Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 46

Θέμα: Ειδικός στα Χανιά για επισκευή laptop

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    φίλε μου θέλει κάποια ώρα να λύσεις το λάποτπ, και να βρεις και σχηματικό να το μελετήσεις ,
    συνήθως έχουν tvs διόδους και ασφάλειες και μπορεί να το γλιτώσεις.
    Οντως μπορεί να ειναι έτσι οπως λες και να ειναι εύκολο μπορεί και όχι, έχω δει δίσκο να καίγονται τα ολοκληρωμένα και άλλος να καίει μονο τη tvs δίοδο δεν υπάρχει κάτι στανταρ.
    Μπορεί να έχει κάψει μέχρι και διάδρομο σε 4 layer πλακέτα, είναι ένας θεσσαλονίκη ο atsio απο το how to fix που φτιάχνει τέτοια τρελά
    αλλά μην περιμένεις με 50ε να κάτσει να ασχοληθεί σοβαρά, ο άλλος μπορεί να φάει 1 και 2 μέρες να ψάχνει μπορεί να ειναι κάτι εύκολο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 21-02-16 στις 21:27

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    δεν θελω ουτε να σου κανω τον εξυπνο ουτε τιποτα...σε μια κλειστη συσκευη(οποιαδηποτε)απο την στιγμη που την εχεις καψει δεν ξερουμε τι ακριβως εχει καψει...μονο και μονο για να λυθει και να δεθει θα σε χρεωσει κανα 30 ευρω μονο για τον κοπο του...δεν μας ειπες μαρκα και μοντελο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι πελάτης μου αλλά γνωστός , ούτε θέλει να πληρώσει πολλά , απο εκεί και πέρα αυτά τα κινέζικα δεν ανοίγονται καν,
    ολα ειναι κολλημένα και στερομένα με ταινίες , μέχρι και τα καπάκια της θωράκισης τα κολάνε με ταινία , τι να φτιάξεις απο αυτό το πράγμα.
    Και εγώ να του πω πλήρωσε 20ε για ανταλλακτικό καλωδιοταινίας, αν κάνει πάλι το ίδιο ? θα του δώσω πίσω τα λεφτά?
    ασε που θέλει να τη βγάλει ψηλο τσάμπα.
    Δεν αξίζουν τέτοιες επισκευές εκτός αν ειναι κάτι που πράγματι φτιάχνεται , κάποιο βύσμα πχ
    Μπορείς να τα βρεις όλα αυτά online και να τα έχεις, αν αξίζει μπορείς να το κάνεις όπως ήταν από το εργοστάσιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    εγώ δεν κάνω τέτοιες επισκευές , ούτε ασχολούμαι πολύ , απλά αν με πρήξει κανένας "γνωστός" που δεν θέλει να πληρώσει .
    Οσα έχω ανοίξει ολα τα καλώδια ειναι κολλημένα, δεν έχουν βύσματα , και στηρίζονται ολα με ταινίες .
    Ο αλλος που το αγοράζει 100ε και 150ε δεν θέλει να δώσει πάνω απο 20ε για να το φτιάξει , ε χαίρω πολύ.
    Αντε να πληρώσει ο τεχνικός ανταλλακτικό και να μην ειναι αυτό και αν κτλ , έχει τύχει να δω ταμπλετ που έχει κινέζικα ολοκληρωμένα και να μην υπάρχουν
    πουθενά στο κοσμο παρά μονο στη κίνα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    ακη τα παντα υπαρχουν οπως ειπε και ο κωνσταντινος ακομα και για τα φασον turbox που ειναι rebadge απο κινεζικες βιοτεχνιες...αν ψαξεις εδω στο φορουμ εχει 2-3 ποστ με ανταλακτικα για τις κινεζικες μουφες...δεν ειναι δυσκολο να τα φτιαξεις αλλα αν αξοιζει ο κοπος και η ταλαιπωρια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    μα αυτο ειναι το γαμώτο ρε παιδί μου. ηξερα ότι πόναγε μια πλακέτα ( δυστηχως δεν ηξερα ποια ) καθότι ειχαν δώσει παλιοτερα τιμή απο το πλαισιο στην ιδιοκτήτρια. ρώτησα λοιπόν πριν παραλάβουν στο εν λόγο μαγαζι "αν υπάρχει θέμα με κάποιο ανταλλακτικο μπορειτε να το βρειτε" και φυσικά μου ειπαν απο το πλαισιο εφόσον ειναι του πλαισιου. ε ουτε αυτο . τους ρώτησα μετα αν επικοινωνήσαν με το πλαισιο και δεν μου απανταγαν. δεν μπορεσα να καταλάβω τους βάλαν χερι απο το πλαισιο.

    οσο αφορά στις πλακέτες . η κοινη λογική λέει ότι αποκλειεται το πλάισιο να έχει κανει απο το μηδεν μια ταμπλέτα. οποτε ειναι μια φθηνη κινεζια που εχει γινει φασον και απο το πλαίσιο . έ για εναν ειδικο ποσο δύσκολο ειναι να βρει αντιστοιχο ανταλλακτικο. τι αν πώ κριμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    και εμεις λοιπον με τα μαγαζιά που είναι εγκλημα να χρεώνουμε την διάγνωση που μπορεί να μας φάει και μιση μερα , εμείς λοιπόν με τα μαγαζιά που ειναι ατιμία να χρεώνουμε τον ελεγχο, εμείς λοιπόν τα μαγαζιά που είναι κακούργημα να σκεφτούμε τι είναι η εργατοώρα τι είναι η γνώση τι ειναι η εξιδίκευση τι ακριβ'ως πρέπει να κάνουμε ? πως θα ζήσουμε ;;;;;

    ξαχνάμε όλοι μας εδώ λοιπόν οτι ο εντοπισμός τις βλάβης ειναι το 95% τις επισκευής ,
    και δόξα το θεό εχω περάσει πολλλλές μέρες που εχω ακούσε απο 2-3 πελάτες "αααααα ειναι πολλα 50-60 για την επισκευη της μητρικής " ααααα ειναι πολλα 60€ για reflow "αααααααα ειναι πολλα 80-85€ για αντικατάσταση ολοκληρωμ'ενου γραφικών "
    και δυστυχ'ως το σπίτι μου δεν το ταίζω με διαγνώσεις!

    οπως επίσης δυστυχώς στο ΟΑΕΕ δεν δέχονται αμα τους πώ ¨"ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ξέρετε εγω για το δήμινο που πέρασε δεν ειμαι ικανοποιημενος απο τις παροχές σας και δεν τις χρησιμοποίησα τις παροχές σας , οπότε δεν θέλω να σας πληρώσω "

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον navar για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (21-02-16)

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arctic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Έκαψα ενα laptop (κανοντας τη βλακεια να μπερδεύψω τους ανταπτορες από δυο διαφορετικά universal τροφοδοτικά - έβγαλε 30V αντί για 20V τελικά...).
    Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιος στα Χανιά που να είναι καλός στη δουλειά του ώστε να το επισκευάσει και τίμιος ώστε να μη μου πάρει πάνω από 50€;
    Σωτήρης
    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι, αν το ποσό της επισκευής είναι πάνω από 50€, ο τεχνίτης είναι άτιμος?
    Και μιλώντας υποθετικά, αν η βλάβη κοστίζει 15€ (τεχνικά + ανταλλακτικό) τα υπόλοιπα μέχρι το πενηντάρικο θα τα άφηνες μπουρμπουάρ στον μάστορα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    μετα απο αυτα που εχει ακουσει απλα δεν θα ξανατοποθετηθει..μπηκε εψαχνε καποιο θυμα η καποιον επισκευαζ για την ψυχη της μανα μου δεν βρηκε και απλα δεν θα ξαναποσταρει ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος...μπειτε στο Howtofixit και δειτε ποσοι τσαμπατζιδες υπαρχουν...και να πω οτι ειναι συναδελφοι τεχνικοι με μαγαζια παει στο δι@ολο αλλα ειναι οι κλασικοι κουτοπονυροι που δεν μπλεκουν μονο στα ηλεκτρονικα αλλα παντου...θα τους δεις ακομα και στην ποιο καραια περοπτωση πχ την ωρα που αλλαζει ο μηχανικος φιλτρα και λαδια να δει τι μαρκα ειναι η αν ειναι φθηνα...

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από betacord85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μετα απο αυτα που εχει ακουσει απλα δεν θα ξανατοποθετηθει..μπηκε εψαχνε καποιο θυμα η καποιον επισκευαζ για την ψυχη της μανα μου δεν βρηκε και απλα δεν θα ξαναποσταρει ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος...μπειτε στο Howtofixit και δειτε ποσοι τσαμπατζιδες υπαρχουν...και να πω οτι ειναι συναδελφοι τεχνικοι με μαγαζια παει στο δι@ολο αλλα ειναι οι κλασικοι κουτοπονυροι που δεν μπλεκουν μονο στα ηλεκτρονικα αλλα παντου...θα τους δεις ακομα και στην ποιο καραια περοπτωση πχ την ωρα που αλλαζει ο μηχανικος φιλτρα και λαδια να δει τι μαρκα ειναι η αν ειναι φθηνα...
    Ο άνθρωπος απάντησε στο #20, ας μην βάζουμε το κεφάλι κάτω και προτρέχουμε δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επισκευή νεκρού laptop
    By ΜΑΝΟΛΗΣ28 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-19, 17:11
  2. Επισκευή μπαταρίας laptop
    By GR_KYROS in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-15, 10:59
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-14, 08:43
  4. SMD στα Χανιά;
    By makis.civ in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-11, 23:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας