Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: διακόπτης με φωτάκι για παροχή ρεύματος

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    zoran
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    815

    Προεπιλογή διακόπτης με φωτάκι για παροχή ρεύματος

    Θέλω να βάλω έναν διακόπτη στο τοίχο, που να έχει φωτάκι, το οποίο θα ανάβει όταν θέλω να δίνω ρεύμα σε μια εντοιχιζόμενη σσυσκευή που θα έχω συνδέσει! Επειδή έχω διακόπτες Valena της Legrand, βρήκα τον επισυναπτόμενο διακόπτη, αλλά δεν ξέρω εάν κάνει για την περίπτωση!
    Screen shot 2016-01-27 at 7.15.05 μ.μ..png


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolisklv
    Όνομα
    ΜΑΝΩΛΗΣ
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    καλησπέρα θα πρέπει να υπάρχει γραμμή ουδετέρου στο κουτί του διακόπτη (για να ανάβει το λαμπάκι),υπάρχει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Αν ο διακόπτης σου είναι πάνω από πρίζα, πάρε από κει τον ουδέτερο (από το κανάλι που κατεβαίνει)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε zoran, έτσι λιτά-ξερά όπως αναφέρει τα στοιχεία η εικόνα, που παραθέτεις, μου θυμίζει (περίπου, και στο OFF-αυτοφωτιζόμενο) τον ΜΟΝΟ διακόπτη μου, στο θέμα μου εδώ.
    Υποψιάζομαι, ότι για να απαντήσουν ακόμα και οι πλέον πεπειραμένοι συνάδελφοι, θα πρέπει:
    1) Να δώσεις περισσότερα/αναλυτικότερα στοιχεία σχετικά με τον διακόπτη, και
    2) Να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το "Τι θέλεις να κάνεις;" και το "Τι διαθέτεις;"
    Για παράδειγμα:
    Έχω σε μία ηλεκτρολογική στήλη έναν διακόπτη (εσωτερικό-τοίχου) και ~1,5 μέτρο από κάτω του, μία πρίζα σούκο (εσωτερική-τοίχου)
    Θέλω στη θέση του διακόπτη να βάλω κάποιον (μονό/διπλό εσωτερικό-τοίχου με ενσωματωμένο ενδεικτικό φωτάκι), ώστε όταν -στην πρίζα από κάτω- συνδέω ένα φωτιστικό, να ανάβει το ενδεικτικό λαμπάκι όταν λειτουργεί το φωτιστικό.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχω διακόπτες Valena της Legrand, βρήκα τον επισυναπτόμενο διακόπτη.......
    Χρειάζεται -μάλλον- αναλυτικό σχεδιάγραμμα/(εσωτερικό κύκλωμα) του διακόπτη, που διαθέτεις. .....Γι' αυτό σε ρωτούν για 'ουδέτερο' κλπ.
    Παρεμπιπτόντως:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoran Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......μια εντοιχιζόμενη συσκευή που θα έχω συνδέσει!...............
    Τι εννοείς ως "εντοιχιζόμενη συσκευή";

    Επίσης.... Μου φαίνεται -πλέον- λίγο αμφισβητήσιμος ο όρος "ΚΟΜΜΥΤΑΤΕΡ".... Μάλλον πρόκειται για 'ΔΙΠΛΟ' διακόπτη.
    Όταν πρωτοκαθιερώθηκε ο όρος "ΚΟΜΜΥΤΑΤΕΡ", (εποχή περιστροφικών διακοπτών βακελίτη, κλπ) σήμαινε παροχή αποκλειστικά στην 'γραμμή Α', ή αποκλειστικά στην 'γραμμή Β'! (Ίσως να μπερδεύω κι εγώ τον όρο "ΚΟΜΜΥΤΑΤΕΡ", με τον 'ΕΠΙΛΟΓΕΑ'. Αν θυμάται κανένας 'παλιός', ας με διορθώσει!!!! )
    Αντίθετα, ο 'ΔΙΠΛΟΣ' διακόπτης μπορεί να δώσει παροχή -επιπλέον των προηγουμένων- ταυτόχρονα/μαζί στις γραμμές Α και Β, ή και σε καμμία γραμμή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DGeorge : 27-01-16 στις 22:37 Αιτία: Προσθήκες Διαμορφώσεις

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Kos
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Βασικα κομμυτατερ για ενα φωτιστικο 2 κυκλωματων,
    Διπλος για δυο διαφορετικα φωτιστικα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    zoran
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    815

    Προεπιλογή

    Έχετε δίκιο παιδιά, δεν ήμουν πολύ σαφής. Στέλνω λοιπόν μια φωτογραφία κ θα σας εξηγήσω τι θέλω να κάνω! Η βασική ιδέα είναι το να παρέχω ρεύμα, όποτε θέλω, σε μια οικοσκευή (επίτοιχο πλυντήριο) αριστερά. Λέω όποτε θέλω, έτσι ώστε να λειτουργεί σαν δικλείδα ασφαλείας και να μην είναι μονίμως συνδεδεμένο στο ρεύμα πάλι για λόγους ασφαλείας (υπερβολικός λέτε.
    Θέλω λοιπόν να παρέχω ρεύμα από τα καλώδια που υπάρχουν στους 2 διακόπτες δεξιά, κάνοντας άλλο ένα -τρίτο- κουτί από κάτω τους. Εκεί θα προσθέσω άλλον έναν διακόπτη (σχεδιασμένος με κόκκινη γραμμή) ο οποίος θέλω -ιδανικά- να έχει ένα φωτάκι το οποίο θα ανάβει όταν θα τον πιέζω και θα περνάει ρεύμα από μέσα του. Τότε θα διοχετεύται ρεύμα στο πλυντήριο ώστε στη συνέχεια να το λειτουργώ.
    Υπάρχει διακόπτης valena τέτοιος ώστε να ανάβει λαμπάκι όταν εγώ θα τον "ανάβω";
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Kos
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Θες Γραμμη πλυντηριου μονη της και ΟΧΙ μεσω γραμμης φωτισμου, ποιος σας τα λεει αυτα ωρε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχετε δίκιο παιδιά, δεν ήμουν πολύ σαφής. Στέλνω λοιπόν μια φωτογραφία κ θα σας εξηγήσω τι θέλω να κάνω! Η βασική ιδέα είναι το να παρέχω ρεύμα, όποτε θέλω, σε μια οικοσκευή (επίτοιχο πλυντήριο) αριστερά. Λέω όποτε θέλω, έτσι ώστε να λειτουργεί σαν δικλείδα ασφαλείας και να μην είναι μονίμως συνδεδεμένο στο ρεύμα πάλι για λόγους ασφαλείας (υπερβολικός λέτε.
    Θέλω λοιπόν να παρέχω ρεύμα από τα καλώδια που υπάρχουν στους 2 διακόπτες δεξιά, κάνοντας άλλο ένα -τρίτο- κουτί από κάτω τους. Εκεί θα προσθέσω άλλον έναν διακόπτη (σχεδιασμένος με κόκκινη γραμμή) ο οποίος θέλω -ιδανικά- να έχει ένα φωτάκι το οποίο θα ανάβει όταν θα τον πιέζω και θα περνάει ρεύμα από μέσα του. Τότε θα διοχετεύται ρεύμα στο πλυντήριο ώστε στη συνέχεια να το λειτουργώ.
    Υπάρχει διακόπτης valena τέτοιος ώστε να ανάβει λαμπάκι όταν εγώ θα τον "ανάβω";
    Αυτοςο δικαοπτης μονος του δεν θα αντεξει το φορτιο του πλυντηριου.Θα χρειαστει να βαλεις και ενα ρελε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    zoran
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    815

    Προεπιλογή

    Τι κάνει ένα ρελέ ακριβώς;
    Επίσης να πω πως, το πλυντήριο είναι ένα μικρό πλυντήριο, 3ων κιλών και πως έχει καλώδιο με φις σούκο αλλά δεν θέλω να το έχω στη πρίζα εκεί και να φαίνεται η καλωδίωση κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι κάνει ένα ρελέ ακριβώς;
    Επίσης να πω πως, το πλυντήριο είναι ένα μικρό πλυντήριο, 3ων κιλών και πως έχει καλώδιο με φις σούκο αλλά δεν θέλω να το έχω στη πρίζα εκεί και να φαίνεται η καλωδίωση κλπ.

    πιο πλυντηριο ειναι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παροχή ρεύματος σε υπόγειο
    By barbacotsos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-16, 21:36
  2. Παροχή ρεύματος σε προκατασκευασμένο
    By Νικος Ρουσσος in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-13, 21:10
  3. Τρόποι Παροχής Συνεχούς Ρεύματος
    By karmagos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-10, 13:31
  4. Ερωτήσεις για παροχή ρεύματος
    By gassious in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-09, 23:43
  5. Παροχή ρεύματος σε διαμέρισμα
    By pas2007 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-09, 01:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας