Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Διακλάδωση μετά από το μετρητή της ΔΕΗ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης Κ.
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή Διακλάδωση μετά από το μετρητή της ΔΕΗ

    Καλησπέρα
    Μπορώ να πάρω ρεύμα από τη χελώνα της ΔΕΗ για μια εγκατάσταση; Όχι να κλεψω αλλά μετά το μετρητή στο παροχικο προς τον πίνακα να τραβηξω για νέο πίνακα; Μπορεί να φαίνεται χαζή ή ερώτηση αλλά δεν έχω βρει κάτι που να το απαγορεύει. Αν δηλαδή ή εγκατάσταση είναι ασφαλισμένη ποια είναι ή παρανομία; Έχω δεδομένο ότι οι μισές χελώνες στην Ελλάδα είναι σπασμένες αλλά οι μετρητές όχι. Σκοπός μου δεν ειναι να κλεψω από τη ΔΕΗ αλλά λόγω του ότι με βολευει ή θέση της χελωνας να κάνω ένα νέο μικρό πίνακα (πάρκινγκ). Αν κάποιος γνωρίζει καποια νομοθεσία ή οτιδήποτε άλλο ας μου δώσει τα φώτα του.
    Ευχαριστω.

    Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DimitrisK. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Μπορώ να πάρω ρεύμα από τη χελώνα της ΔΕΗ για μια εγκατάσταση; Όχι να κλεψω αλλά μετά το μετρητή στο παροχικο προς τον πίνακα να τραβηξω για νέο πίνακα; Μπορεί να φαίνεται χαζή ή ερώτηση αλλά δεν έχω βρει κάτι που να το απαγορεύει. Αν δηλαδή ή εγκατάσταση είναι ασφαλισμένη ποια είναι ή παρανομία; Έχω δεδομένο ότι οι μισές χελώνες στην Ελλάδα είναι σπασμένες αλλά οι μετρητές όχι. Σκοπός μου δεν ειναι να κλεψω από τη ΔΕΗ αλλά λόγω του ότι με βολευει ή θέση της χελωνας να κάνω ένα νέο μικρό πίνακα (πάρκινγκ). Αν κάποιος γνωρίζει καποια νομοθεσία ή οτιδήποτε άλλο ας μου δώσει τα φώτα του.
    Ευχαριστω.

    Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Καλημερα.Νομιμο ειναι.Πας στην δεν κανεις αιτηση ,πας τα καινουργια σχεδια.Αν η δεη θεωρησει οτι δεν χρειαζεται νεο ρολοι (προφανως θα το απαιτησει αφου προκειται για δυο ανεξαρτητα ακινητα) .Απο εκει και περα μπορεις να κανεις τις μετατροπες (νομιμες) πλεον στην εγκατασταση σου.
    Η παρανομια ειναι οτι εσυ πληρωνεις φορους-τελη για χ τετραγωνικα και θες να ρευματοδοτησεις και αλλα,οπου απο τον νομο ξερεις οτι υποκεινται σε αλλη φορολογια(μη ηλεκτροδοτομενα)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (28-01-16)

  4. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης Κ.
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Βασίλη καλημέρα και σ' ευχαριστώ. Η εγκατάσταση θα είναι μια λάμπα και μια πρίζα απλά για να είμαι εξασφαλισμένος θέλω και ολόκληρο πίνακα ακόμα και γι αυτά τα λίγα. Τώρα, η διαδικασία στη ΔΕΗ είναι χρονοβόρα και κοστίζει απ' όσο ξέρω. Θα μου πείς εσύ θες να 'σαι νόμιμος και τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Αν παρακαμφθεί λοιπόν αυτή η διαδικασία υπάρχει περίπτωση αν δει ο ΔΕΗτζής τα κυπαρισσάκια π.χ. ή ένα σπιράλ εκεί που δεν υπάρχει λόγος να βρίσκεται, να κινήσει διαδικασίες; Γίνονται τέτοιου είδους έλεγχοι ή περιορίζονται στις ρευματοκλοπές; Το σκάλιζω το θέμα καιρό και αυτά που έχω δει είναι πάμπολλες περιπτώσεις σαν αυτή που περιγράφω αλλά καμία δεν αντιλήφθηκα να κυνηγήθηκε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DimitrisK. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη καλημέρα και σ' ευχαριστώ. Η εγκατάσταση θα είναι μια λάμπα και μια πρίζα απλά για να είμαι εξασφαλισμένος θέλω και ολόκληρο πίνακα ακόμα και γι αυτά τα λίγα. Τώρα, η διαδικασία στη ΔΕΗ είναι χρονοβόρα και κοστίζει απ' όσο ξέρω. Θα μου πείς εσύ θες να 'σαι νόμιμος και τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Αν παρακαμφθεί λοιπόν αυτή η διαδικασία υπάρχει περίπτωση αν δει ο ΔΕΗτζής τα κυπαρισσάκια π.χ. ή ένα σπιράλ εκεί που δεν υπάρχει λόγος να βρίσκεται, να κινήσει διαδικασίες; Γίνονται τέτοιου είδους έλεγχοι ή περιορίζονται στις ρευματοκλοπές; Το σκάλιζω το θέμα καιρό και αυτά που έχω δει είναι πάμπολλες περιπτώσεις σαν αυτή που περιγράφω αλλά καμία δεν αντιλήφθηκα να κυνηγήθηκε.
    Ναι υπαρχει περιπτωση.Καποτε στην γειτονια μου ξεκινησε κλιμακιο για ελεγχους κατοπιν καταγγελιας.Ακομα γραφουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    άλλαξα τον τίτλο γιατί με το <<χελώνα >>παραπέμπει από φωτιστικό μέχρι το συμπαθές ζώο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Επιασες δουλεια;καλοριζικη!!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (29-01-16), johnpats (29-01-16)

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Kos
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Κανονικα ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ οι ηλεκτρολογοι να τραβουν γραμμες υποπινακων ΜΟΝΟ απο τον γενικο πινακα διανομης
    Ειναι ενα κλασικο λαθος πρωτοετων σπουδαστων για το οποιο οχι απλα μηδενιζεται το γραπτο αλλα τον στελνουν στο αλλο εξαμηνο σαν μελλοντικο επικινδυνο ηλγο!
    Ημουν παθων και...μαθων!!!
    Ελπιζω να σε καλυψα!

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης Κ.
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Αντιλαμβάνομαι το νομικό ζήτημα που προκύπτει από την εισπρακτική πολιτική την οποία ακολουθεί ή ΔΕΗ και όχι μόνο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ή υλοποίηση είναι επικίνδυνη και ο φοιτητής χαρακτηρίζεται μέλλων επικίνδυνος ηλγος. Φιλικά πάντα.

    Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DimitrisK. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιλαμβάνομαι το νομικό ζήτημα που προκύπτει από την εισπρακτική πολιτική την οποία ακολουθεί ή ΔΕΗ και όχι μόνο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ή υλοποίηση είναι επικίνδυνη και ο φοιτητής χαρακτηρίζεται μέλλων επικίνδυνος ηλγος. Φιλικά πάντα.

    Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δεν εχει να κανει με εισπρακτικο ζητημα.καθαρα ηλεκτρολογικο ειναι.απλα αναφερει την διαταξη.βαζεις ενα πινακα διανομης και απο εκει το στελνεις οπου θες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  12. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης Κ.
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Δηλαδή αν βάλω ένα πίνακα διανομής κοντά στο ρολόι ακόμα κι αν φαίνεται δεν θα έχω πρόβλημα; Θα μαι καλυμμένος;; Ουσιαστικά να κάνω δλδ υπό πίνακες αυτούς του σπιτιού και του γκαράζ;; Και αν το κάνω αυτό διακοπτω το παροχικο ή γδερνω καλώδιο με κυπαρισσακι;;

    Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παροχή από μετρητή σε οικία χωρίς γείωση!
    By antonisfa in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-17, 15:12
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-15, 08:59
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-14, 20:28
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-11, 21:52
  5. Καλώδια από κολώνα της ΔΕΗ μπροστά από δίπολο FM
    By manki25 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-11, 13:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας