Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: Μετατροπή ενέργειας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Lightbulb Μετατροπή ενέργειας

    Καλημέρα κάθε μέρα. το θέμα αυτό ανοιξα διότι το άλλο θέμα που εχει ασχοληθεί με την κατασκευή-εφεύρεση του Π. Ζωγράφου έχει λανθασμένο τίτλο διότι δεν πρόκειται για παραγωγή ενέργειας αλλα μετατροπή. η ηλεκτρική ενέργεια αποδίδεται με την κλασσική ηλεκτρολυτική μέθοδο που έχω παρουσιάσει αναλυτικά στην παρουσίαση κατασκευής, πρόχειρης αλλα λειτουργικής.

    εδω κανω παρουσίαση του διαγράμματος κ τρόπο λειτουργίας του ενεργειακου συστήματος που παρουσιάζει ο Π.Ζωγράφος ως σπουδαία καινοτόμο εφεύρεση.

    εμένα μου αρέσει η προσπάθεια που κάνει ο Π.Ζωγράφος διότι προσπαθει την αυτοπροβολή με επιτυχία.
    ασχετα απο αυτό πιστευω πως με κόλπα κατάφερε να απασχολει αρκετους ανθρωπους που φαινεται να μην γνωρίζουν αρκετά ή να βλέπουν επιφανειακά αυτό το σύστημα σαν λύση;

    στα βιντεο που παρουσιάζει το εσωτερικό απο το ενεργειακό του σύστημα φαινονται καθαρά τα δυο στοιχεία που χρησιμοποιεί τα οποία έχει επενδύσει με καλλιτεχνικό τρόπο μέταλλα ωστε να μην φαινεται η σύσταση τους.

    Συνημμένο Αρχείο 62804

    σε αυτο το διάγραμμα αποκαλύπτω την λειτουργία της συσκευής

    Συνημμένο Αρχείο 62805

    φαινεται πως τα στοιχεία του ειναι δυο μπαταρίες των 6Volt σε σύνδεση εν σειρά η οποια γινεται με την επαφή των μεταλλικών επενδύσεων στις καταλληλες υποδοχές.
    με εντεχνο τρόπο προσπάθησε να αποκρύψει πως οι σωληνωτοι αγωγοι μεταφέρουν διαφορά δυναμικού + -
    ακόμα χρησιμοποιεί για την μεταφορά δυναμικού και την ηλεκτροχημική μέθοδο γνωστή πολλά χρόνια ως μπαταρία θαλασσινου νερου που καταναλώνει σταδιακά το ηλεκτρόδιο μαγνησίου όπως

    Συνημμένο Αρχείο 62806

    με αυτά δίνει τροφοδοσία σε μικρό ινβερτερ -οχι περισσότερη απο 500W- για να μπορει να ανάψει 20 λαμπες πυρακτωσης/φθορισμου/λεντ.

    αυτά ειναι κόλπα...

    ακόμα παρουσιάζω μπαταρίες μαγνησίου και συσκευές που χρησιμοποιούν νερό+αλάτι/σόδα για την μεταφορά ιόντων και σωματιδίων στα ηλεκτρόδια.
    σε αυτό το λινκ φαινεται το προϊόν που κυκλοφορει στην αγορά;
    http://revolution-green.com/hydra-light-release/

    Η.Γ. τώρα που ειναι απόκριες άλλαξα το εικονίδιο μου σε σπείρα διότι η "φωτοβολίδα" μετακόμισε στην εικόνα του προφίλ μου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Spark για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (23-02-16), kioan (21-02-16)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Σπύρο αν κατάλαβα καλά δηλαδή. Αυτό είναι στην ουσία μπαταρία που έχει μέσα?

    Με καταλύτη το νερό και μαγνήσιο και σίδερο(iron) σαν ηλεκτρόδια? Θέλει μπαταρία για να γίνει ηλεκτρόλυση....

    Δηλαδή αν το έκανα αυτό θα έπαιρνα τάση και ρεύμα? Αν ναι πόσο? Πως γίνεται να βγάλει αυτό 500Watt?

    Με γειά το νέο avatar. Σε είχα συνηθίσει στα μωβ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιλωνας
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Φιλε Spark μηπως μπορω να παρω την αδεια σου να δημοσιευσω την δευτερη φωτο που ποσταρεις μπας και εφυπνιστουν τα ζωα που πιστευουν οτι ο Π.Ζ. ανακαλυψε το αικεινητο?
    Φυσικα με τις καταλληλες υποδειξεις στο thread σου και σεβομενος τα πνευματικα δικαιωματα σου?
    Ευχαριστω, συγνωμω αλλα δεν μπορουσα να στειλω pm δεν δεχεσαι! Θερμα συγχαρητιρια για υο ξεμπροστιασμα! Keep it going!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Οι σωληνωτοί αγωγοί μοιάζουν (ή μήπως είναι πραγματικά) εύκαμπτοι ορθογώνιοι κυματοδηγοί. Τα μεταλλικά κουτιά μοιάζουν με περιβλήματα μικροκυματικών εξαρτημάτων (βλέπε ραδιοζεύξεις κλπ). Σημαίνει ότι μπορεί να είναι κάλυψη για μπαταρίες και κάποια καλώδια μεταφοράς συνεχούς ρεύματος;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τρελός Επιστήμονας : 22-02-16 στις 12:19 Αιτία: typos
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  6. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Για εμένα, η εξήγηση του Σπύρου μου φαίνεται λογική.

    Ο Ζωγράφος ποτέ δεν έδωσε μία εξήγηση που να στέκει επιστημονικά και όλες οι κατασκευές του φαίνεται πως είναι κατασκευασμένες τεχνηέντως για να ψαρώνουν οι αδαείς.

    Και θα εξηγήσω αμέσως τι εννοώ χρησιμοποιώντας ως παράδειγμα αυτό το video (έχω γράψει κι άλλα εδώ)


    Αυτή είναι μια γενική άποψη της συσκευής στην οποία φαίνονται ορισμένες ελικοειδείς σωληνώσεις.
    Θυμίζουν τις εφευρέσεις που έχουμε μάθει να βλέπουμε σε κινηματογραφικές ταινίες με περιθωριοποιημένες μεγαλοφυίες.
    Εδώ βλέπουμε τον "εφευρέτη" να ξεβιδώνει την μια σωλήνωση. Αυτή είναι βιδωμένη εξωτερικά στη συσκευή μέσω βιδών που διαπερνούν τα πεπλατυσμένα άκρα της.
    Αυτό σύμφωνα με τον "εφευρέτη" είναι το δοχέιο του νερού στο πάνω μέρος της συσκευής. Διαθέτει και αυτό μια σπειροειδή σωλήνα η οποία σε αντίθεση με τις άλλες φαίνεται να το διαπερνά και δεν είναι απλώς βιδωμένη.
    Το δοχείο του νερού ανοιγμένο όπου μπορούμε να δούμε το εσωτερικό του.
    Δεν έχει τίποτα πέρα από τη χάλκινη σπείρα που συνδέεται εξωτερικά και έναν ελαστικό σωλήνα που ξεκινά από την βάση του.
    Μια άλλη άποψη του δοχείου νερού όπου φαίνεται πως η εξωτερική σπείρα απλά υπάρχει συνδεδεμένη (με μια ομολογουμένως κάκιστη εφαρμογή σιλικόνης/κόλλας), χωρίς να εξυπηρετεί κανένα απολύτως σκοπό.



    Πάντως μου αρέσουν οι κατασκευές του γιατί είναι λίγο ρετρό. Εάν καταφέρει να εξελιχθεί λίγο ο τύπος και πέρα από τα σωληνάκια ανακαλύψει τα LEDs προβλέπω οι επόμενες κατασκευές να έχουν και απόκοσμο φως από μπλε LED

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 22-02-16 στις 13:50
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (22-02-16)

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Είχε περίσσευμα χαλκοσωλήνα από air condition και είπε να τα κάνει πηνία.Ότι σαβούρα είχε γενικώς την αξιοποίησε

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως μου αρέσουν οι κατασκευές του γιατί είναι λίγο ρετρό. Εάν καταφέρει να εξελιχθεί λίγο ο τύπος και πέρα από τα σωληνάκια ανακαλύψει τα LEDs προβλέπω οι επόμενες κατασκευές να έχουν και απόκοσμο φως από μπλε LED
    Εδώ μπορεί άνετα και να τον βοηθήσει ο Σπύρος (Spark), να δοξάσει και το φόρουμ μας.
    Περιμένουμε λοιπόν Σπύρο να σε δούμε στον Τριανταφυλλόπουλο, φιλάκια στην Κιμ.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The_Control_Theory Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπύρο αν κατάλαβα καλά δηλαδή. Αυτό είναι στην ουσία μπαταρία που έχει μέσα?

    Με καταλύτη το νερό και μαγνήσιο και σίδερο(iron) σαν ηλεκτρόδια? Θέλει μπαταρία για να γίνει ηλεκτρόλυση....

    Δηλαδή αν το έκανα αυτό θα έπαιρνα τάση και ρεύμα? Αν ναι πόσο? Πως γίνεται να βγάλει αυτό 500Watt?

    το διάγραμμα που παρουσιάζω ειναι εκτίμηση και όχι αυτό που χρησιμοποιεί ο Π.Ζωγραφος.
    αυτό σημαινει πως ειναι ελλιπή τα στοιχεία όπως:
    1) ο τύπος και η ικανότητα των συσσωρευτων
    2) το μέγεθος, το σχήμα και ο τύπος των ηλεκτροδίων
    3) η κατανάλωση σε βατ που κάνει το σύστημα Ζωγράφου.
    για την κατανάλωση δεν μπορώ να ειμαι σίγουρος διότι δεν ξέρω εαν την έχει μετρήσει κάποιος,
    στα βιντεο που είδα ο Π.Ζωγράφος δεν δειχνει όργανα μετρησης έντασης αμπερόμετρο ή βατόμετρο, έτσι εκτιμώ πως η κατανάλωση του δεν ειναι περισσότερη απο 300W

    https://www.youtube.com/watch?v=h_Ps1R03WqM

    στο 1:40 βλέπετε τις καλυμμένες μπαταρίες.
    ο Π.Ζωγραφος δεν λεει τι περιέχουν ούτε έδειξε ποτέ το εσωτερικό τους.
    υποθέτω πως ειναι μπαταρίες, εαν δεν είναι μπαταρίες να το αποδείξει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DIOMEDESGR2016 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Spark μηπως μπορω να παρω την αδεια σου να δημοσιευσω την δευτερη φωτο που ποσταρεις μπας και εφυπνιστουν τα ζωα που πιστευουν οτι ο Π.Ζ. ανακαλυψε το αικεινητο?
    Φυσικα με τις καταλληλες υποδειξεις στο thread σου και σεβομενος τα πνευματικα δικαιωματα σου?
    Ευχαριστω, συγνωμω αλλα δεν μπορουσα να στειλω pm δεν δεχεσαι! Θερμα συγχαρητιρια για υο ξεμπροστιασμα! Keep it going!
    κάνε ότι θέλεις με το διάγραμμα που ειναι εκτίμηση.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι σωληνωτοί αγωγοί μοιάζουν (ή μήπως είναι πραγματικά) εύκαμπτοι ορθογώνιοι κυματοδηγοί. Τα μεταλλικά κουτιά μοιάζουν με περιβλήματα μικροκυματικών εξαρτημάτων (βλέπε ραδιοζεύξεις κλπ). Σημαίνει ότι μπορεί να είναι κάλυψη για μπαταρίες και κάποια καλώδια μεταφοράς συνεχούς ρεύματος;

    εαν ηθελα να κρύψω τα στοιχεία θα έκανα και εγω το ίδιο, θα έβαζα μεταλλική επικάλυψη, σωληνάκια και μερικές βίδες δηθεν ρυθμιστές με κόλλα.

    και δεν ενδιαφέρομαι καθόλου ούτε να αναπαράγω, ούτε να διαψεύσω, ούτε να αποκαλύψω, γενικά δεν με ενδιαφέρει το σύστημα Π.Ζωγράφου διοτι θεωρώ πως αυτός δεν ειναι απατεώνας αλλα ειναι ΜΕΓΑ ΤΡΟΛ

    γι αυτό παρακαλω να μη θελετε εξηγήσεις απο εμένα, όποιος ειναι ικανός να δοκιμάσει να αναπαράγει το συστημα Π.Ζωγραφου ωστε να εχει τα στοιχεία που θέλει.


    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spark : 22-02-16 στις 16:02

  11. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιλωνας
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..................κάνε ότι θέλεις με το διάγραμμα που ειναι εκτίμηση..............................
    ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ! ! ! ! !

    (Φιλε ΔΕΝ μπορεις να καταλαβεις τι "ΣΤΟΚΟΣ" παιζει στους Ελληνες! Νασαι καλα!)

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Σπύρο είναι η πιό ολοκληρωμένη επιστημονική άποψη που άκουσα μέσα στο φόρουμ πάνω στο θέμα. Και όλα αυτά χωρίς να θίγεις τον τρόλεπιστήμονα.
    Όσο κι αν λέει η φωνούλα μέσα μου να ελπίζω για μιά τέτοια ανακάλυψη είναι πολλά τα σκοτεινά σημεία που με την εξήγησή σου κλονίζονται.

    Τώρα μένει να βρούμε πως έκανε το δεύτερο. Να πετάει υδρογόνο από την άλλη συσκευή. Λογικά θα το είχε από πριν υπό πίεση.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παραγωγή ενέργειας!!! [Απάτη Ζωγράφου] [Ψευδοεπιστήμη]
    By Πατέντες in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4368
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-22, 20:14
  2. Μετρητής Ενέργειας AC
    By Dr_Giwrgos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-16, 01:18
  3. Μέτρηση Ενέργειας
    By picdev in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-14, 23:13
  4. Υπολογισμός ενέργειας
    By tco9998 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-10, 17:24
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-09, 23:05

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας