Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 85

Θέμα: Οδηγός μετατροπής απλού pcb σε φωτοευαίσθητο

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    3ο:


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    καλησπερα παιδια, σορι αν ρωταω κατι που εχει απαντηθει , αλλα δεν βρηκα πουθενα απαντηση με λεπτομερειες, η δοσολογια στα διαλυματα της σοδας πληντυριου και του τριχλωριουχου σιδηρου , ποιες ειναι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Jim
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Αυτη η διαδικασια με μπέρδεψε λιγο ενω ηξερα τη διαδικασία τυπωσης φώτοευαίσθητης πλακέτας.

    https://www.google.gr/url?url=http:/...3Q9mw6gvdLxh3g

    Παίρνω δεδομένο χωρίς σιγουριά το οτι το φωτοαιευσθητο φιλμ με τη πλακετα χαλκου ειναι ακριβώς το ιδιο με τη φωτοαιευσθητη πλακέτα.
    Που κανει το εξής: Βαζει τη τυπωμένη διαφάνεια πάνω στη φωτοευαίσθητη πλακετα το εκθέτει σε UV (ηλιο,λαμπα). Μετα τη βουτάει στη ποτασα για την εμφάνιση και μετα κανει την αποχαλκοση με υδροχλωρικό οξύ και 4ml περιντρολ.Μετα με σφουγγάρι βγάζει τα υπολείμματα

    Ενω εσυ λες λίγο διαφορετική διαδικασία, σοδα πλυντηριου δε βαζει καν. Ας με κατατοπίσει κάποιος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dpiralis : 26-01-17 στις 14:55

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Jim
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpiralis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτη η διαδικασια με μπέρδεψε λιγο ενω ηξερα τη διαδικασία τυπωσης φώτοευαίσθητης πλακέτας.

    https://www.google.gr/url?url=http:/...3Q9mw6gvdLxh3g

    Παίρνω δεδομένο χωρίς σιγουριά το οτι το φωτοαιευσθητο φιλμ με τη πλακετα χαλκου ειναι ακριβώς το ιδιο με τη φωτοαιευσθητη πλακέτα.
    Που κανει το εξής: Βαζει τη τυπωμένη διαφάνεια πάνω στη φωτοευαίσθητη πλακετα το εκθέτει σε UV (ηλιο,λαμπα). Μετα τη βουτάει στη ποτασα για την εμφάνιση και μετα κανει την αποχαλκοση με υδροχλωρικό οξύ και 4ml περιντρολ.Μετα με σφουγγάρι βγάζει τα υπολείμματα

    Ενω εσυ λες λίγο διαφορετική διαδικασία, σοδα πλυντηριου δε βαζει καν. Ας με κατατοπίσει κάποιος.
    Καταλαβα το ειναι ειναι θετικό το αλλο αρνητικό.

    Ποια μέθοδος ειναι καλύτερη?:
    1) Με το φιλμ και τη πλακετα χαλκου που βγαινει πολυ πιο φτηνα και ειναι αρνητικο ?
    2) Με την έτοιμη φωτοευαίσθητη που ειναι θετικο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpiralis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβα το ειναι ειναι θετικό το αλλο αρνητικό.

    Ποια μέθοδος ειναι καλύτερη?:
    1) Με το φιλμ και τη πλακετα χαλκου που βγαινει πολυ πιο φτηνα και ειναι αρνητικο ?
    2) Με την έτοιμη φωτοευαίσθητη που ειναι θετικο ?
    1) Εξαρτάτε από που ψωνίζεις. Ναι.
    2) Λιγότερος μπελάς, ταχύτητα, σίγουρα αποτελέσματα, δεν χρειάζεσαι πλαστικοποιητή.

    Αν πάρω για παράδειγμα από που ψωνίζω εγώ η σκέτη κάνει 2.15 και η φωτοευαίσθητη 2.30 (κλαιν μαιν, το παραπάνω τονερ του αρνητικού περισσότερο παίζει να κοστίζει), αλλά όσο μεγαλώνεις σε μεγέθη μεγαλώνει και η διαφορά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Αναλυτικότατος οδηγός αλλά και εγώ απο την μεριά μου δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μπεί κάποιος σε αυτή την αγγαρία και να μην πάρει έτοιμη φωτοευυαίσθητη να τελειώνει... Να τρίβει για να είναι καθαρό το PCB να κολάει να μπαίνει σε πλαστικοποιητή....
    όπως λέει και ο Στέφανος, κλάιν μάιν, παίρνεις μια φωτοευαίσθητη και τελειώνεις...

    όσον αφορά στην καυστική σόδα (ΝαΟΗ)εγώ ειχα πάρει απο κατάστημα με χειροποίητα σαπούνια (εδώ https://www.aroma-eshop.com/%CE%9A%C...BF%CE%B4%CE%B1)

    Πρεπιπτώντος είναι και απίστευτο καθαριστικό! και νομίζω ότι είναι και το συστατικό με το οποίο καθαρίζουν οι συντηρητές τα φτερά των air condition....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Jim
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Εξαρτάτε από που ψωνίζεις. Ναι.
    2) Λιγότερος μπελάς, ταχύτητα, σίγουρα αποτελέσματα, δεν χρειάζεσαι πλαστικοποιητή.

    Αν πάρω για παράδειγμα από που ψωνίζω εγώ η σκέτη κάνει 2.15 και η φωτοευαίσθητη 2.30 (κλαιν μαιν, το παραπάνω τονερ του αρνητικού περισσότερο παίζει να κοστίζει), αλλά όσο μεγαλώνεις σε μεγέθη μεγαλώνει και η διαφορά.
    Η Α4 φωτοευαισθητη κανει 15 ευρω ενω η σκέτη κάνει 4 ευρω. Με ενα φιλμ γλιτώνεις αρκετα για μεγαλες, τωρα απο ποιότητα δε ξερω (και εγω το ίδιο φιλμ πήρα). Για τη πλαστικοποίηση πας σε ενα εκτυπωταδικο με αρκετες πλακετες και του λες περασετα μια, ποσο να σ παρει 1 ευρω?
    Η ποιότητα μετράει περισσότερο όμως. Μήπως η αρνητική ειναι καλύτερη γιατι δε μπορεί να κάψει τους διάδρομους?

    Για χημικά πας σε ενα κατάστημα που πουλάει χημικά δεν ειναι δύσκολο να βρεις, και πιο φτηνά απο σούπερ μάρκετ και καθαρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpiralis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Α4 φωτοευαισθητη κανει 15 ευρω ενω η σκέτη κάνει 4 ευρω. Με ενα φιλμ γλιτώνεις αρκετα για μεγαλες, τωρα απο ποιότητα δε ξερω (και εγω το ίδιο φιλμ πήρα). Για τη πλαστικοποίηση πας σε ενα εκτυπωταδικο με αρκετες πλακετες και του λες περασετα μια, ποσο να σ παρει 1 ευρω?
    Η ποιότητα μετράει περισσότερο όμως. Μήπως η αρνητική ειναι καλύτερη γιατι δε μπορεί να κάψει τους διάδρομους?

    Για χημικά πας σε ενα κατάστημα που πουλάει χημικά δεν ειναι δύσκολο να βρεις, και πιο φτηνά απο σούπερ μάρκετ και καθαρα.
    Πάντα εξετάζεις ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις. Πολλές χρήσεις για τόσο μεγάλο μέγεθος δεν νομίζω να υπάρχουν... (Με smd όχι τις γκουμούτσες) Αν σε συμφέρει το φιλμ το κάνεις με φιλμ...
    Η διαδικασία αποχάλκωσης είναι η ίδια, είναι αδύνατον να γίνει αλλιώς η αποχάλκωση με χημικά....
    Η διαφορά είναι στο αν η διαφάνεια που θα εκτυπώσεις στον εκτυπωτή είναι αρνητική ή θετική και οι developer.

    Η αρνητική όπως και να το κάνεις έχει λιγότερες πιθανότητες να είναι τόσο καλή όσο η άλλη γιατί έχεις περισσότερες πιθανότητες να πασαλείψει, το πόσες εξαρτάτε απ' τον εκτυπωτή σου, τις διαφάνειες, πόσο συχνά το καθαρίζεις, την ποιότητα των toner κλπ κλπ
    Επίσης όταν κάτι το κάνεις με πλαστικοποιητή στο σπίτι έχει επίσης λιγότερες πιθανότητες να εφαρμόσει το ίδιο καλά με την εργοστασιακή.
    Δοκιμάζεις και αν σου πετύχει το κάνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναλυτικότατος οδηγός αλλά και εγώ απο την μεριά μου δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μπεί κάποιος σε αυτή την αγγαρία και να μην πάρει έτοιμη φωτοευυαίσθητη να τελειώνει... Να τρίβει για να είναι καθαρό το PCB να κολάει να μπαίνει σε πλαστικοποιητή....
    όπως λέει και ο Στέφανος, κλάιν μάιν, παίρνεις μια φωτοευαίσθητη και τελειώνεις...

    όσον αφορά στην καυστική σόδα (ΝαΟΗ)εγώ ειχα πάρει απο κατάστημα με χειροποίητα σαπούνια (εδώ https://www.aroma-eshop.com/%CE%9A%C...BF%CE%B4%CE%B1)

    Πρεπιπτώντος είναι και απίστευτο καθαριστικό! και νομίζω ότι είναι και το συστατικό με το οποίο καθαρίζουν οι συντηρητές τα φτερά των air condition....
    Ο λόγοι που θα μπει καποιος σε αυτη τη διαδικασια βασιζονται θεωρω στην παρακατω λογικη.
    1. Το φιλμ απο μπαγκουντ κοστιζει 2 ευρω το 1μετρο Χ 30cm.
    2. Πλακετες χαλκους βρισκεις πολυ φθηνες απο ebay τις παιρνεις με το κιλο
    3. Με αυτο το τροπο μπορεις να πειραματιστεις και να τελειοποιησεις τους χρονους εκθεσης σου ή να τεσταρεις τις λαμπες σου και να πλησιασεις το πολυ καλο αποτελεσμα. Εχεις την ευχαίρια γιατι τα αναλωσιμα ειναι πολυ φθηνα (φωτοευαισθητο φιλμ εχεις με 4 ευρω 2 τετραγωνικα...) και αν παει κατι στραβα περνας την πλακετα χαλκου απο το διαλυμα καυστικης σοδας καθαριζει το φιλμ και με την ιδια πλακετα χαλκου ξαναπροσπαθεις με νεο φωτοευαισθητο φιλμ.
    Ενω οι φωτοευαισθητες απο τη στιγμη που θα βγαλεις το προστατευτικο δεν υπαρχει γυρισμος και αν τελικα δεν αποτυπωθει ειναι αρκετο το κοστος για νεα φωτοευαισθητη ειδικα απο ελλαδα.

    Το μονο δυσκολο σημειο σε αυτη τη μεθοδο ειναι το προβλημα της δημιουργιας φυσαλλιδων αερα κατω απο το φιλμ που δεν αφαιρει ο πλαστικοποιητης. Το προβλημα αυτο λυνεται με την τοποθετηση του φιλμ μεσα σε νερο.
    Πλεον χρησιμοποιω μόνο αυτη τη μεθοδο για ολες μου τις πλακετες. Τυπωνω σε ριζοχαρτο (το πιο λεπτο του βιβλιοπωλειου) σε inkjet εκτυπωτη. Δεν χρησιμοποιω πλαστικοποιητη αλλα ηλεκτρικο σιδερο χωρις ατμο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Jim
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαδικασία αποχάλκωσης είναι η ίδια, είναι αδύνατον να γίνει αλλιώς η αποχάλκωση με χημικά....
    Η διαφορά είναι στο αν η διαφάνεια που θα εκτυπώσεις στον εκτυπωτή είναι αρνητική ή θετική και οι developer.
    Το φιλμ δεν πρεπει να ειναι ειδικο για θετικό η αρνητικό?
    Η αποχαλκωση μπορει να ειναι ιδια αλλα εχει λιγο διαφορα το θετικο με το αρνητικο αποτελεσμα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός εφαρμογής πράσινης μάσκας σε pcb
    By liat in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-18, 12:11
  2. Οδηγός κατασκευής PCB
    By GusZ in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 362
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-16, 12:42
  3. Οδηγός κατασκευής PCB με χρήση LASER cutter
    By kioan in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-14, 17:17
  4. ΑΠΛΟ PCB (Οχι φωτοευαίσθητο)
    By SV1JRT in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-13, 15:20
  5. Οδηγός Κατασκευής Τυπωμένων PCB
    By tzitzikas in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-09, 09:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας