Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 85

Θέμα: Οδηγός μετατροπής απλού pcb σε φωτοευαίσθητο

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpiralis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ενα θεμα στην αποχαλκωση. Χρησιμοποιώ ετοιμη φωτοευαίσθητη πλακέτα positive, καυστική σόδα, και FeCl౩. Μετα τη καυστική σοδα το καθαριζω με βούρτσα απαλά, εμφανίζεται λιγο το κύκλωμα το βαζω στο FeCl3 και τρώει ολόκληρο το χαλκό δεν αφήνει τπτ. Γιατι γίνεται αυτο? Διάβασα οτι δε κανει για αψεγάδιαστη πλακετα το FeCl3. Τι ειναι η αψεγάδιαστη? Μηπως πρέπει να αγοράσω υδροχλωρικό οξύ?
    όπως ήδη αναφέρθηκε δεν φταίει ο τρόπος που αποχαλκώνεις αλλά η εμφάνιση του τυπωμένου στην πλακέτα.
    Γράψε τι λάμπα χρησιμοποιείς για να σε βοηθήσουμε με το θέμα του φωτισμού.

    Εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι μετά το φωτισμό στην απομάκρυνση του πλεονάζοντος υλικού από το φωτοευαίσθητο. Μάλλον το διάλυμα σου είναι πολύ ισχυρό και αφαιρεί όλο το φωτοευαίσθητο με αποτέλεσμα να σου τρώει όλο το χαλκό.

    Αν θέλεις δοκίμασε να το κάνεις με tuboflo. Εγώ αυτό χρησιμοποιώ με πολύ καλό αποτέλεσμα. Σε ένα τάπερ παραλληλόγραμμο που το έχω μόνο για εμφανίσεις PCB βάζω 1-1,5cm νερό χλιαρό. Ρίχνω πολύ λίγη ποσότητα με το μάτι (περίπου σαν μισό κουταλάκι του γλυκού, στη μύτη που λέμε) το αναδεύω για να διαλυθεί το tuboflo και είναι έτοιμο για την εμφάνιση. Το διάλυμα το ετοιμάζω σε 1-2 λεπτά την ώρα που φωτίζεται η πλακέτα. Μόλις τελειώσει ο φωτισμός βουτάω την πλακέτα στο διάλυμα, παρότι το διάλυμα είναι πολύ αραιό η εμφάνιση γίνεται σε δευτερόλεπτα, οπότε θέλει προσοχή και ταχύτητα. Βουτάω την πλακέτα κουνάω λίγο το τάπερ και σε χρόνο 5-10" φαίνεται το σχήμα του τυπωμένου και μέσα στο υγρό φαίνεται με καφετιά απόχρωση το υλικό της φωτοευαίσθητης που αφαιρείται. Βλάζω την πλακέτα με τα χέρια (το διάλυμα είναι πολύ αραιό) και την ξεπλένω αμέσως με νερό στην βρύση τρίβοντας την με τα δάχτυλα απαλά για να φύγουν τυχόν υπολύματα.

    Παράδειγμα πλακετών που τις έκανα χτες το απόγευμα
    pcb.jpg
    Από την μεσαία δεν έχω αφαιρέσει το φωτοευαίσθητο για προστασία από οξείδωση μέχρι να ασχοληθώ μαζί της.

    Την αποχάλκωση συνήθως την κάνω με κεζαπ+περιδρολ όπως γράφω παραπάνω σε άλλο μήνυμα. Αυτό γιατί είναι πολύ φτηνό και πολύ γρήγορο. Επειδή όμως ήταν αργά (σκοτάδι) και την αποχάλκωση την κάνω έξω για τις αναθυμιάσεις χτες την έκανα με τριχλωριούχο που έχω επίσης σε ένα μπουκάλι για τέτοιες περιπτώσεις.

    Δες εδώ πως φαίνεται η πλακέτα μετά την εμφάνιση του τυπωμένου και πριν την αποχάλκωση.
    IMG_1867.JPG

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elektronio : 17-03-17 στις 08:49
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Jim
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Δείτε το θεμα που εχω στο βίντεο., εβαλα ενα μικρό κομμάτι ταινία αντι για διαφάνεια για να ειμαι 100% οτι δε φταίει η "κακη" εκτύπωση. Μετα τη καυστικη σοδα (2 κουταλακια του γλυκού κρυσταλους NaOH σε 150ml νερο) εμφανίζεται για λιγο αλλα με το κούνημα εξαφανίζεται ολο το τυπωμένο. Οποτε η αποχαλκωση δεν έχει νόημα. Η λαμπα ειναι UVA blacklight, δοκίμασα και με κανονική οικονομίας και γίνεται το ίδιο. Προφανώς ειναι πειραματικό το βίντεο.

    Βίντεο: https://vid.me/Be5h

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dpiralis : 17-03-17 στις 23:29

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.387

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpiralis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δείτε το θεμα που εχω στο βίντεο., εβαλα ενα μικρό κομμάτι ταινία αντι για διαφάνεια για να ειμαι 100% οτι δε φταίει η "κακη" εκτύπωση. Μετα τη καυστικη σοδα (2 κουταλακια του γλυκού κρυσταλους NaOH σε 150ml νερο) εμφανίζεται για λιγο αλλα με το κούνημα εξαφανίζεται ολο το τυπωμένο. Οποτε η αποχαλκωση δεν έχει νόημα

    Βίντεο: https://vid.me/Be5h
    Πολυ δυνατο διαλυμα γι αυτο στο καθαριζει,εγω βαζω 1 κουταλακι του γλυκου στα 500ml και βγαινει πενα.Κανε ποιο αραιο το διαλυμα.
    Ποτε δεν κανουμε εμφανιση της πλακετας με ανοιχτο φως ή τελος παντως σε περιοχη που εχει φως.

    Κανει μπαμ οτι το διαλυμα σου ειναι πολυ δυνατο,συμφωνα με το βιντεο βαζεις την πλακετα στο διαλυμα στο 0.14 και στο 0.15 εχει ηδη εμφανιστει μετα οπως ειναι λογικο
    αρχιζει και τρωει ολη την φωτοειαισθητη περιοχη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis 1 : 17-03-17 στις 23:36

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Jim
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Ειναι σε χ4 το βίντεο.. αλλα ισως παλι γρήγορα ειναι. Οταν εμφανίζεται οπως στο βίντεο φαντάζομαι πρέπει να το κουνησω να φύγει σκουρο χρωμα που ήταν εκτεθειμένο και να μείνει το μη εκτεθειμένο και τοτε βλεπω αν ειναι καλα το κύκλωμα ετσι?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dpiralis : 17-03-17 στις 23:47

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.387

    Προεπιλογή

    Δοκιμαε με ποιο αραιο διαλυμα,βαλε μια κουταλια του γλυκου σε μισο λιτρο νερο ή μιση κουταλια σε 250ml, θα σου αργησει λιγο αλλα θα το δεις ποτε θα ειναι ετοιμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Ο χρόνος έκθεσης στο φως είναι λίγος. Εγώ έχω λάμπα UV 150W και την φωτίζω στα 10 cm για 5 λεπτά. Την στιγμή που εμφανίστηκε το τρίγωνο έπρεπε να βγάλεις την πλακέτα από το διάλυμα και να την ξεπλύνεις. Η παραπάνω παραμονή στο διάλυμα καταστρέφει και το κομμάτι που δεν φωτίστηκε οπότε δεν μένει τίποτε από το σχέδιο στην πλακέτα.
    Αν η διαδικασία είναι πολύ γρήγορη και δεν το προλαβαίνεις σημαίνει ότι το διάλυμα είναι πολύ ισχυρό. Δοκίμασε με πιο αραιό διάλυμα (1 κουταλάκι ή και λιγότερο) και η εμφάνιση θα γίνει πιο αργή.

    Αν το φωτίσεις ικανοποιητικά και κάνεις και την εμφάνιση σωστά τότε το σχέδιο φαίνεται στην πλακέτα πριν την αποχάλκωση όπως στην φωτογραφία στο παραπάνω μήνυμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Jim
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Εδω http://www.electricstuff.co.uk/pcbs.html#Sources τονίζει να μη χρησιμοποιούμε καυστική σοδα για devoloper γιατι χαλαει το καλο αποτέλεσμα. Καλύτερο ειναι το πενταϋδρικό μεταπυριτικό νάτριο Na2SiO3*5H2O που φτιάχνεται με 200ml νερο 800ml απεσταγμένο νερό και 400gr καυστική σόδα.. Διαβάστε και τη σελίδα για σιγουριά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpiralis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω http://www.electricstuff.co.uk/pcbs.html#Sources τονίζει να μη χρησιμοποιούμε καυστική σοδα για devoloper γιατι χαλαει το καλο αποτέλεσμα. Καλύτερο ειναι το πενταϋδρικό μεταπυριτικό νάτριο Na2SiO3*5H2O που φτιάχνεται με 200ml νερο 800ml απεσταγμένο νερό και 400gr καυστική σόδα.. Διαβάστε και τη σελίδα για σιγουριά.
    Φίλε Δημήτρη βρίσκεσαι ακόμη στο στάδιο να βγάλεις αποτέλεσμα. Μετά αν θέλεις ή αν νομίζεις ότι δεν είναι ικανοποιητικό μπορείς να κάνεις πειράματα και βελτιώσεις.

    Κατά την άποψη μου το πρόβλημα σου είναι ότι το φωτίζεις πολύ λίγο, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει να πολυμερίσει το φως το εκτεθειμένο φωτοευαίσθητο φιλμ και να αργεί πολύ το developer να το εμφανίσει. Ουσιαστικά το φωτισμένο με το υπόλοιπο μέρος της πλακέτας δεν έχουν και μεγάλη διαφορά και στο χρόνο που χρειάζεται για το φωτισμένο τρώει και το υπόλοιπο.

    Εγώ θα πρότεινα να δοκιμάσεις με χρόνο 5' ή και λίγο περισσότερο. Κατά την εμφάνιση η διαδικασία χρειάζεται δευτερόλεπτα, αν είναι σωστά φωτισμένο με το που την βουτάς στο διάλυμα αν το κουνήσεις λίγο σε 5 με το πολύ 10" θα δεις το σχήμα των διαδρόμων στην πλακέτα. Το βγάζεις το ξεπλένεις αμέσως και είναι έτοιμο. Αν το διάλυμα είναι πολύ ισχυρό απλά θα γίνει πιο γρήγορα και θα πρέπει να είσαι και εσύ πιο γρήγορος κατά την διαδικασία. Ένα πιο αραιό διάλυμα θα σου δώσει περισσότερη άνεση στο χειρισμό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Jim
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Εφταιγε η εκθεση τελικα ηθελε 10cm αποσταση για 35+ λεπτα με λαμπα UVA 20W (20W οικονομιας = 80W) blacklight. Αλλα η πλακετα ειναι σε μεγεθος Α4 οποτε θελει πολλες λαμπες η κουτι εκθεσης, ισως και μερικες ωρες σε αποσταση 50cm.Η καυστικη σοδα εχανε τη δραση της μετα απο αρκετες δοκιμες. Η διαφανεια ειναι πολυ καλη οποτε δεν υπαρχει προβλημα υπερεκθεσης.

    Αυτες ειναι οι επιλογές του HP inkjet printer για τύπωση σε διαφάνεια ειδικη για inject .
    Εκανα την αποχαλκωση με FeCl3 με κούνημα για 10 λεπτά και ήταν έτοιμο. Το αποτέλεσμα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός εφαρμογής πράσινης μάσκας σε pcb
    By liat in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-18, 12:11
  2. Οδηγός κατασκευής PCB
    By GusZ in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 362
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-16, 12:42
  3. Οδηγός κατασκευής PCB με χρήση LASER cutter
    By kioan in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-14, 17:17
  4. ΑΠΛΟ PCB (Οχι φωτοευαίσθητο)
    By SV1JRT in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-13, 15:20
  5. Οδηγός Κατασκευής Τυπωμένων PCB
    By tzitzikas in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-09, 09:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας