Σελίδα 3 από 21 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 202

Θέμα: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ομάδα μικροελεγκτών με GitHub για δημιουργία project

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού το καταφέρνει μιά ολόκληρη κοινωνία linux με τόσα διαφορετικά drivers και επεξεργαστές γιατί να μην το καταφέρουμε εμείς.
    Η όποια ανάγκη δημιουργηθεί θα την συζητάμε εδώ και θα την λύνουμε. Χρόνος(χωρίς βιασύνες) και υπομονή να υπάρχει

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The_Control_Theory : 27-02-16 στις 19:54

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Είναι καλή η ιδέα σου αλλά δεν είναι εύκολο να επιλέξεις κοινή πλατφόρμα αν πρόκειται για h/w project, εκτός αν ήταν κάτι που το έχουμε/βρίσκουμε τσάμπα (x86, android, atom) λόγω καταναλωτισμού. Στα "μεγαλόπνοα" project συνήθως περιλαμβάνονται αυτά που δίνουν ισχύ σε παλιό σύστημα λόγω προσαρμογής ή καλογραμμένου s/w. Σε ηλεκτρονικούς μπορεί να έχει ενδιαφέρον λ.χ. η μετατροπή του BIOS ενός motherboard για χρήση σε real time όργανο.

    Οπως είπες με υπομονή ας πέσουν ιδέες και βλέπουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι καλή η ιδέα σου αλλά δεν είναι εύκολο να επιλέξεις κοινή πλατφόρμα αν πρόκειται για h/w project, εκτός αν ήταν κάτι που το έχουμε/βρίσκουμε τσάμπα (x86, android, atom) λόγω καταναλωτισμού. Στα "μεγαλόπνοα" project συνήθως περιλαμβάνονται αυτά που δίνουν ισχύ σε παλιό σύστημα λόγω προσαρμογής ή καλογραμμένου s/w. Σε ηλεκτρονικούς μπορεί να έχει ενδιαφέρον λ.χ. η μετατροπή του BIOS ενός motherboard για χρήση σε real time όργανο

    Οπως είπες με υπομονή ας πέσουν ιδέες και βλέπουμε.
    Να φτιάξω ένα πινακάκι να γράψουμε όλοι τι θέλουμε? Ώστε να έχουμε σε ένα post όλων τις απόψεις να δούμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The_Control_Theory Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να φτιάξω ένα πινακάκι να γράψουμε όλοι τι θέλουμε? Ώστε να έχουμε σε ένα post όλων τις απόψεις να δούμε.
    Ναι, μπορείς εσύ να τα μαζεύεις και να ζητάς από συντονιστή να ενημερώνει το αρχικό σχόλιο που θα λειτουργεί σαν πίνακας περιεχομένων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Π ρ ο τ ά σ η:

    1. Να μάθουμε ο ένας τον άλλον. Να ξέρουμε την ομάδα μας. Ποιοί ενδιαφέρονται πραγματικό όμως. Δεν θέλω να σας φακελώσω δεν είμαι μπάτσος αλλά αυτό σκέφτηκα να κάνω.
    Αν έμενα Αθήνα θα σας έλεγα να πάμε για καφέ αντί για αυτό.

    Όνομα Προγραμματιστική εμπειρία Μικροελεγκτές Ηλεκτρονικά Εμπειρία Git Προτιμήσεις για project Ιδέα για project Ρόλος/Ρόλοι
    Tedi Πολύ καλή εμεπιρία σε C/C++ και σε Assembly αλλά την άφησα για την C λογω ευκολίας. AVR Πιστεύω καλά 1 χρόνο μόνος μου ότι έχω μάθει σε project μόνος μου Γλώσσα C με AVR αλλά όχι Arduino κι όχι C++. Ότι θέλετε δεν με νοιάζει εγώ για το Git πάω περισσότερο χωρίς να σημαίνει πως δεν θα προγραμματίζω.

    Μου αρέσει η ιδέα του Σάββα αλλά δεν ξέρω πολλά από κινητήρες πέρα από θεωρία ΤΕΙ.


    Βέβαια δεν ξέρω αν μπορούμε όλοι να έχουμε κινητήρα σπίτι μας λόγω κόστους.
    Κενό προς το παρόν μέχρι να αποφασίσουμε

    -



















    Το αφήνω προς το παρόν τον moderator μην τον ενοχλώ τζάμπα να δούμε αν θα υπάρξει κόσμος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The_Control_Theory : 27-02-16 στις 20:06

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή


    Τα παρακάτω για μένα. Η ιδέα μου αρέσει αλλά εχω μερικές ενστάσεις.

    Όνομα Προγραμματιστική εμπειρία Μικροελεγκτές Ηλεκτρονικά Εμπειρία Git Προτιμήσεις για project Ιδέα για project Ρόλος/Ρόλοι
    Νίκος Καλή εμπειρία σε C dspic, Texas ελάχιστα σε avr Πισττεύω καλα τπτ καμία σε τόσο αρχικό στάδιο Η ιδέα για drives δεν γίνεται να υλοποιηθεί σε ένα τέτοιο πλαίσιο. Δεν γίνετια ο καθένας να εχει αντιστροφέα σπίτι του, ούτε φυσικά κινητήρα. Τέτοια πρότζεκτ θέλουν κινητήρα άξιο οδήγησης και συνήθως γίνονται σε πιο κλειστό κύκλο όπως http://sem.ntua.gr/index.php/el-gr/purforos -

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Όνομα Προγραμματιστική εμπειρία Μικροελεγκτές Ηλεκτρονικά Εμπειρία Git Προτιμήσεις για project Ιδέα για project Ρόλος/Ρόλοι
    Tedi(Ηλίας) Πολύ καλή εμπειρία σε C/C++ και σε Assembly αλλά την άφησα για την C λογω ευκολίας. AVR Πιστεύω καλά 1 χρόνο μόνος μου ότι έχω μάθει σε project μόνος μου Γλώσσα C με AVR αλλά όχι Arduino κι όχι C++. Ότι θέλετε δεν με νοιάζει εγώ για το Git πάω περισσότερο χωρίς να σημαίνει πως δεν θα προγραμματίζω.

    Μου αρέσει η ιδέα του Σάββα αλλά δεν ξέρω πολλά από κινητήρες πέρα από θεωρία ΤΕΙ.


    Βέβαια δεν ξέρω αν μπορούμε όλοι να έχουμε κινητήρα σπίτι μας λόγω κόστους.
    Κενό προς το παρόν μέχρι να αποφασίσουμε

    -
    Arkoudiaris(Νίκος) Καλή εμπειρία σε C dspic, Texas ελάχιστα σε avr Πιστεύω καλα τπτ καμία σε τόσο αρχικό στάδιο Η ιδέα για drives δεν γίνεται να υλοποιηθεί σε ένα τέτοιο πλαίσιο. Δεν γίνετια ο καθένας να εχει αντιστροφέα σπίτι του, ούτε φυσικά κινητήρα. Τέτοια πρότζεκτ θέλουν κινητήρα άξιο οδήγησης και συνήθως γίνονται σε πιο κλειστό κύκλο όπως http://sem.ntua.gr/index.php/el-gr/purforos -

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkoudiaris Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τα παρακάτω για μένα. Η ιδέα μου αρέσει αλλά εχω μερικές ενστάσεις.

    Όνομα Προγραμματιστική εμπειρία Μικροελεγκτές Ηλεκτρονικά Εμπειρία Git Προτιμήσεις για project Ιδέα για project Ρόλος/Ρόλοι
    Νίκος Καλή εμπειρία σε C dspic, Texas ελάχιστα σε avr Πισττεύω καλα τπτ καμία σε τόσο αρχικό στάδιο Η ιδέα για drives δεν γίνεται να υλοποιηθεί σε ένα τέτοιο πλαίσιο. Δεν γίνετια ο καθένας να εχει αντιστροφέα σπίτι του, ούτε φυσικά κινητήρα. Τέτοια πρότζεκτ θέλουν κινητήρα άξιο οδήγησης και συνήθως γίνονται σε πιο κλειστό κύκλο όπως http://sem.ntua.gr/index.php/el-gr/purforos -

    Σε κανενα σοβαρο Project δεν θα εχουν ολοι τα υλικα.Εκτος φυσικα εαν μιλαμε για καθαρα προγραμματιστικό κομματι.Σιγα μην χρειαζεται ομαδα πανεπιστημιου για να βρουμε κινητηρες.


    PIC_1806.jpg


    Οποτε μιλαμε για Project που ο καθενας τρεχει μονος του και απλα ο κωδικα γραφετε απο πολλους ή μιλαμε για 1 Project που ο καθενας γραφει δικο του κωδικα και απλα τον ανεβαζει;Οεο;



    Y.Γ πρωτη φορα βλεπω ομαδα με τεχνολογικο περιεχομενο και καμια ασχημη.Τυχαιο;Οχι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    Ρε Σαββα ποιο το νοημα να οδηγησεις μια ασυγχρονη μηχανη, όοοοοοοοοοοτι και να τις δωσω θα κουνηθεί και καλά μάλιστα. Όταν όμως οδηγείς permanent magnet σύγχρονη τα πράγματα δυσκολεύουν και εκεί θέλει @@@ντερα. Κ πήγαινε βρες μου permanent magnet εμποριου με γνωστά χαρακτηριστικά,(εννοώ χαρακτηριστικά που ΞΕΡΕΙ ΜΌΝΟ Ο ΣΧΕΔΙΑΣΤΗΣ - ακόμα δεν εχω δυστυχως μαθει να σχεδιάζω ) που θέλουν ΌΛΟΙ οι προηγμένοι μέθοδοι ελέγχου. Τέσπα ακόμα και με ασύγχρονη εγώ θα συμμετέχω :P

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη edgar
    Όνομα
    *
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    *
    Μηνύματα
    326

    Προεπιλογή

    οταν ειχα πρωτοπιασει το git , αυτο το βιντεακι με ειχε βοηθησει αρκετα.

    https://www.youtube.com/watch?v=U8GBXvdmHT4

    απανταει τις ερωτησεις πολλων εδω μεσα.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 21 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. github δωστε μου οδιγιες
    By finos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-16, 18:14
  2. Ομάδα εργασίας Arduino
    By tgi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-16, 15:52
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-14, 00:55
  4. προταση για φωτιστικα
    By fm344 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-11, 16:56
  5. προταση για καπασιτομετρο
    By AKIS in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-10, 01:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας