Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 38

Θέμα: Διαιρετής τάσης

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε διάβασα πουθενά στους όρους του forum τούτου, ότι υπάρχει και κακός μπάτσος που νουθετεί δημόσια κιόλας!
    Μήπως έχεις μεταφέρει συνήθειες από άλλα fora; Συνηθίζεται αυτό ξέρεις!
    ......
    - Κακός μπάτσος στην παρούσα είναι αυτός που λέει κάτι το εντελώς διαφορετικό και αντιτίθεται σε αυτά που λέμε.
    Αυτός που δεν μας χαϊδεύει τα αυτιά με ωραία λόγια.
    -Το dislike για μένα εννοεί ότι δεν συμφωνώ με την έννοια του ότι αυτό είναι λάθος. Τόσο απλά.
    -Δεν μεταφέρω τίποτα από πουθενά.
    -Αφαιρέθηκαν όλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη @962fm@
    Όνομα
    ?
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ?
    Μηνύματα
    97

    Προεπιλογή

    @nestora τα 150mA τα τραβαει στα 12vdc και οχι στα 8vdc

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πχ ο ανεμιστήρας στα 8volt "τραβάει" 150mA τότε...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από @962fm@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    @nestora τα 150mA τα τραβαει στα 12vdc και οχι στα 8vdc
    Υποθετικό είναι το παράδειγμα. Δεν ξέρω πόσο "τραβάει" ο ανεμιστήρας. Προφανώς στο δικό μου παράδειγμα, ο ανεμιστήρας θα τραβάει περισσότερα αμπέρ στα 12 (πχ 225mA). Τη λογική ήθελα να εξηγήσω μόνο!

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Η σωστή λύση ποτέ δεν είναι μοναδική. Όμως λαμβάνουμε υπόψιν και την πρακτική πλευρά.
    Η τοποθέτηση 8-10 διόδων στη σειρά, η κόλληση τους και η συγκράτηση - μόνωση δεν θεωρώ ότι είναι το καλύτερο.
    962, η ένστασή μου είναι για τα 80-100Ω. Είναι σχετικά μεγάλη η τιμή. Προϋποθέτει ρεύμα της τάξης των 50ma για μια τάση 7-8v.

    -Πρόσφατα χρειάστηκε να αλλάξω αρκετά φαν σε ένα μηχάνημα τα οποία τροφοδοτούνταν με 30V;
    Στην αγορά οι συνηθισμένες τάσεις των μοτέρ είναι 12 και 24V.
    Τα μοτέρ δεν έγραφαν τίποτα επάνω και το ερώτημα ήταν: είναι 24v και τα έβαλε ο κινέζος στα 30v η όντως ήταν ειδική παραγγελία 30V.
    Για να μην πολυλογούμε, αγόρασα 24v αφού αυτά υπάρχουν και μέτρησα στα 24v ρεύμα 170ma.
    Μπορούσα να τα βάλω απευθείας αφού τα 24 είναι κοντά στα 30 (κάνοντας τον κινέζο), αλλά αυτό σήμαινε μια επιπλέον κατανάλωση πάνω τους 1W, με ότι συνεπάγεται για την ζωή τους.
    Έβαλα λοιπόν μια ζενερ γύρω στα 6V/2W (6*0.17=1.02W) και όλα καλά, απλά και γρήγορα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σωστή λύση ποτέ δεν είναι μοναδική. Όμως λαμβάνουμε υπόψιν και την πρακτική πλευρά.
    Η τοποθέτηση 8-10 διόδων στη σειρά, η κόλληση τους και η συγκράτηση - μόνωση δεν θεωρώ ότι είναι το καλύτερο.
    962, η ένστασή μου είναι για τα 80-100Ω. Είναι σχετικά μεγάλη η τιμή. Προϋποθέτει ρεύμα της τάξης των 50ma για μια τάση 7-8v.

    -Πρόσφατα χρειάστηκε να αλλάξω αρκετά φαν σε ένα μηχάνημα τα οποία τροφοδοτούνταν με 30V;
    Στην αγορά οι συνηθισμένες τάσεις των μοτέρ είναι 12 και 24V.
    Τα μοτέρ δεν έγραφαν τίποτα επάνω και το ερώτημα ήταν: είναι 24v και τα έβαλε ο κινέζος στα 30v η όντως ήταν ειδική παραγγελία 30V.
    Για να μην πολυλογούμε, αγόρασα 24v αφού αυτά υπάρχουν και μέτρησα στα 24v ρεύμα 170ma.
    Μπορούσα να τα βάλω απευθείας αφού τα 24 είναι κοντά στα 30 (κάνοντας τον κινέζο), αλλά αυτό σήμαινε μια επιπλέον κατανάλωση πάνω τους 1W, με ότι συνεπάγεται για την ζωή τους.
    Έβαλα λοιπόν μια ζενερ γύρω στα 6V/2W (6*0.17=1.02W) και όλα καλά, απλά και γρήγορα.

    Εβαλες απλα μια Zener;Τι περιοριζει το ρευμα που περναει απο τη Zener;Το ρευμα εκιννησης του DC κινητηρα ειναι 5-10 φορες μεγαλυτερο απο το ονομαστικο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakos227 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τροφοδοτικο ποσα αμπερ δινει;; Γιατι υποπτευομαι οτι δεν μπορει να δωσει τα 150mA που θελει ο ανεμιστηρας στα 12V, γι' αυτο πεφτει η ταση.
    Το τροφοδοτικό είναι 1,5Α. Τελικά έβαλα 5 ίδιες διόδους σε σειρά, που είχα από παλιές πλακέτες, οι οποίες αντέχουν και 1Α και έχω την τάση που θέλω.
    Σας ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Αν πάντως κάποιος θέλει σε παρόμοια περίπτωση να βέλη ζενερ να ξέρει ότι μπαίνει μεν σε σειρά αλλά ανάποδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από micalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πάντως κάποιος θέλει σε παρόμοια περίπτωση να βέλη ζενερ να ξέρει ότι μπαίνει μεν σε σειρά αλλά ανάποδα.
    Οι ζένερ σχεδόν πάντα ανάποδα μπαίνουν (με τη μύτη/κάθοδο τους προς το "+") και η κανονική τους λειτουργία είναι να άγουν στην περιοχή κατάρρευσης.
    Αν τις βάλω από "την άλλη" είναι σαν να έχω μια απλή δίοδο σε σειρά με το κύκλωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (25-01-16)

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakos227 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τροφοδοτικο ποσα αμπερ δινει;; Γιατι υποπτευομαι οτι δεν μπορει να δωσει τα 150mA που θελει ο ανεμιστηρας στα 12V, γι' αυτο πεφτει η ταση.
    Εδώ έβαλε 22kΩ σε σειρά με το τροφοδοτικό και συζητάμε αν το τροφοδοτικό ήταν μικρό για τον συγκεκριμένο ανεμιστήρα;

    Πραγματικά εξεπλάγην από την ...έκπληξη του θεματοθέτη για το ότι βάζοντας φορτίο στην έξοδο του διαιρέτη ...έπεσε η τάση! Δηλαδή τί έπρεπε να γίνει;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εβαλες απλα μια Zener;Τι περιοριζει το ρευμα που περναει απο τη Zener;Το ρευμα εκιννησης του DC κινητηρα ειναι 5-10 φορες μεγαλυτερο απο το ονομαστικο.
    Είναι τόσο πολύ στους brushless κινητήρες (μάλλον τέτοιου τύπου είναι ο ανεμιστήρας); Ύστερα η ζένερ δεν θα πάθει και τίποτα αν για μισό δευτερόλεπτο καταναλώσει 5 - 6 φορές μεγαλύτερη ισχύ από την ονομαστική.

    2 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (25-01-16)

  12. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ζένερ σχεδόν πάντα ανάποδα μπαίνουν (με τη μύτη/κάθοδο τους προς το "+") και η κανονική τους λειτουργία είναι να άγουν στην περιοχή κατάρρευσης.
    Αν τις βάλω από "την άλλη" είναι σαν να έχω μια απλή δίοδο σε σειρά με το κύκλωμα.
    Δηλαδη αν εχω πηγη τασης 15 βολτ και βαλω αναποδα ζενερ στα πχ 8 βολτ, θα εχω 8 βολτ ταση στο φορτιο μου;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-14, 16:11
  2. Διαιρέτης τάσης
    By billys7 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-13, 16:22
  3. τετραπλασιαμός τάσης
    By nobig in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-12, 19:06
  4. DC επιτηρητές τάσης
    By tco9998 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-10, 23:46
  5. Ενεργός τιμή τάσης-Μιγαδική τιμή τάσης
    By manolisklv in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-10, 23:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας