Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Πρόβλημα με πομπό FM

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή Πρόβλημα με πομπό FM

    Καλησπερα, δεν ξερω αν ειναι η κατάλληλη κατηγορία, αν οχι ας το μεταφερει καποιος μοντ..

    Εχω ενα θεματακι, με έναν πομπο FM που εχω, το παρατήρησα σημερα, εχει πέσει η ισχυς του στα 130 περιπου watt.. οσο και αν ανεβαζω απο το exciter δεν ανεβαινει... στην φωτο του toy exciter που ανεβασα, ειναι στο 50% και στελνει μονο 2,7 watt στον πομπο... οσο και να το ανεβασα τιποτα.. ουσιαστικα απο 10% και πανω μενει εκει.. (Το 50% ειναι τυχαιο στο exciter, απλα το φωτογράφισα τοτε που εκανα δοκιμές...)
    μεχρι προφατα επαιζε ο πομπος στα 400watt με το exciter στο 30%..

    εχω 6 δίπολα στον ιστο, τα οποια συντηρήθηκαν πριν 10 μερες

    και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasozz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, δεν ξερω αν ειναι η κατάλληλη κατηγορία, αν οχι ας το μεταφερει καποιος μοντ..

    Εχω ενα θεματακι, με έναν πομπο FM που εχω, το παρατήρησα σημερα, εχει πέσει η ισχυς του στα 130 περιπου watt.. οσο και αν ανεβαζω απο το exciter δεν ανεβαινει... στην φωτο του toy exciter που ανεβασα, ειναι στο 50% και στελνει μονο 2,7 watt στον πομπο... οσο και να το ανεβασα τιποτα.. ουσιαστικα απο 10% και πανω μενει εκει.. (Το 50% ειναι τυχαιο στο exciter, απλα το φωτογράφισα τοτε που εκανα δοκιμές...)
    μεχρι προφατα επαιζε ο πομπος στα 400watt με το exciter στο 30%..

    εχω 6 δίπολα στον ιστο, τα οποια συντηρήθηκαν πριν 10 μερες

    και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει
    Καταλαβαίνεις βέβαια ότι 35W επιστρεφόμενα (στάσιμα) στα 133W εξόδου, δεν είναι καλό!
    Πέραν τούτου το exciter σου μοιάζει να έχει σοβαρό πρόβλημα!

    1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    ξέρω οτι εχει πολλά στάσιμα... πρέπει να ειναι μέρος του προβλήματος.. ισως κατι παίζει με τα δίπολα, αν και με οπτικό έλεγχο του κεραιοσυστηματος δεν φαίνεται κάτι.

    πριν 10μερες είχαν κοπει τα 3 καλώδια απο τα 6 δίπολα,(λογο αστοχίας των δεματικων στα καλώδια στον ιστό) έπεσε η εκπομπή αρκετά και ανέβηκαν στάσιμα.. αλλα αυτο διορθώθηκε και συντηρήθηκαν και τα 6

    μετα την συντήρηση έπαιζα στα 400w με πρπ 22 στάσιμα.
    σήμερα που ανέβηκα στο βουνό είδα το πρόβλημα που υπάρχει τώρα

    ισως να μην φταίει το exciter οπως αναφέρεις, ισως να ειναι ο πομπός. ο πομπός με το exciter ειναι αλληλένδετα στην ουσία, αν δεν μπορεί να λάβει ο πομπός τα watt, το exciter απλα δεν τα στέλνει, οσο και % να το ανεβάσω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasozz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, δεν ξερω αν ειναι η κατάλληλη κατηγορία, αν οχι ας το μεταφερει καποιος μοντ..

    Εχω ενα θεματακι, με έναν πομπο FM που εχω, το παρατήρησα σημερα, εχει πέσει η ισχυς του στα 130 περιπου watt.. οσο και αν ανεβαζω απο το exciter δεν ανεβαινει... στην φωτο του toy exciter που ανεβασα, ειναι στο 50% και στελνει μονο 2,7 watt στον πομπο... οσο και να το ανεβασα τιποτα.. ουσιαστικα απο 10% και πανω μενει εκει.. (Το 50% ειναι τυχαιο στο exciter, απλα το φωτογράφισα τοτε που εκανα δοκιμές...)
    μεχρι προφατα επαιζε ο πομπος στα 400watt με το exciter στο 30%..

    εχω 6 δίπολα στον ιστο, τα οποια συντηρήθηκαν πριν 10 μερες

    και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει
    Αυτό εμένα μου δείχνει πρόβλημα στο excter ούτως ή άλλως! Είναι βλάβη, που έχω συναντήσει αρκετές φορές!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasozz Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξέρω οτι εχει πολλά στάσιμα... πρέπει να ειναι μέρος του προβλήματος.. ισως κατι παίζει με τα δίπολα, αν και με οπτικό έλεγχο του κεραιοσυστηματος δεν φαίνεται κάτι.

    πριν 10μερες είχαν κοπει τα 3 καλώδια απο τα 6 δίπολα,(λογο αστοχίας των δεματικων στα καλώδια στον ιστό) έπεσε η εκπομπή αρκετά και ανέβηκαν στάσιμα.. αλλα αυτο διορθώθηκε και συντηρήθηκαν και τα 6

    μετα την συντήρηση έπαιζα στα 400w με πρπ 22 στάσιμα.
    σήμερα που ανέβηκα στο βουνό είδα το πρόβλημα που υπάρχει τώρα

    ισως να μην φταίει το exciter οπως αναφέρεις, ισως να ειναι ο πομπός. ο πομπός με το exciter ειναι αλληλένδετα στην ουσία, αν δεν μπορεί να λάβει ο πομπός τα watt, το exciter απλα δεν τα στέλνει, οσο και % να το ανεβάσω...

    Το θέμα με τα στάσιμα στο ανάφερα γιατί δείχνει κάτι! Το τι και που οφείλεται είναι αναγκαιο να το ψάξεις! Αν έχεις 35 στα 133, πραγματικά... τόιτε φαντάσου στα ~400+ (35*3= 105 ? ίσως)!
    Ένα ένα τα "βγάζεις" πάντως! Τελικά είχες προ ολίγον ημερών πρόβλημα κεραίας... όπως λες! Είχαν ανέβει τα στάσιμα, λες! Πόσο? Περίπου πχ στα 105W ?
    Τι εννοείς "αλληλένδετα" ?
    Αν δεν είναι συνδεδεμένα με τίποτα αλλο εκτός από καλώδιο RF μεταξύ τους, τότε έχεις ΔΥΟ ανεξάρτητα προβλήματα! Ένα ΚΕΡΑΙΑ (καλώδιο, κατανεμητής, κεραίες, κλπ), και ένα στο exciter!

    Τα μετά το "αλληλένδετα" δεν τα κατάλαβα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 19-02-16 στις 02:29
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα με τα στάσιμα στο ανάφερα γιατί δείχνει κάτι! Το τι και που οφείλεται είναι αναγκαιο να το ψάξεις! Αν έχεις 35 στα 133, πραγματικά... τόιτε φαντάσου στα ~400+ (35*3= 105 ? ίσως)!
    Ένα ένα τα "βγάζεις" πάντως! Τελικά είχες προ ολίγον ημερών πρόβλημα κεραίας... όπως λες! Είχαν ανέβει τα στάσιμα, λες! Πόσο? Περίπου πχ στα 105W ?
    Τι εννοείς "αλληλένδετα" ?
    Αν δεν είναι συνδεδεμένα με τίποτα αλλο εκτός από καλώδιο RF μεταξύ τους, τότε έχεις ΔΥΟ ανεξάρτητα προβλήματα! Ένα ΚΕΡΑΙΑ (καλώδιο, κατανεμητής, κεραίες, κλπ), και ένα στο exciter!

    Τα μετά το "αλληλένδετα" δεν τα κατάλαβα!!!
    οταν είχαν βγει off τα 3 διπολα ειχα περίπου 40 στάσιμα και ειχε πέσει ο πομπός πρπ στα 150w

    αλληλένδετα γιατι,
    το exciter με τον πομπο συνδέονται και με καλώδιο δεδομένων.. επικοινωνούν δλδ
    πχ αν κλεισω το πομπο το fwd του exciter πέφτει αυτόματα στο 0 και unlockαρει.. μολις τον ανοίξω lockαρει και στελνει fwd watt...

    ειναι σαν να λεει ο πομπος στο exciter τοσο μπορώ να αποδώσω, μην μου στείλεις άλλο...

    επίσης δεν αναβει κανένα error σε κανενα απο τα δυο...

    επίσης πληροφοριακά στην συντήρηση αλλάχτηκαν και οι κονεκτορες σε ολα δίπολα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Πολλές φορές πάντως, όταν ενα μηχάνημα δεν μπορεί να αποδώσει την αναμενόμενη ισχύς, το πρόβλημα εντοπίζεται στην κεραία. Μπορείς να κάνεις κάτι απλό πρίν φτάσεις στον πομπό, όπως να συνδέσεις με μια εφεδρική κάθοδο ένα δίπολο και να δεις έτσι τι γίνεται.

    1 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνεις βέβαια ότι 35W επιστρεφόμενα (στάσιμα) στα 133W εξόδου, δεν είναι καλό!
    Πέραν τούτου το exciter σου μοιάζει να έχει σοβαρό πρόβλημα!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasozz Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν είχαν βγει off τα 3 διπολα ειχα περίπου 40 στάσιμα και ειχε πέσει ο πομπός πρπ στα 150w

    αλληλένδετα γιατι,
    το exciter με τον πομπο συνδέονται και με καλώδιο δεδομένων.. επικοινωνούν δλδ
    πχ αν κλεισω το πομπο το fwd του exciter πέφτει αυτόματα στο 0 και unlockαρει.. μολις τον ανοίξω lockαρει και στελνει fwd watt...

    ειναι σαν να λεει ο πομπος στο exciter τοσο μπορώ να αποδώσω, μην μου στείλεις άλλο...

    επίσης δεν αναβει κανένα error σε κανενα απο τα δυο...

    επίσης πληροφοριακά στην συντήρηση αλλάχτηκαν και οι κονεκτορες σε ολα δίπολα.

    Τι διαφορετικό βλέπεις στα δύο που έκανα ερυθρά? Το "χθεσινό" σου πρόβλημα, είναι ίδιο με το "σημερινό" σου. ίσως?

    Δεν ξέρω τι αλλάξατε - φτιάξατε, αλλά έχεις ΠΡΟΒΛΗΜΑ κεραίας - καλώδιο καθόδου, κατανεμητής, κλπ - που επαναλαμβανεται ή δεν εντοπίσατε!

    Μάλιστα, διασυνδεδεμένα! ΟΚ, επομένως όταν ο ενισχυτής (πομπός όπως τον αποκαλείς) δει υπερβολικά στάσιμα στην έξοδό του, δίνει εντολή στο exciter να κατεβάσει ισχύ οδήγησης για προστασία του, κάνει FOLDBACK PROTECTION, και το exciter διαβάζοντας την εντολή δεν ανεβάζει πάνω από εκεί που ο ενισχυτής του λέει ότι είναι αρκετό!
    Πρόβλημα? ΚΑΘΟΔΟΣ - ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗΣ ΚΛΠ => ΦΟΡΤΙΟ ΕΞΟΔΟΥ ΜΗ 50Ω = ΚΕΡΑΙΑ, ΚΕΡΑΙΑ, ΚΕΡΑΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-16, 12:49
  2. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-14, 20:11
  3. Πρόβλημα Σε Πομπό!!
    By George k in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-13, 15:31
  4. Πρόβλημα με διαμόρφωση σε πομπό fm
    By drPanos in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-08, 18:47
  5. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-06, 03:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας