Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 42

Θέμα: τροφοδοτικο ATX που σφυριζει

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Δεν έχεις καταλάβει κιόλας. Ο παλμογράφος σου τροφοδοτείται από το δίκτυο ή με μπαταρίες; Πού σκόπευες να συνδέσεις τη γείωση του probe πάνω στο κύκλωμα που ήθελες να ελέγξεις; Ο παλμογράφος σου επέζησε μετά από αυτό που έκανες, τον έλεγξες, δουλεύει;

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ultra (26-02-16)

  3. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις καταλάβει κιόλας. Ο παλμογράφος σου τροφοδοτείται από το δίκτυο ή με μπαταρίες; Πού σκόπευες να συνδέσεις τη γείωση του probe πάνω στο κύκλωμα που ήθελες να ελέγξεις; Ο παλμογράφος σου επέζησε μετά από αυτό που έκανες, τον έλεγξες, δουλεύει;
    ο παλμογραφος ειναι μια χαρα. τη γειωση θα την εβαζα στο (-) στο secondary. εχω διαβασει για μερικες μετρησεις στα smps που πρεπει να βαλουμε τη γειωση στο (-) απο τον πυκνωτη του primary αλλα δεν ηταν τοσο πολυ διευκριστικο.
    η γειωση του probe ηταν στον αερα οταν εγινε το τσαφ.
    δεν επεσε ουτε ρελε ουτε ασφαλεια ουτε καποιο ιδιαιτερο ρευμα περασε.

    παντως δεν εχει τυχει ποτε να βαλω την γειωση του Probe σε σημειο που να μου κανει ζημια μεχρι τωρα.

    εχω δει ενα tutorial που λεει "how not to blow your osciloscope" και δεν μπορω να πω οτι εχω κανει κατι αποσα περιγραφει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    δλδ οκ για να καταλαβω. το Probe εχει 1MΩ αντισταση και ο παλμογραφος ειναι γειωμενος στο δικτυο (οπως και το ground probe μεσω του coaxial και τελικα στο bnc).
    στο σημειο του pwm που μετραω ,ποσα βολτ να πουμε οτι εχει? εστω μαξ 350?

    για ποιο λογο δεν μπορω να κανω probe 350 volt με το probe του παλμογραφου μου , εστω και με αποσυνδεδεμενη γειωση? και γιατι αυτο θα κανει ζημια στον παλμογραφο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Φίλε BeetleJuice, όταν συνδέουμε τον παλμογράφο σε ένα κύκλωμα, αυτό το κάνουμε για να πάρουμε κάποια μέτρηση και όχι για να χαϊδέψουμε με το probe κάποιο εξάρτημα του κυκλώματος. Ο παλμογράφος λοιπόν σου δείχνει την χρονική μεταβολή της τάσης που υπάρχει ανάμεσα στο pin του probe και τη γείωσή του, η οποία σε όλους τους παλμογράφους είναι εσωτερικά και μόνιμα ενωμένη με τη γείωση του καλωδίου τροφοδοσίας ρεύματος και κατά συνέπεια με τη γείωση του δικτύου ηλεκτροδότησης. Αν λοιπόν ήθελες να μετρήσεις την έξοδο του PWM IC του κυκλώματος του τροφοδοτικού, έπρεπε να συνδέσεις (πρώτα...) τη γείωση του probe του παλμογράφου στη γείωση του τμήματος του κυκλώματος του IC (και όχι βέβαια να περιμένεις να μετρήσεις αφήνοντάς τη ασύνδετη ή συνδέοντάς τη όπου νά 'ναι, όπως π.χ. στο (-) του secondary) και (μετά...) το pin του probe στο πόδι εξόδου του IC. ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΤΟ IC ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΕΥΟΝΤΟΣ ΤΟΥ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ ΤΟΥ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ (HOT SIDE), ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙΣ ΤΗ ΓΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΛΜΟΓΡΑΦΟΥ ΣΤΗ ΓΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ ΔΙΟΤΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΧΕΙ ΤΑΣΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΓΕΙΩΣΗ, ΑΦΟΥ Ο ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΙΩΜΕΝΟΣ!!!!!!!!!!

    Εσύ μη ενώνοντας τη γείωση εφάρμοσες απλά λίγες εκατοντάδες V στο σημείο του κυκλώματος που ακούμπησες το probe μέσω μιας εν σειρά αντίστασης 1ΜΩ παράλληλα με ένα πυκνωτή 20pF, αλλά αυτό μόνο εάν ο παλμογράφος σου δεν έχει κάποια προστασία υπέρτασης στην είσοδό του, η οποία βλέποντας την υψηλή τάση θα μετατράπηκε σε βραχυκύκλωμα (για να προστατέψει τον ίδιο τον παλμογράφο), στέλνοντάς την ολόκληρη στο σημείο του κυκλώματος που πήγες να μετρήσεις!

    Για να πάρεις τη μέτρηση αυτή υπάρχουν δυο τρόποι.

    1ος τρόπος:
    Σε παλμογράφο δύο καναλιών ρυθμίζεις τα V/div και των δύο καναλιών στην ίδια τιμή, επιλέγεις λειτουργία ADD και INV στο ένα κανάλι. Τη γείωση των probes δεν την ενώνεις ΠΟΥΘΕΝΑ πάνω στο υπό έλεγχο κύκλωμα, παρά μόνο χρησιμοποιείς το pin του probe του καναλιού του παλμογράφου που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ενεργοποιημένο το INV ως τη θετική είσοδο μέτρησης, ενώ το pin του probe του καναλιού του παλμογράφου που ΕΧΕΙ ενεργοποιημένο το INV το χρησιμοποιείς ως την αρνητική είσοδο μέτρησης, την οποία τώρα μπορείς να ενώσεις στη γείωση του κυκλώματος (διαφορική είσοδος μέτρησης).

    2ος τρόπος:
    Τροφοδοτείς την υπό έλεγχο συσκευή (και όχι τον παλμογράφο) μέσω μετασχηματιστή απομόνωσης 230V / 230V. Από τη στιγμή που θα ενώσεις τη γείωση του probe του παλμογράφου με το σημείο γείωσης του κυκλώματος στο οποίο θα πας να μετρήσεις, η απομόνωση πάει περίπατο και κινδυνεύεις από ηλεκτροπληξία αγγίζοντας το κύκλωμα όπως περίπου θα συνέβαινε αν το τροφοδοτούσες χωρίς μετασχηματιστή απομόνωσης. Δηλαδή ο μετασχηματιστής εξυπηρετεί στο να μπορείς να γειώσεις όποιο σημείο του κυκλώματος θες ώστε να πάρεις μέτρηση με τον παλμογράφο και όχι για να σε προστατέψει από ηλεκτροπληξία.

    Σε οποιαδήποτε περίπτωση το/τα probe που θα χρησιμοποιήσεις πρέπει να είναι κατάλληλα για την τάση ως προς γη που θα εφαρμόσεις σ΄αυτά! (γενικά για τάσεις δικτύου probes X10 ή X100)

    10 Not allowed! Not allowed!

  6. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ezizu (26-02-16), IRF (26-02-16), klik (26-02-16), nestoras (29-02-16), wow (27-02-16)

  7. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Kαλα εκανες και μας εβγαλες τα ματια Φιλιππα με την απαντηση σου, γιατι φαινεται οτι δεν ειχε συναισθηση του τι πηγε να κανει...
    Η αγνοια στα πιο επικινδυνα της.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    παρελαβες?και τα αλλαξες ολα?και δεν ξερεις να δουλεψεις τον παλμογραφο?καπου δεν μου κολλανε ολα αυτα...το εχω ξαναπει πολλες φορες 2 φορες εδω και τοσα χρονια μου εχει τυχει να ειναι χαλασμενος σε smps ο μετασχηματιστης...αν εχει καει ο παλμογραφος και δεν τον θες στειλε pm να στον αγορασω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    στο θεμα γειωση στα atx τροφοδοτικα , επειδη διαβασα ενα αρθρο που λεει οτι αλλαζει το σημειο γειωσης αναλογα με το που μετρας -αλλοτε στο πλην
    του πυκνωτη στο πρωτευον και αλλοτε στο πλην απο το σασσι - ,(και εγω δεν ηξερα που να γειωσω για να μετρησω) , γιαυτο προτιμησα να μη τη
    συνδεσω καθολου.

    καλως η κακως ειχα διαβασει εκεινο το αρθρο που σας ειπα και οκ , οταν δεν ειμαι σιγουρος δε συνδεω τη γειωση ακριβως
    για να μην κανω ζημια σε εμενα , στον παλμογραφο και στο Probe.
    το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν συνδεσα τη γειωση σε μερος που εχει ταση ,δε τη συνδεσα καθολου .

    αρα το να τιναξω το Probe στον αερα δε μπορει να συμβει.
    αρα ο παλμογραφος απο αυτο που εκανα δεν κινδυνευει να καει.

    για μας που δεν ειμαστε ηλεκτρονικοι , μερικες μετρησεις ειναι αγνωστες εως και ακατανοητες.γιαυτο οταν κολλαω σε κατι και δεν μπορω να το βρω καπου , το ποσταρω εδω. τον
    τροπο με τα 2 Probes δεν τον ειχα διαβασει καπου , μου τον εμαθε ο φιλμαν ,τωρα τον ξερω. δεν εχω πει καπου οτι ειμαι ηλεκτρονικος με πτυχιο.

    στο σημειο που λεει ο φιλμαν "Εσύ μη ενώνοντας τη γείωση εφάρμοσες απλά λίγες εκατοντάδες V στο σημείο του κυκλώματος που ακούμπησες το probe μέσω μιας εν σειρά
    αντίστασης 1ΜΩ παράλληλα με ένα πυκνωτή 20pF"

    αυτο δεν μπορω να το καταλαβω με τιποτα!

    απο που προηλθαν αυτα τα βολτ για τα οποια μιλας?
    εγω συνδεσα ΜΟΝΟ το probe απο τον παλμογραφο απευθειας με το πιν του pwm. δηλαδη το ρευμα που περασε απο αυτο το 1ΜΩ σκοτωσε το ΙC?ο παλμογραφος μου ειναι ενας αρχαιος hameg 2 καναλιων 20Mhz που τον συντηρησα μονος μου και αν εξαιρεσουμε μια μικρη ολισθηση στον οριζοντιο
    αξονα ειναι οκ γιαυτα που κανω. δεν ειμαι ηλεκτρονικος , δεν εχω καταστημα η κατι παρομοιο.θεωρητικα και πολυ μου ειναι που τον
    εχω, ξερω τα βασικα να κανω μαυτον και δεν του εχω κανει ποτε ζημια τα 13 χρονια που τον εχω. δεν νομιζω οτι εχει καποια προστασια .

    μετασχηματιστη απομονωσης εχω , αλλα δεν τον ειχα πανω , ενας λογος γιατι το τροφοδοτικο πλεον λειτουργουσε νορμαλ και δευτερος λογος γιατι προφανως
    δεν ειχα καταλαβει οτι μπορει να γινει ζημια απο το Probe στο pwm.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ultra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλα εκανες και μας εβγαλες τα ματια Φιλιππα με την απαντηση σου, γιατι φαινεται οτι δεν ειχε συναισθηση του τι πηγε να κανει...
    Η αγνοια στα πιο επικινδυνα της.
    απο που προκυπτει αυτο που λες? δεν βλεπεις οτι εχω αναφερει οτι εχω δει το αρθρο που λεει πως να προστατευετε εσας και τον παλμογραφο και το Probe ?

    μεγαλες δηλωσεις , "δεν ειχε συναισθηση" και " η αγνοια στα πιο επικινδυνα της" , κρινοντας απο ενα ποστ και μονο. αν ισχυαν οσα λες θα ειχα γινει καρβουνο τα τελευταια το λιγοτερο 25 χρονια.
    καποιοι ειμαστε των θετικων επιστημων εδω και κατι χρονια , αλλα μπορει να μην ειμαστε ηλεκτρονικοι. αυτο δεν σημαινει οτι ειμαστε και ηλιθιοι.

    πολυ πιο χρησιμο θα ηταν να μοιραστεις τη γνωση σου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από betacord85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρελαβες?και τα αλλαξες ολα?και δεν ξερεις να δουλεψεις τον παλμογραφο?καπου δεν μου κολλανε ολα αυτα...το εχω ξαναπει πολλες φορες 2 φορες εδω και τοσα χρονια μου εχει τυχει να ειναι χαλασμενος σε smps ο μετασχηματιστης...αν εχει καει ο παλμογραφος και δεν τον θες στειλε pm να στον αγορασω...
    δεν παρελαβα το IC , που μου προτειναν να το αλλαξω. απλα σκεφτηκα να δω τι δινει το PWM.
    ειχα ελεγξει ολο το τροφοδοτικο , και οτι ειχε βλαβη το ειχα αλλαξει.
    και ειχαν διορθωθει οι πτωσεις τασης που ειχε , αλλα ειχε παραμεινει το προβλημα με τον θορυβο και ηθελα να δω αν ειναι απο συχνοτητα ή απο τον μετασχηματιστη.

    το "δεν ξερω να δουλεψω τον παλμογραφο" αν εννοεις να μετρησω σε smps καποιες τασεις που περιλαμβανουν γειωση , ναι με δυσκολευει. δεν εχω διδαχθει καπου τη χρηση παλμογραφου. εχω διαβασει μερικα αρθρα , εχω δει μερικα βιντεο κτλ κτλ του κανω μια απλη χρηση.
    δεν εχει παθει κατι ο παλμογραφος , εχει μονο μια ολισθηση στο οριζοντιο , δλδ πρεπει να εχω το χ στο 60% , δλδ βγαινει εκτος οθονης ενα τμημα της κυμματομορφης και οκ δεν ξερω να το φτιαξω. αν ξερεις να το φτιαξεις γιατι οχι να στο φερω να το δεις.

    επισης αν καποιος απο σας , εχει ορεξη να πληρωθει για να φτιαξουμε το τροφοδοτικο αλλα να μου εξηγησει τι εχω κανει λαθος , εν ειδει μαθηματος , παιζει και αυτο.

    2 Not allowed! Not allowed!

  12. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeetleJuice Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο θεμα γειωση στα atx τροφοδοτικα , επειδη διαβασα ενα αρθρο που λεει οτι αλλαζει το σημειο γειωσης αναλογα με το που μετρας -αλλοτε στο πλην
    του πυκνωτη στο πρωτευον και αλλοτε στο πλην απο το σασσι - ,(και εγω δεν ηξερα που να γειωσω για να μετρησω) , γιαυτο προτιμησα να μη τη
    συνδεσω καθολου.

    καλως η κακως ειχα διαβασει εκεινο το αρθρο που σας ειπα και οκ , οταν δεν ειμαι σιγουρος δε συνδεω τη γειωση ακριβως
    για να μην κανω ζημια σε εμενα , στον παλμογραφο και στο Probe.
    το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν συνδεσα τη γειωση σε μερος που εχει ταση ,δε τη συνδεσα καθολου .
    Την σύνδεσες στη γείωση της ΕΞΟΔΟΥ του τροφοδοτικού (στο δευτερεύον του μετασχηματιστή), εφόσον η γείωση προστασίας (μεταλλικό πλαίσιο τροφοδοτικού), γείωση probe παλμογράφου και - της τάσης εξόδου, είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους μέσω των καλωδίων τροφοδοσίας 230V.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeetleJuice Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα το να τιναξω το Probe στον αερα δε μπορει να συμβει.
    αρα ο παλμογραφος απο αυτο που εκανα δεν κινδυνευει να καει.
    αν δεν έχεις υπερβεί το όριο τάσης εισόδου όχι, αλλά όπως είδες ήταν συνδεδεμένη και η γείωση.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeetleJuice Εμφάνιση μηνυμάτων
    για μας που δεν ειμαστε ηλεκτρονικοι , μερικες μετρησεις ειναι αγνωστες εως και ακατανοητες.γιαυτο οταν κολλαω σε κατι και δεν μπορω να το βρω καπου , το ποσταρω εδω. τον
    τροπο με τα 2 Probes δεν τον ειχα διαβασει καπου , μου τον εμαθε ο φιλμαν ,τωρα τον ξερω. δεν εχω πει καπου οτι ειμαι ηλεκτρονικος με πτυχιο.
    ουσιαστικά, όταν δεν υπάρχει ο μετασχηματιστής απομόνωσης δικτύου (συνηθισμένο πράγμα σε εργαστήριο ηλεκτρονικών), κάνεις τα δύο κανάλια ένα και δεν έχεις άμεση (0Ώμ) σύνδεση γείωσης με τα σημεία μέτρησης..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeetleJuice Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο σημειο που λεει ο φιλμαν "Εσύ μη ενώνοντας τη γείωση εφάρμοσες απλά λίγες εκατοντάδες V στο σημείο του κυκλώματος που ακούμπησες το probe μέσω μιας εν σειρά
    αντίστασης 1ΜΩ παράλληλα με ένα πυκνωτή 20pF"

    αυτο δεν μπορω να το καταλαβω με τιποτα!
    Στο πρωτεύον έχεις 300V γαλβανικά απομονωμένα με το δευτερεύον του μετασχηματιστή. Εσύ προφανώς έκανες σύζευξη μεταξύ τους μέσω του probe και της διάταξης εισόδου του παλμογράφου (καί ίσως κάποιας varoistor ή διόδου TVS στην προστασία της εισόδου).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeetleJuice Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο που προηλθαν αυτα τα βολτ για τα οποια μιλας?εγω συνδεσα ΜΟΝΟ το probe απο τον παλμογραφο απευθειας με το πιν του pwm. δηλαδη το ρευμα που περασε απο αυτο το 1ΜΩ σκοτωσε το ΙC?
    Το ρεύμα αυτό από μόνο του όχι, δεν το έκαψε. Η τάση όμως...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeetleJuice Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο παλμογραφος μου ειναι ενας αρχαιος hameg 2 καναλιων 20Mhz που τον συντηρησα μονος μου και αν εξαιρεσουμε μια μικρη ολισθηση στον οριζοντιο
    αξονα ειναι οκ γιαυτα που κανω. δεν ειμαι ηλεκτρονικος , δεν εχω καταστημα η κατι παρομοιο.θεωρητικα και πολυ μου ειναι που τον
    εχω, ξερω τα βασικα να κανω μαυτον και δεν του εχω κανει ποτε ζημια τα 13 χρονια που τον εχω. δεν νομιζω οτι εχει καποια προστασια .
    όλοι κάτι έχουν


    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ATX τροφοδοτικο παγκου
    By spirakos in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-16, 10:12
  2. Σφυριζει το λαπτοπ
    By kokoblue in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-15, 15:51
  3. ATX τροφοδοτικο Pinout
    By xaris_sm in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-14, 20:19
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-11, 04:41
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-11, 15:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας