Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 64

Θέμα: Ένας ή Δύο συναγερμοί?

  1. #51
    Μέλος Το avatar του χρήστη σεατ 2
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    ΚΙΛΚΙΣ=ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    βαλε εναν αξιοπιστο καλο συναγερμο αφου φωναξεις καποιον ειδικο τεχνικο να μελετησει τον χωρο ουτε 2 ουτε 3 συστηματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #52
    Μέλος
    Όνομα
    Kos
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Το θεμα ασφαλεια ειναι πολυ υποκειμενικο με παρα πολλες παραμετρους που ολες δυστυχως καταληγουν στο οικονομικο!
    οσα λεφτα κ να διαθεσεις αν θελει καποιος να μπει θα μπει!!

    τι σημαινει 2 σειρηνες ή 2 πινακες; Ποιος θα ασχοληθει αν ακουσει τη σειρηνα αν δν σε ειδοποιησει ενα κλς; Αν σου κοψουν το τηλεφωνο πρεπει να χεις gsm
    Ποιος αστυνομικος θα ασχοληθει οταν θα παει για ελεγχο μετα απο μιση ωρα υστερα απο κληση του κλς; Θα περασει απεξω κ θα φυγει ή μηπως θα πληρωσεις patrol περιπολο; Εδω φυλακα βαζεις απ εξω κ του την πεφτουν! Γιατι κ ο φυλακας αλλη χρεωση εχει ο απλος αλλη ο φερων οπλο αλλη αυτος που θα χει το δικαιωμα να το χρησιμοποιησει!
    ολα ειναι θεμα χρηματων!

    σε ψευδοσυναγερμους ποσες σειρηνες θα βαρανε 3 ωρα τη νυχτα;

    φτιαξε πρωτα το σπιτι κ φωναξε καποιον να σου βρει μια ρεαλιστικη λυση!


    μη ξεχνας οτι ο εφοπλιστης ο γνωστος εχασε 30 μυρια γιατι δν ειχε αλεξισφαιρο τζαμι στο αμαξι!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skipper1 : 05-02-16 στις 18:50

  3. #53
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skipper1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεμα ασφαλεια ειναι πολυ υποκειμενικο με παρα πολλες παραμετρους που ολες δυστυχως καταληγουν στο οικονομικο!
    οσα λεφτα κ να διαθεσεις αν θελει καποιος να μπει θα μπει!!

    τι σημαινει 2 σειρηνες ή 2 πινακες; Ποιος θα ασχοληθει αν ακουσει τη σειρηνα αν δν σε ειδοποιησει ενα κλς; Αν σου κοψουν το τηλεφωνο πρεπει να χεις gsm
    Ποιος αστυνομικος θα ασχοληθει οταν θα παει για ελεγχο μετα απο μιση ωρα υστερα απο κληση του κλς; Θα περασει απεξω κ θα φυγει ή μηπως θα πληρωσεις patrol περιπολο; Εδω φυλακα βαζεις απ εξω κ του την πεφτουν! Γιατι κ ο φυλακας αλλη χρεωση εχει ο απλος αλλη ο φερων οπλο αλλη αυτος που θα χει το δικαιωμα να το χρησιμοποιησει!
    ολα ειναι θεμα χρηματων!

    σε ψευδοσυναγερμους ποσες σειρηνες θα βαρανε 3 ωρα τη νυχτα;

    φτιαξε πρωτα το σπιτι κ φωναξε καποιον να σου βρει μια ρεαλιστικη λυση!


    μη ξεχνας οτι ο εφοπλιστης ο γνωστος εχασε 30 μυρια γιατι δν ειχε αλεξισφαιρο τζαμι στο αμαξι!!!
    Μια χαρά τα λες φίλε μου.Απο τις ερωτήσεις μου καταλαβαίνει κανείς ότι δεν το έχω το θέμα με τους συναγερμούς.Η ιστορία ξεκίνησε από ένα φίλο μου που χωρίς να είναι ειδικός τα ξέρει κάλυτερα αυτά από εμένα.Το σπιτι το ξέρει και μου λέει ότι θέλω ένα σύστημα με πάνω από 32 ζώνες.(Εκεί που μένω τώρα το νοικίαζω αλλά είχε καλωδίωση και είχα φερει τεχνικό και μου έβαλε ένα Paradox 6000.Το σύστημα αυτό το παίρνω μαζί μου βέβαια αφου εγώ το έχω πληρώσει.)
    Ετσι ο φίλος μου,αφου οι32 ζώνες δεν φτάνουν,μου πρότεινε κ ένα δεύτερο σύστημα ώστε να μην πετάξω τον 6000,και να έχω και κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με το ένα σύστημα.
    Μου φάνηκε υπερβολική η ιδέα αυτή,δεν το είχα ξανακούσει ποτέ, γιάυτο και η ερώτηση στο φόρουμ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #54
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Θέμα: Ένας ή Δύο συναγερμοί? βαλε καμια 10αρια


    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #55
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέμα: Ένας ή Δύο συναγερμοί? βαλε καμια 10αρια
    Δέκα είναι υπερβολή,με 9 καλύπτεσαι?

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAN0S : 05-02-16 στις 22:04

  6. #56
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAN0S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά τα λες φίλε μου.Απο τις ερωτήσεις μου καταλαβαίνει κανείς ότι δεν το έχω το θέμα με τους συναγερμούς.Η ιστορία ξεκίνησε από ένα φίλο μου που χωρίς να είναι ειδικός τα ξέρει κάλυτερα αυτά από εμένα.Το σπιτι το ξέρει και μου λέει ότι θέλω ένα σύστημα με πάνω από 32 ζώνες.(Εκεί που μένω τώρα το νοικίαζω αλλά είχε καλωδίωση και είχα φερει τεχνικό και μου έβαλε ένα Paradox 6000.Το σύστημα αυτό το παίρνω μαζί μου βέβαια αφου εγώ το έχω πληρώσει.)
    Ετσι ο φίλος μου,αφου οι32 ζώνες δεν φτάνουν,μου πρότεινε κ ένα δεύτερο σύστημα ώστε να μην πετάξω τον 6000,και να έχω και κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με το ένα σύστημα.
    Μου φάνηκε υπερβολική η ιδέα αυτή,δεν το είχα ξανακούσει ποτέ, γιάυτο και η ερώτηση στο φόρουμ.

    Μα και οι 32 ζωνες για ενα μεσω σπιτι ειναι υπερβολη(για να μην πω και για μεγαλο).Δεν εχει να κανει ζωνη και αισθητηρας.Μπορεις να τα χωρισες σε ομαδες,Δεν εχει νοημα να βαζεις μια επαφη σε καθε ζωνη.Το θεμα που ανοιξες κακως το ανοιξες θετοντας αυτην την ερωτηση.
    Βασικα αυτο που θελεις απο ενα συναγερμο ειναι να αποτρεπεις τον καθε υποψηφιο να μπει στο σπιτι.Αν δεν το καταφερει αυτος τοτε πρεπει να φροντισεις ωστε να τον αποτρεπει μηχανικα τον εισβολεα(καγκελα,θωρακισμενες κλπ).50.000€ συναγερμο να βαλεις αν αφηνεις την πορτα ανοιχτη ο κλεφτης θα μπει.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #57
    Μέλος
    Όνομα
    Kos
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Ο πινακας ειναι ο sp6000? Αυτος εχει 16 ζωνες με διπλασιασμο χωρις πλακετα επεκτασης κ ειναι υπεραρκετες
    Προταση μου ειναι να καλωδιωσεις σωστα το σπιτι με μαγνητικες επαφες με καταλληλες ομαδοποιησεις ζωνων κ 2-3 ρανταρ
    Αφησε αναμονες για εξωτερικα ρανταρ κουρτινας για τα ανοιγματα ισογειου (αν ψαξεις εδω μεσα θα δεις προτασεις) κ τα βαζεις εν καιρω
    Αν εχεις αναμονες καλωδιων ολα φτιαχνονται σιγα σιγα για να μη σου φανει στο κοστος

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #58
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Mήπως κάποιος φίλος που ξέρει από paradox evo,μπορεί να μας πεί αν η επεκτάσεις ZX32D ή ZX16D,οι οποίες πάνε πάνω στο bus,μπορούν να τοποθετηθούν μακριά από την κεντρική μονάδα(περίπου 20 μέτρα).Κάπου νομίζω ότι είχα διαβάσει ότι μπορούν να τοποθετηθούν μέχρι 900 μέτρα αλλά δεν μπορώ να βρώ το συγκεκριμένο post.Αν γίνεται θα με διευκολύνει πολύ σε θέμα καλωδίωσης κάθως με ένα τετράκλωνο καλώδιο(0,22?) θα συνδέσω τη κεντρική μονάδα με την επέκταση και θα γλυτώσω αρκετή φασαρία από καλώδια και κανάλια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #59
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAN0S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mήπως κάποιος φίλος που ξέρει από paradox evo,μπορεί να μας πεί αν η επεκτάσεις ZX32D ή ZX16D,οι οποίες πάνε πάνω στο bus,μπορούν να τοποθετηθούν μακριά από την κεντρική μονάδα(περίπου 20 μέτρα).Κάπου νομίζω ότι είχα διαβάσει ότι μπορούν να τοποθετηθούν μέχρι 900 μέτρα αλλά δεν μπορώ να βρώ το συγκεκριμένο post.Αν γίνεται θα με διευκολύνει πολύ σε θέμα καλωδίωσης κάθως με ένα τετράκλωνο καλώδιο(0,22?) θα συνδέσω τη κεντρική μονάδα με την επέκταση και θα γλυτώσω αρκετή φασαρία από καλώδια και κανάλια.
    Δες λίγο το συννημένο αρχείο.
    Δεν δουλεύω τους PARADOX αλλά μου φαίνεται ότι αυτό έψαχνες...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg evo.jpg (166,7 KB, 25 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  10. #60
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAN0S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mήπως κάποιος φίλος που ξέρει από paradox evo,μπορεί να μας πεί αν η επεκτάσεις ZX32D ή ZX16D,οι οποίες πάνε πάνω στο bus,μπορούν να τοποθετηθούν μακριά από την κεντρική μονάδα(περίπου 20 μέτρα).Κάπου νομίζω ότι είχα διαβάσει ότι μπορούν να τοποθετηθούν μέχρι 900 μέτρα αλλά δεν μπορώ να βρώ το συγκεκριμένο post.Αν γίνεται θα με διευκολύνει πολύ σε θέμα καλωδίωσης κάθως με ένα τετράκλωνο καλώδιο(0,22?) θα συνδέσω τη κεντρική μονάδα με την επέκταση και θα γλυτώσω αρκετή φασαρία από καλώδια και κανάλια.

    το bus γενικά με συνεστραμένο ζεύγος πάει πολύ μακρυά , τα 20 μέτρα είναι αστεία απόσταση , με καλό καλώδιο και πιο χοντρό μπορείς να το πας και 1km αλλά καλό ειναι να μην πιάνει τα όρια,
    μπορεί να έχει αρκετά error η επικοινωνία

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συναγερμοί DSC
    By jami in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-23, 07:11
  2. δύο φορτιστές...
    By johnyb98 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-14, 17:08
  3. Την γνώμη σας για Ασύρματοι συναγερμοί
    By JON567 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-13, 11:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας