Σελίδα 12 από 47 ΠρώτηΠρώτη ... 2 10 11 12 13 14 22 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 111 έως 120 από 465

Θέμα: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ MG/SP PARADOX

  1. #111
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη kesanis
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα PGM1/2/3/4 σκανδαλίζονται (trigger) με 0.0 ή 12 V και η επιλογή γίνεται με το jumber που βρίσκεται πάνω στην πλακέτα του SP6000. Εργοστασιακά το jumber είναι τοποθετημένο για σκανδαλισμό (trigger) με (-)0.0V

    1. Το ΝΟ/ΝC το αφήνεις όπως είναι δηλ. NO

    2. Στο PGM timer βάζεις 0 sec. Ετσι το PGM παραμένει ενεργοποιημένο για όσο χρόνο έχεις ορίσει να κτυπά η σειρήνα (default 4 min) και απενεργοποιείται αμέσως μόλις αφοπλίσης τον συναγερμό ή αν δεν τον αφοπλίσης μόλις ολοκληρωθεί ο χρόνος που έχεις ορίσει να κτυπά η σειρήνα. Εάν δώσεις τιμή στο PGM timer π.χ. 30 sec τότε το deactivation του PGM θα γίνει 30 sec αργότερα απο τον αφοπλισμό του συναγερμού ή την λήξη του χρόνου που έχεις ορίσει να κτυπά η σειρήνα.


    Καλημέρα και ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.

    Ένα ακόμη, το MODE στο PGM πως πρέπει να είναι? Steady ή Pulse? Από αυτά που γράφεις να θεωρήσω ότι πρέπει να είναι steady?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kesanis : 23-10-17 στις 11:42
    Using Tapatalk

  2. #112
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Ένα ακόμη, το MODE στο PGM πως πρέπει να είναι? Steady ή Pulse? Από αυτά που γράφεις να θεωρήσω ότι πρέπει να είναι steady?
    Σωστά, steady.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον georgeb1957 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kesanis (23-10-17)

  4. #113
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη kesanis
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Θενκς. Υπόχρεος!

    Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Using Tapatalk

  5. #114
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη kesanis
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Απλά, να διευκρινησω ένα δυο πραγματακια σχετικά με την διασύνδεση και ρύθμιση του board (sp6000) στην σύνδεση της σειρήνας (sir/pll) σε περίπτωση που την οδηγησετε κατευθείαν απο κάποιο pgm, εκτός βέβαια του 5.

    1η περίπτωση: +/-/ssp-. Σύνδεση του ssp- στο χ pgm, θελει pull down resistor 4.7k απο το aux- και ρύθμιση του jumper στο board για διέγερση με +.

    2η περίπτωση: +/-/SSP+. Σύνδεση του SSP+ στο x pgm, θέλει pull up resistor 4.7k απο το aux + και ρύθμιση του jumper στο board για διέγερση με -.

    Φυσικά θα πρέπει να γίνουν και τα σεταρισματα που διευκρινίστηκαν στα αμέσως προηγούμενα ποστ.

    Με ταλαιπώρησε λίγο είναι η αλήθεια μιας και ηταν το πρώτο σύστημα που έστησα και απο πληροφορίες στο νετ ..... 3 λαλούν και 2 χορεύουν!
    Συν του οτι ήθελα τον onboard ρελέ για δεύτερη σειρήνα μη αυτό-τροφοδοτούμένη και δεν μου αρεζε να βάλω χύμα εναν ρελέ μέσα στο κουτί για την sir αφού ουτως ή άλλως τα pgm συν το jumper αυτή την δουλειά μου έκαναν.

    Και πάλι ενα ευχαριστώ στον φίλο george που βοήθησε αφάνταστα με τις συμβουλές του, πιο πριν.

    Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kesanis : 25-10-17 στις 23:14
    Using Tapatalk

  6. #115
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Καλησπερα,σήμερα ηρθε η ωρα να προχωρησω κ στην τοποθετηση της επεκτασης ZX32D που εχω, πανω στον evo hd.Ξεκιναω λοιπον ,δινω ρευμα απο μετασχηματιστη,πηγαινω στο bus input της επεκτασης κ συνδεω το GRN και το YEL πανω στα αντιστοιχα του evo.Δεν ξερω ομως το BLK και RED που πανε.Λογικα στο AUX του evo στο + κ -.Βεβαια το φοβηθηκα να το συνδεσω ετσι,μην τυχον κ καψω την επεκταση,οποτε μηπως καποιος εχει κανει την αντιστοιχη συνδεση κ μπορει να βοηθησει?
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg _32d.jpg (54,1 KB, 39 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #116
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Μάνο καλησπέρα,
    Πρέπει να ενώσεις το bus απο το panel στο module ZX32D συνδέοντας και τα 4 καλώδια RED-BLK-GRN-YEL. Τα RED και BLK στο AUX + και - του Panel
    Αλήθεια, 2 module ΖΧ8 με διπλασιασμό ζωνών (ΑΤΖ) δεν σε κάλυπτε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #117
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Γιώργο και σε ευχαριστω για την απάντηση-βοήθεια.Σχετικά με αυτό που με ρωτάς δεν ήθελα να μπλέξω με διπλασιασμό ζωνών,γι αυτό κ πριν 2 χρόνια αγόρασα το zx32.
    H λογική μου ήταν κανένας διπλασιασμός,όλες οι ζώνες eol,και κάθε παγίδα και κάθε ραντάρ σε ξεχωριστή ζώνη.Με τον τρόπο αυτό νομίζω ότι έχω πιο απλή και ευκολη εγκατάσταση,πιο εύκολο εντοπισμό τυχόν προβλημάτων και ίσως λίγο πιο ασφαλες σύστημα.Οι μόνες ζώνες που δεν θα είναι αυτόνομες,θα είναι κάποια tamper σε εσωτερικά ρανταρ (αλήθεια ποια η γνώμη σου για τα paradox nv5?) που θα τα βάλω σε 24ωρες ζώνες(αν καταφέρω να τα συνδέσω φυσικά).Όλα αυτά στα δικό μου μυαλό βέβαια,με την ερασιτεχνική μου λογική.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #118
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAN0S Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... H λογική μου ήταν κανένας διπλασιασμός,όλες οι ζώνες eol,και κάθε παγίδα και κάθε ραντάρ σε ξεχωριστή ζώνη...


    Σίγουρα χρησιμοποιώντας τις ζώνες ως έχουν δηλ. χωρίς διπλασιασμό έχεις καλύτερη εποπτεία στο σύστημα, εγώ πάντως σχεδόν πάντα κάνω κάθε ζώνη διπλή για να έχω περισσότερες ανεξάρτητες ζώνες και φυσικά δεν υπάρχει θέμα δυσλειτουργείας ή ψευδοσυναγερμών κ.λ.π Τις 8 ζώνες που έχει το πανελ (16 με διπλασιασμό) τις χρησιμοποιώ αποκλειστικά για τις μαγνητικές επαφές στις πόρτες και τα παράθυρα. Για τους υπέρυθρους ανιχνευτές χρησιμοποιώ διευθυνσιοτούμενα modules π.χ. για εσωτερικούς χώρους τα DM70, για κουρτίνες σε εξωτερικούς χώρους τα NV35MX, για θραύση κρυστάλλων τα DG467 κ.λ.π Τα πλεονεκτήματα με τα Bus modules είναι πολλά. Αρχίζοντας απο την εγκατάσταση π.χ. βλέπε ΕΔΩ μέχρι την απομακρυσμένη παραμετροποιησή τους μέσω του babyware π.χ. ευαισθησία αισθητήρα, Antimask, Tamper κ.λ.π.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgeb1957 : 13-01-18 στις 16:33

  10. #119
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Γιώργο,στο babywear (εχω την τελευταια του εκδοση) μπαίνω στο zones και βλεπω όλες τις ζώνες δηλ μέχρι τις 192 που μπορει να υποστηρίξει ο evo.Απο αυτες εγώ έχω 40 τώρα (8 + 32 απο τo ZX 32d).Οταν όμως πηγαίνω στην καρτέλα //input speed -atz -eol resistor// μου βγάζει μόνο της 16 του evo (δηλ της 8 φυσικές κ τις άλλες 8 που θα ΄είχα αν έκανα διπλασιασμό).Ετσι δεν μπορώ να ορίσω πoιες ζώνες είναι eol κ ποιες όχι.Οσες παγίδες έχω βάλει στην επέκταση λείτουργουν κανονικά,άρα νομιζω ότι δεν είναι απο το zx32.Απο το πρωί το παλεύω κ δεν μπορώ να βρώ τι είναι,μήπως οφείλετε στο babywear?(με δεδομένο ότι μου δημιουργεί κ άλλα θεματάκια πχ του βαζω όνομα ζώνης αλλα στο πληκτρολόγιο(TM50) δεν το αποθηκεύει σωστά).

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #120
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAN0S Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Οταν όμως πηγαίνω στην καρτέλα //input speed -atz -eol resistor// μου βγάζει μόνο της 16 του evo (δηλ της 8 φυσικές κ τις άλλες 8 που θα ΄είχα αν έκανα διπλασιασμό).Ετσι δεν μπορώ να ορίσω πoιες ζώνες είναι eol κ ποιες όχι....
    Ετσι είναι όπως τα λές. Η καρτέλα "input speed -atz -eol resistor" αναφέρεται ΜΟΝΟ στις ζώνες του πανελ. Οι υπόλοιπες 32 ζώνες ανήκουν στο module ΖΧ32d. Επομένως θα πρέπει να κάνεις διπλό κλίκ με το mouse στην καρτέλα του ZX32d και στην νέα καρτέλα που θα εμφανισθεί θα δείς όλα τα sections με τις ιδιότητες που υποστηρίζει το module.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAN0S Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... με δεδομένο ότι μου δημιουργεί κ άλλα θεματάκια πχ του βαζω όνομα ζώνης αλλα στο πληκτρολόγιο(TM50) δεν το αποθηκεύει σωστά).
    Χρησιμοποίησε για την ονομασία των ζωνών μόνο Αγγλικούς χαρακτήρες και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgeb1957 : 13-01-18 στις 23:34

Σελίδα 12 από 47 ΠρώτηΠρώτη ... 2 10 11 12 13 14 22 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-18, 09:49
  2. Προγραμματισμος paradox sp.
    By vasilllis in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-15, 17:08
  3. Εξωτερικη σειρηνα Paradox με κεντρο Paradox Evo
    By mjtir in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-13, 18:30
  4. προγραμματισμος με c
    By johny16 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-08, 14:04

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας