Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: Ερωτηση για φοτωβολταικά σε ταράτσα

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Τα Φ/Β εξαιρούνται της υποχρέωσης για έκδοση άδειας εργασιών μικρής κλίμακας εφόσον μιλάμε για νόμιμο κτίριο εντός σχεδίου πόλεως http://www.deddie.gr/Documents2/%CE%...6_6-9-2010.pdf

    Όλο το θεσμικό πλαίσιο εδώ http://www.rae.gr/site/categories_ne...code=&lawdesc=
    και επίσης εδώ http://www.deddie.gr/el/upiresies/fw...ammatos-stegwn

    Βασικός νόμος είναι ο Ν3851/2010 που συμπληρώνει και τροποποιεί τον Ν3468/2006.

    Άμα βγάλετε άκρη ειδοποιήστε με ....

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (02-02-16)

  3. #12
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.019

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Φ/Β εξαιρούνται της υποχρέωσης για έκδοση άδειας εργασιών μικρής κλίμακας εφόσον μιλάμε για νόμιμο κτίριο εντός σχεδίου πόλεως http://www.deddie.gr/Documents2/%CE%...6_6-9-2010.pdf

    Όλο το θεσμικό πλαίσιο εδώ http://www.rae.gr/site/categories_ne...code=&lawdesc=
    και επίσης εδώ http://www.deddie.gr/el/upiresies/fw...ammatos-stegwn

    Βασικός νόμος είναι ο Ν3851/2010 που συμπληρώνει και τροποποιεί τον Ν3468/2006.

    Άμα βγάλετε άκρη ειδοποιήστε με ....
    και αν έρθει η οποιαδήποτε υπηρεσία τους λές αυτούς τους νόμους όλους μαζί και με ύφος ότι σίγουρα το ξέρουν. και επειδή συνήθως δεν ξέρουν κανένα νόμο αυτές οι υπηρεσίες φεύγουν συμφωνώντας μαζί σου. αν πάνε να σου παίξουν ότι δεν το ξέρουν τότε τους ενημερώνεις ότι η άγνοια νόμου τιμωρείτε.

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

    Ξεκάθαρα τα πράγματα δεν είναι και άκρη δε βγαίνει εύκολα γιατί το κράτος γαμ...... .
    Και αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι αν πας με το γάντι θα πρέπει να ρίξεις πολύ μπινελίκι.

    Ευχαριστώ πάντως

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Δημήτρη, το τραβήξαμε λίγο από τα μαλλιά το θέμα....

    Επί της ουσίας δεν έχεις πρόβλημα να εγκαταστήσεις αυτόνομο Φ/Β σύστημα στο σπίτι σου.
    Ο νόμος (όσο και αν δεν φαίνεται με την 1η ματιά) δεν προβλέπει κάποια διαδικασία αδειοδότησης για τα αυτόνομα Φ/Β και υπάρχουν ήδη αρκετά εγκατεστημένα τα οποία λειτουργούν εντελώς αυτοδύναμα ή σε συνδυασμό με την παροχή της ΔΕΗ (ως υποβοήθηση η ΔΕΗ ΜΟΝΟ - κυρίως τις χειμερινές συννεφιασμένες ημέρες).
    Αν αποφασίσεις να κόψεις την ΔΕΗ θα πρέπει να την αντικαταστήσεις με μία άλλη "πηγή", π.χ. γεννήτρια και αυτό ίσως δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα λόγω θορύβου, καυσαερίων, κλπ.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημήτρη, το τραβήξαμε λίγο από τα μαλλιά το θέμα....

    Επί της ουσίας δεν έχεις πρόβλημα να εγκαταστήσεις αυτόνομο Φ/Β σύστημα στο σπίτι σου.
    Ο νόμος (όσο και αν δεν φαίνεται με την 1η ματιά) δεν προβλέπει κάποια διαδικασία αδειοδότησης για τα αυτόνομα Φ/Β και υπάρχουν ήδη αρκετά εγκατεστημένα τα οποία λειτουργούν εντελώς αυτοδύναμα ή σε συνδυασμό με την παροχή της ΔΕΗ (ως υποβοήθηση η ΔΕΗ ΜΟΝΟ - κυρίως τις χειμερινές συννεφιασμένες ημέρες).
    Αν αποφασίσεις να κόψεις την ΔΕΗ θα πρέπει να την αντικαταστήσεις με μία άλλη "πηγή", π.χ. γεννήτρια και αυτό ίσως δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα λόγω θορύβου, καυσαερίων, κλπ.
    Αυτό καταλαβαίνω και εγώ , διότι βλέπω πολλά video στο youtube από ιδιώτες που δείχνουν τι έχουν κάνει χωρίς κανένα πρόβλημα συνεπώς προχωράμε στα επόμενα ....

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dimi
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Ν. Φάληρο
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Γεια σε όλους.
    Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για εγκατάσταση αυτόνομου φωτοβολταϊκού, μιας και κατοικώ σε περιοχή με μεγάλη ηλιοφάνεια, θέλω να σε ρωτήσω, Δημήτρη, για τι ισχύος σύστημα μιλάμε και περίπου πόσα χρήματα έχεις υπολογίσει ότι θα σου κοστίσει...
    Ευχαριστώ
    Δημήτρης

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σε όλους.
    Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για εγκατάσταση αυτόνομου φωτοβολταϊκού, μιας και κατοικώ σε περιοχή με μεγάλη ηλιοφάνεια, θέλω να σε ρωτήσω, Δημήτρη, για τι ισχύος σύστημα μιλάμε και περίπου πόσα χρήματα έχεις υπολογίσει ότι θα σου κοστίσει...
    Ευχαριστώ
    Δημήτρης
    Αγαπητέ συνωνόματε δεν έχω ακόμα αποφασίσει για την ισχύ του συστήματος πριν ακόμα ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα για το οτι έχει να κάνει με αυτά που αναφλερθηκαν προηγούμενα διότι υπάρχει πρόβλημα με το γείτονα. Δε ξεκινάω να φτιάξω κάτι για να έχω πλήρη αυτονομία διότι είναι αρκετά τα χρήματα . Θα ξεκινήσω με κάτι πιο απλό για ορισμένα φορτία θα δω πως πάει και στη συνέχεια θα το επεκτείνω. Τώρα όσο αναφορά το θέμα χρημάτων έχω τη γνώμη οτι ισχύει το οτι πληρώνεις παίρνεις και αν πας σε επώνυμα υλικά (που νομίζω οτι εκέι πρέπει να πας) τα χρήματα δεν είναι λίγα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dimi
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Ν. Φάληρο
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    O.K. συνονόματε, ευχαριστώ για την απάντηση.
    Κι εγώ για ορισμένα φορτία θέλω το φωτοβολταϊκό (για ένα μικρό εργαστήριο μόνο), αλλά δεν παύει ακόμη και για μικρά φορτία να είναι μεγάλη η δαπάνη.
    Η σχέση κόστους/οικονομίας είναι (ακόμη) ασύμφορη. Άσε που θα αχρηστευθεί και η ταράτσα μου, με την ωραία θέα...
    Δημήτρης

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.445

    Προεπιλογή

    Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω . Στο παρόν θέμα γίνετε καταρχήν συζήτηση για το ότι ο νηματοθέτης κατευθύνεται σε οριστική διακοπή από ΔΕΗ .
    και θέλει να συμμετέχει στις πάγιες υποχρεώσεις . Άρα ουσιαστικά μιλάμε για όφελος μόνο στην "αξία ρεύματος" .
    Τώρα αν στην καθημερινότητα του νηματοθέτη ήταν να έχει για παράδειγμα "αξία ρεύματος" ανά 4μηνο ας πούμε 100 ευρώ? τότε έχουμε όφελος 300 ευρώ τον χρόνο.
    Στην 10 ετία έχουμε 3000 ευρώ .
    Ένα καλό πακέτο έχει περίπου 10.000 ευρώ? ... άρα πάμε στην 30 ετία για απόσβεση . Φθορές σε μπαταρίες κτλ δεν έχουμε? Άρα όταν θα βγει κάποιος στην σύνταξη τότε και ταυτόχρονα θα κάνει απόσβεση.
    Νομίζω ότι αν γίνει διασυνδεδεμένη συμφωνία με την ΔΕΗ υπάρχουν τα πλεονεκτήματα της μη χρήσης μπαταριών? και άρα είναι συμφερότερο? Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος. (σημειωτέον ότι αναφέρομαι μόνο στην "αξία ρεύματος " για την απόσβεση του κόστους ).

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω . Στο παρόν θέμα γίνετε καταρχήν συζήτηση για το ότι ο νηματοθέτης κατευθύνεται σε οριστική διακοπή από ΔΕΗ .
    και θέλει να συμμετέχει στις πάγιες υποχρεώσεις . Άρα ουσιαστικά μιλάμε για όφελος μόνο στην "αξία ρεύματος" .
    Τώρα αν στην καθημερινότητα του νηματοθέτη ήταν να έχει για παράδειγμα "αξία ρεύματος" ανά 4μηνο ας πούμε 100 ευρώ? τότε έχουμε όφελος 300 ευρώ τον χρόνο.
    Στην 10 ετία έχουμε 3000 ευρώ .
    Ένα καλό πακέτο έχει περίπου 10.000 ευρώ? ... άρα πάμε στην 30 ετία για απόσβεση . Φθορές σε μπαταρίες κτλ δεν έχουμε? Άρα όταν θα βγει κάποιος στην σύνταξη τότε και ταυτόχρονα θα κάνει απόσβεση.
    Νομίζω ότι αν γίνει διασυνδεδεμένη συμφωνία με την ΔΕΗ υπάρχουν τα πλεονεκτήματα της μη χρήσης μπαταριών? και άρα είναι συμφερότερο? Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος. (σημειωτέον ότι αναφέρομαι μόνο στην "αξία ρεύματος " για την απόσβεση του κόστους ).
    Ετσι οπως τα λες ειναι.Αν εχεις ρευμα δεν συμφερει με κανενα τροπο η αποκοπη του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση για γνωση Arduino για πειραγμα κωδικα
    By diskjohn in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 16:18
  2. Drill για PCB ερωτηση για κεφαλες..
    By IXHEM in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-14, 10:28
  3. Παγίδευση φωτοβολταικών σε ταράτσα.
    By lucios in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-12, 01:01
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-11, 00:50
  5. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-10, 16:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας