Σελίδα 14 από 47 ΠρώτηΠρώτη ... 4 12 13 14 15 16 24 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 131 έως 140 από 465

Θέμα: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ MG/SP PARADOX

  1. #131
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Απόσπασμα απο το#5

    .....π.χ. σε μία διώροφη κατοικία αντί να βάλεις 2 ανεξάρτητα κέντρα, ορίζεις τις ζώνες και τα πληκτρολόγια του κάτω ορόφου στο υποσύστημα 1 και τις ζώνες με τα πληκτρολόγια του πάνω ορόφου στο υποσύστημα 2. Ο χρόνος εξόδου που αναφέρεται στο υποσύστημα 1 μπαίνει στο [745] και ο χρόνος εξόδου που αντιστοιχεί στο υποσύστημα 2 μπαίνει στο [746].


    Απόσπασμα απο το #10

    .....
    Τώρα για να προλάβω την επόμενη απορία σου "πως θα αντιστοιχίσω κάποιο πληκτρολόγιο στην υπομονάδα 1 ή υπομονάδα 2 του κέντρου;" η απάντηση είναι: Δεν αντιστοιχούμε πληκτρολόγια στις υπομονάδες αλλά δημιουργούμε κωδικούς χρηστών στων οποίων τα δικαιώματα αν ενεργοποιήσουμε μόνο την επιλογή 1 θα έχουν πρόσβαση μόνο στη υπομονάδα 1, αν ενεργοποιήσουμε μόνο την επιλογή 2 θα έχουν πρόσβαση μόνο στην υπομονάδα 2 και αν ενεργοποιήσουμε και τις 2 επιλογές θα έχουν πρόσβαση και στις 2 υπομονάδες (δες στις σημειώσεις "επιλογές κωδικών πρόσβασης").


    Υ.Σ. Αν κάνεις τον κόπο και διαβάσης όλο το Θέμα θα βρείς πολλά ενδιαφέροντα πράγματα και θα σου λυθούν πολλές απορίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #132
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    gfdimopo
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Αχαρναι
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα παιδιά,

    Έχω καταφέρει να σετάρω το νέο μου συναγερμό μου χάρη στο forum!
    Έχω ενα sp6000 + ip150 και έφτιαξα δύο partitions μέσω babyware κλπ. Θα ενεργοποιήσω στο επόμενο διάστημα το stay και το sleep. Ωστόσο έχω μία επιφύλαξη για τα παρακάτω πώς θα τα καταφέρω!


    Συγκεκριμένα:

    α) θα βάλω άλλες δύο σειρήνες εξωτερικές (τρεις συνολικά) και 3 εσωτερικές. Αυτό που θέλω είναι όταν είναι στο stay o συναγερμός ή στο sleep και δώσει συναγερμό να μην βαράνε οι τρείς εσωτερικές παρα μόνο οι εξωτερικές! Αυτό μπορεί να γίνει μέσω pgm?

    β) επίσης θέλω όταν βαράει ο συναγερμός να ενεργοποιείται ο περιμετρικός φωτισμός του σπιτιού. O φωτισμός λειτουργεί μέσω ρελέ που βρίσκεται σε πίνακα. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα νέο ρελέ με πηνίο 12V για να μην μπλέκω τα 220V με το συναγερμό. Οπότε και αυτό θα γίνει μέσω pgm?

    γ) Τέλος θέλω με κάποιο τρόπο να μου κάνει έλεγχο αν έχει πέσει το ρεύμα? Και να με ειδοποιεί. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα? Υπάρχει σαν επιλογή ή πρέπει να βάλω κάποιο ρελεδάκι σε 24 h ζώνη που να δίνει σιωπηλό συναγερμό?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #133
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Όλα αυτά που θέλεις να κάνεις γίνονται ΜΟΝΟ με προγραμματισμό των PGM's επιλέγοντας το κατάλληλο event Group από τα 64 συνολικά που διαθέτει η σειρά SP.

    Για παράδειγμα εάν θέλεις να ενεργοποιηθεί ένα ρελε που έχεις συνδέσει στο PGM1(να ανάβει φώτα ή να ενεργοποιεί σειρήνες) όταν ανοίξει μία συγκεκριμένη ζώνη π.χ. η ζώνη 03 και συγχρόνως κτυπάει ο συναγερμός επειδή έχει παραβιαστεί κάποια άλλη ζώνη, χρησιμοποιείς στο activation events --> "zone on Alarm" --> zone 03 και κάνεις disabled το deactivation event. Οπλίζοντας τον συναγερμό με το arm όταν παραβιαστεί οποιαδήποτε ζώνη και αρχίσει να κτυπάει ο συναγερμός το PGM1 θα ενεργοποιήσει το ρελέ του μόνο όταν ανοίξει και η ζώνη 03.
    Αυτό που θέλεις να κάνεις είναι σχετικό με το παραπάνω παράδειγμα με την διαφορά ότι εσύ θέλεις να ενεργοποιείται το pgm για παραβίαση περισσότερων απο 1 ζώνες. Δεν το έχω σκεφτεί αλλά πρέπει να γίνεται.

    Και για την ερώτηση γ) υπάρχει το αντίστοιχο Event Group. Μελέτησε από το programming guide το κεφάλαιο "Description of MG/SP Events" και εδώ είμαστε για απορίες σου.



    Υ.Σ. Με 6 σειρήνες συνολικά δεν θα τρομάξεις μόνο τους επίδοξους κλέφτες αλλά θα κουφάνεις και τους γείτονές σου.

    Στην σειρά evo/evoHD τα events groups εχουν περισσότερες δυνατότητες. π.χ. Στο events --> Zone on Alarm μπορείς να επιλέξεις μία συνεχόμενη ομάδα ζωνών (π.χ. απο την ζώνη 3 έως την ζώνη 25) ενώ στην σειρά SP/MG μόνο μία ζώνη, όπως περιέγραψα παραπάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgeb1957 : 17-04-18 στις 19:02 Αιτία: προσθήκη

  4. #134
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Επίσης στις σειρές evo/evoHD μία έξυπνη λύση είναι ο συνδιασμός PGM και Keyswitch. Για περισσότερα βλέπε το #53

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #135
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,να ρωτήσω κ εγώ κάτι,αν κ δεν νομίζω ότι έχει πιθανότητα να γίνεται.Εχω 10 ξεχωριστες ζωνες.Οι μονές είναι για παράθυρα,οι ζυγες για πατζούρια.Πχ το 1 είναι το παράθυρο του υπνοδωματιου Α κ το 2 το πατζούρι του συγκεκριμένου υπνοδωματιου. Με αυτή τη λογική κ οι άλλες ζώνες.Υπαρχει τροπος να μην οπλίζει ο συναγερμός αν κ τα 2 είναι ανοιχτά αλλά να οπλίζει (πχ με baybas) αν μόνο το παράθυρο ή μονο το πατζούρι είναι ανοιχτά?Έτσι να έχω την επιλογή του τι θέλω σε κάθε δωμάτιο να είναι ανοιχτό,αλλά δεν με αφήνει να οπλιζω κ να φύγω αν είναι κ τα 2 ανοιχτά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #136
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAN0S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,να ρωτήσω κ εγώ κάτι,αν κ δεν νομίζω ότι έχει πιθανότητα να γίνεται.Εχω 10 ξεχωριστες ζωνες.Οι μονές είναι για παράθυρα,οι ζυγες για πατζούρια.Πχ το 1 είναι το παράθυρο του υπνοδωματιου Α κ το 2 το πατζούρι του συγκεκριμένου υπνοδωματιου. Με αυτή τη λογική κ οι άλλες ζώνες.Υπαρχει τροπος να μην οπλίζει ο συναγερμός αν κ τα 2 είναι ανοιχτά αλλά να οπλίζει (πχ με baybas) αν μόνο το παράθυρο ή μονο το πατζούρι είναι ανοιχτά?Έτσι να έχω την επιλογή του τι θέλω σε κάθε δωμάτιο να είναι ανοιχτό,αλλά δεν με αφήνει να οπλιζω κ να φύγω αν είναι κ τα 2 ανοιχτά?
    Υπάρχει τρόπος αλλά ίσως δεν σε βολεύει.
    1. Συνδέεις τις μαγνητικές επαφές του παραθύρου και του πατζουριού παράλληλα και τις στέλνεις σε μία ζώνη στο πανελ. Η ζώνη φαίνεται πάντα κλειστή αν ένα απο τα 2 ή και τα 2 (παράθυρο ή παντζούρι) είναι κλειστά.
    2. Στα δικαιώματα του user που κάνει όπλιση-αφόπλιση απαγορεύεις το bypass.
    Το μειονέκτημα είναι ότι δεν έχεις εποπτεία εξ αποστάσεως αν έχεις αφήσει ανοικτό το παράθυρο ή το παντζούρι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #137
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Ο πρώτος τρόπος είναι μάλλον η μοναδική λύση,αλλά δεν μπορώ να την εφαρμόσω για τεχνικούς λογους (ξήλωμα καλωδίων μέσα από τους τοίχους,στοκαρισμα κ βάψιμο ξανα).Ουσιαστικα έψαχνα τρόπο να ομαδοποιησω 2 ζωνες ,όπου προϋπόθεση για όπλιση να είναι οτι θα πρεπει η μια απο τις 2 ζωνες να ειναι κλειστη.
    Οπότε μάλλον θα το αφήσω όπως είναι,κ θα αλλάξω τις ονομασίες των ζωνων,έτσι ώστε να είναι εύκολα αντιληπτό ότι στο ίδιο δωμάτιο είναι κ το πατζούρι κ η μπαλκονόπορτα ειναι ανοιχτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #138
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAN0S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πρώτος τρόπος είναι μάλλον η μοναδική λύση,αλλά δεν μπορώ να την εφαρμόσω για τεχνικούς λογους (ξήλωμα καλωδίων μέσα από τους τοίχους,στοκαρισμα κ βάψιμο ξανα).Ουσιαστικα έψαχνα τρόπο να ομαδοποιησω 2 ζωνες ,όπου προϋπόθεση για όπλιση να είναι οτι θα πρεπει η μια απο τις 2 ζωνες να ειναι κλειστη.
    Οπότε μάλλον θα το αφήσω όπως είναι,κ θα αλλάξω τις ονομασίες των ζωνων,έτσι ώστε να είναι εύκολα αντιληπτό ότι στο ίδιο δωμάτιο είναι κ το πατζούρι κ η μπαλκονόπορτα ειναι ανοιχτή.
    Δεν χρειάζεται στοκαρισμα και βάψιμο .γίνεται με απλή πρόσβαση στον πίνακα .

    Ηλεκτρονικοί ολου του φόρουμ ενωθείτε.μια απλή πλακέτουλα χρειάζεται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #139
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAN0S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πρώτος τρόπος είναι μάλλον η μοναδική λύση,αλλά δεν μπορώ να την εφαρμόσω για τεχνικούς λογους (ξήλωμα καλωδίων μέσα από τους τοίχους,στοκαρισμα κ βάψιμο ξανα)
    Δε χρειάζεται να κάνεις σκαψίματα. Μπορείς να παραλληλίσεις τις επαφές στην άλλη άκρη των καλωδίων, από από την πλευρά που καταλήγει στον πίνακα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  10. #140
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Υπάρχει και έτοιμη πλακέτα https://www.e-smarteck.gr/ΜVPK2-Πλακ...φές-NOVA-Smart
    Αλλά αν στην κάνει κάποιος φίλος θα κοστίσει πολύ φτηνότερα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 14 από 47 ΠρώτηΠρώτη ... 4 12 13 14 15 16 24 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-18, 08:49
  2. Προγραμματισμος paradox sp.
    By vasilllis in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-15, 16:08
  3. Εξωτερικη σειρηνα Paradox με κεντρο Paradox Evo
    By mjtir in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-13, 17:30
  4. προγραμματισμος με c
    By johny16 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-08, 13:04

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας