Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: rj 11 - splitter απώλειες ισχύος κ ADSL

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dr_Giwrgos
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή rj 11 - splitter απώλειες ισχύος κ ADSL

    Θέλω να ρωτήσω σχετικά με το πόσο επηρεάζει ένα rj-11 splitter την ταχύτητα του adsl.

    Στο σπίτι μου έχω την εξής συνδεσμολογία

    rj-11 μπρίζα ---> φίλτρο adsl -->

    1η έξοδος στο router

    2η έξοδος στην τηλεφωνική συσκευή

    Αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάλω ένα spliiter στην 2η έξοδο του φίλτρου κ να χωρίσω την γραμμή σε δύο ώστε να έχω δύο τηλεφωνικές συσκευές.

    Το σπίτι είναι παλιό κ έχει μόνο μια μπρίζα τηλεφώνου. Το καλώδιο που φτάνει σε αυτήν έχει δύο χοντρά μονοκλωνα καλώδια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πληροφορήθηκε ο Αριστοτέλης από κάποιον ότι μερικοί τον έβριζαν. Ο φιλόσοφος απάντησε: «Καθόλου δεν με νοιάζει. Όταν είμαι απών, δέχομαι ακόμα και να με μαστιγώνουν».

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Καλημερα,

    αν τα καλωδια και τα spliter ειναι οκ δεν θα εχεις καμια απωλεια. Μπορεις να το κανεις κανονικα.

    Για να εισαι και σιγουρος αν μπορεις μπες στο modem πριν κανεις την αλλαγη και δες σε τι ταχυτητα εισαι. Αν δεν αλλαξει μετα την αλλαγη εισαι κομπλε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dr_Giwrgos
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα,

    αν τα καλωδια και τα spliter ειναι οκ δεν θα εχεις καμια απωλεια. Μπορεις να το κανεις κανονικα.

    Για να εισαι και σιγουρος αν μπορεις μπες στο modem πριν κανεις την αλλαγη και δες σε τι ταχυτητα εισαι. Αν δεν αλλαξει μετα την αλλαγη εισαι κομπλε
    Ευχαριστώ για την ενημέσωση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πληροφορήθηκε ο Αριστοτέλης από κάποιον ότι μερικοί τον έβριζαν. Ο φιλόσοφος απάντησε: «Καθόλου δεν με νοιάζει. Όταν είμαι απών, δέχομαι ακόμα και να με μαστιγώνουν».

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    μπορείς να κάνεις και αυτό που έκανα εγώ....επειδή ήθελα τουλάχιστον 3 συσκευές τηλεφώνου +1 fax (λόγω μεγάλου σπιτιού) αποφάσισα να κάνω το εξής...

    πρίζα οτε-----σπλιτερ-----φίλτρο-----διανομέας 6 θέσεων και εκεί κουμπώνουν παράλληλα οι συσκευές.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορείς να κάνεις και αυτό που έκανα εγώ....επειδή ήθελα τουλάχιστον 3 συσκευές τηλεφώνου +1 fax (λόγω μεγάλου σπιτιού) αποφάσισα να κάνω το εξής...

    πρίζα οτε-----σπλιτερ-----φίλτρο-----διανομέας 6 θέσεων και εκεί κουμπώνουν παράλληλα οι συσκευές.....
    Πάντα το είχα απορία αυτό. Αν σηκώσεις πάνω από 1 τηλέφωνα ταυτόχρονα, το μεγάλο ρεύμα της γραμμής δεν θα οδηγήσει τα πηνία του φίλτρου σε κορεσμό με αποτέλεσμα να πάψει το φιλτράρισμα και το router να χάσει τον συγχρονισμό με την τηλεφωνική γραμμή;

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Φίλιππε, μιας και το aDSL Splitter είναι στην ουσία ένα LowPass Filter, που δίνει passthrough σήμα στο aDSL, αλλά φιλτραρισμένο σήμα στο τηλέφωνο, ΛΟΓΙΚΑ δεν θα έχει καμία επίδραση στο σήμα aDSL, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει κανένα κύκλωμα. Ολα τα φίλτρα είναι στο τμήμα της τηλεφωνικής γραμμής, επομένως, η οποιαδήποτε υποβάθμιση θα εμφανιστεί στις τηλεφωνικές συσκευές...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    δύο ασύρματα και ένα σταθερό που έχω το μόνο που παρουσιάζουν αν σηκώσω και τα τρία είναι να χάνετε το σήμα στο σταθερό(υποθέτω λόγο μεγαλύτερης ανάγκης ρεύματος λειτουργίας από την γραμμή) και δουλεύουν μόνο τα ασύρματα. αλλά το ιντερνετ δεν μου έχει παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλιππε, μιας και το aDSL Splitter είναι στην ουσία ένα LowPass Filter, που δίνει passthrough σήμα στο aDSL, αλλά φιλτραρισμένο σήμα στο τηλέφωνο, ΛΟΓΙΚΑ δεν θα έχει καμία επίδραση στο σήμα aDSL, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει κανένα κύκλωμα. Ολα τα φίλτρα είναι στο τμήμα της τηλεφωνικής γραμμής, επομένως, η οποιαδήποτε υποβάθμιση θα εμφανιστεί στις τηλεφωνικές συσκευές...
    Μα το φίλτρο δεν μπαίνει ώστε ένα τηλέφωνο να μην εμφανίζεται άμεσα παράλληλα ενωμένο στην ADSL γραμμή στην οποία διακινούνται υψηλές συχνότητες επηρεάζοντας το σήμα (πολλά τηλέφωνα έχουν εσωτερικά έναν πυκνωτή της τάξης των 33nF ενωμένο παράλληλα στα καλώδιά τους);

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Από τα φίλτρα που έχω δει μέχρι τώρα, απλά κάνουν αποκοπή υψηλών συχνοτήτων της γραμμής προς το τηλέφωνο. Η σύνδεση του router δεν έχει κανένα απολύτως εξάρτημα. Είναι τελείως passthrough. Δηλαδή αν δεν έχεις τηλεφωνική συσκευή είναι καλύτερα να συνδέσεις την γραμμή aDSL κατ' ευθείαν επάνω στο router για να γλυτώσεις βύσματα και καλώδια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Εγώ δεν είπα κάτι διαφορετικό. Είπα τί θα γίνει αν παράλληλα στη γραμμή μπει ένας πυκνωτής (που υπάρχει ήδη στο τηλέφωνο, και εφόσον τα πηνία των φίλτρων δεν θα έχουν πια αυτεπαγωγή). Δηλαδή αν ο πυκνωτής αυτός θα βραχυκυκλώσει τα υψίσυχνα σήματα της γραμμής με αποτέλεσμα να μην έχεις internet.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ADSL Splitter κεντρικής εγκατάστασης (NID POTS) από που?
    By Enexomenos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-15, 00:19
  2. Απώλειες πρίζας TV
    By sepfen in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-14, 23:29
  3. Απώλειες καλωδίων
    By gRooV in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-11, 18:23
  4. 12 v σε 5 v χωρίς απώλειες
    By Βασίλης_Μ in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-11, 12:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας