Καλησπέρα σε όλους,

Καθώς ήθελα αρκετό καιρό να αναβαθμίσω το κολλητήρι μου είπα να αγοράσω το Hakko Fx-888d το οποίο σήμερα παράγγειλα κιόλας απο το robostore.gr.

Με τη φοιτητική προσφορά μου έρχεται κοντά στα 100-110 ευρώ και κανα ταληρο τα μεταφορικά.
Οποτε ας πουμε 115€ στην πορτα μου για την αμερικάνικη ομως version.
Καθώς έχω εναν step-down transformer απο 220 σε 110 volt στα 100w θεώρησα οτι δεν αξίζει τον κόπο να ψάξω για την ευρωπαική έκδοση η οποια θυμομουν απ την τελευταια φορά που είχα ψάξει οτι ειναι και αρκετα πιο ακριβή.

Με μια δέυτερη σκέψη όμως και καθώς ο converter που έχω δεν είναι και κάνας της προκοπής (της mean well νομιζω ειναι) σκέφτηκα να ακυρώσω την παραγγελία μου απο το robostore οσο είναι νωρίς για να μην έχω μπλεξίματα με το να ψάχνω μετασχηματιστές και να αγοράσω απο batterfly.it το ευρωπαικό που θα μου έρθει στα 150 υπολογισμένα ( με τα μεταφορικά ,φόρους και μια μύτη μαζι ) να τελειώνει το θέμα εκει.

Αν είχα δεί οτι πουλιέται τόσο απο Ευρώπη δεν θα είχα κάνει την παραγγελία απο robostore.


Το κύριο μου θέμα ειναι καθαρά αυτό της αξιοπιστίας του converter που έχω καθώς το hakko ειναι νομίζω 75w και ο κονβέρτορας ειναι κινεζιά και 100W οπότε ειναι λίγο τσίμα τσίμα και ας μην τα φτάνει τα 75 το κολλητήρι συχνα.

Τα 50hz που έχουμε εδω σε σχέση με τα 60hz δεν νομίζω να παίζουν ρόλο.

Δεν ξέρω αν η μικρή διαφορά τιμής δικαιολογεί να σέρνω και εναν transformer μαζι ο οποιος δεν ξέρω και κατα ποσο θα ειναι αξιοπιστος για τέτοια χρήση απο την άλλη μπορεί απλά να είμαι παρανοικός και τα 100W έστω και του mean well να επαρκούν για το hakko.

Τι θα κάνατε?