Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Επέκταση καλωδίων σε παθητικά ηχεια.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή Επέκταση καλωδίων σε παθητικά ηχεια.

    Γεια χαρα,
    Θα ήθελα να μάθω αν θα έχω κάποιο πρόβλημα (πτώση τάσης) εάν επιμηκύνω τα καλώδια που συνδέουν ενισχυτές με παθητικά ηχεια.
    Ποιο αναλυτικά έχω δύο ηχεία των 400W το καθένα και τα συνδέω σε ενισχυτή 500W ανα κανάλι. To Καλώδιο είναι στα 5 μέτρα και εχει διάμετρο 2x 1,5 mm και θα ήθελα να το μεγαλώσω στα 10 μ ή αν υπάρχει πρόβλημα στα 10 μέτρα να το μεγαλώσω τοσο ώστε να μην εχω πρόβλημα. Επίσης στο σετ των ηχείων υπάρχουν και δύο μπασαδόροι των 400 W ο καθένας που συνδέονται και αυτοί σε ενισχυτή 500 W με καλώδιο στα 5 μέτρα με διατομή 2 x 2mm και θέλω να κάνω το ιδιο ακριβώς με τα παραπάνω. Θα ήθελα να μου πείτε μια γνώμη για το αν μπορεί να γινει χωρίς πρόβλημα και με ποιο τρόπο μπορω να το υπολίγω μονος μου.

    Ευχαριστώ.

    Ελπίζω η κατηγορία που έκανα το post να είναι σωστή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Διπλασιασε τη διατομη των καλωδιων. Πολλοι βαζουν μπαλαντεζα ρευματος αλλα με μαυρο περιβλημα. Και καλωδια τα κλασικα καφε/μπλε. Πολυκλονο 2 αρι η καλυτερα 2.5αρι σε δορυφορους και 3 αρι στα sub.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολυ φίλε μου για την απάντηση σου. Στα πόσα μέτρα καλωδίου θα έχω πρόβλημα με το ρεύμα; Δεν νομίζω πως θα χρειαστεί να το μεγαλώσω και άλλο το καλώδιο, αλλα ρωτάω για να έχω μια εικόνα στο περίπου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Για να σου πω θελει μαθηματικα που εχω παρει διαζυγιο με αυτα.
    Αλλα υπαρχει πινακας. http://www.powerstream.com/Wire_Size.htm

    Καποτε που ημουν mobile Dj ειχα φτιαξει μπαλαντεζα και 20 μετρων.
    Απο ενα σημειο και μετα ομως δεν καταλαβαινεις καμια διαφορα.
    Παιζουν ρολο οι χωροι που παιζεις, ανοιχτος κλειστος κλπ. Τι ηχεια εχεις, τι μουσικη παιζεις, αν ειναι κοντα σου τα ηχεια, αν κοιτανε εσενα τα ηχεια και πολλα αλλα.

    Εχει τυχει να παιζω με κιλοβατικα electrovoice και να τα ταιζω με περιπου 900wrms το καθενα. Τα ηχεια ηταν διπλα μου αλλα κοιταζαν μπροστα και οχι εμενα και ο χωρος ηταν ανοιχτος. Σε κηπο πανω σε βουνο.
    Νομιζα οτι επαιζα με 100 βαττ. Οι αλλοι που χορευαν στην πιστα ομως ειχαν αλλοι αποψη! Χαχα.

    Ακομα και ενα μετρο καλωδιο εχει αντισταση. Μηδενικη αντισταση σε καλωδιο φαινεται μονο σε θερμοκρασια -273 βαθμους κελσιου. Αν θελεις να κουβαλας και λουκια με μπουκαλες αζωτου τοτε να το συζητησουμε κ αλλο :P

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    χαχα τα ηχεια ειναι 4 electrovoice 2 και 2 και η χρηση τους ειναι για μικρα live σε κλειστο και ανοιχτο χώρο(όσο μπορει γινει αυτο με 1600 W) απλα θέλω να εχω τους ενισχυτες δίπλα απο την κονσόλα την οποία βάζω περίπου στα 7 με 8 μέτρα μακρυα απο τα ηχεία. Αλλα νομίζω σε τετοια απόσταση δεν θα εχω προβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyrosjd Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχα τα ηχεια ειναι 4 electrovoice 2 και 2 και η χρηση τους ειναι για μικρα live σε κλειστο και ανοιχτο χώρο(όσο μπορει γινει αυτο με 1600 W) απλα θέλω να εχω τους ενισχυτες δίπλα απο την κονσόλα την οποία βάζω περίπου στα 7 με 8 μέτρα μακρυα απο τα ηχεία. Αλλα νομίζω σε τετοια απόσταση δεν θα εχω προβλημα.
    Γεμιζεις καλωδια χωρις λογο.
    Κρυψε ενισχυτες κατω απο το παλκο και δωσε σημα απο το μουλτι σου.
    Την σταθμη των ενισχυτων την βλεπεις απο την κονσολα σου και το gain στους ενισχυτες παντα στο τερμα.
    Γιατι; γιατι αν οι ενισχυτες ειναι χαμηλωμενοι και η κονσολα παιζει στα ορια της, οι ενισχυτες παραμορφωση θα βγαλουν παλι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    ισχυει αυτο που λες, το εχω σκεφτει και λόγο του crossover το οποίο θα ειναι δίπλα μου και θα μπορώ να ελέγχω το τελικο σημα πριν απο τους ενισχυτές.Γενικα ποτε μου δεν ειχα θέμα με πικαρίσματα αλλά το χω ενα αγχος και γι αυτο θα ήθελα να κάνω κατι τετοιο

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyrosjd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολυ φίλε μου για την απάντηση σου. Στα πόσα μέτρα καλωδίου θα έχω πρόβλημα με το ρεύμα; Δεν νομίζω πως θα χρειαστεί να το μεγαλώσω και άλλο το καλώδιο, αλλα ρωτάω για να έχω μια εικόνα στο περίπου.
    Δεν υπάρχει ένα όριο πάνω από το οποίο έχεις πρόβλημα ενώ κάτω από αυτό δεν έχεις. Πτώση τάσης υπάρχει πάντα. Απλώς όσο πιο μακρύ και λεπτό είναι το καλώδιο τόσο πιο μεγάλη είναι και η πτώση. Αν θέλεις λοιπόν να τη μικρύνεις θα πρέπει να χρησιμοποιείς όσο γίνεται πιο κοντά και χοντρά καλώδια.

    1 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Επέκταση καλωδίου
    By thant in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-12, 13:56
  2. Παθητικό crossover. Help
    By Danza in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-07, 21:37
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-07, 02:17
  4. Ξέρει κανείς πώς μπορώ να κάνω ένα παθητικό υπογούφερ ενεργ
    By Αλέξιος Κουσουνής in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-06, 18:30
  5. Παθητικά Crossover
    By Danza in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-06, 09:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας