Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 25 από 25

Θέμα: Z80 HomeBrew Computer

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    respect! απίστευτη δουλειά!
    Τελικά το COP420 το διάβασες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    respect! απίστευτη δουλειά!
    Τελικά το COP420 το διάβασες;
    Ναι, χρησιμοποιώντας το arduino Uno για να ο βάλω σε λειτουργία debug οπότε εμφανίζει συνέχεια στα Data Pins το περιεχόμενό του.
    Επειδή όμως δεν ήμουν σίγουρος για το ότι διαβάζονται σωστά την έκανα την διαδικασία 8-10 φορές και έβαλα τα bytes (1000 περίπου) στο Excel την κάθε φορά σε διαφορετική στήλη.
    Όντως κάποια bytes (καμιά 10αριά την φορά) ήταν λάθος αλλά με αυτό τον τρόπο έπερνα ώς σωστά αυτά που ήταν ίδια σε κάθε γραμμή πιο πολλές φορές οπότε θεωρώ ότι είναι σωστό το DUMP.
    Το έχω στείλει και σε αυτόν που ασχολείται στο MAME με το emulation του Newbrain οπότε τώρα εξαρτάτε από αυτούς.

    Μια ερώτηση για το cyclone IV.
    Το development board που χρησιμοποιώ έχει και eeprom ή οποία το προγραμματίζει αυτόματα κάθε φορά που ανοίγει.
    Δεν βρήκα τρόπο να προγραμματίσω αυτήν την eprom ώστε να ανοίγει με το δικό μου setup οπότε αναγκαστικά κάθε φορά το προγραμματίζω(το FPGA) με το PC μέσω της USB.
    Υπάρχει τρόπος να προγραμματίσω αυτήν την EEprom;

    To cyclone IV που έχω είναι αυτό

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον cdesp για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chip (18-12-16)

  4. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Θα μπορούσες να δοκιμάσεις τον κώδικα από το cop420 με ένα cop402 να δεις αν θα δουλέψει με τον υπολογιστή που έχεις φτιάξει, σωστά;
    Δεν ξέρω από τα νέα εργαλεία και fpga της altera έχω μείνει σε αυτά που κυκλοφορούσαν πριν 10-20 χρόνια...
    όμως απ όσο ξέρω το usb blaster προγραμματίζει την σειρά epcs (παλαιότερα οι configuration eprom δεν προγραμματίζονταν με το Byte bluster και ήθελαν Universal programmer ή ακριβό προγραμματιστή της ALTERA)
    δοκίμασες να την προγραμματίσεις με το usb blaster στο Mode Active Serial Programming?
    δεν ξέρω και το σχέδιο αυτής της πλακέτας.... επίσης αν δεν βρεις τρόπο μπορείς να φτιάξεις ένα προγραμματιστή με μικροελεγκτή για το epcs4.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη cdesp
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Όχι δεν γίνεται να χρησιμοποιήσω τον COP στο δικό μου. Ο COP διαχειρίζεται το πληκτρολόγιο (εγώ έχω PS/2), την VFD οθόνη των 16 χαρακτήρων (εγώ έχω LCD 16x2) και τα 2 tapes (εγώ έχω την SD Card μέσω της RS232) οπότε δεν τον χρησιμοποιώ καθόλου. Αν είχα COP420 άδειο θα μπορούσα να το γράψω(και εδώ θα θέλει programmer) και να αντικαταστήσω στο κανονικό μηχάνημα τον original και να δω αν δουλεύει.
    Το άτομο που το έστειλα στο MAME το έλεγξε και είπε ότι είναι κανονικές εντολές του COP δλδ βγάζει νόημα, οπότε θεωρώ ότι θα είναι εντάξει.

    Τώρα για τον προγραμματισμό του ALTERA είπα να ξαναψάξω και τελικά το βρήκα στο PDF της ALTERA QUARTUS II Software Quick Start Guide προς το τέλος μετά το βήμα 22. Έχει μια διαδικασία αλλά λογικά θα δουλέψει.

    Σκέφτομαι να βάλω υποστήριξη I2C για να μπορώ να υποστηρίξω μερικές σχετικά σύγχρονες συσκευές όπως RTC που χρησιμοποιούν αυτό το Interface.
    Βρήκα αυτό το chip PCA9665 που κάνει αυτόματα την μετατροπή από Parallel σε Serial και το ανάποδο, είναι 5v tolerant οπότε βολεύει.
    Αν δεν υπάρχει κάτι καλύτερο ή πιο νέο να το παραγγείλω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    cop420 προγραμματιζόμενος δεν υπάρχει (είναι μόνο mask rom). αυτό που υπάρχει είναι ο cop420P και ο cop444 που είναι Piggy back δηλαδή παίρνουν μία eprom στην πλάτη τους (έχουν βαση στο πάνω μέρος) και συμπεριφέρονται σαν cop420.
    Επίσης εναλακτικά μπορεί να φτιαχτεί μια πλακετίτσα με cop402, 74LS373 και eprom που συμπεριφέρεται σαν cop420. Πρακτικά ο cop420p είναι ένα υβριδικό με cop402 και 74ls373, που στο κάτω μέρος έχει ποδαράκια για να μπει στη θέση του cop420 και στο πάνω μέρος έχεις μία βάση ολοκληρωμένου για να μπει 2716 eprom. (o cop444 είναι το ίδιο με μικροελεγκτή cop404 οπότε μπορεί να δεις μέχρι 2KB πρόγραμμα σε αντίθεση με το 1KB του cop420.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευη homemade compiuter z80 απο το μηδεν!!!
    By Το Πειραχτήρι in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-12, 19:46
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-12, 10:14
  3. zilog z80 δειγμα
    By katsigiannis in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-10, 21:27
  4. z80 και μνημη
    By kostas1987 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-09, 12:15
  5. Z80
    By clown in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-06, 16:35

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας