Σελίδα 31 από 47 ΠρώτηΠρώτη ... 21 29 30 31 32 33 41 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 301 έως 310 από 465

Θέμα: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ MG/SP PARADOX

  1. #301
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή Ενεργοποίηση των panels της Paradox με τροφοδοσία μόνο απο την Μπαταρία

    Ενα χρήσιμο τρυκ για ενεργοποίηση των panels της Paradox, όταν δεν υπάρχει πηγή τάσης AC 220 V (π.χ. σε εργοτάξια ή εξοχικές κατοικίες με κομμένο ρεύμα)


    Tροφοδοτoύμε το panel απο μία μπαταρία 12 V.
    Συνδέουμε για 2-3 δευτερόλεπτα το (-) της μπαταρίας με το Aux(-) του panel.
    Αμέσως το panel ενεργοποιείται.
    Φυσικά η μπαταρία για να διατηρείται πάντα φορτισμένη την συνδέουμε με κάποιο μικρό φωλτοβολταικό πανελ.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον georgeb1957 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (21-04-20), sport_billys (27-04-20), vasilllis (14-06-20)

  3. #302
    Μέλος Το avatar του χρήστη takhs764
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    γεια σας εχω εναν paradox sp6000 firmware v 4.94.000 και θελω να παω στο τελευταιο firmware, εχω κουμπομενο ip150 v5.02.009 και θελω να ρωτησω
    παω κατευθειαν στην τελευταια?
    αν το κανω? πρεπει να το ξανα προγραμματισω?
    και για προγραμα το κανω με το infield? οπως εκανα και με το ip150?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #303
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Με τα update δεν χάνεται ο προγραμματισμός που έχεις κάνει αλλά υπάρχει περίπτωση κάποιο module να μην το βλέπει το panel γιατί θα χρειάζεται και αυτό update ή να μην υποστηρίζεται από το συγκεκριμένο update του panel.
    Για αυτό να είσαι επιφυλακτικός με τα updates. Αν δεις δυσλειτουργίες ξαναγυρνάς στο firmware που είχες πριν.
    Τα updates τα κάνεις με το infield.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #304
    Μέλος Το avatar του χρήστη takhs764
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα update δεν χάνεται ο προγραμματισμός που έχεις κάνει αλλά υπάρχει περίπτωση κάποιο module να μην το βλέπει το panel γιατί θα χρειάζεται και αυτό update ή να μην υποστηρίζεται από το συγκεκριμένο update του panel.
    Για αυτό να είσαι επιφυλακτικός με τα updates. Αν δεις δυσλειτουργίες ξαναγυρνάς στο firmware που είχες πριν.
    Τα updates τα κάνεις με το infield.
    ευχαρισστω πολυ αλλα εχω καποιο προβλημα μετα την αναβαθμησει στο ip150 για να λειτουργισο το insite gold μου βγαζει προβλημμα tbl4 προβλημμα επικοινωνειας μη καταχωριμενο και ελεγα μηπως θελει αναβαθμησει ? ξερεις κατι ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #305
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takhs764 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαρισστω πολυ αλλα εχω καποιο προβλημα μετα την αναβαθμησει στο ip150 για να λειτουργισο το insite gold μου βγαζει προβλημμα tbl4 προβλημμα επικοινωνειας μη καταχωριμενο και ελεγα μηπως θελει αναβαθμησει ? ξερεις κατι ?
    Δεν γνωρίζω.
    Πάρε την τεχνική υποστήριξη της paradox hellas στο τηλ. 210-2855000 εσωτ. 209 Ηρακλή Καραγιάννη και θα σε βοηθήσει να βρείς την λύση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #306
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή Σύνδεση σειρήνας σε PGM

    Με αφορμή μία ερώτηση σε αυτό το νήμα, μεταφέρω την απάντησή μου εδώ για να είναι συγκεντρωμένες όλες οι απορίες που έχουν κάποιο ενδιαφέρον.
    Η ερώτηση ήταν πως συνδέουμε μία σειρήνα, σε PGM ενός πάνελ της σειράς Evo και πώς την προγραμματίζουμε.

    Οτι αναφέρω παρακάτω ισχύουν για όλες τις σειρές της Paradox SP/Evo/EvoHD. Διαφέρει μόνο ο προγραμματισμός του PGM και επειδή έχει αναφερθεί ο τρόπος προγραμματισμού στις σειρές SP για την πληρότητα του θέματος θα αναφέρω και τον τρόπο προγραμματισμού στις σειρές Evo/EvoHD

    Οι σειρήνες δίνουν συναγερμό όταν στην είσοδό τους που ονομάζεται συνήθως SSP€ΙΝ€ στις σειρήνες Venus της Sigma), αλλάξει η τάση από 12V σε 0V ή από 0 V 12V. H τάση με την οποία βρίσκεται σε ηρεμία η σειρήνα ρυθμίζεται με τα κατάλληλα τσαμπεράκια της. Π.χ. στην σειρήνα venus plus της Sigma η εργοστασιακή ρύθμιση είναι: αν στην είσοδο ΙΝ υπάρχει τάση 12V η σειρήνα να βρίσκεται σε ηρεμία και όταν αυτή διακοπή ή γίνει 0V να ενεργοποιηθεί.
    H τάση ηρεμίας μεταφέρεται στην σειρήνα μέσω της επαφής κάποιου ρελέ ή PGM που βρίσκεται στο panel.
    Τα panel της Paradox, SP και Evo έχουν 5 ρελέ που ονομάζονται PGM 1/2/3/4/5
    Τα PGM 1/2/3/4 είναι solid state relay τύπου CPC1008N, ενώ το PGM5 είναι κανονικό ρελέ τριών ψυχρών επαφών com, no, nc
    Η έξοδος των ρελέ PGM1/2/3/4/5 αλλάζει κατάσταση όταν συμβεί ένα συγκεκριμένο γεγονός για τα οποία τα έχουμε προγραμματίσει.

    Σύνδεση Σειρήνας στα PGM1/2/3/4
    Τα PGM1/2/3/4 αν τα έχουμε ρυθμίσει σε ΝΟ (Normal Open) και έχουμε ρυθμίσει την σειρήνα για να είναι σε ηρεμία να δέχεται η εισοδός της (SSP) +12V (δηλ. για διέγερση 0V ή τίποτα), πρέπει να συνδέσουμε μία αντίσταση 4.7Κ μεταξύ PGM και AUX(+) (pull up resistor).


    Με αυτά τα δεδομένα ο προγραμματισμός των PGM σε panel evo/evoHD με το Babyware είναι.

    1. Επιλέγουμε για το Activation Event: 24-Zone in Alarm, Any
    2. Επιλέγουμε για το Deactivation Event: 22-Special Disarming, Any
    3. Στο Initial State: Normally open
    4. Στο Deactivation after: Deactivation Event



    Σύνδεση Σειρήνας στο PGM5
    To PGM 5 είναι κανονικό ρελέ 3 ψυχρών επαφών com, no, nc. Αν το έχουμε ρυθμίσει σε ΝΟ (Normal Open) και έχουμε ρυθμίσει στην σειρήνα σε ηρεμία να δέχεται ή είσοδος (SSP) +12V, την επαφή Com του ρελέ την συνδέουμε στo AUX(+) και την επαφή ΝC του ρελέ στην είσοδο SSP της σειρήνας .
    Ο προγραμματισμός του PGM είναι ίδιος με τον παραπάνω.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 02-08-20 στις 16:10 Αιτία: διόρθωση κειμένου στο σκίτσο

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον georgeb1957 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (01-08-20), vasilllis (01-08-20)

  9. #307
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    για άλλη μια φορά τέλειος
    thanks γιωργο

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #308
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Ωραία Γιώργο , ευχαριστούμε .
    Απλά να προσθέσω οτι οι καινούριες σειρήνες έχουν και σήματα που πάνε πίσω στον συναγερμό ,εκτός απο το παραδοσιακό TAMPER , ALARM OUT για μετακίνηση ,τρύπημα , FAULT OUT για LOW BATTERY , αλλά και επιπλέον εισόδους , εκτός από το παραδοσιακό TC για ENGINEER MODE ,πχ FIRE , SIGN , για ξεχωριστές ενδείξεις - σημάνσεις ,οπότε καλό είναι να μη τσιγκουνευτει κανείς τα καλώδια ! Δεν ξέρω αν σε σειρήνες ειδικά για τον paradox βγαίνουν σε bus , μιας και οι σειρήνες ειναι ευρωπαική συνήθεια .

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #309
    Μέλος Το avatar του χρήστη sport_billys
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Εβρος
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Μπορεί να μου πει κάποιος πως θα εμφανίζει σωστά τους ελληνικούς χαρακτήρες των ζωνών στο insite gold; Κάποιος είχε γράψει ότι πρέπει να τα γράψουμε με κεφαλαία αλλα και πάλι αλαμπουρνεζικα τα βγάζει ενώ στο πληκτρολόγιο κανονικά

    Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #310
    Μέλος Το avatar του χρήστη spnikol
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sport_billys Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να μου πει κάποιος πως θα εμφανίζει σωστά τους ελληνικούς χαρακτήρες των ζωνών στο insite gold; Κάποιος είχε γράψει ότι πρέπει να τα γράψουμε με κεφαλαία αλλα και πάλι αλαμπουρνεζικα τα βγάζει ενώ στο πληκτρολόγιο κανονικά

    Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Θα δώσεις τις ονομασίες μέσα από το app και όχι από τον πίνακα. installer menu-swan sites-installer pc code (πρέπει να τον ξέρεις)-connect-panel programming-zones και τις περιγράφεις στα Ελληνικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον spnikol για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sport_billys (05-08-20)

Σελίδα 31 από 47 ΠρώτηΠρώτη ... 21 29 30 31 32 33 41 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-18, 08:49
  2. Προγραμματισμος paradox sp.
    By vasilllis in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-15, 16:08
  3. Εξωτερικη σειρηνα Paradox με κεντρο Paradox Evo
    By mjtir in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-13, 17:30
  4. προγραμματισμος με c
    By johny16 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-08, 13:04

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας