Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: κοστος εκτελωνισμου

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή κοστος εκτελωνισμου

    Παιδια συνεβη μια μακακια και την πήρα χαμπάρι μολις πριν. Ημουνα κάτω και εφτιαχνα τα καλώδια στο σκατο-vw , ανεβαινω σπιτι μου λέει η κορη σε πηραν τηλ. απο την dhl . Dhl κυριακατικα λέω εγω . Μπαινω μεσα στο νετ βλέπω καποια πράγματα που έχω παραγγείλει απο stepperonline το οποιο εχει διαφορα site αλλα οι μακακες οι κινέζοι στελνουν απο κινα και βλεπω ότι ειναι το πακετο που περιμένω.

    για να με πήραν τηλ. θεώρησα ότι θέλουν λεφτα. το πακετο έκανε με τα μεταφορικα γύρω στα 50 ευρωπουλα. η αποψη που εχω ειναι ότι θα μου ζητήσουν αλλα τόσα. Τι κάνω παιδες δεν μπορω αλλα και δεν θέλω να τα δώσω.

    Εχω μια σκεψη να παω να το εκτελωνισω μονος μου ( το ειχα κανει πριν κατι χρονια και ειχα γλυτώσει λεφτά αλλα ηταν τρομερή ταλαιπωρία) και μια αλλη σκέψη ειναι να ζητησω refund απο το Paypal . Τι λέτε εσεις ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Μπα πάνω από 100 θα θέλουν.
    Αποζημίωση από το PayPal γιατί ; το λέει καθαρά ότι στέλνει μόνο με DHL, FedEx, TNT και Ems (γιατί δεν την διάλεξες?) και επίσης ότι οι φόροι βαρύνουν τον παραλήπτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    οσο εκανα την παραγγελια εβαζα ems. όταν πλήρωσα μου εδειξε ότι πλήρωσα dhl . θεωρουσα μεγάλη την διαφορα μεταξύ των δύο και επισης αστειο να μου ερθουν μεσα σε μια βδομάδα καθότι δεν προκειται να τα κάνω τπτ ακομα. Τελος απο προηγουμενη μου εμπειρια ξανα με dhl πριν απο πολλά πολλα χρόνια τι ειχα πατήσει.

    Με το που πλήρωσα τους εστειλα email λεγοντας τους ότι δεν θέλω να πληρώσω φορους και να μην ερθουν με dhl. αυτο που δένει το γλυκο μάλλον ειναι το κινεζικο νεο ετος οπου απο την τριτη μπαιναν όλα στο slow e-motion ( θα τους μα**σω μου εχει κατεβει το αιμα στα ποδια.) οποτε τι να επιβαρυνθουν τα κινεζικα στειλε με dhl.

    Και μου ερχονται κιαλλα . σιγα σιγα.
    Εν πάσι περιπτώση θα δω πως θα ξημερωσει αυριο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Άρε Παύλο ... μπέρδεμα. Βασικά έπρεπε πάση θυσία EMS. Τώρα το πως επέλεξες EMS
    και τελικά σου βγήκε DHL δεν το ξέρω. Τελωνείο ?. Δυστυχώς ... στο περίπου υπολόγισε
    120-140€. Αν πας μόνος σου απλά γλυτώνεις την αμοιβή του εκτελωνιστή. Κάνα 50€+.

    PayPal Refund ?. Δεν νομίζω να βγάλεις άκρη, μιας και το δέμα θα έφυγε πριν 3-5 μέρες
    απο εκεί (πολύ μικρό διάστημα, για να διαμαρτυρηθείς), και εννοείται θα έχει TRackNo
    DHL που φαίνεται οτι έχει μπεί/είναι Ελλάδα. Οπότε τι θα απαιτήσεις ?.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    DHL....μιλαμε για αλητεια.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Γρηγορη δεν ξερω τι εχει γινει. Νομιζω οτιη σελ. Στις ανανεωσεις εβγαζε προεπιλογη την σκατοεταιρια. Να κανα κανα μπρος πισω και να μην το πηρα χαμπαρι δεν το αποκλειω. Απο την αλλη ηθελα να μπω να ξανακανω αγορα σημερα μονο και μονο για να δω τι εγινε. Θα μιλησω με τον κινεζο και βλεπουμε... Να το εκτελωνισω αμα ειναι μικρο το ποσο δεν το αποκλειω αλλα να τα ακουμπησω στους σκατογερμανους και με το ζορι οχι. Και ξερεις οχι οχι , οχι , οχι ναι. Αυτα οι γερμανοι στο προσκοπακι τους τον αλεξη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    καταρχήν οι κινέζοι την εχουν βγάλει πλεον την ems εντελώς απο τις επιλογες κατα την αγορα παρόλο που την λενε στα shipping. επικοινωνησα με την dhl μου ειπαν 36+φορους αν εκτελωνισουν αυτοι και 46+φορους αν εκτελωνίσω εγώ. Ο κινεζος σφυραει αδιαφορα και απο την dhl μου ειπαν ότι μπορει να πάει στα 101+φορους επειδη τα μοτερ ειναι 5 .

    Αν εκτελωνισω εγώ τα 46 που ακριβώς πάνε ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παύλο, στο μόνο που έχεις δίκιο να διαμαρτύρεσαι είναι η υψηλή (για την σημερινή κατάσταση) αμοιβή εκτελωνισμού.
    Το internet βοά από το πρόβλημα που αντιμετώπισες (DHL κλπ.).
    Για να εκτελωνίσεις μόνος σου (κάτι που είναι δικαίωμά σου) διάβασε το http://www.akouseto.gr/ektelonismos-o-apolytos-odigos/
    Νομοθεσία για τον εκτελωνισμό θα βρεις στη σελίδα του ΓΓΠΣ: www.gsis.gr > Φορολογικός Οδηγός > Τέλη και ειδικοί φόροι

    Τα υπόλοιπα που γράφεις αν και μπορούμε να τα θεωρήσουμε "μάχη για την επιβίωση" δεν παύουν να είναι εντελώς παράνομα ξεκινώντας από την αποφυγή των CC!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    μωρε ουτε για αυτο εχω δικιο καθότι και αυτοι οι ανθρωποι κάπως πρεπει να φάνε . το μονο που με εχει φρικάρει ειναι οι κινεζοι που κάνουν τους κινέζους. οσο αφορα τα cc δεν νομιζω ότι ειμαι παρανομος καθότι το παυπαλ μου το φορτώνουν απ' εξω και δεν κάνω εκροη κεφαλαιου ( εξω μου τα βάζουν εξω τα ξαναστελνω.) αν και θα δοκιμάσω και εγώ το συστημα που παιζει με το 3.5%

    εντιτ: αρχιζει και ξετυλιγεται το κουβάρι΄. οι κινεζοι μετα απο case που ανοιξα στο παϋπαλ μου λένε ότι δεν μου το στειλανε με ems επειδή αργει...!!!! οποτε μαλλον επιβεβαιώνεται ο σκεψη μου ότι λογο της αργίας τους θέλαν να ξεμπερδεψουν γρηγορα .

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gaou : 18-01-16 στις 10:36

Παρόμοια Θέματα

  1. Κοστος Θυροτηλεφωνων;
    By xifis in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-16, 13:47
  2. βαπτιση κοστος τραπεζιου
    By jimk in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-15, 16:20
  3. Κοστος παραγωγής ηλ. ενεργειας
    By setes in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-14, 09:19
  4. ΚΟΣΤΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
    By iraklara-george in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-11, 10:18
  5. ΚΟΣΤΟΣ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ
    By PARANOIA in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-06, 01:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας