Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Την γνώμη σας για πρακτική εργασία.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Σοφοκλής
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή Την γνώμη σας για πρακτική εργασία.

    Καλησπέρα στην κοινότητα.Είμαι τελειόφοιτος μηχανικός αυτοματισμού του τει Πειραιά και επειδή βλέπω πως υπάρχουν έμπειρα μέλη στο φόρουμ είπα να ζητήσω την γνώμη σας για την πρακτική μου άσκηση.
    Αφού ολοκλήρωσα πριν λίγους μήνες τις στρατιωτικές υποχρεώσεις , όπως είχα προγραμματίσει ξεκίνησα να ψάχνω για την πρακτική μου.
    Πρακτική βρίσκω εύκολα (αφού επιδοτείται) και από τα μέσα νοεμβρίου θα μπορούσα να είχα ξεκινήσει αλλά προτίμησα να την καθυστερήσω.
    Οι εταιρίες που βρήκα προσλαμβάνουν μόνο πρακτικάριους ,για κάποιες συγκεκριμένες θέσεις γραφείου που δεν έχουν πολύ δουλειά, και τους αλλάζουν κάθε 6 μήνες που τελειώνει και η επιδότηση. Έκτος ότι δεν υπάρχει περίπτωση να με κρατήσουν και μετά το πέρας της πρακτικής άσκησης,σε αυτές τις θέσεις δεν μαθαίνεις τίποτα (σύμφωνα και με εμπειρίες συναδέλφων μου).
    Έτσι ξεκίνησα να ψάχνω μόνος μου εταιρίες ,αλλά και θέσεις από αγγελίες, που ασχολούνται με αυτοματισμούς (PLC-SCADA κυρίως και όχι μόνο) μπάς και βρώ κάτι που να έχω μία προοπτική ή τουλάχιστον να μάθω κάτι παραπάνω από αυτά που έμαθα στην σχολή.
    Έχω απευθυνθεί σε κάποιες εταιρίες αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω βρεί κάτι,άσχετα που επιδοτείται η πρακτική και που έχω όρεξη για δουλεία και μάθηση.
    Πιστεύεται λοιπόν πως είναι άσκοπο αυτό που κάνω και απλά χάνω χρόνο για την κτήση του πτυχίου μου;;
    Ή να συνεχίσω το ψάξιμο ;;;
    Επίσης θα ήμουν ευγνώμων από άτομα που είναι στο χώρο,αν μου προτείνεται καμία εταιρία για να απευθυνθώ.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παρε τηλεφωνο σε εργοστασια για να μαθεις αν δεχονται πρακτικαριους...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Η σχολη σου δεν ειχε εταιριες που εχουν αφησει στοιχεια επικοινωνιας;Σε εμας υπηρχε καποιος καθηγητης υπευθυνος για αυτα.Πολλα εργοστασια/βιοτεχνιες ειχαν αφησει στοιχεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Σοφοκλής
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Υπάρχει γραφείο διασύνδεσης που μέσω αυτού βρίσκω εταιρίες που ανήκουν στην περίπτωση που παίρνουν πρακτικάριους ,για κάποιες συγκεκριμένες θέσεις γραφείου που δεν έχουν πολύ δουλειά, και τους αλλάζουν κάθε 6 μήνες που τελειώνει και η επιδότηση και εκτός ότι δεν έχεις προοπτική δεν μαθαίνεις τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    πολύ καλά το σκέφτεσαι γιατί σε αυτό το μπουρδέλο που έμπλεξες θα πρέπει να ιδρώσεις απλά για να δουλέψεις, να έχεις υπόψιν σου ότι αν δεν κάνεις πρακτική πάνω στα plc μετά δεν πρόκεται να βρεις δουλειά στον αιώνα τον άπαντα, αν είσαι αποφασισμένος να δώσεις τη μάχη κάντο και μην τα παρατήσεις .

    Εχω δει αγγελίες απο εθνικές οδούς που ζητάνε πρακτικάριους για plc, πάρε τηλέφωνο στη Νέα οδό ή πήγαινε απο εκεί , έχει γραφεία στο μαρούσι .
    Επίσης θα σε συμβούλευα πρώτα να κάνεις κανένα σεμηνάριο siemens να το βάλεις στο βιογραφικό σου, είναι πολύ χρήσιμο , στερήσου απο αλλού για να το κάνεις ,
    θα βρεις πιο εύκολα τότε πρακτική γιατί πρέπει κάτι να ξέρεις και στα plc.
    Ξέρω και εταιρεία μεγάλη σχετικά με αυτοματισμούς,(προς πειραιά μεριά) που δούλεψα για 4 μήνες και έπαιρνε πολλούς πρακτικάριους αλλά δεν τους έβαζε να κάνουν τιποτα , οπότε δεν στη λέω
    Πάντως τα plc εχουν πέραση στην ελληνική αγορά , ειδικά αν ασχωληθείς με TIA PORTAL , αλλά πρέπει να ιδρώσει ο κώλος σου, μέχρι server φτιάχνεις.

    Επίσης έχε υπόψιν σου οτι στις εταιρείες ο πρακτικάριος κοστίζει μονο 250ε το μήνα, δηλαδή τσάμπα πραμα, αν ειναι σοβαρή η εταιρεία και ασχολείσαι, κόζαρε αγγελίες που ζητάνε αυτοματιστές και πάρε τηλέφωνο και πες οτι θες να κάνεις πρακτική.
    Αλλά όπως σου ειπα να ξέρεις κάτι απο logo πχ οχι να πας τελείως άσχετος

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Μην ψάξεις σε εργοστάσια ψάξε σε τεχνικές εταιρείες.
    Τα εργοστάσια τα νοιάζει η ποσότητα. Όταν χαλάσει κάτι τεχνική εταιρεία θα τα φτιάξει κι όχι οι μηχανικοί που είναι εκεί.
    Σε τεχνικές εταιρείες το ζητούμενο είναι η λύση του προβλήματος. Το οποίο θα σου αποφέρει εμπειρία.

    Λεφτά μην περιμένεις πουθενά. Ψίχουλα.

    Εταιρείες εταιρείες googlare αυτοματισμός, plc αθήνα κλπ κλπ και παίρνε τηλέφωνα να κλείσεις συνέντευξη και πήγαινε δώσε βιογραφικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    πτυχιακή έκανες κάτι με plc?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Σοφοκλής
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για την πρόταση σου picdev για την νέα οδό. Ψάχνω μέσω νετ εταιρίες και ρωτάω αν παίρνουν πρακτικάριους όντως κοιτάω πιο πολύ να ασχοληθώ με PLC αλλά δεν είμαι αρνητικός και σε άλλες προτάσεις.Πτυχιακή έλεγα να την κάνω παράλληλα με την πρακτική οπότε δεν την έχω ξεκινήσει ακόμα και ούτε σε θέμα έχω καταλήξει. Έχω σκεφτεί στο άμεσο μέλλον να ασχοληθώ με TIA PORTAL αλλά δεν έχω ακόμα την οικονομική δυνατότητα για παρακολούθηση σεμιναρίων (ελπίζω σε αυτό να με βοηθήσει η πρακτική). Επίσης αν κάποιος που βλέπει την συζήτηση και ξέρει κάποια εταιρεία να μου προτείνει θα του ήμουν ευγνώμων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sofos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για την πρόταση σου picdev για την νέα οδό. Ψάχνω μέσω νετ εταιρίες και ρωτάω αν παίρνουν πρακτικάριους όντως κοιτάω πιο πολύ να ασχοληθώ με PLC αλλά δεν είμαι αρνητικός και σε άλλες προτάσεις.Πτυχιακή έλεγα να την κάνω παράλληλα με την πρακτική οπότε δεν την έχω ξεκινήσει ακόμα και ούτε σε θέμα έχω καταλήξει. Έχω σκεφτεί στο άμεσο μέλλον να ασχοληθώ με TIA PORTAL αλλά δεν έχω ακόμα την οικονομική δυνατότητα για παρακολούθηση σεμιναρίων (ελπίζω σε αυτό να με βοηθήσει η πρακτική). Επίσης αν κάποιος που βλέπει την συζήτηση και ξέρει κάποια εταιρεία να μου προτείνει θα του ήμουν ευγνώμων.
    Algosystems

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Σοφοκλής
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Έφτασε Μάρτιος και ακόμα δεν βρήκα κάτι επάνω σε αυτό που έψαχνα, όποτε θα ξεκινήσω την πρακτική ακόμα και σε κάτι που δεν έχει σχέση σε αυτό που έψαχνα.
    Η αλήθεια είμαι αρκετά απογοητευμένος από την πρώτη μου εμπειρία στην αναζήτηση εργασίας (ακόμα και εάν επρόκειτο για πρακτική). Έψαξα κυρίως τεχνικές εταιρίες που ασχολούνται με αυτοματισμούς αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να βρώ κάτι,ασχέτως που η πρακτική επιδοτείται.
    Ευχαριστώ και τους παραπάνω συναδέλφους για τις απαντήσεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Την γνώμη σας για συναγερμό
    By Ευγενιος in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-19, 23:09
  2. Την γνώμη σας για Ασύρματοι συναγερμοί
    By JON567 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-13, 12:52
  3. Την γνώμη σας για Μπαταρία μολύβδου
    By Κυριακίδης in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 103
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-12, 12:19
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-09, 19:50
  5. Για πείτε την γνώμη σας!!!
    By kostas317 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-08, 19:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας