Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Τι θα γινει με το μελλον των απόφοιτων Ηλ/γων Μηχ/κων που θα μενουν Ελλαδα(μαλλον)

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Jim
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή Τι θα γινει με το μελλον των απόφοιτων Ηλ/γων Μηχ/κων που θα μενουν Ελλαδα(μαλλον)

    Ολοι εχουμε ακουσει οτι θελουν να φύγουν εξωτερικο γιατι τα πραγματα ειναι δυσκολα στην Ελλαδα λόγω κρισης και χαμηλης τεχνολογικής ανάπτυξης. Εγω πιστευω πως οταν μιας χωρα της λειπει κατι πρεπει να το αποκτησει αρχίζοντας απο κατι πολυ χαμηλο. Εγω προσωπικά θα ηθελα πολυ να μεινω Ελλαδα να δουλεψω σαν Ηλεκτρολογος Μηχανικων και να κανω τη δουλεια μου. Θελω μολις τελειωσω τη σχολη να μπω βαθιά στη δουλεια+ερευνα οχι ακαδημαϊκά.. Ξερετε σε ποιο τομεα εχει μελλον η Ελλαδα? Εγω θα ασχοληθω με αυτοματισμους γιατι μαρεσει. Εχετε κατι να προτεινετε για εργασια στην Ελλαδα να ξερω να προετημαστω με τα καταλληλα απο τωρα? Τι εχει αναγκη αυτη χωρα δε γινεται να μη εχει αναγκη κατι? Μιληστε ελευθερα και πειτε τη γνωμη σας.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Δουλειά και έρευνα ε?

    Να σε παραπέμψω σε ένα σαιτ που πουλάει σπόρους για ζαρζαβατικά να προμηθευτείς?

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλειά και έρευνα ε?

    Να σε παραπέμψω σε ένα σαιτ που πουλάει σπόρους για ζαρζαβατικά να προμηθευτείς?
    Αγρότης μόνος ψάχνει?

    Έχω μια μεγάλη απορία, γιατί σχεδόν όλοι απ' όλους τους κλάδους (τεχνικοί, λογιστές, δημόσιοι υπάλληλοι, κλπ κλπ) έχουν μία τάση στροφής προς την καλλιέργεια καθώς περνάει ο χρόνος?

    Αυτή η χώρα έχει ανάγκη να την ψεκάσουν με φυτοφάρμακα κατά της βλακείας! Άμα δεν φύγει η σαβούρα δουλειά δεν γίνετε...

    Τεχνικά έχει ανάγκη από ανθρώπους με ιδέες που θα επιχειρήσουν σε σωστές βάσεις και θα ανθίσει η παραγωγή.
    Υπάρχουν επιχειρήσεις οι οποίες αναπτύσσονται (γιατί πουλάνε στο εξωτερικό). Και η πρόσληψη εξαρτάτε απ' την δυνατότητα παροχής λύσεων σε κάθε πρόβλημα (του κλάδου σου φυσικά) οπότε είναι δύσκολο για κάποιον νέο χωρίς εμπειρία να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο, εξαρτάτε απ' το πόσο κόβει το μάτι σου και απ' το πόσο αγαπάς αυτό που κάνεις.

    Και φυσικά μην περιμένεις ανάλογο μισθό

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Μόλις τελειώσεις να πας για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Δεν είναι σίγουρο ότι θα σου δώσει πολλά πράγματα το ίδιο το μεταπτυχιακό αλλά θα σου δώσει θέση εργασίας εκεί μόλις τελειώσεις!
    Τόσα χρόνια δουλειάς, κόπων και εξόδων από εσένα και την οικογένεια σου πρέπει να αποσβεστούν... όταν ακούς για φορολογία 60% και ασφαλιστικές εισφορές στο 20% του εισοδήματός σου, πιστεύεις ότι θα μπορέσεις να αποσβέσεις τι θυσίες που έκανες εσύ και οι γονείς σου όλα αυτά τα χρόνια μένοντας στην Ελλάδα?
    Εγώ είμαι άνεργος μηχανικός και πληρώνω 5200 ευρώ το χρόνο ασφαλιστικές εισφορές (ΤΣΜΕΔΕ)... σκέψου να είχα και εισόδημα από εργασία σαν μηχανικός πόσο θα φτάσουν οι εισφορές μου!

    Να φύγεις! Να φύγεις! Να φύγεις! και αν έχεις καλές βαθμολογίες και ξέρεις πολύ καλά αγγλικά μην κοιτάξεις καν για Αγγλία Γερμανία κλπ... πήγαινε Αμερική!

    Ξέρω ότι με συμφέρει να μείνεις εδώ να πληρώνεις για τη σύνταξή μου αλλά δεν μπορώ να δώσω σε ένα νέο παιδί μία απάντηση με κριτήριο το δικό μου συμφέρον!

    5 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (19-02-16)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Ποτέ δεν πίστεψα ότι λείπει το έμχψυχο ερευνητικό υλικό....αυτό που λείπει ήταν αρχικά υλικοτεχνική υποδομή που οδήγησε σε έλλειψη διάθεσης για οτιδήποτε αφορά την ερευνα και πλέον η πλειάς επιστημόνων αναλύει τον φραπέ που πίνει......Οσοι νεοι μπορούν να φυγουν ας φύγουν.....για οπουδοήποτε....Η Ελλάδα το μόνο που προωθεί ως σχέδιο σωτηρίας είναι οι φορομπιχτικοί του μηχανισμοί....κανεις δεν πρόκειται να έρθει να επενδύσει σε οτιδήποτε εδώ (εκτός από αρνητικά πράγματα...πχ παρεμπόριο, ναρκωτικά, σεξ κλπ)

    3 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον agis68 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (19-02-16)

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Αν ΔΕΝ αγαπάς την Ελλάδα ΜΑΣ μέχρις ΘΑΝΑΤΟΥ
    Αν ΔΕΝ έχεις πρόβλημα να ΦΥΤΟΖΩΕΙΣ μέχρις... θανάτου για το υπόλοιπο της ζωής σου
    Αν ΔΕΝ σκοπεύεις να κάνεις οικογένεια και να μπορείς να την συντηρείς αξοπρεπώς
    Αν ΔΕΝ σε ενδιαφέρει να εξελιχθείς ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ στον τομέα σου και γίνεις τελικά απλά ένας "κατσαβιδάκιας"
    Αν ΔΕΝ έχεις οικονομικό πρόβλημα γιατί έχουν οι γονείς σου ΠΟΛΛΑ - ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ - ΛΕΦΤΑ στην άκρη
    Αν ΔΕΝ πιστεύεις ότι ακόμα και με λίγα ΑΞΙΖΕΙ να ζεις στην ΧΩΡΑ ΣΟΥ
    Αν ΔΕΝ μπορείς να ζήσεις στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - για όποιοδήποτε λόγο - ή να το αντέξεις, προσαρμοστείς για ΟΛΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ
    Αν ΔΕΝ μπορείς να δεχθείς να εργάζεσαι για ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΨΩΜΙ δίνωντας την ΨΥΧΗ ΣΟΥ - ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ - καθημερινά...
    Αν ΔΕΝ έχεις μια ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΙΔΕΑ που πραγματικά να ΑΞΙΖΕΙ να φτιάξεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ...
    Αν ΔΕΝ αντέχεις ΝΑ ΣΕ ΚΛΕΒΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ όταν εσύ εργάζεσαι νυχθημερών και αυτό επκαρπώνεται το 90% των ΚΟΠΩΝ ΣΟΥ
    Αν ΔΕΝ θέλεις όταν γεράσεις να πάρεις ΠΟΤΕ ΣΥΝΤΑΞΗ
    Αν ΔΕΝ μπορείς να ΓΙΝΕΙΣ ΗΡΩΑΣ και να μείνεις εδώ προσπαθώντας - ΕΛΠΙΖΩΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ - να σωσεις την πατρίδα σου

    Αν ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΚΡΕΜΑΣΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΟΛΟΥΣ - ΜΑ ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ - ΤΟΥΣ ΥΠΑΙΤΙΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΜΑΣ


    Αν... ΟΛΑ αυτά και άλλα τόσα υφίστανται...

    ΤΟΤΕ ΣΗΚΩ ΚΑΙ ΦΥΓΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΚΑΙ ΕΣΥ, ΣΑΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΕΟΥΣ!

    Αλλά, ΑΝ ΔΕΝ ισχύει ΕΣΤΩ ΕΝΑ από τα παραπάνω ΔΕΝ, τότε ΠΑΛΕΨΕ το εδώ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ!!!

    2 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    YAT (19-02-16)

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη bolsevikos
    Όνομα
    Γιάνννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    178

    Προεπιλογή

    Αν θες να παλέψεις για κάτι ,χωρίς σοβαρή δουλειά ή/και εξέλιξη επαγγελματική, μείνε. Αλλά να ξέρεις πως αν έχεις αξιοπρέπεια που δεν την πουλάς θας φας σκ...τ..α.
    Αν θες να εξελιχθεις σοβαρά επαγγελμτικά - επιστημονικά , φύγε. Αλλά να ξέρεις πως όπου κι αν πας, θα είσαι πάντα στο φευγιό.
    Η Ελλάδα δεν έχει βιομηχανία, με ότι αυτό συνεπάγεται για μας. Και δεν θα αποκτήσει ότι ιδέες κι αν παίξουν. Οχι με αυτήν την οικονομία.
    Εγώ πήγα έξω, και γύρισα. Και τώρα τα τρώω. Αλλά το παλεύω.
    Ιτς γιορ κολ, που λένε κ οι βρεττανοί.
    Το θέμα είναι να κάνεις μια προβολή του εαυτού σου 15-20-30 μετά χρόνια και να μπορείς να ζήσεις με αυτήν.
    Και σήμερα , μετά από όλα αυτά που έχουμε ζήσει τα τελευταία 10 χονια, έχουμε αρκετά δεδομένα για να την κάνεις σχετικά εύστοχα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Φιλε μου σαν πατερας δυο παιδιων (το ενα πηρε πτυχιο, το αλλο τελειωνει φετος) και μετα απο πολλες χιλιαδες ευρω εξοδα και πολυ αγχος θα σου δωσω μια συμβουλη που μου εδωσε ο πατερας μου....Οπου γης και πατρις! Αν αποφοιτησεις και βρεις δουλεια στην Ελλαδα που θα σου επιτρεπει να ζεις αξιοπρεπως και να μπορεις να συντηρησεις εαυτον και μια μελλοντικη οικογενεια, με γεια σου, και χαρα σου....ΑΛΛΑ! αν δεις τα ζορια, φυγε οπου βρεις δουλεια και να ξερεις οτι πρωτα στο ανθρωπο ειναι η προκοπη και μετα ολα τ'αλλα!Και καποιες υστεριες περι πατριδος και διαφορα αλλα μη σε σκοτιζουν.
    Ο ανθρωπος που εχει δουλεια δεν πεφτει σε παραστρατηματα και διαφορα αλλα...Ο ανεργος και ο τεμπελης ολο και κατι πονηρο θα κανουν .....
    Οσο για την τεχνη-επιστημη που θες να σπουδασεις οπου και να πας με ενα καλο πτυχιο θα εισαι μαγκας!

    Αυτα και καλη δυναμη σε οτι κανεις!

    2 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλειά και έρευνα ε?

    Να σε παραπέμψω σε ένα σαιτ που πουλάει σπόρους για ζαρζαβατικά να προμηθευτείς?
    Και μετα να περασει σε ερευνα και εφαρμογη (green development ) με αυτοματισμους

    Arduino based room controller





    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου σαν πατερας δυο παιδιων (το ενα πηρε πτυχιο, το αλλο τελειωνει φετος) και μετα απο πολλες χιλιαδες ευρω εξοδα και πολυ αγχος θα σου δωσω μια συμβουλη που μου εδωσε ο πατερας μου....Οπου γης και πατρις! Αν αποφοιτησεις και βρεις δουλεια στην Ελλαδα που θα σου επιτρεπει να ζεις αξιοπρεπως και να μπορεις να συντηρησεις εαυτον και μια μελλοντικη οικογενεια, με γεια σου, και χαρα σου....ΑΛΛΑ! αν δεις τα ζορια, φυγε οπου βρεις δουλεια και να ξερεις οτι πρωτα στο ανθρωπο ειναι η προκοπη και μετα ολα τ'αλλα! Και καποιες υστεριες περι πατριδος και διαφορα αλλα μη σε σκοτιζουν.
    Ο ανθρωπος που εχει δουλεια δεν πεφτει σε παραστρατηματα και διαφορα αλλα...Ο ανεργος και ο τεμπελης ολο και κατι πονηρο θα κανουν .....
    Οσο για την τεχνη-επιστημη που θες να σπουδασεις οπου και να πας με ενα καλο πτυχιο θα εισαι μαγκας!

    Αυτα και καλη δυναμη σε οτι κανεις!

    Τι να πεις μετά από αυτό, πέραν του ότι τελικά δεν είναι μοιραίο αυτό που τραβαμε!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-20, 20:02
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-14, 14:12
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-12, 12:46
  4. ΒΕΝΖΙΝΟΚΟΛΛΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΑΛΑΚΗ ΜΑΣΤΙΧΑ
    By agis68 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-11, 19:11
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-09, 13:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας