Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Ερωτηση για φοτωβολταικά σε ταράτσα

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή Ερωτηση για φοτωβολταικά σε ταράτσα

    Κατ' αρχάς Καλησπέρας σας ,

    Θα ήθελα να τροφοδοτήσω ορισμένα φορτία του σπιτιού μέσω φοτοβολταικών τα οποία και θέλω να βάλω στη ταράτσα. Το σπίτι είναι μονοκατοικία ιδιόκτητο.
    Θε θέλω για κανένα λόγο να μπλέξω με τη ΔΕΗ,δε θέλω να πούλησω ρεύμα, δε θέλω συμφηφισμό, δε θέλω να υπογράψω κάποια σύμβαση ούτε και να έχω κανένα πάρε δώσε με αυτούς .
    Για να είμαι πλήρως νόμιμος χρείαζεται να κάνω κάποια ενέργεια η απλά βάζω τους συλλέκτες και κάνω τη δουλειά μου .
    Υπάρχει περίπτωση να με καταγγείλει κάποιος επέιδη δε χωνεύει τη φάτσα μου για παράδειγμα και να μπλέξω ?

    Και άλλη μία ερώτηση αν τυχόν διακόψω το ρολόι της ΔΕΗ και θέλω να είμαι αυτόνομος από ενναλακτική πηγή ενέργειας δικιά μου πως πληρώνω δημοτικά τέλη και τις λοιπές χρεώσεις που
    έρχονται στο λογαριασμό της ΔΕΗ εφόσον έχω διακόψει το ρολόι ???

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    από την στιγμή που είναι για προσωπική κατανάλωση(ακόμα) δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα κανένας. δημοτικά τέλη πας μια φορά τον χρόνο στον δήμο και τα πληρώνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    από την στιγμή που είναι για προσωπική κατανάλωση(ακόμα) δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα κανένας. δημοτικά τέλη πας μια φορά τον χρόνο στον δήμο και τα πληρώνεις.
    Είναι σίγουρο αυτό που μου αναφέρεται ?? και τι εννοείται με το (ακόμα) ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    σίγουρος. για το "ακόμα" θέλω να πω ότι δεν ξέρουμε αν κάποια στιγμή τα φορολογήσουν ή τα εντάξουν σε τίποτα κανονισμούς ώστε να βγάλουν και από εκεί κάνα φράγκο.
    όπως κάποτε λέγανε << πάρε γη δεν χάνει ποτέ >> και <<πάρε σπίτια είναι επένδυση>> και τώρα αν στα χαρίσουν βρίζεις που πρέπει να τα πληρώνεις χρυσά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Δημήτρη, εφόσον το αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα που θα έχεις δεν θα έχει άμεση σχέση με την παροχή της ΔΕΗ ώστε να υπάρχει περίπτωση να επιστρέφει ενέργεια προς το δίκτυο, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να σου "κουβαληθούν" αν δουν τα Φ/Β ή αν κάποιος καλοθελητής θελήσει να σε καταγγείλει, τουλάχιστον για όσο θα συνυπάρχει το Φ/Β σύστημα μαζί με τη ΔΕΗ στο σπίτι σου.
    Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να έχεις υπόψη σου τον σχετικό νόμο και σε συνεργασία με τον σχεδιαστή - εγκαταστάτη του συστήματος να μπορείς να τεκμηριώσεις τεχνικά ότι το σύστημα είναι αυτόνομο και δεν έχει σχέση με την ΔΕΗ.
    Φυσικά δεν υπάρχει τέτοιο θέμα αν αποφασίσεις να διακόψεις την ΔΕΗ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimpet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι σίγουρο αυτό που μου αναφέρεται ?? και τι εννοείται με το (ακόμα) ??
    Για να σιγουρευτείς μπορείς να ρωτήσεις και στην ίδια την ΔΕΗ αν και μάλλον δεν θα πάρεις απάντηση αμέσως.
    Το "ακόμα" του Γιάνννη (γνωστού συνωμοσιολόγου) είναι γιατί πιστεύει ακράδαντα ότι όπου να 'ναι θα βγάζουμε άδεια ακόμη και για να κλ@σουμε...

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημήτρη, εφόσον το αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα που θα έχεις δεν θα έχει άμεση σχέση με την παροχή της ΔΕΗ ώστε να υπάρχει περίπτωση να επιστρέφει ενέργεια προς το δίκτυο, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να σου "κουβαληθούν" αν δουν τα Φ/Β ή αν κάποιος καλοθελητής θελήσει να σε καταγγείλει, τουλάχιστον για όσο θα συνυπάρχει το Φ/Β σύστημα μαζί με τη ΔΕΗ στο σπίτι σου.
    Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να έχεις υπόψη σου τον σχετικό νόμο και σε συνεργασία με τον σχεδιαστή - εγκαταστάτη του συστήματος να μπορείς να τεκμηριώσεις τεχνικά ότι το σύστημα είναι αυτόνομο και δεν έχει σχέση με την ΔΕΗ.
    Φυσικά δεν υπάρχει τέτοιο θέμα αν αποφασίσεις να διακόψεις την ΔΕΗ.


    Για να σιγουρευτείς μπορείς να ρωτήσεις και στην ίδια την ΔΕΗ αν και μάλλον δεν θα πάρεις απάντηση αμέσως.
    Το "ακόμα" του Γιάνννη (γνωστού συνωμοσιολόγου) είναι γιατί πιστεύει ακράδαντα ότι όπου να 'ναι θα βγάζουμε άδεια ακόμη και για να κλ@σουμε...
    Ο εγκαταστάτης είμαι εγώ ο ίδιος..έχω πτυχίο Ηλεκτρονικού ΤΕΙ (και απ'οσο ξέρω δε δικαιολογεί τέτοια εγκατάσταση) και όχι Ηλεκτρολόγου ΤΕΙ.
    Όταν αναφέρεται ο σχετικός νόμος ποιός είναι αυτός ο σχετικός νόμος????
    Να σημειώσω οτι δε ρωτάω κουτουρού με το γείτονα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα για άλλους λόγους και δεν υπάρχει περίπτωση να μη κάνει καταγγελία .

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    καλά μην πολύ αγχώνεσαι. δεν είναι εύκολες τέτοιες καταγγελίες και ούτε θα τρέξει η ΔΕΗ να το ελέγξει. αλλά και να γίνει θα ελέγξουν ότι δεν πάει ρεύμα στο δίκτυο τους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Εγώ θα το έβαζα και δε θα έδινα λογαριασμό σε κανένα, οι καλοθελητές θα μιλήσουν στο προσωπικό μου στυλιάρι και η ΔΕΗ ας έρθει να δει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Προεπιλογή

    Εκτός καταγγελίας στη ΔΕΗ, παίζει και η καταγγελία στην πολεοδομία και εκεί τα πράματα είναι ζόρικα αν σου χαρακτηρίσουν τα πάνελς αυθαίρετη κατασκευή.

    3 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    μα θα τα χαρακτηρισουν σιγουρα.Πρεπει να παει μηχανικος στην πολεοδομια να βγαλει αδεια εργασιας μικρης κλιμακας.
    Για τα λοιπα δεν εχεις θεμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση για γνωση Arduino για πειραγμα κωδικα
    By diskjohn in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 17:18
  2. Drill για PCB ερωτηση για κεφαλες..
    By IXHEM in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-14, 11:28
  3. Παγίδευση φωτοβολταικών σε ταράτσα.
    By lucios in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-12, 02:01
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-11, 01:50
  5. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-10, 17:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας