Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΙΝΒΕΡΤΕΡ ΜΕ ΠΙΝΑΚΑ ΒΟΗΘΕΙΑ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    sakis
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    athina
    Μηνύματα
    1

    Post ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΙΝΒΕΡΤΕΡ ΜΕ ΠΙΝΑΚΑ ΒΟΗΘΕΙΑ

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΑΛΛΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΡΗΓΟΡΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΞΟΧΙΚΟ ΟΠΟΥ ΕΙΧΑ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ.ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΝΑΩ ΑΡΚΕΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΚΕΙ ΦΥΤΕΜΑ ΚΤΛ ΚΤΛ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΟ ΣΥΣΤΥΜΑ ΜΙΝΙ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΕΠΕΚΤΑΘΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΝΕΛ 24 ΒΟΛΤ 400 ΒΑΤ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ GEL 240 ΑΜΠΕΡΩΡΙΩΝ ΕΝΑΝ ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΜPPΤ 12-24 ΒΟΛΤ ΣΤΑ 30 ΑΜΠΕΡ ΕΝΑ ΙΝΒΕΡΤΕΡ 1500 WATT ΚΙΝΕΖΙΚΟ.ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΗΚΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 10 ΛΑΜΠΕΣ LED ΤΟΝ 6 H 9 WATT ENA LAPTOP, HXEIA 2.1 ΓΙΑ ΚΑΝΑ 6 ΜΕ 7 ΩΡΕΣ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ.ΕΡΩΤΗΣΗ 1) ΤΟ ΣΥΣΤΥΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ?Η ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ? ΕΡΩΤΗΣΗ 2)ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΤΕ LINKS ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΙΝΤΑ.3)ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ Η ΤΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.ΕΡΩΤΗΣΗ 4)ΤΟ ΙΝΒΕΡΤΕΡ ΚΑΝΕΙ ΘΟΡΥΒΟ ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΑ ΚΑΛΟ ΚΟΥΤΙ ΝΑ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ? ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΣΗ 5 ΚΑΙ Η ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΟ ΙΝΒΕΡΤΕΡ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΤΗΣ ΟΙΚΕΙΑΣ ΜΟΥ?ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΠΩΣ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΥΦΑΣΙΚΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΕΖΕΙ ΡΟΛΟ ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΡΕΥΜΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΠΡΙΖΕΣ ΤΗΣ ΟΙΚΕΙΑΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΟΕΡΓΑΛΕΙΑ ΤΡΥΠΑΝΙΑ ΚΤΛ ΚΤΛ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΝΑΜΕΝΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Ο χρόνος όλος καθορίζεται από το φορτίο που βάζεις στη μπαταρία και τη χωρητικότητα της μπαταρίας.
    Το μέγιστο φορτίο που θα βάλεις το καθορίζει το inverter
    Για 6-7 'ώρες δεν το βλέπω με αυτά το πολύ 3 ώρες για ημέρες που το πρωί έχει ήλιο (soy perigrafv to diko moy) Για ημέρες με συννεφιά βάλε άλλο 1 πανελ και 2 μπαταρίες
    Ξεκίνα τώρα με αυτά που έχει και αν δεν σε καλύπτουν μπορείς να το επεκτείνεις
    Βάλε 2 μπαταρίες ακόμα (όχι αυτοκινήτου)
    Ιδιαίτερη βάση δεν χρειάζεται
    Κουτί για το θόρυβο του inverter Φτιάξε ένα ξύλινο με νοβοπαν ντύσετο από μέσα με υαλοβάμβακα Άνοιξε ή τρύπα από το πλάι 12εκ και από απέναντι άλλη μια 12εκ και βάλε ένα ανεμιστηράκι 24V (τη τάση θα τη πάρεις απο την είσοδο του inverter) και είναι οκ.
    για να γλιτώσεις τα χοντρά καλώδια του DC Προτείνω να βάλεις τις μπαταρίες, ελεγκτή, inverter κάτω από τα πάνελ και να στείλεις το 220 στις λάμπες

    *** να πάρεις και αντικεραυνική προστασία

    για να συνδέσεις τον inverte στο πίνακα πρέπει να γίνουν αλλαγές στο πίνακα αφού είναι τριφασικός και ο Inverter Μονοφασικός.
    Για αρχή πρέπει Α) να αποσυνδέσεις ΤΕΛΕΙΩΣ το πίνακα από τα καλώδια που έρχονται από τη ΔΕΗ για να μην έχουμε κανένα ατύχημα.
    Β) Μετά να μετατρέψεις το πίνακα σε μονοφασικό και Γ) τέλος να τροφοδοτήσεις το πίνακα από τον inverter
    Τα α,β,γ σου προτείνω να τα κάνει ηλεκτρολόγος

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Αρχικά μη γράφεις κεφαλαία.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-17, 22:25
  2. βοηθεια για ινβερτερ 5000 βατ
    By tolispl in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-15, 14:04
  3. ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΤΑΣΒΕΣΗΣ!!!
    By gkouk in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-15, 03:12
  4. ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΑΜΠΕΡ ΣΕΙΡΗΝΑΣ ΣΕ ΠΙΝΑΚΑ
    By moicanos in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-13, 13:41
  5. συνδεση θερμοσιφωνα με ηλ.πινακα
    By savasga in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-12, 18:44

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας