Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 37

Θέμα: Εσπα

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    jake
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Εδεσσα
    Μηνύματα
    616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katmadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα εσπα ειναι γιαυτους που ηδη εχουν περισσια χρηματα ...
    αν δεν εχεις κεφαλαιο δεν μπορεις να το ακολουθησης.
    ειμαι και εγω παθων.
    ειχα κυνηγησει 10000 ευρω και τελικα μπηκα απο μεσα....
    το πως ειναι αλλη ιστορια.
    παντως δεν ειναι ευκολο.


    τα λεφτα πανε στα λεφτα ...δεν γινεται να εχεις ας πουμε 20000 και να θελεις να παρεις αλλα 10000 για να γινεις.

    Φανη δεν πολυκαταλαβα τι εννοεις..

    αν εχω 20.000 και θελω να παρω αλλα 10.000 , εννοεις να μην εχω στο μυαλο μου σχεδιο των 30.000 ευρω ενω δεν τα εχω αυτα τα χρηματα;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Η φορολογία στην Ελλάδα είναι πολύ υψηλή για να ανοίξει κάποιος από μας επιχείρηση. Πόσο μάλλον να υποχρεωθεί να την έχει για 3 χρόνια. Μιά επιχείρηση για να τα καταφέρει θα πρέπει να κοιτάξει την παγκόσμια αγορά πλέον.

    Να έχει πελάτες κι εκτός Ελλάδας γιατί το χρήμα μέσα της δεν ανκυκλώνεται.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον The_Control_Theory για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (20-02-16)

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.558

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικα πρεπει να σκεφτεις ποιες υποχρεωσεις απορρέουν απο την ενταξη σου στο εσπα.απο εκει και περα βρίσκεις ενα "νταβατζη" σου παιρνει το αναλογο " νταβατζιλικι" και προχωρας. Σαφως και αν δεν σε επηρεάζουν οι οροι του ,προχωρα. Αρκει να μην υπολογιζεις σε αυτα.

    ΥΓ1.Αν σκεφτεσαι να κανεις κατι ο min. Χρονος αξιογησης της καταστασης ειναι τα δυο χρόνια .Μην περιμένεις στο εξαμηνο να δεις κερδη.Να εχεις υπομονη.Αλλιως μην κανεις τιποτα.

    ΥΓ2. Γιωργο θα διαφωνησω για το εσπα γιατι προοριζοταν για νεα επιχειρηματικοτητα κλπ. Βεβαια οι γνωστοι μας αγνωστοι ,φροντισαν να το κανουν επιδοτηση για λιγους.
    Κρατική αναλγησια; η πολιτικη εξυπηρετηση;δεν θα μαθουμε ποτε.
    Ο ελληνας βεβαια φροντιζε να αξιοποιει πληρως την επιχειρηματικοτητα του με 100000 επιδοτηση για φραπουτσινιερα και τυροπιτιερα και απλα μαθηματικα του στυλ.100 φραπεδες απο 1,60 και 60 τυροπιτες βγηκε το μεροκαματο.πεταγαν και μια υπαλληλο μεσα και εκεινη το παιζουν επιχειρηματιες.Για αυτο καθε 3 μηνες ανοιγουν αλλα .

    Ακριβώς! ΜΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ στο όποιο ΕΣΠΑ στην Ελληνική διαχιεριστική του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, για να κάνετε ή μη μιά επιχείρηση! Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ έγραψα αναλύωντας το γιατί!

    Στο δεύτερο τονισμένο... ΔΕΝ μοιάζει να διαφωνείς καθόλου, αφού ταυτόχρονα αναγνωρίζεις και το ποιοί λκαι το τι το κάνουν, σην Ελλάδα μας!

    Ως "πρόθεση" ? Ως "ιδέα" της ΕΕ? Ορθά είπες "προοριζόταν" !
    Παράδειγμα που γνωρίζω ΑΠΟΛΥΤΑ? Γιατί στην γείτονα Βουλγαρία, τα αντίστοιχα προγράμματα λειτουργουν ΟΛΟΣΩΣΤΑ? Γιατί άνθρωπος που γνωρίζω, έχει ΣΥΝΤΑΞΕΙ 3 ΦΑΚΕΛΛΟΥΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, και έχει επιχορηγηθεί ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΕΣ pick & place SMT και στις 3 φόρες? Μάλιστα κατά προτεραιότητα, λόγω του ότι είναι εργοστάσιο "τεχνολογικού" τομέα & ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ? Ήταν προ 15 ετών μιά βιοτεχνία με μιά μηχανή της δεκαείας του 80! Σήμερα, φέτος μάλιστα ετοιμάζει το νέο του κτίριο 2000τμ και θα φέρει και 4η μηχανή το καλοκαίρι!
    ΠΩΣ εκεί το ESPA-BG πάει σωστά εκεί που προοριζόταν, και εδώ γίνεται καφετέριες, τυροπιταδικα, φούρνοι, και... ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ?
    Πωωωωως.... ?

    1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.558

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jakektm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φανη δεν πολυκαταλαβα τι εννοεις..

    αν εχω 20.000 και θελω να παρω αλλα 10.000 , εννοεις να μην εχω στο μυαλο μου σχεδιο των 30.000 ευρω ενω δεν τα εχω αυτα τα χρηματα;;
    Και αυτό, αλλά μάλλον θα εννοεί, αν έχεις 100000 στην μπάντα, κάνε ένα σχέδιο για 60-70000 και περίμενε και θα πάρεις ~40-50000 με κατάλληλους χειρισμούς!
    Αν ΔΕν έχεις ΠΑΝΩ από το σύνολο του "σχεδίου" σου, ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ, τελικά θα μπείς μεσα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.558

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΕΣΠΑ αν έχει καλή ιδέα το παίρνεις σχετικά εύκολα. Για την έγκριση μιλάω . και πιο πολύ εξοπλισμό για ανάπτυξη δεν δίνουν . αλλά τα λεφτά αργούν παρά πολύ
    Μην κρίνεις από επιχειρήσεις που εργάστηκες -εργάζεσαι, και είναι στο χωρο δεκαετίες, με γνωριμίες που εσύ ως ΝΕΟΣ εν δυνάμει επιχειρηματίας ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Γιώργο το πήρε ο θείος μου εύκολα , σε καμία επιχείρηση που εργάστηκα δεν πηραν ΕΣΠΑ. Και ο θείος μου πρώτη φορά άνοιξε επιχείρηση , όπως και ο Φάνης . αλλά τα λεφτά άργησαν παρά πολύ με αποτέλεσμα να υπάρξει οικονομική καταστροφή.
    Και οι 2 επιχειρήσεις και του Φάνη και του θείου μου είχαν σχέση με καινοτομία.
    Ο θείος μου μάλιστα δεν πήγε ούτε σε γραφείο ,μόνος του έκανε και το επιχειρηματικό πλάνο

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.558

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο το πήρε ο θείος μου εύκολα , σε καμία επιχείρηση που εργάστηκα δεν πηραν ΕΣΠΑ. Και ο θείος μου πρώτη φορά άνοιξε επιχείρηση , όπως και ο Φάνης . αλλά τα λεφτά άργησαν παρά πολύ με αποτέλεσμα να υπάρξει οικονομική καταστροφή.
    Και οι 2 επιχειρήσεις και του Φάνη και του θείου μου είχαν σχέση με καινοτομία.
    Ο θείος μου μάλιστα δεν πήγε ούτε σε γραφείο ,μόνος του έκανε και το επιχειρηματικό πλάνο

    Δεν νομιζω να χρειάζεται να επεκταθώ στο ότι διαφωνείς ? ερχόμενος ως εκ του αποτελέσματος... ΑΚΡΙΒΩΣ στα... λόγια μου?

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    ας πουμε οτι για να παρω την 1η δοση των 4000 ευρω επρεπε να παρουσιασω τιμολογια 4000 ευρω χωρις το φπα μονο απο παροχης υπηρεσιων σε 25 μερες απο την ημερομηνια εναρξης που και αυτην επρεπε να ηταν συγκεκριμενη.
    Επρεπε να εγγριθει για να αρχησω να δικαιολογω τιμολογια.
    Περασαν 6 μηνες για την εγκριση με νοικιασμενο μαγαζι - ρευμα - νερο χωρις εσοδα....


    πλακακια- υδραυλικα - ηλεκτρολογικα - βαψιματα - συναγερμοι - καμερες ολα τα περασα.
    τι τιμολογια να τον παω τον αλλον?

    Το μαγαζι το ετοιμασα και δεν με δικαιολογουσαν τπτ.


    τρεχα μετα να βρεις τιμολογια και πληρωσε τα κιολας.

    Η ψυχολογικη φθορα ειναι ενα αλλο κοματι που σε τσακιζει καθως βλεπεις τα λεφτα που μαζεψες να φευγουν πριν καν ανοιξεις σε αχρηστους λογους.

    Οταν με βαλανε τα λεφτα μετα απο 2 χρονια ειχα χασει ηδη 15 κιλα!

    Ειχα μεινει 62 κιλα...
    τωρα σιγα σιγα τα ξαναβαζω καθως το πηρα αποφαση οτι εκανα μαλακια....


    χιλιες φορες να ανοιγα οπως γουσταρω εγω το μαγαζι με τα λεφτα που διεθετα και να μην ειχα τετοια νταβατζιλικια.

    Αν γυρνουσα τον χρονο πισω ενοητε δεν θα το εκανα.

    ουτε ημερομηνιες να κυνηγαω ουτε τιποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katmadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ας πουμε οτι για να παρω την 1η δοση των 4000 ευρω επρεπε να παρουσιασω τιμολογια 4000 ευρω χωρις το φπα μονο απο παροχης υπηρεσιων σε 25 μερες απο την ημερομηνια εναρξης που και αυτην επρεπε να ηταν συγκεκριμενη.
    Επρεπε να εγγριθει για να αρχησω να δικαιολογω τιμολογια.
    Περασαν 6 μηνες για την εγκριση με νοικιασμενο μαγαζι - ρευμα - νερο χωρις εσοδα....


    πλακακια- υδραυλικα - ηλεκτρολογικα - βαψιματα - συναγερμοι - καμερες ολα τα περασα.
    τι τιμολογια να τον παω τον αλλον?

    Το μαγαζι το ετοιμασα και δεν με δικαιολογουσαν τπτ.


    τρεχα μετα να βρεις τιμολογια και πληρωσε τα κιολας.

    Η ψυχολογικη φθορα ειναι ενα αλλο κοματι που σε τσακιζει καθως βλεπεις τα λεφτα που μαζεψες να φευγουν πριν καν ανοιξεις σε αχρηστους λογους.

    Οταν με βαλανε τα λεφτα μετα απο 2 χρονια ειχα χασει ηδη 15 κιλα!

    Ειχα μεινει 62 κιλα...
    τωρα σιγα σιγα τα ξαναβαζω καθως το πηρα αποφαση οτι εκανα μαλακια....


    χιλιες φορες να ανοιγα οπως γουσταρω εγω το μαγαζι με τα λεφτα που διεθετα και να μην ειχα τετοια νταβατζιλικια.

    Αν γυρνουσα τον χρονο πισω ενοητε δεν θα το εκανα.

    ουτε ημερομηνιες να κυνηγαω ουτε τιποτα.
    Είχε κάποια σχέση με Arduino η επιχείρηση? (Custom πλακέτες Arduino) Ρωτάω γιατί πριν 1-2 χρόνια κάποιος είχε ξεκινήσει να πουλάει κάτι δικές του πλακέτες Arduino.
    Δεν μπορώ να βρώ ποιό μέλος ήταν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος
    Όνομα
    jake
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Εδεσσα
    Μηνύματα
    616

    Προεπιλογή

    Φανη, εννοείς να εγκριθεί ότι δικαιουσαι το πρόγραμμα; ώστε στην ουσία από εκεί και μετά να ξεκινησεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ζήτηση προγραμματιστή κ πρόγραμμα ΕΣΠΑ
    By Spark in forum [Προσφορά / Ζήτηση Εργασίας]
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-16, 09:25
  2. Επιδομα πρακτικης άσκησης ΕΣΠΑ ή ΟΑΕΔ
    By tripodous in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-12, 16:29
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-11, 10:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας