Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
οι λεντοταινίες έχουν ανα 3 λεντ μια αντίσταση που είναι για να οδηγεί τα λεντ στην καθορισμένη τάση (12 βολτ) με το σωστό ρεύμα.αντίστοιχα έτσι είναι σχεδιασμένες και οι 24 βολτες κλπ κλπ. τα μεγάλα λεντ μοντουλ όπως από προβολής και τέτοια φωτιστικά δεν έχουν δικτύωμα ανά κάποια λεντ και αντιστάσεις οπότε αντί να παρέχουμε σταθερή τάση και να αυτορυθμίζουν το ρεύμα του βάζουμε τροφοδοτικά κατευθείαν με το κατάλληλο ρεύμα εξόδου.
γιαυτό βλέπεις ότι στα χαρακτηριστικά του τροφοδοτικού σου γράφει εύρος τάσης πχ 20-40 ή όπως στο συγκεκριμένο 12-50VDC αλλά λέει 700ma και επίσης γιαυτό το τροφοδοτικό γράφει επάνω constant current.
Αν καταλαβαίνω καλά όλοι η δυσκολία είναι στο ότι θέλουμε στην ουσία να μειώσουμε το ρεύμα λειτουργίας των λέντ σωστά? Θεωρητικά δηλαδή εαν είχα ενα τροδοδοτικό που έβγαζε αντι για 700μα στην εξοδο 500 θα είχα μειωση της φωτεινότητας....Θα με ενδιέφερε καποια λύση εστω και αν χρειαζόταν να αλλάξω το τροφοδοτικο με κάποιο καταλληλο....που ντιμάρεται.....
Διαφορετικά (ισως ειναι λίγο χαζή ιδέα αλλα μπορεί και να με εξυπηρετεί...) με ενα δευτερο τροφοδοτικο με λιγότερα ma στην έξοδο (δεν ξέρω αν υπάρχει για την περίπτωσή μου...) και εναλλαγή με κάποιο τρόπο οταν θέλω απο το ενα τροφοδοτικό στο άλλο θα είχα 2 διαφορετικές επιλογές στη φωτεινότητα σωστά?
Ασχετο και μιας και το έφερε η κουβέντα οι λάμπες λέντ που έχουν βγεί και με το αναμμα και σβήσιμο πηγαίνουν στη μισή φωτεινότητα και οταν ξανα σβήσεις και ανάψεις πάλι στην κανονική σαν γενική ιδέα πως λειτουργούν?
Ευχαριστώ