Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: πρόβλημα με ADSL router

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Question πρόβλημα με ADSL router

    Γεια σας θα ήθελα την γνωμη σας για το πρόβλημα που έχω στη συνδεση 2 διαφορετικών modem/router.
    εχω λοιπον 2 διαφορετικά router που λειτουργουν κανονικά, το ένα ειναι μαρκας PIRELLΙ και το αλλο γραφει HOL προφανως προέρχεται απο την εταιρεία παροχής.

    στην γραμμη μου λειτουργει κανονικά μόνο το PIRELLI με ADSL line in και ethernet συνδεση σε η/υ.
    προσπάθησα να συνδέσω το άλλο router HOL αλλα αυτό παρότι λειτουργουσε κανονικά και δεν ειναι χαλασμένο τωρα δεν κανει σύνδεση.
    υποψιάζομαι πως η εταιρεία HOL εχει διαφορετικό πρωτοκολο επικοινωνίας voice over internet και πιθανόν γι αυτό να μην συνεργάζεται το router. θα ηθελα την γνωμη σας σχετικά με αυτό.
    υπάρχει ευκολος τροπος να λειτουργήσει ή ειναι φιξ για το συστημα της HOL;

    τωρα ειμαι συνδρομητής στην WIND και το PIRELLI λειτουργει όμως,

    αυτό που θελω ειναι να λειτουργουν απο την ίδια ενσυρματη τηλεφωνική γραμμή 2 εξόδοι που έχουν απόσταση περίπου 15 μέτρα απο το ισόγειο στον 3ο όροφο.
    δυστυχως έβαλα δευτερο καλώδιο ethernet στο pirelli και δεν μπορεσα να μεταφέρω το σήμα σε αυτη την απόσταση (μέτρησα τα καλώδια τηλεφωνίας ειναι εντάξει).

    τι ειναι καλύτερο να κάνω για να μεταφέρω το ethernet απο το ισόγειο οπου βρισκεται το router στον 3ο όροφο που βρισκεται ο δευτερος η/υ; (με ενσυρματη συνδεση)

    μηπως το PIRELLI ειναι μαπα router και ειναι αδύνατο; ενα καλύτερο θα έκανε την δουλειά;

    στην αρχή σκέφτηκα να συνδέσω στον 3ο όροφο το άλλο ρουτερ και να παιρνουν και τα 2 μαζί απο την ίδια τηλ γραμμή. ειναι καλή ιδέα;

    τις προτάσεις σας παρακαλώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Αν και δεν κατάλαβα και πολλά για το τι θες να κάνεις Θα απαντήσω αν έχω μαντέψει σωστά
    Το πιο πιθανό εινια να θ'ες να μεταφέρεις το internet στο τρίτο όφορο

    Κάθε εταιρεία έχει προγραμματίσει το router της να συνδέεται στο δικό της voip server Γιαυτό το λόγω συνδέεται το pirrely (cyta) και όχι της ΗΟL.
    **** αν και στη περιοχή μου η ΗΟΛ δεν έχει voip

    Δυο router στην ίδια τηλεφωνική γραμμή ΔΕΝ γίνεται

    Για να μεταφέρεις το internet στο τρίτο όροφο θα πάρεις ένα καλώδιο ethrnet (cat5) απο το pirrely και θα το πας μέχρι το 3 όροφο στο pc.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    στο ρουτερ στην ιδια γραμμη δεν μπορουν συνδεθουν.Δικτυακα ομως οπως το εκανες μπορει να παιξει.Να το ρυθμισεις σαν ΑΡ και να παιρνει ip απο το ρουτερ που ειναι συνδεμενο στην τηλ.γραμμη.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν κατάλαβα και πολλά για το τι θες να κάνεις Θα απαντήσω αν έχω μαντέψει σωστά
    Το πιο πιθανό εινια να θ'ες να μεταφέρεις το internet στο τρίτο όφορο

    Κάθε εταιρεία έχει προγραμματίσει το router της να συνδέεται στο δικό της voip server Γιαυτό το λόγω συνδέεται το pirrely (cyta) και όχι της ΗΟL.
    **** αν και στη περιοχή μου η ΗΟΛ δεν έχει voip

    Δυο router στην ίδια τηλεφωνική γραμμή ΔΕΝ γίνεται

    Για να μεταφέρεις το internet στο τρίτο όροφο θα πάρεις ένα καλώδιο ethrnet (cat5) απο το pirrely και θα το πας μέχρι το 3 όροφο στο pc.
    δεν γινεται 2 router στην ιδια τηλεφωνική γραμμή; σίγουρα;

    ναι θελω να μεταφέρω ιντερνετ αλλα η μεγαλη απόσταση απο το ισόγειο ως τον 3ο όροφο το κανει να μην λειτουργει.
    χρησιμοποιησα καλωδιο cat5 και μετρησα τις επαφες, ειναι ενταξει.
    η απόσταση 15 μετρα παιζει ρόλο; μηπως το σήμα ειναι αδύνατο; μηπως το PIRELLI router ειναι αδύνατο;

    ωστε το router της HOL δεν θα δουλεψει, ειναι διαφορετικό...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να παίξουν 2 router στην ίδια γραμμή, απορώ πως σου ήρθε..

    Τράβα ethernet. Και τα δυο μηχανήματα είναι πατάτες αλλά το ένα θα δουλέψει μόνο με ethernet.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να παίξουν 2 router στην ίδια γραμμή, απορώ πως σου ήρθε..

    Τράβα ethernet. Και τα δυο μηχανήματα είναι πατάτες αλλά το ένα θα δουλέψει μόνο με ethernet.
    το ειπαμε πως το PIRELLI router λειτουργει στο ισόγειο αλλα με το καλωδιο ethernet 15 μετρα δεν εχω επικοινωνία, μαλλον ειναι μεγαλη η απώλεια λογο απόστασης.

    να αλλάξω router με καποιο που να ειναι πιο ικανό;

    υπάρχει λύση με ενδιάμεση ενίσχυση με κάποιο ενισχυτη γραμμης adsl/τηλεφωνίας ή κατι κατάλληλο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Στο Ethernet τι μεταφέρεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Δεν φταίει το pirrely που δεν παίζει στα 15μ H απόσταση είναι υπερβολικά μικρή για το ethernet.
    Είναι "πατάτα" αλλά αν έχεις cyta δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς γιατί θα χάσεις το τηλέφωνο εκτός και αν δεν σε νοιάζει.
    Μάλλον έχει πρόβλημα το καλώδιο Κοίτα τα βύσματα ή αν παρουσιάζει εξογκώματα το καλώδιο.

    Όταν λες ότι δεν έχεις σήμα στα 15μ
    Τι εννοείς?
    ότι δεν έχεις internet στον υπολογιστή/ φορητό? Αν ναι δεν είναι απαραίτητο να φταίει το pirrely
    τα φωτάκια που έχει το pirrely εκεί που λέει 1 2 3 4 με τα κουτάκια από κάτω Ανάβει το νούμερο στη θέση που έχεις βάλει το καλώδιο ?
    (με τον υπολογιστή από την άλλη συνδεδεμένο και ανοικτό)
    Το φωτάκι της κάρτας δικτύου ανάβει όταν βάλεις το καλώδιο και είναι ο υπολογιστής ανοικτός?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ειπαμε πως το PIRELLI router λειτουργει στο ισόγειο αλλα με το καλωδιο ethernet 15 μετρα δεν εχω επικοινωνία, μαλλον ειναι μεγαλη η απώλεια λογο απόστασης.

    να αλλάξω router με καποιο που να ειναι πιο ικανό;

    υπάρχει λύση με ενδιάμεση ενίσχυση με κάποιο ενισχυτη γραμμης adsl/τηλεφωνίας ή κατι κατάλληλο;
    Η μεγιστη αποσταση ειναι 100μ οποτε δεν εχεις θεμα.Πρεπει να ρυθμισεις τον δευτερο ρουτερ ωστε να ειναι client του πρωτου.Τωρα προσπαθουνε και οι δυο να δωσουν ip.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν φταίει το pirrely που δεν παίζει στα 15μ H απόσταση είναι υπερβολικά μικρή για το ethernet.
    Είναι "πατάτα" αλλά αν έχεις cyta δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς γιατί θα χάσεις το τηλέφωνο εκτός και αν δεν σε νοιάζει.
    Μάλλον έχει πρόβλημα το καλώδιο Κοίτα τα βύσματα ή αν παρουσιάζει εξογκώματα το καλώδιο.

    Όταν λες ότι δεν έχεις σήμα στα 15μ
    Τι εννοείς?
    ότι δεν έχεις internet στον υπολογιστή/ φορητό? Αν ναι δεν είναι απαραίτητο να φταίει το pirrely
    τα φωτάκια που έχει το pirrely εκεί που λέει 1 2 3 4 με τα κουτάκια από κάτω Ανάβει το νούμερο στη θέση που έχεις βάλει το καλώδιο ?
    (με τον υπολογιστή από την άλλη συνδεδεμένο και ανοικτό)
    Το φωτάκι της κάρτας δικτύου ανάβει όταν βάλεις το καλώδιο και είναι ο υπολογιστής ανοικτός?
    ωστε ειναι πατάτα αυτο το ρουτερ.
    όμως δεν φταιει η απόσταση;
    ναι ειναι για συνδεση ιντερνετ σε η/υ οπως το εγραψες.
    το ίδιο ρουτερ λειτουργει κανονικά με μικρο καλώδιο στο ισόγειο αλλά οχι με το καλώδιο που χρησιμοποιησα και ειναι:
    15μ ALCATEL DATA CABLE FTP 4PR 24AWG CAT5 EC VERIFIED
    και τις επαφες των κονεκτορ ελεγξα και ειναι εντάξει, η καθε επαφή κανει μπιπ στην αντιστοιχη

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα σε router TP_LINK TD-W8961ND V 1.1
    By chiskos in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-14, 20:00
  2. Αγορά ADSL wireless router από public
    By AAEIV in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-13, 19:46
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-13, 10:19
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-12, 16:17
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-10, 00:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας