Σελίδα 46 από 47 ΠρώτηΠρώτη ... 36 44 45 46 47 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 451 έως 460 από 465

Θέμα: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ MG/SP PARADOX

  1. #451
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Σύνδεσε τα tip/ring απ' ευθείας στο phone 2 του VDSL router σου. Πιστεύω έχεις ρυθμίσει τον αριθμό των κτυπων για ενεργοποίηση του τηλεφωνητή. Αν πάλι δεν λειτουργησει να επικοινωνήσεις με τον τηλεφωνικό πάροχο σου μήπως χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις της τηλ. γραμμής. Εκτός των ρυθμίσεων που έκανες πρέπει να είναι ενεργοποιημένο και το DTMF tone.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #452
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jul 2022
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύνδεσε τα tip/ring απ' ευθείας στο phone 2 του VDSL router σου. Πιστεύω έχεις ρυθμίσει τον αριθμό των κτυπων για ενεργοποίηση του τηλεφωνητή. Αν πάλι δεν λειτουργησει να επικοινωνήσεις με τον τηλεφωνικό πάροχο σου μήπως χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις της τηλ. γραμμής. Εκτός των ρυθμίσεων που έκανες πρέπει να είναι ενεργοποιημένο και το DTMF tone.
    Σε ευχαριστω,
    Το εχω συνδεσει ακριβως ετσι. Μου φερνει και 48 volt, εβαλα συσκευη πανω στα tip/ring και ακουσα το σημα κανονικα.
    Τους κτυπους τους ορισα στους 4.
    Τους ρωτησα ηδη, μου ειπαν δεν χρειαζεται τιποτα. (Cosmote)
    Για το dtmf να το δω, δεν θυμαμαι να το ειδα καπου.
    Αντιστεκεται σθεναρα ο ατιμος...

    Εdit: επιτελους απαντησε ο ψωροπερηφανος, ενω το ειχα ορισει, παρακινηθηκα απο την συμβουλη σου, και ξαναορισα τους κτυπους σε 004, και ω του θαυματος καταδεχτηκε να απαντησει!
    Χιλια ευχαριστω Γιωργο!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη V62 : 20-07-22 στις 00:28

  3. #453
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Την καλησπερα μου σε όλη την ομάδα! Έχω μια απορία πήρα τον NV37M. Η απορία μου είναι χαζή αλλά άμα τον έχει δουλέψει κάποιος και ξέρει την συνδεσμολογία του ας μου πει να καταλάβω και εγώ! Και δεν ξέρω πως να ανεβάσω φωτογραφία να σας δείξω! Η ερώτηση είναι που συνδέω το ταμπερ γιατί γράφει fault indication στη μια κλεμα tamper indication στην άλλη comon fault&tamper έχει 7 Κλέμες σύνολο στο alarm indication και comon alarm το έχω βάλει κανονικά στη ζώνη του πάνελ και είναι κομπλέ! Τα άλλα με προβληματίζουν! Κάθε βοήθεια δεκτή ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #454
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από χρηστος79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την καλησπερα μου σε όλη την ομάδα! Έχω μια απορία πήρα τον NV37M. Η απορία μου είναι χαζή αλλά άμα τον έχει δουλέψει κάποιος και ξέρει την συνδεσμολογία του ας μου πει να καταλάβω και εγώ! Και δεν ξέρω πως να ανεβάσω φωτογραφία να σας δείξω! Η ερώτηση είναι που συνδέω το ταμπερ γιατί γράφει fault indication στη μια κλεμα tamper indication στην άλλη comon fault&tamper έχει 7 Κλέμες σύνολο στο alarm indication και comon alarm το έχω βάλει κανονικά στη ζώνη του πάνελ και είναι κομπλέ! Τα άλλα με προβληματίζουν! Κάθε βοήθεια δεκτή ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    θα τα συνδέσης σε μία 24ωρη ζώνη διάρρηξης.
    Ο τύπος ζώνης, για SP, είναι ο 16. Eίναι πάντα ενεργοποιημένη με ή χωρίς όπλιση του συναγερμού.
    (τα "common fault&tamper" και "common alarm" τα συνδέεις μεταξύ τους και στο "C" του panel.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #455
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα , απο οτι έχω καταλάβει τα PANEL SP δεν υποστηρίζουν πληκτρολόγια με αναγνώριση RF-ID κάρτας προσέγγισης, σωστά; παρά μονό τα EVO; Επειδή έχω δουλέψει τους SIGMA το θεωρώ ως ένα πλεονέκτημα το οτι έχει κάρτες προσέγγισης και ταυτόχρονα ελκυστικά πληκτρολόγια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #456
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Νίκο,είναι διαφορά στη φιλοσοφία όσον αφορα τον καρταναγνώστη.Εχω δουλέψει πολλα χρόνια τα sp και πλέον θεωρώ τα πληκτρολόγια με λαστιχενια πλήκτρα παροχημένα.Αλλα μην χαλαμε το θέμα.Ανοιξε νέο να ακουστούν κι άλλες απόψεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #457
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή Paradox Alarm Interface (PAI)

    Απάντηση στο μήνυμα
    «νεος κατοχος sp7000+ και IP150+, ψαχνω λυση για διαχειριση μεσω Internet χωρις να κανω συνδρομη στην Paradox. Διαβασα σε μηνυματα σου για λυση μεσω vpn ή raspberry pi3 αλλα δεν εχω βρει οδηγο. Αν μπορεις να με κατευθυνεις.»

    Τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις είναι:
    1. Εγκατάσταση σε ένα raspberry pi3 ή pi4 ή NUC του Home Assistant.
    To Home Assistant είναι το καλύτερo πρόγραμμα ανοικτού κώδικα για Αυτοματισμούς. Να το εγκαταστήσεις στο pi σαν λειτουργικό σύστημα Hass.io
    Υπάρχουν πολλά video στο youtube που δείχνουν βήμα-βήμα την εγκατάσταση του Hass.io σε raspberry pi π.χ. https://www.youtube.com/watch?v=F57zx3qQXuY&t=0s

    2. Εγκατάσταση στο Home Assistant των Add-ons Duck DNS και Mosquitto broker.

    3. Εγκατάσταση του Paradox Alarm Interface (PAI). Επειδή το PAI δεν ανήκει στα official add-on του Home assistant θα πρέπει πρώτα να ορίσεις το repository στο οποίο θα το βρει. Ο ορισμός γίνεται ως εξής:
    Setting --> Add-ons --> ADD-ON STORE --> (πάς στις 3 τελίτσες πάνω δεξιά στην οθόνη) Repositories --> και στην περιοχή που γράφει "Add"€ γράφεις https://github.com/ParadoxAlarmInterface/hassio-repository --> close

    Τώρα πηγαίνοντας στο Setting --> Add-ons θα δεις το Paradox Alarm Interface και του κάνεις εγκατάσταση. Στο "Configuration"€ του PAI θα πρέπει να συμπληρώσεις πώς θέλεις να επικοινωνεί το PAI με το panel της PARADOX. Υπάρχουν 4 τρόποι επικοινωνίας μεταξύ των οποίων και με το IP150, διάβασε το WiKi

    Εάν μέχρι εδώ όλα πήγαν καλά σχεδόν έχεις τελειώσει.
    Φορτώνεις στο android κινητό σου από το play store την εφαρμογή Home Assistant
    Ανοίγεις την εφαρμογή και πας Setting --> Devices & Services --> Mosquitto broker και κάνεις κλικ στο "1 device"€. Στην επόμενη οθόνη θα εμφανισθούν τα PGM και οι ζώνες του panel της Paradox. Πατάς ADD TO DASHBOARD και θα εμφανισθούν στο dashboard του Home assistant.

    Αν δεν θέλεις να επικοινωνεί το Home Assistant με το router του σπιτιού σου μέσω του Duck DNS αλλα μέσω VPN θα πρέπει να έχεις static IP στο router σου. Κάνεις εγκατάσταση σε άλλο raspberry pi το PiVPN και στο κινητό σου την εφαρμογή Wirequard ή OpenVPN (προτείνω το Wirequard)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον georgeb1957 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (20-12-23), mikemtb (09-02-23)

  9. #458
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jul 2022
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Καλησπερα στην παρεα, στο SP7000 εχω ορισει μια ζωνη σαν ζωνη τηλεχειρισμου. Υπαρχει τροπος οταν οπλιζει η αφοπλιζει το συστημα μεσω τηλεχειρισμου να ακουγεται καποιος ηχος ειδοποιησης απο την σειρηνα;
    Προσπαθησα να το κανω μεσα απο τo babyware, ενεργοποιησα την επιλογη "Bell squawk on arm/disarm via remote" αλλα δεν παιρνω καποιο ηχο. Κανω κατι λαθος;
    O τηλεχειρισμος δεν εχει σχεση με Paradox, μηπως αυτη η επιλογη δουλευει μονο με τηλεχειριστηρια Paradox?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #459
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή


    Για δες στο section 704 το 5


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #460
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jul 2022
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Για δες στο section 704 το 5


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Σε ευχαριστω για την απαντηση, επειδη δεν εχω εξοικειωθει ακομα με τους κωδικους και τις διευθυνσεις, μηπως μπορεις σε παρακαλω να μου πεις πως φτανω στο section 704;
    Διαβαζοντας το manual πρεπει να μπω με κωδικο πληκτρο power και κωδικο εγκαταστατη ας πουμε;
    Δεν εχω lcd πληκτρολογιο, το αλλα το icon Κ35

    edit: ακυρο το βρηκα, μπηκα και ειδα η επιλογη ειναι ενεργοποιημενη.
    Μηπως πρεπει να οριστει καποιο pgm?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη V62 : 16-12-23 στις 22:49

Σελίδα 46 από 47 ΠρώτηΠρώτη ... 36 44 45 46 47 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-18, 08:49
  2. Προγραμματισμος paradox sp.
    By vasilllis in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-15, 16:08
  3. Εξωτερικη σειρηνα Paradox με κεντρο Paradox Evo
    By mjtir in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-13, 17:30
  4. προγραμματισμος με c
    By johny16 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-08, 13:04

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας