Σελίδα 40 από 47 ΠρώτηΠρώτη ... 30 38 39 40 41 42 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 391 έως 400 από 465

Θέμα: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ MG/SP PARADOX

  1. #391
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικόλαος
    Εγγραφή
    Sep 2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Χαιρετώ κι εγώ την ομάδα...,

    Επιτρέψτε μου να σας βάλω κι εγώ ένα ερώτημα/ task για τους πιο έμπειρους.

    Σε μία εγκατάσταση (μονοκατοικία - 4 επίπεδα) έχω εγκαταστήσει το SP7000. Στο ισόγειο βρίσκεται η κύρια είσοδος με την επαφή της από το πληκτρολόγιο του συναγερμού, την οποία κύρια είσοδο επίσης κοιτάει από απόσταση μισού μέτρου και σε ύψος 2.30μ (εκεί έβγαινε το καλώδιο από τον εγκαταστάτη) κι ένα rantaraki (είχα βάλει το nv5 και το άλλαξα πρόσφατα) bosch blueline με ρύθμιση follow για την χρονοκαθυστέρηση της κυρίας εισόδου... Κάπου κάπου λοιπόν ο ιδιοκτήτης μου παραπονιέται ότι δίνει συναγερμό το συγκεκριμένο rantaraki και μόνο αυτό... Κάποια φορά που βρισκόμουν εκεί παρατήρησα ότι κάτω από την κύρια είσοδο (πόρτα ασφαλείας) το βράδυ πέρασε μέσα μία αράχνη που αν τυχόν εκείνη την ώρα κοίταζες προς την πόρτα ήταν παρατηρήσιμη και όχι αμελητέου μεγέθους... Έτσι λοιπόν έβαλα στο ρανταράκι τη ρύθμιση intelli zone κι από τότε μου ξανα-παραπονέθηκε μετά από 2 εβδομάδες... ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Επειδή στην αρχή είχα φοβηθεί μήπως φταίει το ρανταράκι γι αυτό και το άλλαξα - και την αντίσταση διπλασιασμού- όπως αναφέρω παραπάνω. Το ερώτημα είναι μπορώ να κάνω κάτι άλλο ώστε να το κάνω λιγάκι πιο "αναίσθητο" στο ενδεχόμενο που όντως βλέπει διάφορα ψαμίδια να μπαίνουν κάτω από την πόρτα...?? Επ αυτού βοηθάει καθόλου το input speed που έχει η κάθε ζώνη?? Το ρανταράκι δεν είναι για pet... Μήπως πρέπει να πάρω άλλο για pet?

    Σας ευχαριστώ θερμά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #392
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikossa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ κι εγώ την ομάδα...,

    Επιτρέψτε μου να σας βάλω κι εγώ ένα ερώτημα/ task για τους πιο έμπειρους.

    Σε μία εγκατάσταση (μονοκατοικία - 4 επίπεδα) έχω εγκαταστήσει το SP7000. Στο ισόγειο βρίσκεται η κύρια είσοδος με την επαφή της από το πληκτρολόγιο του συναγερμού, την οποία κύρια είσοδο επίσης κοιτάει από απόσταση μισού μέτρου και σε ύψος 2.30μ (εκεί έβγαινε το καλώδιο από τον εγκαταστάτη) κι ένα rantaraki (είχα βάλει το nv5 και το άλλαξα πρόσφατα) bosch blueline με ρύθμιση follow για την χρονοκαθυστέρηση της κυρίας εισόδου... Κάπου κάπου λοιπόν ο ιδιοκτήτης μου παραπονιέται ότι δίνει συναγερμό το συγκεκριμένο rantaraki και μόνο αυτό... Κάποια φορά που βρισκόμουν εκεί παρατήρησα ότι κάτω από την κύρια είσοδο (πόρτα ασφαλείας) το βράδυ πέρασε μέσα μία αράχνη που αν τυχόν εκείνη την ώρα κοίταζες προς την πόρτα ήταν παρατηρήσιμη και όχι αμελητέου μεγέθους... Έτσι λοιπόν έβαλα στο ρανταράκι τη ρύθμιση intelli zone κι από τότε μου ξανα-παραπονέθηκε μετά από 2 εβδομάδες... ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Επειδή στην αρχή είχα φοβηθεί μήπως φταίει το ρανταράκι γι αυτό και το άλλαξα - και την αντίσταση διπλασιασμού- όπως αναφέρω παραπάνω. Το ερώτημα είναι μπορώ να κάνω κάτι άλλο ώστε να το κάνω λιγάκι πιο "αναίσθητο" στο ενδεχόμενο που όντως βλέπει διάφορα ψαμίδια να μπαίνουν κάτω από την πόρτα...?? Επ αυτού βοηθάει καθόλου το input speed που έχει η κάθε ζώνη?? Το ρανταράκι δεν είναι για pet... Μήπως πρέπει να πάρω άλλο για pet?

    Σας ευχαριστώ θερμά!

    Με Ρανταράκι σε εξωτερικό χώρο δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου συμβεί κάποιος ψευδοσυναγερμός. Στην ρύθμιση intellizone και 255 sec να βάλεις δεν γλυτώνεις τον ψευδοσυναγερμό αν η ζώνη κλείσει και ξανα-ανοίξει μέσα στον χρόνο αυτό απο κάποιο ψαμίδιο που κόβει βόλτες μπροστά στον φακό. Θα σου πρότεινα σε εξωτερικό χώρο να βάλεις ρανταράκι διπλής τεχνολογίας υπέρυθρο και μικροκύμα όπως π.χ. αυτό

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον georgeb1957 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (21-09-21)

  4. #393
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή ΚΕΝΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΤΟ IP150 & IP150+

    Στο παρακάτω link περιγράφονται μερικά κρίσιμα ζητήματα ασφαλείας απο την χρήση του IP150 / 1P150+

    Ο ελεγχος έγινε με το ποιο πρόσφατο firmware 5.02.019/5.03.00

    Οι συγγραφείς του άρθρου πριν το δημοσιεύσουν, επικοινώνησαν 2 φορές με το support@paradox.com στις 10/3/21 και 3/5/21 αλλά δεν πήραν απάντηση. Με άλλα λόγια τους έγραψαν στα ...

    Μετα απο αυτή την αντιμετώπιση, το αρθρο κυκλοφόρησε στο διαδίκτυο στις 11/5/21

    link: https://github.com/CriticalSecurity/paradox

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον georgeb1957 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (30-10-21), sport_billys (31-10-21)

  6. #394
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.121

    Προεπιλογή

    Πριν από κάποιες μέρες έκαναν αναβάθμιση, δεν ξέρω αν λύθηκε το πρόβλημα. Είχε μερικές μέρες που ήταν εκτός λειτουργίας λόγο αναβάθμισης

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #395
    Μέλος Το avatar του χρήστη sport_billys
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Εβρος
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω τι γίνετε αλλά η εφαρμογή insite gold όποτε θέλει κάνει login. Άρχισε να μην μου αρέσει αυτό διότι έχω διάφορους αυτοματισμούς με τα ρελε και πολλές φορές η εφαρμογή γράφει όλο connecting. Αναφέρομαι σε iOS συσκευή. Εκτός από το IP150 υπάρχει τίποτα άλλο αξιόπιστο ;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #396
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sport_billys Εμφάνιση μηνυμάτων

    υπάρχει τίποτα άλλο αξιόπιστο ;
    Καί βέβαια υπάρχει. Αντί του IP150 βάλε σε ένα Raqspberry Pi3 να τρέχει το Homeassistant και το addon PAI(Paradox Alarm Interface).

    To Rassberry Pi το συνδέεις με το Panel με ένα καλώδιο "usb to serial", δες ΕΔΩ

    Αν έχεις και άλλους αυτοματισμούς, τα ελέγχεις όλα μέσα απο το Homeassistant και ξένιασες.


    Υ.Σ. Για αυτοματισμούς με ρελέ σου προτείνω τα shelly, τα οποία ελέγχονται απο το Homeassistant.
    .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον georgeb1957 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sport_billys (31-10-21)

  10. #397
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Κ εγώ,το τελευταίο διάστημα έχω πρόβλημα με το ip150,καποιες φορές στέλνει ειδοποιήσεις με καθυστέρηση ωρών. Σήμερα για κάποιες ώρες δήλωνε κ αδυναμία σύνδεσης με τον swan.Το internet φυσικά ήταν εντάξει.Το ip150 ειναι αναβαθμισμενο στο τελευταίο firmware.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #398
    Μέλος Το avatar του χρήστη sport_billys
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Εβρος
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAN0S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κ εγώ,το τελευταίο διάστημα έχω πρόβλημα με το ip150,καποιες φορές στέλνει ειδοποιήσεις με καθυστέρηση ωρών. Σήμερα για κάποιες ώρες δήλωνε κ αδυναμία σύνδεσης με τον swan.Το internet φυσικά ήταν εντάξει.Το ip150 ειναι αναβαθμισμενο στο τελευταίο firmware.
    Ακριβώς το ίδιο. Αυτό με τις ειδοποιήσεις μου το κάνει κοντά ένα μήνα που καθυστερεί


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #399
    Μέλος Το avatar του χρήστη sport_billys
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Εβρος
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Έστειλα mail στην paradox για το πρόβλημα και μου απάντησαν ότι το γνωρίζουν και προσπαθούν να το επιλύσουν. Ως ανταμοιβή μου έδωσαν +90 μέρες χρήσης στην εφαρμογή


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #400
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Είναι για γέλια. Μοιράζουν καραμελιτσες για να αποσπάσουν την ανοχή μας.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 40 από 47 ΠρώτηΠρώτη ... 30 38 39 40 41 42 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-18, 08:49
  2. Προγραμματισμος paradox sp.
    By vasilllis in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-15, 16:08
  3. Εξωτερικη σειρηνα Paradox με κεντρο Paradox Evo
    By mjtir in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-13, 17:30
  4. προγραμματισμος με c
    By johny16 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-08, 13:04

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας