Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 35

Θέμα: σερνεται ο υπολογιστης.

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα windows 10 το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου το αφιερώνει στην κατασκοπεία, και στα περιττά προγράμματα που θέλει να σου πουλήσει και κατεβάζει άρον άρον updates
    Όπως και στα περισσότερα android κινητά. Έχει τόσες άχρηστες εφαρμογές μέσα που αν δεν ξέρεις να routαρεις σου κατσικώνονται με το ζόρι.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μένα όλα τα περιφερειακά έχουν δουλέψει, δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.



    Σωστό, αυτό ισχύει για πολλές δουλειές.


    Αυτό δεν το κατάλαβα.
    Εχω καρτες τηλεορασης,εκτυπωτες ,μοντεμ κλπ.καποια ειναι παλια τα οποια με το ζορι προσπαθουμε να τα συντηρουμε να υπαρχουν απο xp σε 7,8 και τωρα 10.τι να πω αν εσενα ολα αυτα σου δουλευουν ,μαλλον δεν εχω κανει καλες επιλογες .
    Για αυτο που δεν καταλαβες να εξηγησω:ειχα εναν multirama,αφου μου εβγαλε την ψυχη να τον στησω αδυνατουσε να δουλεψει το ξεκλειδωμα με δακτυλικο.δεν γυρναγε απο hibenation σε λειτουργια κα τετοια κουλα.αυτα σε αναγκαζουν να τρεχεις σε φορα να γραφεις οτι καλο-σωστο-λαθος λεει ο καθενας και να γινεται χειροτερο ακομα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πατέντες Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως και στα περισσότερα android κινητά. Έχει τόσες άχρηστες εφαρμογές μέσα που αν δεν ξέρεις να routαρεις σου κατσικώνονται με το ζόρι.
    Ποιος θα κανει ομως σωστο root? Ετσι την πατησα με το προηγουμενο και οτι rom εβρησκα ειχε μεσα οτι μαλακια ηθελες της google και διαφημιστικα μπανερακια στην αρχικη οθονη. Συμβιβαστηκα με την stock rom και ηρεμησα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Cool

    Λίγο offtopic, αλλά επειδή αναφέρθηκε το Linux, ας ακούσετε την άποψη και ενός χρήστη του.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν διαβάζω τα κολακευτικά λόγια από τους διάφορους χρήστες για το Linux, πάντα θυμάμαι συνειρμικά το τρίτο πρόγραμμα και τον σκηνοθέτη Αγγελόπουλο.
    Λέγονται τα καλλίτερα λόγια όμως κανένας σχεδόν δεν το ακούει και δεν τον βλέπει αντίστοιχα.
    Τα τελευταία 10+ χρόνια χρησιμοποιώ αποκλειστικά Linux σε όλους μου τους υπολογιστές (τόσο στο προσωπικό μου laptop και desktop όσο και στην εργασία) καθώς και Open Source εφαρμογές όπου υπάρχουν.

    Τους λόγους θα μπορούσα να τους μοιράσω σε 2 κατηγορίες
    • Καθαρά τεχνικοί
      • Σταθερότητα
      • Καλύτερη αξιοποίηση διαθέσιμων πόρων (χωρίς σπατάλη μνήμης, CPU κλπ) με αποτέλεσμα ένα συγχρονο λειτουργικό σύστημα να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε hardware στο οποίο τα Windows θα σέρνονταν
      • Ασφάλεια (δεν χρειάζονται ένα σωρό εργαλεία για να μπαλώσουν κενά του λειτουργικού)
      • Ευελιξία καθώς μπορώ να έχω απόλυτο έλεγχο σε όποιο τμήμα του λειτουργικού θελήσω
      • Υποστήριξη ακόμα και παλαιού hardware για το οποίο στα τελευταία Windows δεν υπάρχουν drivers

    • Ιδεολογικοί
      • Δε θέλω να πληρώσω για ένα λειτουργικό όταν υπάρχει κάτι ανώτερο και δωρεάν
      • Η χρήση πειρατικών Windows δεν είναι η λύση διότι με αυτον τον τρόπο κερδίζει μόνο η Microsoft
      • Δε δέχομαι το κράτος μου να εξάγει τεράστια ποσά συναλλάγματος κάθε χρόνο λόγω του εγκλωβισμού στα προϊόντα της
      • Δε δέχομαι να χρησιμοποιώ ένα λειτουργικό που αποδεδειγμένα με κατασκοπεύει



    Μπορεί κάποιος να διαβάζει τα όσα έγραψα και να σκεφτεται "εγώ τα Windows τα έχω δωρεάν ούτως ή άλλως" διότι είτε τα πληρώνει άλλος (πχ εργοδότης) είτε τα κατέβασα πειρατικά, αλλά για σκεφθείτε:
    Αν η Microsoft ως κολοσσός λογισμικού που είναι, ήθελε να περιορίσει την πειρατεία δε θα μπορούσε να το κάνει;
    Μήπως κερδίζει ακόμα περισσοτερο διαμορφώνοντας τους πάντες ως χειριστές των προϊόντων της και άρα εγκλωβίζοντάς τους σε αυτά;
    Πόσο πραγματικά κοστίζει ο εγκλωβισμός στα Windows και ποιος τον πληρώνει τελικά;

    Αυτός π.χ. είναι και ο λόγος που οι νεότερες εκδόσεις Word επιμένουν να δημιουργούν αρχεία τύπου .docx τα οποία είναι μέν ένα ανοικτό πρότυπο αλλά δεν είναι δωρεάν, απαιτεί αδειοδότηση πληρώνοντας στην Microsoft. Από την άλλη υπάρχει το Open Document Format (.odt) το οποίο είναι δωρεάν και ελεύθερο για χρήση (γι' αυτό το λόγο έχει υιοθετηθεί και από την Ευρωπαϊκή Ένωση).
    Αυτός είναι ένας φαύλος κύκλος, όλοι γράφουν .docx (ή ακόμη χειρότερα .doc) επειδή ξέρουν πως οι παραλήπτες των αρχείων θα έχουν σίγουρα Office (αγορασμένο ή πειρατικό), και φτάνουμε στο σημείο να ακούμε το χρεωκοπημένο ελληνικό δημόσιο να συνάπτει συμφωνίες με την Microsoft (με επιμελώς κρυμμένο το κόστος) ή π.χ. γνώση MS Excel (και όχι λογιστικού φύλλου) να εξετάζεται στον ΑΣΕΠ κλπ κλπ


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι άδικο να συγκρίνεις ένα λειτουργικό με το οποίο μόνο μπαίνεις στο internet με ένα άλλο που κάνεις τα πάντα.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε πως ένας υπολογιστής με Linux δεν είναι για σοβαρή δουλειά χωρίς να έχετε δοκιμάσει κάτι άλλο. Όποιος ενδιαφέρεται θα του πρότεινα να δοκιμάσει μια διανομή σαν το Linux Mint αλλά να της αφιερώσει λίγο χρόνο. Άλλωστε ούτε τα Windows τα μάθατε μέσα σε μια μέρα


    Τέλος, σχετικά με την υποστήριξη hardware, όλα είναι θέμα επιλογών. Προσωπικά δεν αγοράζω hardware που δεν υποστηρίζεται στο Linux (αν και πλέον σπάνια να βρεις κάτι που να μην υποστηρίζεται). Κάνοντας μια μικρή έρευνα αγοράς πριν την αγορά βλέπω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, οπότε μένω μακρυά.
    Συνήθως τα προβλήματα έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι η Microsoft προσπαθεί να εγκλωβίσει και τους κατασκευαστές hardware συνάπτωντας συμφωνίες ώστε να μην δίνουν πληροφορίες για τις συσκευές σε όσους θέλουν να αναπτύξουν open source drivers.
    Δεν ξέρω για εσάς, αλλά όταν βλέπω ότι κάποιοι συνάπτουν συμφωνίες για το πως θα με εκμεταλλευτούν καλύτερα μεταξύ τους, δεν το ευχαριστιέμαι και ιδιαίτερα, θα ψάξω για εναλλακτικές λύσεις από άλλους κατασκευαστές.

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 08-02-16 στις 12:26
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    street (08-02-16)

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Δεν υποβαθμίζω τις δυνατότητες του Linux, απλά αναφέρομαι σε όλους αυτούς που λένε: ήταν χάλια το pc μου (αφού το ξεπάτωσαν στο βαλέ βγάλε), έβαλα ubuntu και σώθηκα. Τα windows σε ένα σπίτι καλώς η κακώς είναι και παιχνιδομηχανή και εργαλείο και γραφομηχανή και πειραματόζωο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υποβαθμίζω τις δυνατότητες του Linux, απλά αναφέρομαι σε όλους αυτούς που λένε: ήταν χάλια το pc μου (αφού το ξεπάτωσαν στο βαλέ βγάλε), έβαλα ubuntu και σώθηκα.
    Το οποίο όμως στέκει τεχνικά, διότι όταν τα Windows δε μπορούν να διαχειριστούν επιτυχώς την Registry τους και χρειάζονται επιπλέον εργαλεία για να διαγάφουν τα σκουπίδια των απεγκαταστάσεων και να ελλατώνουν το μέγεθός της, το Linux έχει μια διαφορετική φιλοσοφία (ανεξάρτητα configuration files ανά εφαρμογή) η οποία και αποδεικνύεται πολύ πιο ευέλικτη και σταθερή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  8. #27
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    το σπασατε το θεμα ... να πω και κατι επι του θεματος ?
    Φορητος dell me intel celeron 2,16ghz kai 4gb ram εδω και ενα...
    καθαριστηκε ποτε ? μπας (??) και εχει μαζεψει κετσε ? περσιδες ? ειδικα αν ειναι καπνιστης ο χρηστης ... ! λογικο ειναι το λαπτοπακι σου να δυσανασχετει προκειμενου να μην σου καψει κατι απλα καθυστερει για να ψυξει τα αναλογα κοματια μεσα του και αναλογος προχωραει
    γενικα αν δεν ειναι καθαρος ο σαλιγκαρος και οι περσιδες του παστες του ... τοτε ναι εχεις προβλημα ...! τ να σε κανουν τα σοφτ και τα μοφτ


    παμε και στο ον/οφφ τοπικ windows vs linux vs mac vs android χαχαχα καλα ρε ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Kioan
    Οκ,συμφωνω μαζι σου σε ολα.
    Καταρχην πρεπει να το δουμε σαν φιλοσοφια οτι πρεπει να κανουμε απεταξαμειν την μικροσοφτ.Οσο καιρο προσπαθησα να συμβιωσω με το λινουξ,απαιτησαν αρκετη υπομονη και βεβαια αριστες γνωσεις χειρισμου για τα αλυτα προβληματα.καθοτι τα linux μονο αλυτα εχουν,στην καθημερινοτητα δεν θ αντιμετωπισεις καννενα ,και δεν τα καταφερα ποτε.(τωρα θυμηθηκα μια περιπτωση που δεν εμπαινε η οθονη και το πισι σε stand by και οταν καταφερα και το εκανα δεν μπορουσα να δω ταινια χωρις να κουναω το ποντικι ανα 5λεπτο )
    Για τα εξωτερικα hardware δυστηχως,,ποτε δεν το κοιταω αυτο ,με αποτελεσμα να τρωω πακετο.
    Το μεγαλο θεμα ομως ειναι προγραμματα που τρεχουν μονο windows,που σε αναγκαζαν να τα εχεις θελωντας και μη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη edgar
    Όνομα
    *
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    *
    Μηνύματα
    326

    Προεπιλογή

    Του οφτοπικ το αναγνωσμα.

    1) Ειχε ο αλλος προβλημα και αντι για κανα defragment/disk cleanup απο windows ειπωθηκε να κατεβασει οτι σαβουρα υπαρχει για να κανει κατι το οποιο το συστημα σου μπορει να το κανει ουτως η αλλως.

    2) Linux Vs Windows : Fight!
    Ωραιο και αγιο το δωρεαν λογισμικο και καθαρo κουτελο και δεν ξερω γω, αλλα στο τελος της ημερας θελω MS office και οχι το σαπιο Libre , θελω notepad++ και οχι gedit, θελω να τρεχω altium και οχι kicad, θελω να τρεχω Visual Studio. Και αμα μου μιλησετε για virtualization τοτε τι διαφορα θα ειχε αν για τα κυριοτερα προγραμματα εκανα virtual machine αντι να βαλω τα υπολοιπα open source σε win?

    Τελος, θα αναφερω οτι ειπωθηκε και πιο πανω. Το λειτουργικο ειναι τοσο καλο εργαλειο οσο καλος ειναι ο χρηστης του. Μην βαζεις σαβουρα για να μην εχεις σαβουρα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη edgar : 08-02-16 στις 17:56

  11. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παιδια ο υπολογιστης επανηλθε στα επιπεδα λειτουργιας του οποτε δεν τιθεται θεμα οφ τοπικ.
    1.οντως αν και ειχα κανει Πρόσφατα ελεγχο στο δισκο,δεν μου περασε απο το μυαλο,αν και δεν κατεβαζω, γραφω-σβηνω.θα το τσεκαρω και αυτο.
    2.για καποια προγραμματα ειναι κολλημα αφου υπαρχουν αλλα εξισου καλα η καλυτερα.τα εχεις αγορασει;
    Για τα αλλα συμφωνω.
    Για την σαβουρα ,μαλλον συγκαταλεγομαι στους καλους χρηστες,δεν κατεβαζω σαβουρα και ειμαι προσεκτικος.
    Αλλα τα windows φιλε μου δεν ειναι για το 1 η 5% των χρηστων που γνωριζουν 5-10 πραγματα αλλα για ολους.εδω εχει αποτυχει παταγωδως .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GeorgeVita (08-02-16)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ RASBERRY
    By aporiess in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-17, 22:43
  2. Το φορουμ σερνεται.
    By aris285 in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-16, 18:13
  3. Υπολογιστης αντιστασης LED
    By Phatt in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-12, 12:17
  4. Υπολογιστης δικτυωματος αντιστασεων.
    By gf in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-10, 10:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας