Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 39

Θέμα: Παλμογράφος/πολυμετρο για εργαστηριο

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ξενοφώντας
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Μα δεν είμαι φοιτητης που θέλω να κάνω απλά την πλάκα μου...έχω ξανασχεδιάσει ολοκληρωμένο project στην πτυσχιακή μου με πίνακα λειτουργίας ανελκυστήρα μπουτουνιερες με can bus και εξομοιωτή φρεατίου στην πτυχιακή μου πριν 10 χρόνια...Όλα έγιναν στο σκοτάδι με ένα πολύμετρο της πλάκας...είχα διάφορα θέματα που δεν ήξερα που οφείλονατν, αλλά τελικά δούλεψε το project στο επίπεδο παρουσίασης πτυχιακής. Τώρα όμως σχεδιάζω προιόν που θέλω να το χρησιμοποιήσω σε πραγματικές συνθήκες και όχι σε βάθος πενταετίας...Άρα χρειάζομαι μια επαγγελματική προσέγγιση και γι αυτο ζητάω μηχανήματα που να εξειδικεύονται σε ένα τέτοιο συγκεκριμένο προτζεκτ με ψηφιακά ηλεκτρονικά που θα εκτελούν εργασίες αυτοματισμού στην ουσία...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Δεν είπα ότι είσαι φοιτητής αλλά δεν μας είπες νομίζω το τι θέλεις να κάνεις
    Διότι εάν ασχοληθείς απλά με το inverter είναι ένα θέμα εάν όμως θέλεις να ασχοληθείς με κάτι που να έχει και λογική μέσα του όπως σύστημα δύο ασανσέρ με επιλογή του πιο κοντινού στον όροφο που καλείται κλπ νομίζω ότι θα χρειαστείς και κάτι το διαφορετικό
    Δια τα συστήματα μέτρησης θα χρειαστείς
    Ένα συχνόμετρο
    Ένα τέστερ
    Ένα μετρητή πυκνωτών (Χωρητικότητα ESR)
    Ένα παλμογράφο
    Τι χαρακτηριστικά θα έχουν όλα αυτά θα εξαρτηθεί και από τις συχνότητες , τάσεις κλπ του project
    Θα σου πρότεινα και το site radiosurplus.it στο οποίο μπορείς να βρείς και πολύ καλά όργανα μετρήσεως σε πολύ λογικές τιμές
    Βρίσκεται στην Ιταλία και είναι πολύ αξιόπιστο

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ξενοφώντας
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    " Καλημέρα...

    Επαναφέρω το θέμα μετά απο ένα ευρύ ψάξιμο στο net και έχοντας μια καλύτερη εικόνα του τι θα χρειαστώ άμεσα...

    Όταν ξεκίνησα το θέμα είχα γράψει ότι ήθελα παλμογράφο για ασχολία με inverters το οποίο δεν είναι απολύτως σωστό...Αυτο που ουσιαστικά θέλω να κάνω είναι ένα εργαστήριο ηλεκτρονικών για την ανάπτυξη κυκλωμάτων στον τομέα των ανελκυστήρων για ιδία χρήση απο την εταιρεία μου και επισκευή σε αυτά που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα απο την αγορά. Φυσικά υπάρχει επαφή με ασύγχρονα μοτερ και inverters που τα οδηγούν, αλλά δεν έχω σκοπω να κατασκευάσω inverter οπότε ένς παλμογράφος για inverters θα μου χρειαζόταν περισσότερο να δω στην πράξη αυτά που περιγράφει η θεωρεία οπότε είναι μια πολυτέλεια αυτην τη στιγμη...

    Έτσι έχω καταλήξει πως χρειάζομαι παλμογράφο και πολύμετρο - εννοείται και τροφοδοτικό και κάποιον logic analyzer - που να χρησιμοποιηθούν για την ανάπτυξη ψηφιακών κυκλωμάτων που θα εκτελούν αυτοματισμό στην ουσία και φυσικά επισκευές όταν χρειάζεται. Άρα- και με βάση αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα - θέλω παλμογράφο με υψηλό rise time και όχι τόσο με υψηλό bandwidth. Στα κυκλωματα που θα κατασκευάσω θα υπάρχουν και προτόκολα can bus, i2c,rs485.

    Παλμογράφος: Η σκέψη μου είναι πως και ένας παλμογράφος των 30Mhz μου κάνει, αφού δεν έχω να χειριστώ υψηλές συχνότητες επαναλαμβανόμενων σημάτων αλλά γρήγορους παλμούς και φαινόμενα μετάβασης, άρα θέλω υψηλό rise time. Απ ότι βλέπω στην αγορά δε βρίσκεις εύκολα πάνω απο 1 μe 2 Gs/s sample rate και με βάση την λογική ότι διαιρείς με το 5 το sample rate του παλμογράφου σου 'ωστε να δεις ποια είναι η υψηλότερη συχνότητα σήματος με αντίστοιχο rise time που θα μπορέσεις να έχεις χρήσιμη λεπτομέρεια απο το μηχάνημα σου και με βάση ότι τα κυκλώματα είναι συνήθως cmos με 700ΜΗz calculated bandwidth -tektronix pdf- τότε τότε ούτε το 1Gs/s ούτε το 2Gs/s μου κάνει...αν έχω καταλάβει καλά τα παραπάνω που αναλύω...

    Πολύμετρο: Ενω αρχικά το είχα υποτιμήσει κάπως κατάλαβα πως ενω τον παλμογράφο θα τον χρειαστώ στην ανάπτυξη ώστε να δω ατέλειες του κυκλώματος που θα σχεδιάσω...αργότερα η χρήση του δε θα είναι τόσο συχνή...σε αντίθεση με το πολύμετρο που το έχεις παραμάσκαλα και μάλιστα ένα καλό μηχάνημα σου μετράει μεγέθη που βοηθούν πολύ όχι μόνο στην επισκευή αλλά και στην ανάπτυξη του σχεδιασμού ενός κυκλωματος. Επιπλέον ο παλμογράφος σου δείχνει το αποτέλεσμα μια κακής λειτουργίας ενω το πολύμετρο θα σου βρεί το πρόβλημα...Με βάση αυτά σκέφτομαι το Fluke 289...είναι πολύ ακριβό, αλλά έχει πολλά καλά πράγματα όπως μέτρηση ακόμα και πολύ χαμηλής αντίστασης π.χ καλωδίων, δρόμων πλακετας...που θα μπορούσα να το χρησιμοποίησω ακόμα και στην επιλογή υλικών για το project μου, όπως κλέμες της πλακέτας και της αντίστασης που δημιουργούν...

    Δεν ξέρω αν προσεγγίζω σωστά το θέμα ή αν είμαι υπερβολικός ας πούμε στη επιλογή πολύμετρου...αν κάποιος κάνει κάτι αντίστοιχο με μένα θα ήθελα να με κατατοπίσει κάπως...

    Ευχαριστώ! "

    Εδω νομίζω λέω τι θέλω να κάνω...Η κατασκευή Inverter δε με ενδιαφέρει. Η πλακέτες μου θα είναι συστήματα μικροελεγκτών που οδηγούν ρελε και παίρνουν ψηφιακές εισόδους απο οπτοκαπλερ. Θα υπάρχουν προτόκολα επικοινωνίας rs485, i2c, can bus και απο θέμα συχνοτήτων το πιο απαιτητικό θα είναι το ρολόι του επεξεργαστή. Ουσιατικά με ενδιαφέρει να βλέπω προβλήματα στην ποιότητα των παλμών στα σήματα λειτουργίας οπότε με ενδιαφέρει το rise time και το sample rate θεωρώ όπως και η μνήμη καταγραφης του παλμογράφου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Σου απαντώ για μερικά από τα ζητήματα που έθιξες δεδομένου ότι σε μερικά απο αυτα είχα στο παρελθόν ασχοληθεί
    Συγκεκριμένα για ότι αφορά το στάνταρ RS485
    Τα προβλήματα που μπορεί να έχεις είναι πολλά και μπορεί να αφορούν στην δημιουργία του σήματος RS485 με τα ολοκληρωμένα LTC1387 και λιγότερο την μετάδοση στην γραμμή που συνήθως γίνεται σε τηλεφωνικό καλώδιο. Και αυτό διότι το σήμα μεταδίδεται με τέτοιο τρόπο που έχει ελάχιστα προβλήματα από εξωτερικούς παράγοντες
    Αυτός είναι και ο λόγος που χρησιμοποιείται και σε βιομηχανικές εφαρμογές
    Δεν ήξερα ότι χρησιμοποιείται και σε ασανσέρ
    Τώρα τι εργαλεία θα χρειαστείς για να λύσεις προβλήματα σε αυτό το στάνταρ?
    Κατ αρχήνθα χρειαστείς το ηλεκτρικό σχέδιο της συσκευής με τις κυματομορφές στα σημεία εισόδου/εξόδου των ολοκληρωμένων
    Ένα άλλο νομίζω ότι είναι ο logic analyzierγια να μπορέσεις να δεις το σήμα στην είσοδο/έξοδο των ολοκληρωμένων αν είναι αυτό που πρέπει να είναι
    Ψηφιακούς παλμογράφους κλπ για να αναλύσεις το σήμα που μεταδίδεται στην τηλεφωνική γραμμή νομίζω δεν θα σου χρειαστούν προς το παρόν
    Εάν όμως ξεκινήσεις να ασχολείσαι με τέτοια προβλήματα νομίζω ότι θα ξεφύγεις πάρα πολύ από το να είσαι ένα απλό εργαστήριο επισκευής ασανσέρ(Αυτό βέβαια είναι πολύ θετικό)



    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikosp : 30-05-16 στις 21:56

  5. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ξενοφώντας
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,

    Σκέφτομαι γι' αυτά τα δύο...

    1) http://www.nsmarket.gr/gr/index/prod...scopes?row=197

    2) http://www.nsmarket.gr/gr/index/prod...meters?row=427

    Το φπα δε με απασχολεί διότι κόβω τιμολόγιο...Πω το βλέπετε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Καλά τα βλέπω
    Εάν το οικονομικό δεν σε απασχολεί για εμένα μπορείς και να προχωρήσεις
    Ο παλμογράφος δεν ξέρω πάντως εάν είναι και ο πλέον συμφέρων σε σχέση με άλλους στην αγορά
    Το Fluke ΟΚ αν και λίγο υπερβολικό

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ξενοφώντας
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Ο παλμογράφος όμως έχει και logic analyzer και waveform generator...απο την άλλη υπάρχει και αυτό http://www.ebay.co.uk/itm/Fluke-190-...MAAOSwpIdW7mCi - μόνο απο ebay γιατι εδω είναι πανάκριβο - αλλά μετά δεν έχεις εγγυήσεις κτλ...αλλά 5Gs/s και μπορείς να χρησιμοποιηθεί και σε μοτερ...

    Τώρα το πολύμετρο είναι αρκετά ακριβό...αλλά θεωρώ πως είναι όργανο για μια ζωή...η δυνατότητα μέτρησης χαμηλής αντίστασης καλωδίων και τέτοια μπορεί να χρησιμοποιηθεί απο βλάβες σε καλωδιώσεις - στην δουλειά μου χρειάζεται που τα ασανσερ είναι πλέον 50 - 40 χρόνων - μέτρησεις τυλιγμάτων μοτέρ...και γενικά ένα φοβερό μηχάνημα αξιόπιστης εταιρείας...επένδυση με λίγα λόγια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.965

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fon302 Εμφάνιση μηνυμάτων
    " Καλημέρα...

    Παλμογράφος: Η σκέψη μου είναι πως και ένας παλμογράφος των 30Mhz μου κάνει, αφού δεν έχω να χειριστώ υψηλές συχνότητες επαναλαμβανόμενων σημάτων αλλά γρήγορους παλμούς και φαινόμενα μετάβασης, άρα θέλω υψηλό rise time. Απ ότι βλέπω στην αγορά δε βρίσκεις εύκολα πάνω απο 1 μe 2 Gs/s sample rate και με βάση την λογική ότι διαιρείς με το 5 το sample rate του παλμογράφου σου 'ωστε να δεις ποια είναι η υψηλότερη συχνότητα σήματος με αντίστοιχο rise time που θα μπορέσεις να έχεις χρήσιμη λεπτομέρεια απο το μηχάνημα σου και με βάση ότι τα κυκλώματα είναι συνήθως cmos με 700ΜΗz calculated bandwidth -tektronix pdf- τότε τότε ούτε το 1Gs/s ούτε το 2Gs/s μου κάνει...αν έχω καταλάβει καλά τα παραπάνω που αναλύω...
    με αυτό μπερδεύτηκα... από την μία αναφέρεις οτι σου κάνει παλμογράφος με 30MHZ και από την άλλη γράφεις οτι δεν σου αρκεί παλμογράφος με 1GS/s...
    Οι περισσότεροι παλμογράφοι με 1GS έχουν εύρος ζώνης 50MHz ή 100ΜΗz οπότε απεικονίζουν το ίδιο ή καλύτερα ένα σήμα που το απεικονίζει ένας κλασικός παλμογράφος τον 30ΜΗz
    (το οτι δεν έχει την ίδια καθαρότητα (διακρίνεις τα dot που συνθέτουν την κυμματομορφή) στην απεικόνιση στην οθόνη ένας φθηνό ψηφιακός με έναν αναλογικό είναι άλλο θέμα αλλά αυτό δεν δημιουργεί πρόβλημα γενικά....)

    Αν θέλεις κάτι οικονομικό και αξιόπιστο θα πρότεινα να έβλεπες τον Rigol DS1052E. Αν μπορείς να διαθέσεις περισσότερο χρήματα μπορείς να δεις κάποιον Mixed signal ώστε ο παλμογράφος να έχει ενσωματωμένο Logic Analyzer

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ξενοφώντας
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Μα αν έχω καταλάβει καλά...το bandwith ενδιαφέρει κάποιον που θέλει να δει αναλογικά σήματα...εγω θα χρειαστώ να δω ψηφιακούς παλμούς εντολών ας πούμε...π.χ ο ελεγκτής μου δείνει σήμα να τραβήξει ένα ρελε...εκεί δε με απασχολεί το bandwith αλλά το rize time και to sample rate του παλμογράφου...Εκτος και αν δεν έχω καταλάβει σωστά...γιατι δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει παλμογράφο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Η εντολή να ανοίξει ένα ρελέ είναι απλά η τροφοδοσία του πηνίου του ρελέ με τα αντίστοιχα βόλτ για να οπλίσει
    Ενας παλμογράφος με rise time, sample rate αξιόλογα έχει και bandwith ανάλογο και σχετικά χρήματα
    Εγώ πάντως πιστεύω ότι έχεις κάνει μια μεγάλη σύνχιση σε όλα αυτά και καλό θα κάνεις να ξεκινήσεις με κάτι το απλό και εφόσον υπάρξει το κατάλληλο αποτέλεσμα συνεχίζεις κατάλληλα
    Κάθε εργαστήριο έχει κάποιο παλμογράφο απλό για πιο απλές χρήσεις καθώς και περισσότερα του ενός πολύμετρα για διάφορες χρήσεις
    Ξεκινάς από τα πιο απλά και συνεχίζεις μαθαίνοντας

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-16, 09:04
  2. εργαστηριο για υπολογιστες
    By stelios_a in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-14, 02:26
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 17:29
  4. ρευμα για εργαστηριο
    By vellamos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-12, 03:15
  5. Εργαστηριο για service κινητων.
    By Automatoss in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-12, 16:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας