Σελίδα 3 από 47 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 465

Θέμα: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ MG/SP PARADOX

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Επίσης στο Ελληνικό manual δεν βρήκα( ή δεν είδα),ρύθμιση για την επέκτασης ζώνης ΖΧ8.Θέλει και αυτή η κάποια ρύθμιση ή με το που την συνδέω δουλεύει κανονικά?
    Τα modules επέκτασης των ζωνών για τις σειρές της Paradox είναι 2 ειδών:

    • ZX8: Εχει 8 ζώνες επέκτασης αλλά μπορούν με διπλασιασμό να γίνουν 16 ΜΟΝΟ στην σειρά EVO. Στις σειρές MG/SP παρέχει 8 ζώνες.
    • ΖΧ8SP: Εχει 8 ζώνες επέκτασης για τις σειρές MG/SP

    Επομένως σε συμφέρει να χρησιμοποιήσεις την ZX8SP που είναι και φθηνότερη.
    Το control panel SP6000 έχει 8 φυσικές ζώνες. Για να έχεις το μέγιστο 32 ζώνες, χρειάζεσαι 3 module ZX8. Εάν με διπλασιασμό κάνεις 16 τις ζώνες του SP6000 τότε για να φθάσεις τις 32 χρειάζεσαι 2 ZX8SP.
    Η ρύθμιση σε ποιές ζώνες θα αντιστοιχούν οι ζώνες των module επέκτασης, ρυθμίζονται με jumbers που βρίσκονται πάνω στα ΖΧ8/ZX8SP.
    Για περισσότερες λεπτομέρειες βλέπε τα αποσπάσματα απο τα manual που επισυνάπτω
    zx8.jpgzx8_jumber_setting.png

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Δεν εχω καταλαβει γιατι ζητα 2 τροφοδοτικα για το hub2, δν μπορεις να το τροφοδοτησεις με ενα τροφοδοτικο?
    Mπορείς αλλά δεν είναι σωστό δηλ. τα 2 bus εξόδου μπορούν να τροφοδοτούνται με την ίδια τάση του bus εισόδου. Αλλά ο σωστός σχεδιασμός απαιτεί για την πλήρη απομόνωση, τα bus εξόδου να τροφοδοτούνται από 2 ανεξάρτητες πηγές τάσης. Διότι διαφορετικά εάν βραχυκυκλωθεί ένα bus εξόδου αυτόματα βραχυκυκλώνονται και όλα τα bus που μοιράζονται τάση απο την ίδια πηγή.
    hub2.png

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgeb1957 : 22-02-16 στις 01:53

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα modules επέκτασης των ζωνών για τις σειρές της Paradox είναι 2 ειδών:

    • ZX8: Εχει 8 ζώνες επέκτασης αλλά μπορούν με διπλασιασμό να γίνουν 16 ΜΟΝΟ στην σειρά EVO. Στις σειρές MG/SP παρέχει 8 ζώνες.
    • ΖΧ8SP: Εχει 8 ζώνες επέκτασης για τις σειρές MG/SP

    Επομένως σε συμφέρει να χρησιμοποιήσεις την ZX8SP που είναι και φθηνότερη.
    Το control panel SP6000 έχει 8 φυσικές ζώνες. Για να έχεις το μέγιστο 32 ζώνες, χρειάζεσαι 3 module ZX8. Εάν με διπλασιασμό κάνεις 16 τις ζώνες του SP6000 τότε για να φθάσεις τις 32 χρειάζεσαι 2 ZX8SP.
    Η ρύθμιση σε ποιές ζώνες θα αντιστοιχούν οι ζώνες των module επέκτασης, ρυθμίζονται με jumbers που βρίσκονται πάνω στα ΖΧ8/ZX8SP.
    Για περισσότερες λεπτομέρειες βλέπε τα αποσπάσματα απο τα manual που επισυνάπτω
    zx8.jpgzx8_jumber_setting.png

    Έχω το ZX8SP,δεν το έχω συνδέσει ακόμα.Βέβαια,νόμιζα ότι κάνεις 2πλασιασμο στις 8 φυσικές του SP6000,και διπλασιασμό και στο ZX8SP.Η αλήθεια έιναι ότι χαίρομαι που μπόρω να βάλω 3 πλακέτες ZX8SP για να μην μπλέκω και με 2πλασιαμούς που δεν έχω κάνει ξανά.
    Οπότε αν τα έχω καταλάβει σωστά,
    Α)συνδέω κ τα 3 ZX πάνω στον 6000,ρυθμιζω τα Jumper και ρυθμίζω τις ζώνες.
    Β)Στο σχέδιο της σύνδεσης,αυτό που έχω στον κύκλο τι είναι?ZX8SP.jpg
    Γ)Με δεδομένο οτι βάζω 2 πληκτρολόγια Κ35 και 3 επεκτάσεις ZX8SP,τίθεται θέμα μετασχηματιστή?(αυτή τη στιγμή έχω εναν 70W).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Kos
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπορείς αλλά δεν είναι σωστό δηλ. τα 2 bus εξόδου μπορούν να τροφοδοτούνται με την ίδια τάση του bus εισόδου. Αλλά ο σωστός σχεδιασμός απαιτεί για την πλήρη απομόνωση, τα bus εξόδου να τροφοδοτούνται από 2 ανεξάρτητες πηγές τάσης. Διότι διαφορετικά εάν βραχυκυκλωθεί ένα bus εξόδου αυτόματα βραχυκυκλώνονται και όλα τα bus που μοιράζονται τάση απο την ίδια πηγή.
    hub2.png

    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον skipper1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    georgeb1957 (23-02-16)

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    συνδέω κ τα 3 ZX πάνω στον 6000,ρυθμιζω τα Jumper και ρυθμίζω τις ζώνες.
    Σωστά! Χωρίς διπλασιασμό των ζωνών του πληκτρολογίου στο 1ο ΖΧ8SP αντιστοιχούν οι ζώνες 9 έως 16, στο 2ο οι ζώνες 17 έως 24 και στο 3ο οι ζώνες 25 έως 32.

    Στο σχέδιο της σύνδεσης, αυτό που έχω στον κύκλο τι είναι?
    Σε κάθε πλακέτα ΖΧ8 υπάρχει και μία έξοδος PGM. Τα MG/SP panels υποστηρίζουν μέχρι 16 PGM. Στο SP6000 τα 5 βρίσκονται πάνω στην πλακέτα, το 6ο βρίσκεται πάνω στο 1ο ΖΧ8, το 7ο βρίσκεται πάνω στο 2ο ΖΧ8, το 8ο βρίσκεται πάνω στο 3ο ΖΧ8. Σε κάθε PGM συνδέεις ένα ρελέ.
    To πηνίο διέγερσης του ρελέ συνδέεται όπως στο σχήμα. (Πρόσεχε την φορά τις διόδου στα άκρα του πηνίου για την προστασία του PGM)
    Για τον προγραμματισμό των PGM διάβασε τις σημειώσεις τα έχω πολύ αναλυτικά. Εάν κολλήσεις στα [section] εδώ είμαστε!!!

    ZX8-TI02.jpg
    Γ)Με δεδομένο οτι βάζω 2 πληκτρολόγια Κ35 και 3 επεκτάσεις ZX8SP,τίθεται θέμα μετασχηματιστή?(αυτή τη στιγμή έχω εναν 70W).
    Δεν υπάρχει πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Τέλεια,ευχαριστώ πολύ.Πρακτκά αυτή τη στιγμή δεν θα χρειαστώ τις 3 extra PGM,καθώς θέλω μόνο 2 (για 2η εξωτερική σειρήνα και για να συνδέσω 2 εξωτερικούς προβολείς που να ανάβουν στην περίμετρο όταν ενεργοποιείται ο συναγερμος).
    Για τα [section] θα το παλέψω όσο μπορώ πριν ρωτήσω.
    Και κάτι σχετικό-άσχετο με τις οδηγίες του paradox.Πήρα κατά λάθος καλώδιο αθωράκιστο.Να το χρησιμοποιήσω ή να αγοράσω άλλο με θωράκιση?
    Και πάλι ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAN0S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάτι σχετικό-άσχετο με τις οδηγίες του paradox.Πήρα κατά λάθος καλώδιο αθωράκιστο.Να το χρησιμοποιήσω ή να αγοράσω άλλο με θωράκιση?
    Και πάλι ευχαριστώ.
    Αν είναι μόνο του εντάξει είναι αλλά αν το περνάς μέσα απο κανάλι που υπάρχουν και καλώδια υψηλής τάση (220 V AC) καλό θα ήταν να είναι θωρακισμένο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον georgeb1957 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    MAN0S (22-02-16)

  10. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι μόνο του εντάξει είναι αλλά αν το περνάς μέσα απο κανάλι που υπάρχουν και καλώδια υψηλής τάση (220 V AC) καλό θα ήταν να είναι θωρακισμένο.

    Όχι μόνο του θα είναι σε καναλάκια που περνάω στο σπίτι.Βέβαια το επόμενο που θα πάρω,θα το προσέξω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Δε χρειαζεσαι θωραμισμενο καλωδιο.Το θωρακισμενο για να λειτουργησει η θωρακιση θα πρεπει το ενα ακρο να το γειωσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Καλημέρα αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα,
    Προγραμμάτιζα χθες μέσω winload ένα sp6000 και την ώρα που πέρναγε τον υπολογισμό ο ιδιοκτήτης καταλάθος κατέβασε την ασφάλεια με αποτέλεσμα να μείνει στη μέση. Από εκείνη την στιγμή δεν μπορώ να περάσω την επαφή της πόρτας στη ζώνη του πληκτρολογίου. Δεν μου δέχεται το πληκτρολόγιο. Έκανα reset τον πίνακα έκανα διαγραφή όλο το πληκτρολόγιο και το ξαναπέρασα τίποτα. Το μόνο που δεν δοκίμασα είναι αν το προσπαθούσα σε άλλη ζώνη

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 47 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-18, 09:49
  2. Προγραμματισμος paradox sp.
    By vasilllis in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-15, 17:08
  3. Εξωτερικη σειρηνα Paradox με κεντρο Paradox Evo
    By mjtir in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-13, 18:30
  4. προγραμματισμος με c
    By johny16 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-08, 14:04

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας