Σελίδα 6 από 47 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 16 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 465

Θέμα: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ MG/SP PARADOX

  1. #51
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Παιδιά,μιας και έχω και εγώ απορίες σχετικά με τον EVO,και εδώ έχει κυρίως θέματα του sp,να ανοίξω εγώ ή κάποιος άλλος νήμα για EVO και EVO HD?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #52
    Μέλος
    Όνομα
    Kos
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    σας ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skipper1 : 31-03-16 στις 17:43

  3. #53
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή ΚΛΕΙΔΟΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ( KEYSWITCH )

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jako265 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Paradox SP pre-alarm
    Καλησπερα, ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος να προτεινει μια λυση σχετικα με pre-alarm σε συνδιασμο με PGM. Εχω βαλει σε μια SP-6000 εξωτερικα ρανταρ κουρτινας.
    Θελω με καποιο τροπο οταν δωσουν κινηση να μου κανει ενα "squawx" η σειρηνα, και αν μεσα σε καποιο χρονο ξαναδωσουν να δωσει συναγερμο.
    Την σειρηνα την εχω πανω σε PGM, οποτε ειμαι ευελικτος απο εκει. Το θεμα ειναι να την ορισω την ζωνη ως Intellizone; Μπορω απο καπου να παρω τον πρωτο παλμο;
    Μετα ειδα οτι και σαν ορισμο ζωνων εχει την "33" Instant no pre-alarm, δηλαδη; οι αλλες εχουν;
    Σκοπος μου ειναι οταν ειναι οπλισμενο να μην δινει αμεσως συναργερμο αλλα καποια προειδοποιηση και μετα τον συναγερμο, κατι σαν καποια αυτοκινητα που εχουν proximity.

    Ευχαριστω, καθε βοηθεια και προταση δεκτη,
    Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα κλειδοδιακόπτη (Keyswitch) σε συνδιασμό με PGM, αλλά μόνο στις σειρές evo/evoHD.
    Στο χώρο που έχεις το ραντάρ κουρτίνας και θέλεις να έχεις την δυνατότητα προειδοποίησης να τοποθετήσης ένα δεύτερο κανονικό ραντάρ και να το ενώσης στο σύστημα σαν keyswich button. Οταν αυτό το ραντάρ αντιληφθεί κίνηση θα εκτελείται ένα utility key και μία έξοδος PGM που θα την έχεις συνδέση σε κάποιο buzzer θα ενεργοποιείται για όσα δευτερόλεπτα ορίσεις εσύ στην ενεργοποίηση του PGM.
    Την ζώνη του ραντάρ της κουρτίνας θα την έχεις χαρακτηρισμένη σαν "έξυπνη ζώνη" (intellizone) και σαν χρόνο ενεργοποίησης θα βάλεις λίγο μεγαλύτερο απο τον χρόνο που όρισες στην ενεργοποίηση του PGM.

    Για να γίνω πιο κατανοητός να σου πώ λίγα λόγια για τους κλειδοδιακόπτες.

    Στις σειρές SP/MG oι Κλειδοδιακόπτες
    χαρακτηρίζονται σαν τύπο ζώνης 25 (διακόπτης) ή σαν τύπο ζώνης 26 (μπουτόν) και χρησιμοποιούνται αποκλειστικά και μόνο για όπλιση/αφόπλιση του συναγερμού. Κάθε κλειδοδιακόπτης χρησιμοποιεί μία πραγματική ζώνη του panel από το σύνολο των 32 ζωνών που μπορεί να έχει το σύστημα.

    Στις σειρές EVO & EVOHD υποστηρίζονται 32 εικονικές ζώνες (virtual zones) και είναι επιπλέον των 192 ζωνών ασφαλείας. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την αυτοματοποίηση και έλεγχο των PGMs χωρίς να επηρεάζουν την ασφάλεια του συστήματος. Οι 32 εικονικές ζώνες αντιστοιχούν σε 32 keyswitches inputs και μπορούμε ,να χρησιμοποιήσουμε:

    1. Μία είσοδο ζώνης σαν button ή διακόπτη
    2. Το πλήκτρο ενός remote control
    3. Το πλήκτρο ενός πληκτρολογίου

    Για να λειτουργήσει μία είσοδος ζώνης σαν keyswitch πρέπει να τοποθετηθεί αντίσταση 1 KΩ μεταξύ της εισόδου και του common
    Κάθε Keyswitch input μπορεί να είναι

    a. Τύπου button. Ενεργοποιεί 1 συμβάν (event) με το πάτημά του
    b. Τύπου διακόπτη. Ενεργοποιεί 2 συμβάντα, ένα με το ΟΝ και ένα με το OFF

    Προγραμματισμός PGM

    Για τα Keyswitch inputs χρησιμοποιούμαι το Event Group 048 "Utility key" το οποίο μπορεί να περιλαμβάνει μέχρι 64 "Utility keyς Events" . Βλέπε EVOHD Programming Guide v1.11 Πίνακα 17 στην σελ. 27 και Πίνακα 18 στην σελίδα 30 .




    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #54
    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παιδιά καλημέρα και καλό υπόλοιπο καλοκαίρι.
    Ένας ιδιοκτήτης δεν ξέρω τί έκανε και μου βγάζει (στο Winload) στο Bus ένα RxT με serial 111111 και στο input μία από τις ζώνες!!
    Δεν έχει τίποτα ασύρματο επάνω και δεν μπορώ να το αφαιρέσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #55
    Μέλος
    Όνομα
    Kos
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Winload δεν αναβαθμίζεται πλέον από την paradox και μπορεί να έχει πρόβλημα. Χρησιμοποίησε το νέο τους πρόγραμμα Babyware Ver. 2.31.4
    Αν δεν το έχεις κατεβασέ το απο εδώ. Θα βρείς και άλλα προγράμματα της Paradox που μας αποκρύπτουν κάποιοι "Μονόφθαλμοι"
    Τέλος προσπάθησε να προγραμματίσεις την ζώνη από το πληκτρολόγιο. Για περισσότερα διάβασε το #18
    εχει κανεις το νεο Babyware Ver. 2.43.11 ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #56
    Μέλος
    Όνομα
    Kos
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skipper1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχει κανεις το νεο Babyware Ver. 2.43.11 ?



    http://www.masterbc.co.rs/index.php?...odmeni=softver

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #57
    Μέλος Το avatar του χρήστη pinboy
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    77

    Προεπιλογή

    Εχω 2 οροφω σπιτι εχω χωρισει σε particion 1 kai 2 τους οροφους αλλα εχω θεμα με το γκαραζ γτ ειναι κοινο δν εχω αλλη ζωνη χρονοκαθυστερησεις γτ η καθε μια ειναι στη εισοδο του καθε σπιτιου τι μπορω να κανω σε αυτην την περιπτωση ?? να παρω ενα ακομα συναργεμο σετ ??? δν βρισκω αλλη λυση σιγουρα ενα 3 πληκτρολογιο το χρειαζομαι στο γκαραζ ετσι και αλλιως

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #58
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Παρε ενα πληκτρολογιο και χρησιμοποιησε τη ζωνη του.Θα χρειαστεις ενα καλωδιο απο το κεντρο ως το υπογειο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #59
    Μέλος Το avatar του χρήστη pinboy
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    77

    Προεπιλογή

    δλδ μπορω να την κανω και αυτην εισοδου με χρονοκαθυστερηση και να την βαλω και στα 2 particiion ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #60
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχει πρόβλημα με την χρονοκαθυστέρηση.
    Για να σου λυθούν οι απορίες δες το #5 και το #10
    Το μειονέκτημα είναι ότι το πάνελ υποστηρίζει μόνο 2 partitions και βάζοντας ένα πληκτρολόγιο στο υπόγειο, θα ενεργοποιείται ή θα απενεργοποιείται το αντίστοιχο partition 1 ή 2. Δεν νομίζω ότι αυτό είναι πολύ πρακτικό. Ισως θα πρέπει να αντικαταστήσης το πάνελ sp με το πάνελ evo που υποστηρίζει 8 partitions. Μπορείς να το αγοράσεις απο ebay με 62 ευρώ http://www.ebay.com/itm/EVO192-192-Z...AAAOSwMgdXzAs2 και αναβαθμίστηκες πλήρως και για το μέλλον.
    Μία άλλη ιδέα θα ήταν να παίξεις με τα PGM και τους κλειδοδιακόπτες (δες και εδώ) αλλά στην σειρά SP οι δυνατότητες των events είναι πολύ περιορισμένες, δεν το έχω ψάξει και δεν μπορώ να σου πώ περισσότερα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgeb1957 : 16-02-17 στις 09:51

Σελίδα 6 από 47 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 16 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-18, 08:49
  2. Προγραμματισμος paradox sp.
    By vasilllis in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-15, 16:08
  3. Εξωτερικη σειρηνα Paradox με κεντρο Paradox Evo
    By mjtir in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-13, 17:30
  4. προγραμματισμος με c
    By johny16 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-08, 13:04

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας