Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Πατέντα με μοτεράκι 12 βολτ παραθύρου αυτοκινήτου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Νικος Ρουσσος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    279

    Προεπιλογή Πατέντα με μοτεράκι 12 βολτ παραθύρου αυτοκινήτου

    Γεια σας.
    Θέλω να κάνω μία πατέντα και θέλω την βοήθεια σας μιας και δεν είμαι ηλεκτρονικός .
    Θέλω να αυξομειώνω το ύψος ενός μοτέρ σε ένα μηχάνημα με ένα μοτεράκι 12V από παράθυρο αυτοκινήτου.
    Την κατασκευή την είχα φτιάξει και δούλευε με έναν διακόπτη 2 θέσεων 2 επαφών αλλά θέλω να της προσθέσω και δύο διακόπτες τερματικούς ( No – Nc ).
    Επιπλέον αντί για τον παραπάνω διακόπτη θέλω να βάλω δύο μπουτόν για αντιστροφή της φοράς στο 12βολτο μοτεράκι.

    Και τώρα οι ερωτήσεις :
    1) Τα Relai στην φώτο κάνουν ;
    2) Το σχηματικό που παραθέτω είναι εντάξει ;
    3) Πως μπορώ να το κάνω ώστε και να πατηθούν ταυτόχρονα και τα δύο μπυτόν να μην δημιουργεί πρόβλημα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    no nc.JPGRelai 1.jpgRelai 2.jpgΚαταγραφή sx.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Στην 3η φώτο με τα ρελέ δε φαίνεται τίποτα λόγω κακού focus.
    To κύκλωμά σου είναι λειτουργικό όπως το δείχνεις (ίσως μόνο να πρόσθετες ένα RC snubber στα άκρα του μοτέρ).

    Για τη μανδάλωση που ζητάς υπάρχουν τουλάχιστον δύο λύσεις:
    1) Μανδάλωση μέσω ελέγχου από μοναδικό διακόπτη τύπου "ON-OFF-ON" τον οποίο θα χρησιμοποιήσεις στη θέση των "SW3, SW4". Ουσιαστικά δηλαδή και να θέλεις να ενεργοποιήσεις την αντίθετη φορά θα πρέπει υποχρεωτικά να περάσεις πρώτα από τη θέση "OFF".
    2) Μανδάλωση με επιπλέον ρελέ μέσω της "NC" επαφής. Θα πρέπει να προσθέσεις δύο ακόμη μικρά ρελέ. Τα τυλίγματα του καθενός θα ενεργοποιούνται παράλληλα με τα ρελέ που έχεις ήδη (ένα ρελέ μαζί με το "RL1" κι ένα ρελέ μαζί με το "RL2". Η "NC" επαφή του ρελέ που θα ενεργοποιείται μαζί με το "RL1" θα συνδεθεί εν σειρά με τον "SW4" έτσι ώστε και να πατηθεί ο "SW4" να μη δώσει εντολή στο "RL2". Αντίστοιχη σύνδεση θα κάνεις και για το 2ο ρελέ...

    Το κύκλωμά σου δεν έχει αυτοσυγκράτηση οπότε αν θέλεις να το κάνεις με button και να λειτουργεί κι αφού το αφήσεις θα πρέπει να προβλέψεις μία ακόμη "NO" στα βοηθητικά ρελέ που σου ανάφερα αλλά κι ένα button "STOP" (NC) σε σειρά με την τροφοδοσία του κυκλώματος αυτοματισμού.

    Αν διαβάσεις προσεκτικά αυτά που σου έγραψα θα βγάλεις άκρη πιστεύω αλλιώς θα πρέπει να περιμένεις κάποιον να σου κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις σε χαρτί!

    Επίσης, για να σου πούμε αν κάνουν τα ρελέ θα πρέπει να ξέρουμε τα χαρακτηριστικά ισχύος του μοτέρ που ελέγχεις (ουσιαστικά πόσα αμπέρ "τραβάει").

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nestoras : 06-02-16 στις 22:26
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή


    εσύ απλά θα προσθέσεις σε σειρά με το κάθε μπουτον το τερματικό της κατεύθυνσης που αντιπροσωπεύει.
    όταν τερματίζει θα κόβει το ρελε της κατεύθυνσης και θα δουλεύει μόνο της άλλης. αν πατηθούν και τα δύο μπουτον απλά δεν θα κάνουν τίποτα. θα οπλίζουν τα ρελε αλλά δεν θα έχεις ούτε βραχυκύκλωμα ούτε κίνηση.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (09-02-16)

  5. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    εσύ απλά θα προσθέσεις σε σειρά με το κάθε μπουτον το τερματικό της κατεύθυνσης που αντιπροσωπεύει.
    όταν τερματίζει θα κόβει το ρελε της κατεύθυνσης και θα δουλεύει μόνο της άλλης. αν πατηθούν και τα δύο μπουτον απλά δεν θα κάνουν τίποτα. θα οπλίζουν τα ρελε αλλά δεν θα έχεις ούτε βραχυκύκλωμα ούτε κίνηση.
    Σαν αλέ ρετούρ το έκανες Λέπουρα!
    Το κύκλωμά σου προϋποθέτει ολόκληρο αυτοματισμό από το μηδέν κι όχι προσθήκη/προσαρμογή σε υπάρχον σύστημα.
    Ο σχεδιασμός αυτός σταματάει την κίνηση προς μια κατεύθυνση όταν πατηθεί το άλλο μπουτόν γεγονός που δεν ξέρουμε αν είναι επιθυμητό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.443

    Προεπιλογή

    Νομίζω το παρακάτω σχηματικό θα διευκολύνει . Αλλά ... όσο αφορά το 1ο σχηματικό θα το θεωρήσουμε χωρίς την ύπαρξη του ρελέ . Αλλά ως έναν απλό μηχανικό διακόπτη που ενώνει τις επαφές για την αντιστροφή του μοτέρ . και απλά θα προσθέσεις τους 2 διακόπτες του 1ου ποστ την 1η αριστερή φωτό στα σημεία 1 και 4 .
    http://www.electroschematics.com/960...-switch-relay/
    3) Πως μπορώ να το κάνω ώστε και να πατηθούν ταυτόχρονα και τα δύο μπυτόν να μην δημιουργεί πρόβλημα.
    Απλά φροντίζεις να μην ανακατώνεσαι με τα πίτουρα ...
    Το παραπάνω που λέω θα έχει ένα μειονέκτημα , ότι αν π.χ. στην μέση της διαδρομής και πριν να φτάσει σε κάποιο από τους 2 τερματικούς διακόπτες αν αφήσεις τον μηχανικό διακόπτη , αυτό θα συνεχίσει την πορεία του μέχρι να βρει τον όποιο τερματικό για να σταματήσει . Αν θέλεις να μπορείς να το σταματάς και στην μέση της διαδρομής με τον μηχανικό διακόπτη , τότε θα πρέπει να βρεις διακόπτη που ταυτόχρονα στα σημεία είτε στο 1-2-Τ1 είτε στο 3-4-Τ2 να είναι διακόπτες τύπου ΟΝ1 - OFF - ON2 .

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Νικος Ρουσσος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    279

    Προεπιλογή

    Γειά σας και σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.
    Το μοτεράκι αυτό υπολογίζω ότι θα τραβάει γύρω στα 5 αμπέρ.

    Γιάννη εντέλει ήταν απλή η λύση αλλά εγώ το έκανα πολύπλοκο.

    Δεν με πειράζει να σταματάει το μοτέρ αν πατηθεί και το δεύτερο μπουτόν ίσα – ίσα είναι απαραίτητο..

    Παναγιώτη όταν λες (ίσως μόνο να πρόσθετες ένα RC snubber στα άκρα του μοτέρ) τι εννοείς ;

    Η όλη κατασκευή θα γίνει από την αρχή οπότε δεν έχω πρόβλημα.
    Στο σχέδιο που ανεβάζω έχω βάλει και δύο λεντάκια (πράσινο/κόκκινο) για να μου δείχνει αν είναι σταματημένο το μοτέρ λόγω του τερματικού διακόπτη.

    Θα ήθελα τις παρατηρήσεις σας.
    Ευχαριστώ.

    Διακόπτες με ρελε.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Τα led νομίζω ότι τα έχεις ανάποδα στο σχηματικό!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (09-02-16)

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Νικος Ρουσσος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    279

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη αυτό εννοούσες (φώτο).
    Τώρα είναι ΟΚ ;
    Εντέλει δεν μου είπες τι είναι το (ίσως μόνο να πρόσθετες ένα RC snubber στα άκρα του μοτέρ).
    Ρωτάω για να μαθαίνουμε.

    Ευχαριστώ

    Διακόπτες με ρελε B.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Ένα απλό δικτύωμα R-C σε σειρά παράλληλα με τα άκρα του μοτέρ που κάνει "καταστολή" των υψηλών τάσεων κατά τη διακοπή λειτουργίας του μοτέρ.

    Ρίξε μια ματιά και στο συννημένο. Έβαλα διακόπτη τύπου "toggle" "ON-OFF-ON".
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Νικος Ρουσσος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    279

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη είχα βρεί στον θείο Google το παρακάτω συνημμένο αλλά έλεγε ότι ήταν για AC μοτερ ενώ για DC μοτέρ είχε μόνο την δίοδο.
    Βέβαια το φίλτρο το βάζει στις επαφές του διακόπτη αλλά το δικό μου μοτεράκι είναι 12V συνεχές.

    resource.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μοτεράκι αναδευτήρα σε τριβείο
    By antonisfa in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-17, 23:37
  2. Πρόβλημα με μοτεράκι dc
    By sakishlek in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-15, 20:34
  3. σύνδεση διακόπτη παραθύρου.
    By brasidas12 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-14, 17:41
  4. Μοτέρ παραθύρου
    By lakafitis in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-11, 20:58
  5. Πατέντα με cdplayer αυτοκινήτου.
    By kanivalos in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-10, 00:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας