Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ερώτηση για επαναφορτιζόμενες μπαταρίες .

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή Ερώτηση για επαναφορτιζόμενες μπαταρίες .

    Παιδιά καλησπέρα εχω πάρει ένα μηχάνημα που θελω να φορτιζω κ να ξεφορτιζω μπαταρίες κ να μετράω capacity για να βλέπω σε τι κατάσταση ειναι .Για την ιστορία το μηχάνημα ειναι το IMAX B6. Θελω να ρωτήσω υπάρχει κάποιος κανόνας για τα Α που πρέπει να δίνω σε μια μπαταρία για να την φορτιζω κ το αντίστοιχο για να την ξεφορτιζω ? κ αν ναι ,όταν συνδέω δυο μαζί η κ παραπάνω πρέπει αυτο να το αυξάνω ανάλογα ?προς το παρών που δοκίμασα σε μια ΑΑΑ 1.2 930mah πήγα safe (γιατι το έγραφε κ πάνω της ) 0.1C δηλαδή 0.1 A για να την φορτίσω .αλλες όμως δεν γράφουν τι πρέπει να γνωρίζω ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    To forum το έψαξες καθόλου?
    Όλες οι μπαταρίες έχουν στοιχεία κατασκευαστή (datasheet) και υπάρχουν και κάποιοι κανόνες που πρέπει να ακολουθείς.
    Εντάξει το πράμα αυτό είναι ένας φορτιστής για μοντέλα (και δεν φορτίζει μολύβδου) μην περιμένεις και την τέλεια ακρίβεια αλλά χοντρικά θα βγάλεις ένα συμπέρασμα ως προς τη χωρητικότητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    To forum το έψαξες καθόλου?
    Όλες οι μπαταρίες έχουν στοιχεία κατασκευαστή (datasheet) και υπάρχουν και κάποιοι κανόνες που πρέπει να ακολουθείς.
    Εντάξει το πράμα αυτό είναι ένας φορτιστής για μοντέλα (και δεν φορτίζει μολύβδου) μην περιμένεις και την τέλεια ακρίβεια αλλά χοντρικά θα βγάλεις ένα συμπέρασμα ως προς τη χωρητικότητα.
    Φορτιζει και μολυβδου.το προβλημα ειναι οτι ειναι πολυ αναξιοπιστα μηχανακια και καινε τα μοσφετ( αυτα που ειναι επανω στην πλακετα οχι στην ψυκτρα,με οκτω πιν) μετα απο λιγο καιρο .εχω δυο , imax και accucel που τους εχω αλλαξει δυο τρεις φορες τα μοσφετ .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ale george : 23-01-16 στις 09:06

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Χμμμ δεν βλέπω να το αναφέρει κάπου.

    Πάντως αν έχεις κάποιο όργανο με σχετική ακρίβεια (πολυμετρο κλπ) θα εκπλαγείς με αυτά που θα σου δείξει σε σχέση με αυτά που δείχνει ο φορτιστής

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και πάλι η αλήθεια ειναι οτι δεν το έψαξα γιατι γίνεται ένας χαμός απο πληροφορίες αν υπάρχει πρόβλημα μπορεί να σβηστεί το θεμα μου . Τωρα οσο αναφορά για αυτο που λετε ισως θα εχει πέσει στα χερια σας ακριβός το ίδιο αλλά το μαιμου ,κυκλοφορεί πολύ η αλήθεια ειναι. Εγώ πάντως αυτό που έχω είναι αξιόπιστο κ με ακρίβεια φορτίζω κ ξεφορτιζω μια χαρά τα παντα . Αυτό με το πολυήμερο που λες φίλε μου το είδα κ εγώ είχε της τάξης μια διάφορα των 0,4V στα χαμηλά όμως .οταν φόρτιζα όμως την μπαταριά μια χαρά έδειχνε ακριβός τα ίδια .Η αληθεια ειναι οτι το πολυμετρο που εχω ειναι της πλάκας και το απέδωσα σε αυτο το γεγονός ,απο βδομάδα που θα πάρω ενα καλο πολυμετρο θα σας πω . Απλα δεν ήθελα να κάνω κάποιο λάθος με τις μπαταρίες κ τις χαλάσω για αυτο σας ρώτησα .Αν κατάλαβα καλά απο μια απάντηση σας πρέπει να κοιτάω τις προδιαγραφές κάθε μπαταρίας .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Μα δεν υπάρχει θέμα διαγραφής, πολύ καλά έκανες και ρώτησες αλίμονο.
    Απλά θέλω να σου δείξω ότι ότι λάμπει δεν είναι λάμπα, στις λιθίου ιδίως καταντάει και πρόβλημα η έστω και μικρή απόκλιση.

    Θα μπορούσε ίσως και κάποιο μέλος που έχει καλό εργαλείο και βρίσκεται στην περιοχή σου να σε βοηθήσει να μετρήσετε μαζί το μηχανάκι.


    Ναι, αν ψάξεις google με τον τύπο της μπαταρίας σίγουρα θα βρεις datasheet με τις προδιαγραφές της. Επίσης δες και το θέμα με τις μπαταρίες που είναι υπόμνημα σε αυτή την ενότητα για να πάρεις μια ιδέα σχετικά με τον έλεγχο που θέλεις να κάνεις.
    0.7C είναι ο γενικός κανόνας φόρτισης μιας λιθίου ΑΛΛΑ αν έχεις datasheet ακόμη καλύτερα μιας και εκεί αναφέρεται και το cut off current (πότε πρέπει να σταματήσεις τη φόρτιση) και λοιπά στοιχεία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    καταλαβα τι λες και παλι ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια εχω ξεκινήσει για αρχη με απλές niΜΗ ΑΑΑ ,ΑΑ κ παει λέγοντας ,μετα θέλω να φτάσω σε λιθιου τις 18650 για να φτιάξω την μπαταριά ενως λαπτοπ.το θεμα ειναι οτι εχω μπει βαθιά στο κολπο να εχω μαθει ολα για C για cut off κ τέτοια απλά το χανω σε κάποιες βασικές έννοιες. Όπως οταν εχω δυο μπαταρίες και τις έχω σειρά (οπως ειναι δηλαδη μεσα σε ενα τηλεκοτρολ ) αν πρέπει στο μηχάνημα να δώσω διπλάσια Α κτλπ .Δηλαδη εχω ξεχάσει λιγο κάποιους βασικούς κανόνες . Τωρα οσο ναφορα το πολυμερο λεω να παρω ενα καλο mastech απο βδομάδα όποτε θα εχω ακόμα πιο καλη ακρίβεια στις δοκιμές που κανω

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Σε σειρά, διπλάσια τάση (V) ίδια ένταση (mΑ)
    Παράλληλα διπλάσια ένταση (mA-A) και ίδια τάση (V).


    ΑΛΛΑ!!

    Κάτσε το έκανες πιο περίπλοκο τώρα.
    Αρχικά όταν θέλεις να ελέγξεις μια μπαταρία την ελέγχεις μόνη της, ΙΔΙΩΣ στις λιθίου. Στις υπόλοιπες αν είναι σε σειρά θα χρειαστεί φόρτιση εξισορρόπησης (equalization charge) για να πάρεις πιο σωστά αποτελέσματα.

    Το κάνεις ακόμη πιο περίπλοκο αναφέροντας το λαπτοπ μιας και εκεί έχεις λιθίου και πρέπει να τις δεις μια μια ΚΑΙ εκεί έχεις και controller που καταγράφει μετρήσεις και στοιχεία της μπαταρίας (ακόμη και ώρες) και εκεί ακόμη και καινούρια στοιχεία να βάλεις (νέες 18650) ο controller θα θεωρεί ότι έχει τις παλιές με αποτέλεσμα να μη σου δείχνει τη σωστή χωρητικότητα η αν έχει περάσει και έχει καταγράψει κατεστραμμένη να μη σου λειτουργεί, σε μερικές μάλιστα αν αφαιρέσεις τον controller από τις μπαταρίες σβήνονται τα πάντα και αν δεν ξανά περάσεις τα δεδομένα μέσα δεν λειτουργεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    αυτο με τα ma δεν μου άρεσε χαχα γιατί εγω νόμιζα οτι όταν την μια ΑΑΑ της δiνω 0.1 Α για φόρτιση όπως γράφει κ πάνω της, στις δυο που τις έχω μέσα σε θήκη θα πρέπει να τους δώσω 0.2 Α για φόρτιση κ θα μου δείξουν κ στο μηχάνημα διπλάσια χωρητικότητα, δηλαδή η μια είναι 930 άρα θα μου δείξουν 1860 mah .
    Τώρα οσο αναφορα για το λαπτοπ τα ξέρω ολα αυτά που λες, πρέπει να τις κάνω μια μια για να δω την κατασταση τους κ αναλογα να πραξω .απλα τωρα ειμαι στο σημειο που δεν διαβάζει καθόλου την μπαταριά στο laptop. Οπότε θέλει πολύ ψάξιμο απλα ελπιζω να μην χρειαστεί να κανω reset πλακέτα γιατι δεν θα μπρορεσω οποτε παμε για αλλη ολόκληρη μπαταρια . θέλω να πάρω θήκη για 1860 για να ξεκινήσω τις δοκιμές μια μια .

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. επαναφορτιζόμενες μπαταρίες...
    By johnyb98 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-14, 11:19
  2. απλές επαναφορτιζόμενες μπαταρίες σε σκουπάκι
    By buried in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-13, 15:23
  3. Κύκλωμα back up battery με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες
    By picdev in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-12, 01:34
  4. Επαναφορτιζόμενες μπαταρίες 9 volt
    By blueriver in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 15:53
  5. Μπαταρίες επαναφορτιζόμενες 1.5 V-Υπάρχουν?
    By Papas00zas in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-12, 02:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας