Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: Εχω τάση όχι ρεύμα σε καλή αντίσταση ηλιακού θερμοσίφωνα (παλιά και νέα)

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Γλυφάδα Αττικής
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Εχω τάση όχι ρεύμα σε καλή αντίσταση ηλιακού θερμοσίφωνα (παλιά και νέα)

    Γεια σας,
    Χρειάζομαι τη βοήθειά σας στο παρακάτω θέμα:
    Πριν μια εβδομάδα σταμάτησε να ζεσταίνει το νερό η ηλεκτρική αντίσταση του ηλιακού θερμοσίφωνα. Από τον ήλιο όλα καλά.
    Ηλιακός 20 ετών χωρίς ποτέ να έχει πειραχτεί ή γίνει servis.
    Δεν πέφτει η ασφάλεια δεν πέφτει ο αντιηλεκτροπληξιακός.
    Ανεβαίνω στην ταράτσα βγάζω τα καλώδια καί έχω 230 Volt. (πολύμετρο φάση-ουδέτερος και φάση-γείωση)
    Τα ξανασυνδέω στον θερμοστάτη και δεν έχω τάση (0 Volt).
    Συνδέω τα καλώδια κατευθείαν στην αντίσταση πάλι το ίδιο.
    Χρησιμοποιώ αμπεροτσιμπίδα και βλέπω ότι όταν δίνω τάση περνάνε μόνο 0.07 ampere αντί για 17 που θα έπρεπε. Χωρίς τάση είμαι στα 0.00 amp άρα κάτι περνάει. Δοκιμές επαναλαμβανόμενες. Αντίσταση μετράω στα 12.5 Ωμ άρα θεωρητικά είναι εντάξει.
    Αλλάζω με την μια αντίσταση και θερμοστάτη ουτως ή άλλως στα 20 χρόνια δικαιούτε ένα servis και όντως η αντίσταση ήταν χάλια έβγαλα και το αλάτι. Δυστυχώς έχω πάλι τις ίδιες μετρήσεις. Υπάρχει περίπτωση να φταίει η ασφάλεια ή ο διακόπτης στον πίνακα και να μην αφήνουν το ρεύμα να περάσει? Κάθε βοήθεια ή ιδέα θα εκτιμηθεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vagelis Skandalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,
    Χρειάζομαι τη βοήθειά σας στο παρακάτω θέμα:
    Πριν μια εβδομάδα σταμάτησε να ζεσταίνει το νερό η ηλεκτρική αντίσταση του ηλιακού θερμοσίφωνα. Από τον ήλιο όλα καλά.
    Ηλιακός 20 ετών χωρίς ποτέ να έχει πειραχτεί ή γίνει servis.
    Δεν πέφτει η ασφάλεια δεν πέφτει ο αντιηλεκτροπληξιακός.
    Ανεβαίνω στην ταράτσα βγάζω τα καλώδια καί έχω 230 Volt. (πολύμετρο φάση-ουδέτερος και φάση-γείωση)
    Τα ξανασυνδέω στον θερμοστάτη και δεν έχω τάση (0 Volt).
    Συνδέω τα καλώδια κατευθείαν στην αντίσταση πάλι το ίδιο.
    Χρησιμοποιώ αμπεροτσιμπίδα και βλέπω ότι όταν δίνω τάση περνάνε μόνο 0.07 ampere αντί για 17 που θα έπρεπε. Χωρίς τάση είμαι στα 0.00 amp άρα κάτι περνάει. Δοκιμές επαναλαμβανόμενες. Αντίσταση μετράω στα 12.5 Ωμ άρα θεωρητικά είναι εντάξει.
    Αλλάζω με την μια αντίσταση και θερμοστάτη ουτως ή άλλως στα 20 χρόνια δικαιούτε ένα servis και όντως η αντίσταση ήταν χάλια έβγαλα και το αλάτι. Δυστυχώς έχω πάλι τις ίδιες μετρήσεις. Υπάρχει περίπτωση να φταίει η ασφάλεια ή ο διακόπτης στον πίνακα και να μην αφήνουν το ρεύμα να περάσει? Κάθε βοήθεια ή ιδέα θα εκτιμηθεί.
    Έλεγξε την καλωδίωση από τον πίνακα μέχρι τον ηλιακό θερμοσίφωνα. Πολύ πιθανό να υπάρχει οξείδωση σε κάποια ενδιάμεση σύνδεση ή χαλάρωση/οξείδωση των καλωδίων μέσα στον πίνακα ή να τα έχει "φτύσει" ο ασφαλειοδιακόπτης που ελέγχει το θερμοσίφωνα. Αν δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις να ανοίξεις τον πίνακα του σπιτιού σου θα πρέπει να φωνάξεις αδειούχο ηλεκτρολόγο για τον έλεγχο!

    5 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Γλυφάδα Αττικής
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεγξε την καλωδίωση από τον πίνακα μέχρι τον ηλιακό θερμοσίφωνα. Πολύ πιθανό να υπάρχει οξείδωση σε κάποια ενδιάμεση σύνδεση ή χαλάρωση/οξείδωση των καλωδίων μέσα στον πίνακα ή να τα έχει "φτύσει" ο ασφαλειοδιακόπτης που ελέγχει το θερμοσίφωνα. Αν δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις να ανοίξεις τον πίνακα του σπιτιού σου θα πρέπει να φωνάξεις αδειούχο ηλεκτρολόγο για τον έλεγχο!
    Αγαπητέ Νέστορα ευχαριστώ ειλικρινά για το μήνυμά σου. Αλλαξα και ασφάλεια (μικροαυτόματο) και τον διπλό διακόπτη αλλά και πάλι τα ίδια. Ο πίνακας δείχνει εντάξει όλα σφιχτά και καθαρά. Αυριο μέρα θα ελέγξω την καλωδίωση. (Ωραία πόλη η Ξάνθη είχα έρθει μικρός).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε να ανάψεις μια λάμπα π.χ. 50 W νήματος τρεμοπαίζει το φως της;. Για να περνάνε 0.07Α μπορεί να γίνεται σπινθηρισμός -κακή σύνδεση στο σημείο σύνδεσης του ουδετέρου στον πίνακα. Η σύνδεση του ουδετέρου στον πίνακα είναι κάτι που μερικές φορές το παραβλέπουμε ενώ μεταφέρει τα ίδια αμπέρ με τη φάση. Έλεγξε την μπάρα ουδετέρου.17Α 20 χρόνια αν όλα γυαλίζουν καινούργιο χαλκό θαύμα θα είναι.Συνημμένο Αρχείο 62452

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 04-02-16 στις 19:40

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Ελέγχεις τις επαφές σου στον ασφαλειοδιακόπτη του πίνακα, την έξοδο του διακόπτη και εφόσον είναι όλα εντάξει, μεταβαίνεις με μικρό αερόθερμο (ή άλλη ωμική αντίσταση άνω των 1000 βατ) στον ηλιακό σου.
    Με μπαλαντέζα και κλέμες συνδέεις με προσοχή το αερόθερμο-αντίσταση στο καλώδιο του ηλιακού.
    Αν δεν δουλέψει, έχει τσακίσει κάπου το καλώδιο στη διαδρομή μέχρι τον ηλιακό σου.
    Αν δεν μπορείς να το εντοπίσεις που , το αντικαθιστάς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Γιατι να τα κανει ολα αυτα;
    Αν δηλ τον αναψει και μετρήσει πανω και εχει 220 υπαρχει λογος να γίνουν ολα αυτα;
    Που ακομα και αντισταση να εχει το καλωδιο παλι θα ζεστανει αλλα θα αργει.

    Φιλε μετρας στα ακρα της αντιστασης 220 την ωρα που λειτουργει;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι να τα κανει ολα αυτα;
    Αν δηλ τον αναψει και μετρήσει πανω και εχει 220 υπαρχει λογος να γίνουν ολα αυτα;
    Που ακομα και αντισταση να εχει το καλωδιο παλι θα ζεστανει αλλα θα αργει.

    Φιλε μετρας στα ακρα της αντιστασης 220 την ωρα που λειτουργει;
    Επειδή λόγω κακής επαφής μπορεί να έχει αναπτυχθεί σε κάποιο σημείο του καλωδίου της φάσης ή του ουδέτερου αντίσταση της τάξης των KΩ. Αυτό σημαίνει ότι στο ανοιχτοκύκλωμα θα μετράει κανονικά τάση 220Volts αλλά όταν θα συνδέσει το φορτίο πάνω (αντίσταση θερμοσίφωνα) τότε ουσιαστικά θα δημιουργήσει έναν διαρέτη τάσης με την πρώτη αντίσταση πχ 10KΩ και τη δεύτερη με 13Ω.

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Μπορεί να μετράς το ενδεικτικό λαμπάκι ή μπορεί το πολύμετρο σου να κάνει νούμερα.
    Μέτρησες για το αν έχει συνέχεια η αντίσταση και ήταν οκ;
    Εγώ λέω ότι φταίει η αντίσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Αντίσταση ανέφερε ότι την άλλαξε.
    Βασίλη, το ότι μετράς ρεύμα 230 βολτ δε σημαίνει απαραίτητα ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο έπακρο το ρεύμα που σηκώνει η διατομή του καλωδίου.

    Αν (και πιθανότατα αυτό συμβαίνει) το καλώδιο έχει τραυματιστεί και έχουν κοπεί ίνες του ΔΕΝ μπορεί το ρεύμα σε πλήρη ένταση να φτάσει στον προορισμό του.

    Είναι σαν να προσπαθείς να βάλεις με καλώδια ένα αυτοκίνητο μπροστά με διατομή καλωδίων μικρή. Αποκλείεται.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Αφου ρε παιδια αν μετραει 220 στα ακρα της αντιστασης την ωρα που λειτουργει πως ειναι δυνατον να δημιουργησει διαιρετη τασης,αφου ο διαιρετης τασης μειωνει Την Ταση καιη ταση του πηγαινει σωστα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μεταβλητή τάση και ρεύμα με τρανζίστορ
    By tesla005 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-17, 20:30
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-14, 11:42
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-13, 14:51
  4. Ρεύμα και Τάση: αλληλοεξαρτώνται????
    By lelek in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-13, 18:40
  5. Σύνδεση ηλιακού θερμοσίφωνα
    By Panoss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-12, 19:47

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας