Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 46

Θέμα: Ειδικός στα Χανιά για επισκευή laptop

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    ναι ακη δεν αντιλεγω αλλα ο πελατης ο τιγκουνης θελει το ποιο φθηνο...ας κανει την δουλεια του και μακρια απο εμενα τετοια κελεπουρια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από betacord85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλως τον!ιδια ακριβως περιπτωση εσκασε μυτη την πεμπτη στο μαγαζι!μπαινει μεσα...καλησπερα σας μου εχει χαλασει ο φορτιστης και απο οτι εκανα search στο ιντερνετ ειδα οτι εχουν χαλασει οι capacitors...μπορειτε να μου το φτιαξετε?αλλα σας παρακαλω αν η επισκευη παει πανω απο 7 ευρω μην το φτιαξετε...ρωτησα και οι capacitors κοστζουν 10 λεπτα ο καθενας...τι εκανα?τον εστειλα κατευθειαν στο πλαισιο να παρει ενα universal smps...συμπερασμα?η εξυπναδα του νεοελληνα που κανει τον εξυπνο μεσα απο τον κυριο google...
    εγώ θα του έλεγα ότι αν θέλει να του αλλάξω τους πυκνωτές που θα είχε φέρει αυτός, θα τους άλλαζα για 5 ευρώ αλλά θα του εξηγούσα από πριν ότι το κόστος αφορά την αλλαγή των πυκνωτών όχι επισκευή, αν δεν λειτουργούσε ο φορτιστής θα ήταν δική του ευθύνη. Άμα δεν έπαιζε ο φορτιστής (που ήταν και το πιο πιθανό) να πήγαινε να δει τη συνέχεια στο youtube για να προχωρήσει η επισκευή.

    μάθαν όλοι μικροί μεγάλοι στα καφενεία...

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    μαρκο πιστεψε με συσκευη που ερχεται στο μαγαζι πρεπει να την χρεωσω κανονικα...εχω κανει πολλες επισκευες τσαμπα και εχω βαλει και υλικα απο την τσεπη μου σε πολλα ατομα που κανανε τους εξυπνους και οταν ειδα την εκμεταλευση επειδη δοαβαζανε τις βλαβες στο ιντερνετ υποσχεθηκα να μην ξαναφτιαξω τσαμπα ουτε σε ξεφτιλα τιμη σε κανενα ουτε ακομα και σε γνωστους...τεσπα ο φιλος απο τα χανια θα βρει καποιον να του το φτιαξει αλλα οχι με το μαχαιρι στο λαιμο οτι τοσα εχω και αν σαρεσει...και για ακομα μια φορα θα το πω οτι οι βλαβες δεν ειναι μονο πυκνωτες και τελειωσαμε...

    3 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από betacord85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαρκο πιστεψε με συσκευη που ερχεται στο μαγαζι πρεπει να την χρεωσω κανονικα...εχω κανει πολλες επισκευες τσαμπα και εχω βαλει και υλικα απο την τσεπη μου σε πολλα ατομα που κανανε τους εξυπνους και οταν ειδα την εκμεταλευση επειδη δοαβαζανε τις βλαβες στο ιντερνετ υποσχεθηκα να μην ξαναφτιαξω τσαμπα ουτε σε ξεφτιλα τιμη σε κανενα ουτε ακομα και σε γνωστους...τεσπα ο φιλος απο τα χανια θα βρει καποιον να του το φτιαξει αλλα οχι με το μαχαιρι στο λαιμο οτι τοσα εχω και αν σαρεσει...και για ακομα μια φορα θα το πω οτι οι βλαβες δεν ειναι μονο πυκνωτες και τελειωσαμε...
    Μπάμπη σαφώς και έχεις δίκιο. Από τσατίλα έγραψα τις βλακείες παραπάνω.

    Όσο για τον Σωτήρη δικαίωμα του είναι να ψάχνει την καλύτερη τιμή.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Παιδιά εγώ εχω πονέσει παρα μα πάρα πολύ απο συναδέλφους σας . Δεν θα αναφέρω περιπτωση εδω μέσα , εχω εντουτοις στειλει εμπειρίες μου σε μέλοι για να δούνε τι τραβάμε . και δεν ειμαι ανθρωπος του τσαμπα.
    οσο αφορά στο τιμιο δυστηχώς ειναι στο ποιον μας πλέον η κοροιδια.

    τελευταιως πήγα μια ταμπλέτα που αναφέρω και εδω μέσα σε μεγάλο μαγαζι που βρήκα στο διαδύκτιο και επισκευαζει τα πάντα. μιλήσαμε στο τηλ. με τον τεχνικο του ειπα το προβλημα του ειπα ότι δεν θέλω να πάει στο πλαισιο και να δουνε τι μπορουν να κάνουν.....!

    απογοητευση παιδιά . την ανοιξαν την εκλεισαν μας χρεώσαν 10 ευρω ( λογικο ) για να μας πούνε ότι μονο το πλαισιο μπορει να την φτιάξει.

    ε αυτο ήταν τιμιοτης ? δεν ειδε ότι ειναι turbo-x απο την αρχή ? ή του ελειπε το 10 ? ουτε καν διαγνωση .... τραβάμε πολλά δυστηχώς οι ασχετοι εδω μέσα (ελλάδα ) και δυστηχώς μερικές φορές δεν εχουμε επιλογές και κάνουμε ανοησιες .

    και αυτο το παραδειγμα ηταν σοφτκορ. τα χαρντκορ δεν τα ονομαζω γιατι θα αρχίσω τα γαλλικα ...!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά εγώ εχω πονέσει παρα μα πάρα πολύ απο συναδέλφους σας . Δεν θα αναφέρω περιπτωση εδω μέσα , εχω εντουτοις στειλει εμπειρίες μου σε μέλοι για να δούνε τι τραβάμε . και δεν ειμαι ανθρωπος του τσαμπα.
    οσο αφορά στο τιμιο δυστηχώς ειναι στο ποιον μας πλέον η κοροιδια.

    τελευταιως πήγα μια ταμπλέτα που αναφέρω και εδω μέσα σε μεγάλο μαγαζι που βρήκα στο διαδύκτιο και επισκευαζει τα πάντα. μιλήσαμε στο τηλ. με τον τεχνικο του ειπα το προβλημα του ειπα ότι δεν θέλω να πάει στο πλαισιο και να δουνε τι μπορουν να κάνουν.....!

    απογοητευση παιδιά . την ανοιξαν την εκλεισαν μας χρεώσαν 10 ευρω ( λογικο ) για να μας πούνε ότι μονο το πλαισιο μπορει να την φτιάξει.

    ε αυτο ήταν τιμιοτης ? δεν ειδε ότι ειναι turbo-x απο την αρχή ? ή του ελειπε το 10 ? ουτε καν διαγνωση .... τραβάμε πολλά δυστηχώς οι ασχετοι εδω μέσα (ελλάδα ) και δυστηχώς μερικές φορές δεν εχουμε επιλογές και κάνουμε ανοησιες .

    και αυτο το παραδειγμα ηταν σοφτκορ. τα χαρντκορ δεν τα ονομαζω γιατι θα αρχίσω τα γαλλικα ...!
    1) αφού πήρες κινέζικη σαβούρα πρέπει να ξέρεις οτι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά ,


    2) το πλαίσιο δεν τη φτιαχνει αλλάζει ολη τη πλακέτα

    3) Αν δεν την ανοίξεις δεν μπορείς να καταλάβεις , αν έχει χαλάσει το βύσμα οπότε επισκευάζεται, αν έχει χαλάσει η μπαταρία οπότε επισκευάζεται,
    αν έχει καεί κανένα κινέζικο no name ολοκληρομένο προφανώς ουτε εσύ θα πληρώσεις για ανταλλακτικό και αν αν φτιαχτεί ....

    4) Μολις χτες μου έδωσαν με το ζόρι μια σαβουρο ταμπλέτα τουρμπο Χ , για να τη κοιτάξω, στο πλαίσο δεν τη δέχτηκαν γιατί ειναι σπασμένο το βύσμα και καλά έκαναν.
    Τέλος πάτνων με τέτοιες σαβούρες που κάνουν 100-200ε δεν αξίζει να ασχολείσαι, εκτός αν τα προβλήματα ειναι εμφανή και εύκολα.
    Εμένα αυτή που μου έδωσαν βγάζει γραμμές, κάτι μποερί να παίζει με τη καλωδιοταινια , τι θα του πω? πλήρωσε 20ε ανταλλακτικό ,
    αν βρεθεί στο ebay, και αν ειναι αυτό , και αν φτιάξει και πόση ώρα θα φάω? εχει και σπασμένο βύσμα.
    Ούτε που θα την ανοίξω , θα τη δώσω πίσω

    5) και το πιο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ αν ο άλλος ασχολείται τη μισή μέρα με κινέζικες σαβούρες που δεν μπορούν να επισκευαστούν τότε πάει το εκλεισε το μαγαζί ,
    γιατί σαν και σένα έχουν πάει άλλοι 100 , τα 10ε ειναι λίγα.
    Πήγαινε το και εσύ στο πλαίσιο την επόμενη που πλήρωσες το κινέζικο 200ε και σου ζητάνε για "επισκευή" 150ε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 21-02-16 στις 20:32

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    αγαπητε φιλε παυλο λυπαμαι πραγματικα...οχι για σενα αλλα για το χαμηλο επιπεδο των τεχνικω γιατι αφου εισαισυναδελφος απλα θα την κοιτουσαν και θα σου ελεγαν χωρις να σε χρεωσουν τεσπα...απο την αλλη ο ακης εχει δικιο οι πιο πολλες επισκευες ειναι απο τις σαβουρες που φερνει ο κυριος turbo x...και φυσικα δεν μπορυμε να βαλουμε χερι οιχε επειδη δεν μπορουμε η δεν εχουμε τον εξοπλισμο αλλα τα αναταλακτικα δεν ειναι διαθεσιμα...για τους απατεωνες συνδελφους μην ανυσυχεις ειναι σε black list και ο ενας συανδελφος λεει στον αλλον να μην παει γιατι ειναι απατεωνας...φυσικα υπαρχει και η αντιθετη πλευρα που οι εξαρρετοι και συνεπεις συναδελφοι βοηθανε και κανουν καλοι δουλεια ο ενας στον αλλον

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    μπάμπη μου συγχωρα με δεν ειμαι συνάδελφος αν και πολύ θα ήθελα. ακη εχω την εντύπωση ότι προτρέχεις ξανα. η νοοτροπια μου ουτε απ' εξω απο το πλαισιο ειναι και πράξη μου. ελαχιστες φορε΄ς έχω ψωνισει και αυτο όχι τουρμπο-εξ. την συγκεκριμένη που ειναι ακριβή την χαρισαν στα παιδιά και επειδή τα παιδιά χάρηκαν ειπα να το κοιτάξουμε να την φτιάξουμε.

    και το θέμα εδώ δεν ειναι τι αξιζει και τι δεν αξιζει αλλα ότι ο κόσμος έχει αποχτήσει μια κακή εικόνα και για αυτο δεν φταιει πάντα αυτος.

    στο επαγγελμα μου πολύ θλιβομουνα όταν ακουγα αλλους απατεώνες διακοσμητες που δυστηχώς καναν πολύ κακο και στους υπολοιπους του κλαδου μου. η τιμιοτης ειναι πράγμα σπανιο δυστηχώς σημερα. και δυστηχως ειχε επιβεβαιωθει ένας συνεργάτης μου που με μάλωνε και μου ελεγε ότι με το σταυρο στο χέρι κανενας δεν πάει πουθενα. δεδομενουν του ότι οπου πέφτω το τελευταιο καιρο ειναι κοροϊδία λέω μπας και τελικα έχουν μεινει μονο τετοιοι επαγγελματίες στην ελλαδα?

    οσο αφορά στην καλωδιοταινια και τα 20 νομιζω ότι τοι βλέπεις λιγο λάθος . ειμαι πολύ σιγουρος ότι ο πελάτης σου πολύ θα χαρει όταν ακουσει ότι η κατασταση ειναι επισκευασιμη όσο και να βάλεις εργασία.

    μπαμπη εσεις μπορει να γνωριζεστε αναμεταξυ σας . εγώ δυστηχως εκτος μιας εξαιρετης περιπτωσης που εχει συγχωρεθει ( απο τους ανθρώπους που πραγματικα ηταν Ανθρωποι) και μια αλλη που δυστηχως εδώ και χρόνια δεν τον βρίσκω δεν εχω πέσει ποτε σε αυτους τους τιμιους ... εν πάσι περιπτώση τι να πώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    δεν ειναι πελάτης μου αλλά γνωστός , ούτε θέλει να πληρώσει πολλά , απο εκεί και πέρα αυτά τα κινέζικα δεν ανοίγονται καν,
    ολα ειναι κολλημένα και στερομένα με ταινίες , μέχρι και τα καπάκια της θωράκισης τα κολάνε με ταινία , τι να φτιάξεις απο αυτό το πράγμα.
    Και εγώ να του πω πλήρωσε 20ε για ανταλλακτικό καλωδιοταινίας, αν κάνει πάλι το ίδιο ? θα του δώσω πίσω τα λεφτά?
    ασε που θέλει να τη βγάλει ψηλο τσάμπα.
    Δεν αξίζουν τέτοιες επισκευές εκτός αν ειναι κάτι που πράγματι φτιάχνεται , κάποιο βύσμα πχ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Kαλησπέρα,
    Νομίζω με παρεξηγήσατε και θα φταίω κι εγώ. Υπέθεσα ότι έχει καεί κάτι μπροστά - στην DC εισοδο, που στο απειρο μυαλο μου φαίνεται κάτι το εύκολο - λίγο.
    Στο μυαλό μου πάλι, ένας καλός θα βρει γρήγορα το πρόβλημα, και αν είναι τίμιος θα το χρεώσει σωστά.
    Εφόσον εγώ θέτω από την αρχή το ποσό που μπορώ να διαθέσω, o καλός ο τεχνικός μπορεί και κρίνει αν τον συμφέρει ή όχι. Δεν βάζω μαχαίρι στο λαιμό, καπιταλισμό έχουμε, συμφωνίες κάνουμε.

    Καταλαβαίνω ότι κάποιοι βρήκατε τόπο να πείτε το τι τραβάτε στις δουλειές σας, όμως δεν βοηθάτε.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επισκευή νεκρού laptop
    By ΜΑΝΟΛΗΣ28 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-19, 17:11
  2. Επισκευή μπαταρίας laptop
    By GR_KYROS in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-15, 10:59
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-14, 08:43
  4. SMD στα Χανιά;
    By makis.civ in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-11, 23:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας