Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 64

Θέμα: Ένας ή Δύο συναγερμοί?

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή Ένας ή Δύο συναγερμοί?

    Καλησπέρα φίλοι μου,
    Θελω να βάλω συναγερμό σε ένα σπίτι,εχω ακούσει διάφορες γνώμες,και η πιο ενδιαφέρουσα ηταν η εξής.
    Οχι ένα αλλα δύο συστηματα συναγερμού,ένα με 32 ζώνες το οποίο θα έχει την περιμετρική φύλαξη του χώρου(με 6 ζευγάρια beams,2 μαγνητικές για γκαραζόπορτες,και κάποια ραντάρ εξωτερικού χώρου).
    Και ένα με 192 ζώνες (55 χρεαζομαι,αφου κάθε ραντάρ-ταμπερ θα έχει δικη του ζωνη),το οποιο θα εποπτεύει τον χώρο του σπιτιού.
    Ξέρω οτι θα στοιχίσει λίγο παραπάνω,αλλά κερδίζω ότι σε πιθανη βλάβη του ενός συστήματος θα λειτουργει το άλλο,ένας πιθανός κλέφτης αν ''χαλάσει''το ένα σύστημα δεν θα σκεφτεί οτι υπάρχει και δευτερο,το κάθε σύστημα (αν θα είναι συνδεδεμένο με κέντρο λήψης σημάτων,)θα μπορει να ειναι διαφορετικό.
    Η άλλη επιλογή να βάλω μονο αυτό με τις 192 ζώνες και να καλυψω και το μέσα και το έξω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAN0S : 01-02-16 στις 02:52

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Οι 192 ζωνες θα σε φτασουν;οριακα τις βλέπω.


    Πολιτεια η γλυφαδα μενεις;

    7 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι 192 ζωνες θα σε φτασουν;οριακα τις βλέπω.


    Πολιτεια η γλυφαδα μενεις;
    Πολιτεια μόνιμα με εξοχικό στη Γλυφάδα
    Πλακα κάνω,μακαρί,το σπίτι ειναι μια πολυ μικρή και παλιά μονοκατοικία (85τμ το σπιτι,200τμ το οικόπεδο)αλλά σε ενα πολύ κακό σημείο απο άποψη παραβατικότητας, απο ξένους.Ως τώρα την ειχα σαν αποθήκη, θα πάω όμως να μείνω εκεί και επειδη αρκετες φορες ειχε γίνει στόχος διάρηξης,ψαχνω να βρω τι μπορω να κάνω ωστε να μην ξυπνήσω το βράδυ με κανένα μαχαιρι πάνω μου.
    Η γνώμη που μου είπε φίλος με τα 2 ξεχωριστά συστήματα μου φανηκε καλή απο άποψη ασφάλειας,αλλα απο την άλλη σκεφτηκα οτι αν έχει δίκιο τότε όλα τα σπίτια στις ακριβές περιοχές δεν θα είχαν 2 συστήματα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAN0S : 31-01-16 στις 20:07

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Αδερφέ, οτι καλύτερο μπορείς να κάνεις, κάν'το. Εμένα μου διέρρηξαν το σπίτι την Παρασκευή το βραδάκι, και τώρα είμαι σε διαδικασία αναβαθμίσεων.
    Την εξωτερική σειρήνα την ξήλωσαν και την "έπνιξαν" στο νιπτήρα. Στη νέα σειρήνα που τοποθετήθηκε, προσεχώς θα βάλω πιο ενισχυμένες βίδες και απ' έξω θα μπεί επένδυση με ξεχωριστό σιδερόπλεγμα ώστε να μην μπορούν να την αποσπάσουν.
    Με 15 ευρώ το μήνα κάνεις σύνδεση με κέντρο με GPRS, οπότε και να κόψουν τη γραμμή τηλεφώνου δεν πειράζει. Το κόψιμο γραμμής είναι το πρώτο που κάνουν.
    Ισως το καλύτερο αποτρεπτικό μέτρο είναι οι εμφανείς κάμερες, οι οποίες φυσικά πρέπει να έχουν οπωσδήποτε αλληλοκάλυψη ως προς το πεδίο τους.
    Επαθα κι έμαθα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδερφέ, οτι καλύτερο μπορείς να κάνεις, κάν'το. Εμένα μου διέρρηξαν το σπίτι την Παρασκευή το βραδάκι, και τώρα είμαι σε διαδικασία αναβαθμίσεων.
    Την εξωτερική σειρήνα την ξήλωσαν και την "έπνιξαν" στο νιπτήρα. Στη νέα σειρήνα που τοποθετήθηκε, προσεχώς θα βάλω πιο ενισχυμένες βίδες και απ' έξω θα μπεί επένδυση με ξεχωριστό σιδερόπλεγμα ώστε να μην μπορούν να την αποσπάσουν.
    Με 15 ευρώ το μήνα κάνεις σύνδεση με κέντρο με GPRS, οπότε και να κόψουν τη γραμμή τηλεφώνου δεν πειράζει. Το κόψιμο γραμμής είναι το πρώτο που κάνουν.
    Ισως το καλύτερο αποτρεπτικό μέτρο είναι οι εμφανείς κάμερες, οι οποίες φυσικά πρέπει να έχουν οπωσδήποτε αλληλοκάλυψη ως προς το πεδίο τους.
    Επαθα κι έμαθα.
    Χαιρομαι που εισαι κάλα φίλε μου,αυτό που λες με πλέγμα γύρω απο τη σειρήνα είναι πολύ σωστό.
    Βέβαια νομίζω οτι είναι απαραίτητες 2 εξωτερικές σειρήνες,μια εμφανής και μία κρυφή.'Η ακόμα καλύτερα μια 2 φανερές (μια κανονική και μία ψεύτικη),και μια κρυφή.Λεφτά δεν μου περισσεύουν με τίποτα,(γι αυτό άλλωστε μετακομιζω εκεί),αλλά είναι τοσό κακή η γειτονιά που για να κοιμηθώ έστω ένα βράδυ κατι θα πρέπει να κάνω.
    Άρα απ΄ότι καταλαβαίνω είσαι υπέρ των 2 συστημάτων....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAN0S : 31-01-16 στις 20:36

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAN0S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρομαι που εισαι κάλα φίλε μου,αυτό που λες με πλέγμα γύρω απο τη σειρήνα είναι πολύ σωστό.
    Βέβαια νομίζω οτι είναι απαραίτητες 2 εξωτερικές σειρήνες,μια εμφανής και μία κρυφή.'Η ακόμα καλύτερα μια 2 φανερές (μια κανονική και μία ψεύτικη),και μια κρυφή.Λεφτά δεν μου περισσεύουν με τίποτα,(γι αυτό άλλωστε μετακομιζω εκεί),αλλά είναι τοσό κακή η γειτονιά που για να κοιμηθώ έστω ένα βράδυ κατι θα πρέπει να κάνω.
    Άρα απ΄ότι καταλαβαίνω είσαι υπέρ των 2 συστημάτων....
    Λεφτα δεν σου περισευουν και ηδη εχεις φτασει 2500 χωρις την εγκατασταση.ενα συστημα δεν αναλυεται ετσι ευκολα.
    Ολοι ειναι υπερ των δυο συστηματων,και φυλαξη να βαλεις απεξω καλυτερα ειναι,Εσυ πληρωνεις.



    Αγγελε ετσι απο περιεργεια μας περιγραφεις λιγοτις συνθηκες?οροφος,προσβαση,συστημα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Σε ενα σπιτι 85 τμ πως προκυπτουν 55 ζωνες και χωρις εξωτερικα ρανταρ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λεφτα δεν σου περισευουν και ηδη εχεις φτασει 2500 χωρις την εγκατασταση.ενα συστημα δεν αναλυεται ετσι ευκολα.
    Ολοι ειναι υπερ των δυο συστηματων,και φυλαξη να βαλεις απεξω καλυτερα ειναι,Εσυ πληρωνεις.
    Φίλε μου,2500 με τίποτα.Τον εξωτερικό με τις 32 ζώνες τον έχω,μόνο μια πλακέτα επέκτασης ζωνών κ beams θέλω να αγοράσω και λόγω μικρου οικοπέδου θα είναι κοντινών αποστάσεων(άρα σχετικά φθήνα).Εγκατάσταση αναγκαστήκα μόνος μου,καλωδίωση ασφαλώς δεν υπάρχει αλλά επειδή το σπίτι είναι δικό μου και οι τοίχοι γεμάτοι σκασίματα(αρα κάποια στιγμή θα πρέπει να τους φτιάξω)δεν με νοίαζει να τους σκάψω.Στη τελική αν κάποιο ραντάρ δεν μπορέσω να το πάρω τώρα τουλάχιστον να έχω την καλωδίωση.Αυτό που με επείγει είναι ότι πρέπει να φύγω από εκεί που μένω τώρα.
    Κ ασφαλώς όσα παραπάνω κάνεις τόσο καλύτερα είναι(κ συναγερμος κ κάμερες,και φύλαξη,και σκυλιά,και,και,και.....).Η πρόταση για 2 κεντρικές μονάδες δεν είναι δικιά μου αλλά ενός φίλου και σκέφτομαι αν αξίζει τον κόπο να κάνω αυτή τη πολύ μεγάλη υπέρβαση οικονομικα,αν πραγματικά κερδίζω κάτι.Κ ρωτάω εδώ γιατι είστε πολύ καλύτεροι γνώστες του αντικειμένου από εμένα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAN0S : 31-01-16 στις 23:45

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stam1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ενα σπιτι 85 τμ πως προκυπτουν 55 ζωνες και χωρις εξωτερικα ρανταρ;
    Είναι ένα πάλιο σπίτι με πολλά μικρά παράθυρα
    ,ξύλινα,τα οποία δεν προσφέρουν καμία ασφάλεια.Θελω λοιπόν να βάλω παγίδες και στα πατζούρια,και στα παράθυρα,στις πόρτες (4 στο σύνολο,είσοδος,κουζίνα,ταράτσα,υπόγειο), ραντάρ μέσα, και 2 εξωτερικές σειρήνες.Δεν με βοηθάει καθόλου το σχέδιο,για να καταλάβεις έχει 3 μικρά υ/δ και έχει το καθένα και μπαλκονόπορτα και παράθυρο.
    Η απορία μου είναι αν πράγματι 2 ξεχωριστά συστήματα προσφέρουν στην ασφάλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Πανος
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    ενα συστημα αν σου ειπε για εvo παραντοξ η caddx 8ε απο οτι καταλααινω ειναι αρκετο,Αν βαλεις εξωτερικα ρανταρ κανε αλληλοκαλυψη.Προστατεψε τα με ηλεκτρονικες ασφαλειες ολα τα ρευματα των ρανταρ και της σειρηνας,Προτιμησε ρανταρ 90 μοιρων για αλληλοκαλυψη οι κουρτινες εχουν μικροτερο ευρος και για να αποφυγεις ψευτικους double knock cross zonning.Ζητα και deol στησιμο και επεκτασεις οχι διπλασιασμο ζωνων και τα τροφοδοτικα που θα χρειαστεις να ειναι bus αν θελεις μεγιστη ασφαλεια.Τα beam αν δεν τα κρυψεις τα θεωρο αχρηστα για maximum ασφαλεια που ζητας.Επισης μεγιστη ασφαλεια θα παρεις απο ενα συστημα bus

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συναγερμοί DSC
    By jami in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-23, 07:11
  2. δύο φορτιστές...
    By johnyb98 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-14, 17:08
  3. Την γνώμη σας για Ασύρματοι συναγερμοί
    By JON567 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-13, 11:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας