα για την ψυξη και των 2?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mathios : 18-01-16 στις 06:57
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    καλημερα (αν και δεν το βλεπω εχει αρχισει το κρυο) . λοιπον επειδη εχω το ιδιο να πουμε εδω την αξιολογη συμπεριφορα του 723 ειναι ενα πολυ ωραιο τροφοδοτικο που πολες φωρες εχω υπερφορτωσει βραχυκυλωσει μια χαρα ειναι , για 5 Α νωμιζω επειδη δεν ειμαι και ηλ/κως θελεις 2 * 2Ν3055 και1 ακομη σαν την R5=0,15Ω 5Wκαι στο σχεδιο δες εδω= http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35680 και μια καλη ψυκτρα ναι !

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Το πιν 10 έχει τις τιμές εξόδου δηλ. 3-30 βόλτ με τη χρήση του ποτενσιόμετρου.
    Μπορείς να το βάλεις στην ίδια ψύκτρα αν έχει χώρο, αλλά θα χρειαστείς σίγουρα ανεμιστηράκι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και παλι


    επιτελους βρηκα χρονο να ασχοληθω με το τροφοδοτικο και να το επισκευασω αλλα και μετα την αλλαγη του lm 723 κανει το ιδιο. Εβγαλα και μετρησα ολες τις αντιστασεις και ειναι οκ. Το θεμα ειναι οτι οταν εβγαλα να μετρησω με πολυμετρο τα BD135 & 2N3055
    ειχα τις εξης μετρησεις

    BD135
    Βαση-εκπομπος --> απειρη αντισταση
    βαση - συλεκτης-->μηδεν αντισταση
    εκπομπος-συλεκτης--> μηδεν αντισταση

    2Ν3055
    Βαση-εκπομπος --> μηδεν αντισταση
    βαση - συλεκτης-->μηδεν αντισταση
    εκπομπος-συλεκτης--> μηδεν αντισταση


    Ειναι λογικες οι παραπανω μετρησεις γιατι εγω ειχα την εντυπωση χονδρικα οτι σε απο βαση σε εκπομπο η συλεκτη ειναι μηδεν και μεταξυ συλεκτη και εκπομπου απειρη. ΕΙμαι καπου λαθος η οντως εχουν τιναξει τα πεταλα και τα 2 και πανε για αλλαγμα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και παλι


    επιτελους βρηκα χρονο να ασχοληθω με το τροφοδοτικο και να το επισκευασω αλλα και μετα την αλλαγη του lm 723 κανει το ιδιο. Εβγαλα και μετρησα ολες τις αντιστασεις και ειναι οκ. Το θεμα ειναι οτι οταν εβγαλα να μετρησω με πολυμετρο τα BD135 & 2N3055
    ειχα τις εξης μετρησεις

    BD135
    Βαση-εκπομπος --> απειρη αντισταση
    βαση - συλεκτης-->μηδεν αντισταση
    εκπομπος-συλεκτης--> μηδεν αντισταση

    2Ν3055
    Βαση-εκπομπος --> μηδεν αντισταση
    βαση - συλεκτης-->μηδεν αντισταση
    εκπομπος-συλεκτης--> μηδεν αντισταση


    Ειναι λογικες οι παραπανω μετρησεις γιατι εγω ειχα την εντυπωση χονδρικα οτι σε απο βαση σε εκπομπο η συλεκτη ειναι μηδεν και μεταξυ συλεκτη και εκπομπου απειρη. ΕΙμαι καπου λαθος η οντως εχουν τιναξει τα πεταλα και τα 2 και πανε για αλλαγμα?
    Ως προς τα τρανζιστορ, να πω μια κουταμαρα;
    Κανονικα οταν καιγονται μετρας μικρη αντισταση η βραχυκλωμα μεταξυ βαση-εκπομπος, συλλεκτης-εκπομπος, βαση-συλλεκτης.
    Αλλα ομως δοκιμασε τα probe του πολυμετρου με αντιθετη φορα. Δηλαδη αν μετρας συλλεκτη (κοκκινο probe)-εκπομπο(μαυρο probe) κανε το αντιθετο, συλλεκτη μαυρο probe και εκπομπο κοκκινο probe.
    Μου χει τυχει σε καποια bd139 κλπ με αυτο το τροπο να εντοπισω βραχυκυκλωμα και να καταλαβω οτι το τρανζιστορ ειναι καμμενο γιατι το μετρουσα και δεν εβλεπα κατι, μολις αλλαξα πολικοτητα στα probe του πολυμετρου βρεθηκε το βραχυκυκλωμα.
    Τωρα γιατι και πως δεν ξερω αλλα δοκιμασε το καλου κακου.
    Επισης αλλαξε ολους τους ηλεκτρολυτικους πυκνωτες και περνα παλι τις κολλησεις.
    Οι ηλεκτρολυτικοι δεν στοιχιζουν και πολλα χρηματα και οι κολλησεις δεν ειναι ουτε μιση ωρα δουλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.019

    Προεπιλογή

    καταρχήν με αυτά που μέτρησες φαίνεται ότι είναι βραχυκυκλωμένα. αλλά δεν μετράμε στα Ωμ τα τρανζίστορ με το πολύμετρο αλλά στην ένδειξη για διόδους. εκεί θα βάλεις το πολύμετρο και θα δεις τη λέει. αν σου δείχνει μηδέν πάλη στα στα ίδια πόδια τότε είναι βραχυκυκλωμένα σίγουρα. θα πρέπει να μετράς και με ανάστροφη των ακροδεκτών του πολύμετρου στα ίδια πόδια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (21-01-16)

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως προς τα τρανζιστορ, να πω μια κουταμαρα;
    Κανονικα οταν καιγονται μετρας μικρη αντισταση η βραχυκλωμα μεταξυ βαση-εκπομπος, συλλεκτης-εκπομπος, βαση-συλλεκτης.
    Αλλα ομως δοκιμασε τα probe του πολυμετρου με αντιθετη φορα. Δηλαδη αν μετρας συλλεκτη (κοκκινο probe)-εκπομπο(μαυρο probe) κανε το αντιθετο, συλλεκτη μαυρο probe και εκπομπο κοκκινο probe.
    To δοκιμασα και ετσι και εκει μμου εβγαζε απειρη σε ολες τις δοκιμες γι' αυτο και δεν το εγραψα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχήν με αυτά που μέτρησες φαίνεται ότι είναι βραχυκυκλωμένα. αλλά δεν μετράμε στα Ωμ τα τρανζίστορ με το πολύμετρο αλλά στην ένδειξη για διόδους. εκεί θα βάλεις το πολύμετρο και θα δεις τη λέει. αν σου δείχνει μηδέν πάλη στα στα ίδια πόδια τότε είναι βραχυκυκλωμένα σίγουρα. θα πρέπει να μετράς και με ανάστροφη των ακροδεκτών του πολύμετρου στα ίδια πόδια.
    Η μετρηση εγινε στην ενδειξη για τις διοδους που ειναι συνηθως και το "τζιτζικι"(υποθετω αυτη εννοεις) καθως επισης και μετεπειτα δοκιμες και σε μεγαλυτερες κλιμακες μηπως και αλλαξει κατι και διαφυγει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  11. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.019

    Προεπιλογή

    μιλάω καθαρά στην ένδειξη για διόδους. αν από επιλογή έχει στην ίδια θέση ή δίοδο ή τζιτζίκι τότε θα επιλέξεις να είναι δίοδο και όχι τζιτζίκι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παλμογράφος Hameg 1007
    By Maestro in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-12, 20:51
  2. smartkit απορειες
    By Λυκιδευς in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-12, 23:00
  3. smartkit vco
    By Dhmhtrhs Oikonomou in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-11, 21:45
  4. ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ SMARTKIT
    By ΣΤΕΦΑΝΟΣ in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-10, 10:16
  5. smartkit
    By OMADA X12 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-06, 19:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας