Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: Δέκτης AM (Regen)

  1. #11
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραία Παναγιώτη, καλά έκανες. Λοιπόν, αν έχεις βάσεις 7-pin miniature και διπλοτρίοδες 6J6, χρησσιμοποίησέ τες άφοβα. Έχουν κοινή κάθοδο, οπότε με κοινή αντίσταση και πυκνωτή αποσυζεύξεως θα έχεις δυό βαθμίδες Af στη σειρά. Για την έξοδο προτείνω EL95 (αν διαθέτεις) που λειτουργεί με ελάχιστο ρεύμα νημάτων και ικανοποιητική ισχύ εξόδου (1-2W). Και η 6005 (EL90/6AQ5) καλή είναι, αν τη σηκώσει ο Μ/Σ. Όσο για λήψη χωρίς κεραία, μόνο αν χρησιμοποιήσεις φερρίτη από ραδιόφωνο τρανζίστορ, αλλιώς θέλεις σύρμα κάποιου μήκους και ένα εξασθενητή εισόδου διότι οι δέκτες ανάδρασης δεν διακρίνονται για την ευρεία δυναμική τους περιοχή. Ευχομαι καλούς πειραματισμούς! Αν θέλεις και το σχέδιο του πομπού, το στέλνω, Είναι με 1L4-1L4-3A4-2E24 αλλά κάποια στιγμή παρουσίασε βλάβη (ισχυρό βόμβο) και από τότε δεν ξαναασχολήθηκα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Δημήτρη ναι η κατασκευή των πηνίων είναι με φερίτη




    ECC-83 η ιδανική λυχνίας για ενίσχυση χαμηλών τάσεων ---ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ με χαμηλή τροφοδοσία υψηλής τάσης


    Θα πω και πάλι δύο πράγματα από αυτά που μου δίδαξε αυτή η μαλακιούλα

    Το πως θα διαχειριστούμε την λυχνία (που λίγο πολύ ήταν στάνταρτ) , με τροφοδοσία 100 βόλτ , τι αντιστάσεις θα διαλέγαμε για το κύκλωμα;

    Σκέφτηκα λοιπόν να ορίσω μια τάση πόλωσης 0,3 βολτ για το πρώτο τμήμα επειδή είναι πιο γραμμική και η χαμηλή στάθμη της τάσης εισόδου δεν θα φτάσουν στο μηδέν την πόλωση Για το δεύτερο στάδιο να ορίσω την πόλωση στα 0,5 λόγω του ότι δεν υπάρχει κάτι το σίγουρο και ενδεχομένως να είναι μεγάλη η είσοδός
    Ανοίγω λοιπόν τα βιβλία να εφαρμόσω κάτι που είχα διδαχθεί πριν 40 χρόνια και ψάχνοντας τις ευθείες φόρτου καταλήγω στην πρώτη 100 κωμ αντίσταση ανόδου και 1κω κάθοδο (910 έβαλα γιατί βρήκα εκείνη την στιγμή αυτή μπροστά μου)
    Στην δεύτερη γύρω στα 68κ αλλά έβαλα 82κ και καθόδου 1000ΩΜ Το έβαλα στην μπριζα και δούλεψε αμέσως δίνοντας 12 βόλτ rms χωρίς παραμόρφωση και από κει και πάνω άρχιζαν τα στρογγυλεύματα

    Μου έφτανε αλλά είπα να το ψάξω να δω από που προέρχεται ο κορεσμός
    Να μην πολυλογώ επειδή πήρε ώρα η εξήγηση ,τα φαινόμενα ήταν ότι και οι δύο λυχνίες είχαν την ίδια τάση πόλωσης και στην άνοδο 85 και 75 βόλτ βραχυκυκλώνω με την γη την κάθοδο και εν περίμενα η τάση ανόδου να πέσει σημαντικά έπεσε μόνο λίγα βολτ(4-5)

    Αρχισα να ψάχνομαι ώσπου κατέληξα στην εσωτερική αντίσταση της λυχνίας που σύμφωνα με τον πίνακα με 0 αρνητική τάση και ανοδική 100 βολτ το ρεύμα ανόδου 2.2 ma άρα η εσωτερική αντίσταση βγαίνει κάτι λιγότερο 50 κωμ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  30-1-2016 9-52-59 μμ.png Εμφανίσεις:  532 Μέγεθος:  139,3 KB


    ψάχνω για ατοιχεια και τελικά σε ενα pdf βρίσκω αυτό

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  31-1-2016 8-43-00 μμ.png Εμφανίσεις:  482 Μέγεθος:  16,6 KB


    χμμμμ μάλιστα στα 100βολτ 80Κ αλλά εγω το υπολογίζω πολύ περισσότερο γιατι με την κατανομή τάσεων αλλα και την ανάλυση των ρευμάτων ειναι υπερδιπλάσια της αντίστασης φορτίου περίπου 200kωμ ( μέτρηση με μηδενική πόλωση )
    Aυτο έχει σαν αποτέλεσμα με κανένα δυνατό συνδυασμό να μην μπορείς να τραβήξεις ρεύμα με αυτοπολωση περισσότερο του 0.5 ma
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20160131_203910.jpg Εμφανίσεις:  582 Μέγεθος:  148,7 KB


    Επομένως όταν τροφοδοτηθεί και η εξόδου και η τάση τροφοδοσίας πέσει ακομα περισσότερο κοντα στα 100 τότε δεν μπορούμε να διαχειριστούμε με κανέναν τρόπο την λειτουργία της, στην καλύτερα των περιπτώσεων να μπορεί να βγάλει 8-10Vrms

    Tελικα βρήκα την λυχνια που μου πρότεινε ο Δημητης ( 6AK6 ) και ολοκλήρωσα πρόχειρα και το στάδιο εξόδου να δω το τελικοί αποτέλεσμα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20160131_192157.jpg Εμφανίσεις:  482 Μέγεθος:  150,4 KB

    Ηταν αρκετά καλα με λιγότερο από 4mv ξεπερνούσε τα 200mw χωρίς παραμόρφωση και από εκει και πέρα συνέχιζε ομαλός κάτω ψαλιδισμός μέχρι τα 500MW η διάφορα με την 6ακ5 ήταν εμφανής Δημητρη και σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20160131_190634.jpg Εμφανίσεις:  487 Μέγεθος:  150,9 KB

    Με τα ιδια στοιχεία αντί για την ECC-83 τοποθέτησα την ECC-81 και τα πράγματα ηταν ακόμα καλύτερα μόνο που η στάθμη εισόδου ανέβηκε 2 mv. H λυχνία αυτη ειναι τώρα διαχειρισημη με πόλωση 0.55v στο πρώτο τμήμα και 0.65 στο δευτερο
    Η εσωτερική της αντίσταση σύμφωνα με το βιβλίο ειναι πολύ χαμηλότερη (5φορες) και μπορεί να λειτουργήσει με πολλές επιλογές

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 01-02-16 στις 08:24

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aris285 (05-02-16), Τρελός Επιστήμονας (01-02-16)

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Απο εδώ ξεκίνησα τους υπολογισμούς

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  31-1-2016 8-43-39 μμ.png Εμφανίσεις:  725 Μέγεθος:  99,2 KB




    υλοποίησα με uhf-ικες προδιαγραφές

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20160131_185229.jpg Εμφανίσεις:  639 Μέγεθος:  154,8 KB


    και ακολούθησε ο χαμός


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20160131_185505.jpg Εμφανίσεις:  587 Μέγεθος:  156,0 KB

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aris285 (05-02-16)

  6. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Μπραβο ρε Παναγιωτη!Θελει πολυ ''γλυκεια τρελλα'' στην εποχη του ψηφιακου σηματος να κατσεις και να σχεδιασεις απο την αρχη ενα λαμπατο δεκτη.Ζηλευω την ορεξη και το ποσο πολυ βασανιζεις την κατασκευη σου.Φυσικα αν το δει αυτο ενας νεος ηλεκτρονικος θα ξυνεται λεγοντας, τι κανει ο μπαρμπας?Αλλα που να ξερουν τι ειναι να ανεβαινεις στα κεραμιδια και να τραβας κεραια για το λαμπατο ραδιοφωνο σου μονο και μονο για να ακουσεις καλα λιγα τραγουδακια......αν καταφερεις να βρεις σταθμο....Καλη συνεχεια και ολοκληρωση!

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ βρε Σακη μου
    κάθισα και έγραψα όλα αυτά γιατι η λυχνία αυτή ειναι πολύ διαδεδομένη οπως γνωρίζουμε χωρίς όμως να έχουμε ποτέ εστιαστεί σε αυτές τις τοσο σημαντικές λεπτομέρειες
    Βαζω και ένα πινάκα σχετικά με την ECC-81 και βλέπεις την διάφορα ανάμεσα στις δυο, για αυτήν δίνει 16.5κωμ στα 100βολτ και στην ECC-83 80ΚΩΜ . Βεβαίως η ECC-83 έχει συντελεστή ενίσχυσης 100 ενώ η ECC-81 60 αλλά σε τάσεις 100 βολτ η διάφορα εξανεμίζεται KAI MENOYN TA MEIONEKTHMATA
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  31-1-2016 9-44-05 μμ.png Εμφανίσεις:  471 Μέγεθος:  45,0 KB

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 31-01-16 στις 22:02

  8. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Το RADIO TUBES είναι εκεί κάτω Παναγιώτη;

    Μη μου πεις ότι έχεις και τη ΡΑΔΙΟΤΕΧΝΙΑ του Αναστασιάδη;

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  9. #17
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Μπράβο Παναγιώτη, πολύ ωραία! Η '81 έχει χαμηλή εσωτερική αντίσταση και λειτουργεί καλύτερα σε χαμηλή τάση από την '83. Αν βέβαια τις συνέκρινες στα 250V, θα παρατηρούσες ότι η '81 παραμορφώνει σε πιο χαμηλή τάση εξόδου από την '83. Σύμφωνα με τα δικά μου στοιχεία, για τάση τροφοδοσίας 250V η '83 χρειάζεται ανοδική αντίσταση 100kΩ και αντίσταση καθόδου 1,5kΩ. Γενικά οι πολύ χαμηλές ανοδικές τάσεις είναι ανεπαρκείς και δημιουργούν περιορισμούς.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  10. #18
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Το Radio Tubes υπάρχει και στα "Αρχεία" του forum.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  11. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Παναγιωτη ειναι γεγονος οτι η ECC83 για να λειτουργησει καλα θελει μεγαλη ταση.Εδω και καιρο παιδευομαι να τη λειτουργησω σε προενισχυτη με πολυ λιγα βολτ (ξεκιναω απο τα 12 και ανεβαινω) αλλα δυστυχως μετα τα 100-120 βολτ δουλευει σωστα.Ακομα και η ECC81 δε νομιζω να βγαλει σωστο ηχο.Καπου ειδα ενα σχηματικο που δουλευουν την ECC82 στα 12 βολτ σε ενα πεταλι κιθαρας αλλα δυστυχως δεν εχω τετοια λυχνια για να δοκιμασω!
    Γεγονος ειναι οτι η μεγαλη εσωτερικη αντισταση με προβληματισε κι εμενα γιατι επηρεαζε πολυ και την καθαροτητα αλλα και την χροια του ηχου.Πχ σε στανταρ κατασκευη καθε διαφορετικη λυχνια που αλλαζα εβγαζε ΠΟΛΥ διαφορετικο ηχο και ογκο σηματος.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το RADIO TUBES είναι εκεί κάτω Παναγιώτη;

    Μη μου πεις ότι έχεις και τη ΡΑΔΙΟΤΕΧΝΙΑ του Αναστασιάδη;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20160201_105055.jpg Εμφανίσεις:  342 Μέγεθος:  148,6 KB


    Καπου το εχω και αυτό αλλά δεν το βρήκα αυτήν την στιγμή, όσο για το Radio tubes εις τριπλούν





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Σύμφωνα με τα δικά μου στοιχεία, για τάση τροφοδοσίας 250V η '83 χρειάζεται ανοδική αντίσταση 100kΩ και αντίσταση καθόδου 1,5kΩ..
    Ναι δημητρη ειχα δει πρόσφατα εναν πινάκα τάσεων και φορτίου αλλά δεν το βρίσκω τώρα και εκτός αυτού είχε και την παραμόρφωση σε κάθε επιλογή





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγιωτη ειναι γεγονος οτι η ECC83 για να λειτουργησει καλα θελει μεγαλη ταση.Εδω και καιρο παιδευομαι να τη λειτουργησω σε προενισχυτη με πολυ λιγα βολτ (ξεκιναω απο τα 12 και ανεβαινω) αλλα δυστυχως μετα τα 100-120 βολτ δουλευει σωστα.Ακομα και η ECC81 δε νομιζω να βγαλει σωστο ηχο.Καπου ειδα ενα σχηματικο που δουλευουν την ECC82 στα 12 βολτ σε ενα πεταλι κιθαρας αλλα δυστυχως δεν εχω τετοια λυχνια για να δοκιμασω!
    Γεγονος ειναι οτι η μεγαλη εσωτερικη αντισταση με προβληματισε κι εμενα γιατι επηρεαζε πολυ και την καθαροτητα αλλα και την χροια του ηχου.Πχ σε στανταρ κατασκευη καθε διαφορετικη λυχνια που αλλαζα εβγαζε ΠΟΛΥ διαφορετικο ηχο και ογκο σηματος.....
    Η ECC-82 εχει την πιο χαμηλή εσωτερική αντίσταση γιαυτο και μπορεί και κατεβαίνει στα 12 βολτ
    Δωσε μου σε π.μ την διεύθυνση σου ,να σου στείλω κανα-δυο
    Οσο για την διαφορετικότητα του ήχου, έχω μάθει και σέβομαι τις απόψεις των μουσικών

    εδω η εσωτερική αντίσταση της ECC-82


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  1-2-2016 8-34-43 μμ.png Εμφανίσεις:  418 Μέγεθος:  47,3 KB





    Tο στάδιο ακουστικής ολοκληρώθηκε

    Με σήμα εισόδου 6mv- 300mW ισχυ με 6% παραμόρφωση και μεγίστη έξοδο 500mw - Z εισοδου 2Μωμ
    Θόρυβοι και βόμβοι ανύπαρκτοι .Αυτό οφείλεται στον τρόπο κατασκευής που έγινε σε πολύ μικρο χώρο με πολύ μικρές διαδρομές των σημάτων και μια ενιαία γείωση. Όλη η κατασκευή στηρίχθηκε σε τέσσερα κολονάκια


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20160201_124252.jpg Εμφανίσεις:  430 Μέγεθος:  153,2 KB


    Το εύρος ζώνης ( η καμπύλη απόκρισης ) περιορίστηκε για ραδιοφωνική χρίση από 160ΗΖ έως 4.3 ΚΗΖ (στα -3db)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20160201_191901.jpg Εμφανίσεις:  370 Μέγεθος:  150,6 KB


    Tελος ένα βιντεο που ανέβασα το πρωί σχετικά με ένα πρόχειρο έλεγχο


    5 Not allowed! Not allowed!

  13. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aris285 (05-02-16), Τρελός Επιστήμονας (02-02-16), spirakos (01-02-16)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δέκτης ΑΜ Regen με το LM-386
    By p.gabr in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-15, 19:55
  2. δέκτης gps
    By ALAMAN in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-14, 11:26
  3. Aντανακλαστικός Δέκτης
    By p.gabr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-14, 23:02
  4. Δέκτης FM
    By Λαμπάτος in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-14, 16:30
  5. Δέκτης FM
    By PCMan in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-07, 01:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας