Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 64

Θέμα: Ένας ή Δύο συναγερμοί?

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη το πηρα στα γρηγορα και δεν ξερω αν μου ξεφυγε κατι ...


    μιλαμε πραγματικα για 192 ζωνες ?
    http://www.paradox.gr/%CF%80%CF%81%C...%CE%B1/evo192/
    Πραγματικες ναι.Απλα διαφερει απο τον κλασικο τροπο συνδεσης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #32
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.617

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη το πηρα στα γρηγορα και δεν ξερω αν μου ξεφυγε κατι ...


    μιλαμε πραγματικα για 192 ζωνες ?
    Στον EVO192 μπορείς να βάλεις 22 8ζωνα modules επέκτασης και να έχεις μέχρι 192 παραδοσιακές ζώνες αν δεν κάνω λάθος!

    Ο Βασίλης πιο πάνω νομίζω ότι αναφέρεται σε διευθυνσιοδοτούμενα συστήματα που είναι άλλη φιλοσοφία (ανιχνευτές σε bus).
    Νομίζω πως όλα τα επώνυμα συστήματα βγάζουν μοντέλα που να υποστηρίζουν περιφερειακά πάνω σε bus.
    Ουσιαστικά κάνεις ένα loop με θωρακισμένο καλώδιο το οποίο περνάς από περιφερειακό σε περιφερειακό καθένα από τα οποία έχει τη δικιά του διεύθυνση κι έτσι ο πίνακας μιλάει με συνήθως σειριακό πρωτόκολλο με τους ανιχνευτές.

    Τα πλεονεκτήματα είναι η εύκολη καλωδίωση και παραμετροποίηση ενώ το βασικό μειονέκτημα είναι το αυξημένο κόστος των περιφερειακών! (πχ πάρε παράδειγμα από τους honeywell).

    Προφανώς τέτοια συστήματα δεν είναι για μονοκατοικίες μεροκαματιάρηδων ανθρώπων αλλά χρησιμοποιούνται πολύ συχνά σε μεγάλα δημόσια κτίρια, εμπορικά κέντρα, μουσεία κτλ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Καποια περιφερειακα του παραντοξ συνδεονται στο μπας των πληκτρολογιων.Χρειαζεσαι απομονωτες μπας κλπκλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    ψεύτικες εξωτερικές συρήνες δεν βοηθούν ?
    εγώ θα έβαζα και εσωτερική αυτόνομη δεν γίνεται ? πχ να τη κρύψεις πάνω τα ντουλάπια της κουζίνας, ας ξηλώσουν και το κέντρο και να συνεχίσει να βαράει

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Μπορεις να φανταστεις μια αυτονομη σειρηνα να ηχει μεσα σε ενα τριαρι διαμερισμα;

    Ουτε στον εχθρο μου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    τραβηγμένο ? μήπως υπάρχουν πιο μικρές αυτόνομες σειρήνες ? μέσα τι έχουν πιεζοηλεκτρικό ? λέω μήπως μπορεί να αλλάξει
    γιατί θέλω να το κάνω στο σπίτι μου

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.617

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stam1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να φανταστεις μια αυτονομη σειρηνα να ηχει μεσα σε ενα τριαρι διαμερισμα;

    Ουτε στον εχθρο μου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    τραβηγμένο ? μήπως υπάρχουν πιο μικρές αυτόνομες σειρήνες ? μέσα τι έχουν πιεζοηλεκτρικό ? λέω μήπως μπορεί να αλλάξει
    γιατί θέλω να το κάνω στο σπίτι μου
    Στο συναγερμό του σπιτιού μου πάντως, όταν οπλίζω σε "stay arm" το έχω προγραμματίσει να χτυπάει μόνο το πληκτρολόγιο κι όχι η εσωτερική σειρήνα. Αν είναι να πεθάνουμε από καρδιακή προσβολή καλύτερα να κλέψουν τα ανύπαρκτα χρυσαφικά μας!

    Η εσωτερική σειρήνα επειδή μπορεί πολύ εύκολα να κρυφτεί (πχ πίσω από ντουλάπα ή πάνω από ράφια κουζίνας ή ακόμη και να εντοιχιστεί δεν έχει νόημα να είναι αυτόνομη). Όπως είπα και σε προηγούμενο post, καλύτερα να βάλεις 2-3 μικρές μέσα και μία απ'εξω παγιδευμένη. Σε πολλές περιπτώσεις, επίτηδες τοποθετώ χαμηλά την εξωτερική σειρήνα για να προλάβω τη ζημιά πριν μπούνε στο χώρο. Βέβαια, η επιλογή προϋποθέτει και την απαραίτητη σωστή εγκατάσταση καθώς και το ότι δεν στηρίζω την ασφάλεια ενός χώρου στον ήχο της σειρήνας αλλά στην έγκαιρη και αξιόπιστη ειδοποίηση του ιδιοκτήτη ή των αρμόδιων αρχών άμεσης επέμβασης.

    Πάντως, οποιαδήποτε αυτόνομη, αν της βάλεις ένα αυτοκόλλητο ή ένα σφουγγάρι στο μεγάφωνό της, θα της περιορίσεις μια χαρά τον ήχο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    καλά έχω λόγο να βάλω αυτόνομη στο δικό μου σύστημα , οι ψεύτικες σηρείνες δεν βοηθάνε ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη baladofatsas
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Ταμπερ σε εσωτερικούς χώρους δεν είναι απαραιτητα ρε παιδιά... Και ούτε 2 συστήματα... Δεν χρειάζονται υπερβολές.Αρκεί να μπεί σωστά χωρίς "καγκουριές" στις καλωδιώσεις. Με τερματικές αντιστασούλες και όλα καλα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόταση μου είναι, να βάλεις έναν συναγερμό και να κάνεις σωστή περιμετρική προστασία, μία εξωτερική σειρήνα (παγιδευμένη σε δυσπρόσιτο σημείο), όσες εσωτερικές σειρήνες θέλεις, 1 ή 2 υπέρυθρους ανιχνευτές μέσα στο σπίτι οι οποίοι θα ενεργοποιούνται αυτόματα όταν οπλίζεις για να φύγεις, συσκευή GSM, τροφοδοτικό με μπαταρία, και για έξω διαλέγεις είτε πολλαπλές σειρές beams είτε ανιχνευτές εξωτερικού χώρου είτε ανιχνευτές τύπου κουρτίνας κοντά στο κτίσμα.
    Ένα σενάριο όπλισης για όταν είσαι μέσα στο σπίτι κι ένα σενάριο όπλισης όταν φεύγεις.
    Το πως θα γίνει σωστά μια τέτοια εγκατάσταση θέλει εμπειρία και να δει το χώρο κάποιος εγκαταστάτης. Το ποσό των 2500€ για μια ολοκληρωμένη λύση δεν είναι παράλογο αν μπουν ποιοτικά υλικά και η καλωδίωση γίνει επαγγελματικά (σκαψίματα, σωληνώσεις, πακτώσεις ιστών για τα beams κτλ κτλ).
    Φιλε μου Νέστωρα σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και τις αναλυτικές και πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες σου.
    Το τροφοδοτικό με μπαταρία που μου λές είναι άλλο από την μπαταρία που μπαίνει στην κεντρική μονάδα για περίπτωση διακόπης ρεύματος?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συναγερμοί DSC
    By jami in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-23, 07:11
  2. δύο φορτιστές...
    By johnyb98 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-14, 17:08
  3. Την γνώμη σας για Ασύρματοι συναγερμοί
    By JON567 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-13, 11:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας