Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 39

Θέμα: Παλμογράφος/πολυμετρο για εργαστηριο

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ξενοφώντας
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή Παλμογράφος/πολυμετρο για εργαστηριο

    Καλημέρα στη κοινότητα!

    Έχω αρχίσει να οργανώνω ένα εργαστήριο ηλεκτρονικών με σκοπό ν' ασχοληθώ με επισκευές και ανάπτυξη κυκλωμάτων στον τομέα των ανελκυστήρων που δραστηριοποιείται η εταιρεία μου. Είμαι ηλεκτρονικός από Υπολογίστηκα Συστήματα του ΤΕΙ Πειραιά, αλλά μέχρι τώρα ποτέ δεν είχα τον χρόνο ν' ασχοληθώ με όργανα μέτρησης εργαστηρίου οπότε η εμπειρία μου είναι ανύπαρκτη.

    Από τα όσα έχω διαβάσει έχω μπερδευτεί...περισσότερο διότι δε ξέρω τι ακριβώς πρόκειται να χρειαστώ...

    Θα προσπαθήσω να σας δώσω μια περιγραφή από αυτά που θέλω να γίνονται μέσα στο εργαστήριο και αν είμαι κατατοπιστικός να μου πείτε γνώμες για παλμογράφο και πολύμετρο που ενδιαφέρομαι να αγοράσω.

    1) Ασχολία με inverters VVVF σε επαγωγικούς ασύγχρονους τριφασικούς κινητήρες κυρίως αλλά και οδήγηση dc κινητήρων μικρής ισχύος (μοτερ 12VDC ή 24VDC για αυτόματα πορτάκια θαλάμου). Δε μιλάμε τόσο για κατασκευή Inverter αλλά περισσότερο για την ενδεχόμενη αν γίνεται επισκευή και περισσότερο για τον πειραματισμό στην έρευνα παντρέματος Inverter - κινητήρα...

    2)Κατασκευή PCB - πρωτότυπα με φωτοευαίσθητες- και μετά εκτίμηση της ποιότητας των χαρακτηριστικών του κυκλώματος, μέτρηση θορύβων (dc παλμών από μικροελεγκτή ή ποιότητας τάσης τροφοδοσίας).

    3) Επισκευές σε πλακέτες

    Δε ξέρω αν είμαι κατατοπιστικός απλά όταν μπλέκεις με αυτά ποτέ δε ξέρεις που θα σε οδηγήσει και ΄μέχρι που μπορεί να σε βγάλει ο αρχικός εξοπλισμός που θα επενδύσεις...

    Απ' όσα έχω διαβάσει λέω να κινηθώ προς τις παρακάτω επιλογές και θα ήθελα να ξέρω αν είναι σωστές και με κάποιο βάθος χαρακτηριστικών πάνω σε αυτά που σκέφτομαι να κάνω τουλάχιστον αρχικά

    1) Παλμογράφος Tektronix TBS 1052B

    2) Πολύμετρο Fluke179

    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fon302 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Ασχολία με inverters VVVF σε επαγωγικούς ασύγχρονους τριφασικούς κινητήρες κυρίως αλλά και οδήγηση dc κινητήρων μικρής ισχύος (μοτερ 12VDC ή 24VDC για αυτόματα πορτάκια θαλάμου). Δε μιλάμε τόσο για κατασκευή Inverter αλλά περισσότερο για την ενδεχόμενη αν γίνεται επισκευή και περισσότερο για τον πειραματισμό στην έρευνα παντρέματος Inverter - κινητήρα...

    Mαλιστα.Βλεπω να δινεις περισσοτερα για διαφορικα probe παρα για παλμογραφο εαν πας για τον Tek που ανεβασες.


    Θα σου προτεινα κατι τετοιο:

    http://www.batronix.com/shop/oscillo...nt-SHS810.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ξενοφώντας
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Φαντάζομαι το προτείνεις ως συνολική λύση και για παλμογράφο και για πολύμετρο?

    Είναι ποιοτικό αυτό? Θέλω να πω θα βλέπω θορύβους και τέτοια με αξιοπιστία? Διότι μπορεί σε χαρακτηριστικά να είναι οκ αλλά σε ποιότητα probes και γενικά κατασκευής για να σου δείξει πράγματα ανταποκρίνεται?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    πρακτικά θα τα χρειαστείς και τα δύο όργανα.
    Το πολύμετρο κυριώς στην επισκευή των βλαβών , μέτριση αντιστάσεων , διόδων , συνέχια αγωγών.
    τον παλμογράφο όταν γίνει η επίσκευή για να δεις αν δουλέυει σωστά χωρίς παράσικές χωρητικότητες , αυτοταλαντώσεις κτλ.
    Μετά από μερικές βλάβες και την εμεπειρία που θα αποκτήσεις τον παλμογράφο θα τον παροπλήσεις !!!
    αν δεν υπάρχουν τα "ριαλια" αγόρασε πρώτα το πολύμετρο, για να βγεί το μεροκάματο. Ενα καλό πολύμετρο είναι πάντα μια ακλή επένδυση εργαστηρίου
    Μετά θα αγοράσεις και άλλο ενα του στραπάτσου για την οικοδομή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ξενοφώντας
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Θέλω να πειραματιστώ με ηλεκτρονικά ισχύος και συμπεριφορα κυκλωμάτων που οδηγούν τριφασικους κινητήρες, οπότε θεωρώ πως ο παλμογράφος μου χρειάζεται και θέλω να πάρω και να μάθω να τον χρησιμοποιώ.

    Η λύση του batronix δε φαίνεται άσχημη αν δείνει αξιοπρεπή αοτελέσματα μετρήσεων, διότι πουλιέται ελλάδα με 517( το Φ.Π.Α δε το υπολογίζω θα κοπεί τιμολόγιο), ενώ το fluke 179 απο μόνο του κάνει 280 ευρώ περίπου...Αν το batronix είναι καλό ως πολύμετρο και αξιοπρεπές ως παλμογράφος, αξίζει να ξεκινήσεις με αυτό και να πάς σε έναν καλύτερο παλμογράφο όταν θα έχεις μάθει τι ακριβώς χρειάζεσαι. Το θέμα είναι κατα πόσο είναι μια αξιοπρεπής λύση και όχι απλά μια λύση που σου τα προσφέρει όλα compact, αλλά δε μπορεί να σου απεικονίσει με κάποια ακρίβεια θορύβους και παραμορφώσεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Το όργανο δεν το ξέρω.
    Στο θέμα αυτό πρέπει να απαντήσει ο SavKok , που πρότεινε το όργανο ΚΑΙ το έχει δει στη λειτουργία του.
    διαφορετικά θα μπορούσα να σου προτείνω ένα σωρό . . . Παρεπιπρόντως έχω αγοράσει το σταθερό των 100ΜΗz και είμαι ευχαριστημένος
    Το ίδιο ισχύει για το πολύμετρο. Στην εγχώρια αγορά θα βρεις αξιοπρεπή όργανα με αρκετά μικρότερη τιμή
    ΤΟ FLUKE είναι FLUKE όπως και να το κάνεις ! ! !
    Γενικός κανόνας που ακολουθω όταν δεν ξέρω
    ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΟ ΕΠΩΝΥΜΟ που ειναι ποιο ακριβό ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fon302 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να πειραματιστώ με ηλεκτρονικά ισχύος
    Παλμογραφος:

    Θελεις floating μετρησεις δηλαδη.Σε ολες τις μετρησεις πανω σε inverter που εχω δει γινονται με παλμογραφο χειρος.Eαν πας με εναν παλμογραφο παγκου (γειωμενο) να μετρησεις..θα τον παρεις στα χερια.

    Αλλη λυση ειναι τα διαφορικα probe που ειναι πανακριβα.Λυσεις τυπου αγειωτος παλμογραφος,παλμογραφος παγκου με μπαταρια,χρηση 2 καναλιων σε λειτουργια A+B ειναι επικινδυνες και τις απορριπτει ακομα και η ιδια η Τektronix σε αρθρο της.


    To οργανο που ανεβασα ειναι σαν παραδειγμα,δεν το εχω χρησιμοποιησει για να εχω αποψη.Οι κριτικες ειναι πολυ καλες στο EEVblog αλλα περιμενε να απαντησει καποιος με παρομοιο οργανο.



    Πολυμετρο:

    Η Fluke ειναι Fluke.Το παιρνεις μια φορα για μια ζωη.Αρκει να εχεις τα λεφτα.





    Και τα 2 οργανα σου χρειαζονται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ξενοφώντας
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Δηλαδή το όργανο που προτείνεις θεωρείς πως σαν πολύμετρο δεν είναι της προκοπής?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη gsouf
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Α.Πατησια
    Μηνύματα
    487

    Προεπιλογή

    Για το θέμα πολύμετρο πρεπέι να δεις αυτό που θα πάρεις να μετράει vfd αφού έχεις κυρίως Inverter εγώ έχω το Βrymen BM869 τώρα για παλμογράφο θα συμφωνήσω με τον Σάββα παραπάνω θές με απομόνωση για να μετράς άνετα, εγώ έκανα το λάθος και πήρα τον rigol1102 δεν λέω καλός είναι αλλά θες διαφορικά probes.

    επίσης για μένα χρειάζεσαι και ένα αναλογικό όσο ντεμοντε και αν ακούγεται η βελόνα πολλές φορές μπορέι να σου δείξει προβληματα που το ψηφιακό δεν τα προλαβαίνει και μέχρι να βγάλεις παλμογράφο και άντε one shot και άντε δεν το έπιασα και ξαναπάμε είναι φασαρία.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Με καλυψε ο Γιωργος.Και εγω τον DS1052E εχω και σε κυκλωμα Inverter που εφτιαχνα καταλαβα οτι δεν..


    Καλυτερα 2 διαφορετικα οργανα,τωρα μερικοι παλμογραφοι χειρος ειναι και πολυμετρο μαζι..απλα δες το σαν +.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-16, 10:04
  2. εργαστηριο για υπολογιστες
    By stelios_a in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-14, 03:26
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 18:29
  4. ρευμα για εργαστηριο
    By vellamos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-12, 04:15
  5. Εργαστηριο για service κινητων.
    By Automatoss in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-12, 17:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας